Ukraina

Ukraina

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa informuje, że zatrzymała w Sewastopolu członków grupy dywersyjnej Ministerstwa Obrony Ukrainy. Zatrzymani mieli przygotowywać ataki na obiekty wojskowe na Krymie. "To kolejna fałszywka rosyjskich służb, które chcą ukryć represyjne działania wobec mieszkańców półwyspu" – odpowiedziało ukraińskie ministerstwo obrony.

Prezydent Ukrainy nie zamierza zatrzymywać Micheila Saakaszwilego na stanowisku gubernatora obwodu odeskiego. Tak wynika z oświadczenia Petra Poroszenki, które wygłosił przed dziennikarzami po spotkaniu z prezydentem Słowenii. Saakaszwili zrezygnował z urzędu, oskarżając władze w Kijowie, że nie wspierają jego działań.

Mołdawia i Ukraina chcą opracować plan dotyczący wyprowadzenia wojsk rosyjskich z separatystycznego Naddniestrza - informują media w Kiszyniowie. W Naddniestrzu, które w 1990 roku zbuntowało się przeciwko władzom Mołdawii, stacjonuje tzw. grupa operacyjna wojsk rosyjskich, licząca ponad tysiąc żołnierzy.

Gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili podał się do dymisji - poinformowały ukraińskie media. Rzeczniczka Saakaszwilego zapowiedziała, że pozostanie on na swoim stanowisku do czasu podpisania wniosku przez prezydenta Petra Poroszenkę. W administracji prezydenta poinformowano, że najpierw decyzję w tej sprawie powinien podjąć rząd.

Holenderski premier Mark Rutte powiedział w piątek, że jego rząd może w poniedziałek złożyć projekt ustawy wycofującej poparcie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Holendrzy w kwietniu w referendum zdecydowanie wypowiedzieli się przeciw jej ratyfikowaniu.

Ukraiński kierowca rajdowy Ołeksij Moczanow ujawnił kulisy śmierci młodszego syna Wiktora Janukowycza, który zginął w zeszłym roku w jeziorze Bajkał. Syn obalonego prezydenta Ukrainy pojechał tam na przejażdżkę, wraz z grupą przyjaciół, którzy przeżyli wypadek.

Rosja znów przysłała na Ukrainę konwój z pomocą dla mieszkańców zajętego przez rebeliantów Donbasu. Tradycyjnie nie zostało to uzgodnione z władzami w Kijowie i organizacjami międzynarodowymi – podała w czwartek ukraińska Straż Graniczna.

Nowy ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Petra Poroszenki. Po ceremonii powiedział polskim dziennikarzom, że jego misja "jest kontynuacją polityki wszystkich dotychczasowych rządów polskich" wobec Ukrainy.

Obecność Nadii Sawczenko na posiedzeniu Sądu Najwyższego w Moskwie nie pomogła dwóm obywatelom Ukrainy, Stanisławowi Kłychowi i Mykole Karpiukowi, a ich długoletnie wyroki pozbawienia wolności zostały utrzymane. Ukraińska nawigatorka Sawczenko sama została w maju ułaskawiona przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła autentyczność dokumentów pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta. Kreml zaprzecza tym doniesieniom.

Unia Europejska nie wierzy w rosyjskie oskarżenia pod adresem zatrzymanego w Moskwie dziennikarza - oświadczył we wtorek unijny ambasador na Ukrainie, Hugues Mingarelli. Korespondent agencji Ukrinform Roman Suszczenko został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji we wrześniu, pod zarzutem szpiegostwa.

- Nie jestem magiem, nie oczekujcie ode mnie cudów. Drogi nie budują się szybko. Potrzebna jest reforma systemu, by był bardziej przejrzysty - powiedział w rozmowie ze współpracownikami pełniący obowiązki szefa Ukrawtodoru (Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy) Sławomir Nowak. Na razie Nowak na nowym stanowisku będzie zarabiał 10-12 tysięcy hrywien miesięcznie (1,5-1,8 tys. zł) - poinformował dziennikarzy, na nieformalnym spotkaniu, minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelian.