Edukacja

Edukacja

Trybunał Konstytucyjny badał skargę 18 osób, którym unieważniono egzamin maturalny z chemii, bo ich prace uznano za niesamodzielnie. Według nich brak możliwości zaskarżenia unieważnienia do sądu administracyjnego jest niezgodny z konstytucją. Trybunał uznał jednak inaczej.

Sytuacja lepsza niż przed rokiem a szkoły przygotowane na wpuszczenie do klas sześciolatków - takie wnioski zawarli w raporcie kontrolerzy NIK, którzy sprawdzili pod tym kątem publiczne placówki z wszystkich 16 województw. - Izba pozytywnie ocenia podjęte przez szkoły działania w celu zapewnienia właściwych warunków do edukacji i opieki nad najmłodszymi uczniami - napisali w raporcie. Chociaż są miejsca, w których zdaniem urzędników dałoby się zrobić jeszcze więcej - na przykład w toaletach i na stołówkach.

- Na to, że wydaliśmy dzisiaj nasz podręcznik, wydawcy pracowali naprawdę wiele lat, niebotycznie podnosząc ceny - mówiła we "Wstajesz i wiesz" Joanna Kluzik-Rostkowska. Skomentowała w ten sposób protesty przedstawicieli wydawnictw szkolnych, którzy przed Sejmem sprzeciwiali się darmowemu podręcznikowi przygotowanemu na zlecenie MEN.

Segment podręczników szkolnych to dla wydawców żyła złota. Szacuje sie, że jego wartość sięga blisko miliarda złotych. - Rodzice nie mają szans w starciu z wydawcami - mówił w sobotę na konferencji prasowej Donald Tusk, uzasadniając pomysł wprowadzenia darmowych i wieloletnich podręczników. We wrześniu mają trafić do wszystkich pierwszoklasistów.

Jeśli uwielbiacie wycieczki po lesie, blisko natury, ale napięty grafik w pracy nie pozwala wam się wyrwać na łono natury, Nadleśnictwo Bełchatów ma dla was niecodzienne rozwiązanie - wirtualny spacer po lesie. Na ekranie monitora wyświetli wam się osiemnaście panoram sferycznych, wraz z opisem, na co patrzymy.

W Olszewnicy, w małej lubelskiej szkole, żaden sześciolatek nie dostał promocji do drugiej klasy. Dzieci pójdą ponownie do pierwszej klasy już jako siedmiolatki. Rodzice odkryli lukę w prawie. Okazuje się, że przeciwnicy posyłania sześciolatków do szkoły mają skuteczną broń w walce z reformą.

Od września edukacja w przedszkolach będzie dotowana z budżetu państwa - zdecydował w czwartek Sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty. Dzięki temu zmniejszeniu mają ulec opłaty wnoszone przez rodziców. Ponadto sieć przedszkoli ma zacząć się rozwijać.

Od 1 września 2015 r. wszystkie dzieci sześcioletnie będą miały obowiązek edukacji szkolnej. Rok wcześniej do szkoły pójdą dzieci urodzone w pierwszym półroczu 2008 r. - poinformowała na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Premier Donald Tusk stwierdził z kolei, że ma nadzieję, iż ci, którzy wątpią w sens obniżenia wieku szkolnego, dołączą wkrótce do grona przekonanych.

Matura z fizyki i astronomii oraz z łaciny i kultury antycznej już za maturzystami. Przed wami arkusze, które publikujemy poniżej oraz przykładowe rozwiązania zadań z fizyki przygotowane specjalnie dla nas przez ekspertów z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Maturzyści mają już za sobą egzamin z chemii i geografii. Oba te przedmioty należą do grupy najchętniej wybieranych na maturze. Sprawdź, jak Ci poszło, czy zdasz - przykładowe odpowiedzi z chemii przygotował specjalnie dla nas specjalista z SGGW oraz z geografii, które opracowała wykładowczyni z Fundacji Universitatis Varsoviensis.

W poniedziałek rano uczniowie przystąpili do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie, jednego z najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Po południu zdawali filozofię. Zobacz, z jakimi pytaniami zmagali się uczniowie i sprawdź proponowane odpowiedzi do podstawowej i rozszerzonej matury z WOS-u, które specjalnie dla nas przygotował Paweł Kociszewski, konsultant Fundacji Universitatis Varsoviensis.