Ukraina

Ukraina

FBI i resort sprawiedliwości USA pomagają ukraińskim służbom w śledztwie dotyczącym korupcyjnych działań b. prezydenta Wiktora Janukowycza oraz firmy kontrolowanej przez b. szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, Paula Manaforta - podaje w sobotę Bloomberg.

Brytyjski dziennik "Financial Times" pisze w czwartkowej publikacji o eskalowaniu przez Rosję napięcia przy granicy z Ukrainą. Wyraża opinię, że decydując się na pokaz siły przed szczytem G20 Kreml chce wymusić ustępstwa na państwach zachodnich, począwszy od złagodzenia sankcji.

Francuski prezydent Francois Hollande wezwał we wtorek wszystkie strony zaangażowane w konflikt na Ukrainie do powstrzymania się od eskalacji napięcia, co mogłoby utrudnić wdrożenie porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie.

Kijów to piękne, nowoczesne miasto. Nie wyczuwa się w nim obawy - mówił w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz, doradca prezydenta Petra Poroszenki, komentując napiętą w ostatnich dniach sytuację u naszych wschodnich sąsiadów i możliwe wznowienie konfliktu z Rosją.

Obecne zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy nie stanowi nowej jakości - pisze w swojej analizie Ośrodek Studiów Wschodnich. Aktualne natężenie walk ma być "średnio intensywne" w porównaniu z tym, co już się działo się po podpisaniu porozumień mińskich. OSW ostrzega jednak, że Moskwa może dążyć do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie "wszelkimi środkami”. Nawet wzniecając na nowo ograniczoną wojnę.

Oskarżanie Ukrainy o terroryzm i koncentracja rosyjskich sił na Krymie to kolejna odsłona trwającego od dwóch lat konfliktu. Kiedy jedni obawiają się zaostrzenia wojny, inni pytają, w co gra Władimir Putin i jak chce na tym skorzystać. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

MSZ Rosji oświadczyło, że śmierć na Krymie żołnierzy rosyjskich "nie pozostanie bez konsekwencji". W komunikacie ministerstwo zaznaczyło, że kieruje to ostrzeżenie do władz ukraińskich i ich "zagranicznych kuratorów".