Polska i Świat

Polska i Świat

Czegoś takiego do tej pory nie zrobił jeszcze nikt na świecie. Lekarze ze Śląska wszczepili małej Mai implant, który zatamował krew przeciekającą przy połączeniu aorty z tętnicą płucną.

Polski kapitał na polski, innowacyjny biznes, który ma sprawić, że Polska stanie się wielka. Tak w wielkim skrócie ma wyglądać pomysł na Polskę Mateusza Morawieckiego. Jutro minister rozwoju zaprezentuje plan publicznie i od razu programem ma zająć się rząd.

Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu - ogłasza ministerstwo sprawiedliwości i chce karać pięcioletnim więzieniem za używanie zwrotu "polski obóz". Problem polega tylko na tym, że większość potencjalnie ściganych przypadków dotyczy publikacji zagranicą.

Trzech amerykańskich senatorów pisze list do Beaty Szydło. Pytają o polską demokrację, Trybunał Konstytucyjny i polskie media. U nas wszystko w porządku - odpowiada premier i dodaje, że "zainteresowanie nie może przekształcić się w pouczanie". Opozycja łapie się za głowę. I alarmuje - nie tak powinniśmy odpowiadać tym trzem, przyjaznym nam, senatorom.

To nie film, ale rzeczywistość która nasz czeka. Samochody na drodze bez kierowcy. Zielone światło jako pierwsze takim autom dają Stany Zjednoczone i dopuszczają je do poruszania się po drogach. Czas teraz na doprecyzowanie przepisów, bo pytań jest wiele.

Z programem "Stop-stres" egzaminy na prawo jazdy są lepiej zdawane - potwierdzają to i statystyki i kursanci. Wystarczyło skrócić czas oczekiwania na egzamin i wprowadzić możliwość jazd próbnych na placu manewrowym.

Kuchenne rewolucje w Szpitalu Praskim w Warszawie. Pacjentki oddziału ginekologii mogą same wybierać, co chcą zjeść na obiad. Szpital walczy ze stereotypem monotonnego i niesmacznego szpitalnego jedzenia. Czy skorzystają na tym pacjenci z innych oddziałów?

O co chodzi z dymisją szefa policji? Wiceszef MSWiA zapewnia, że Zbigniew Maj został dokładnie sprawdzony przed powierzeniem mu tego stanowiska. On z niego ustępuje, bo jak twierdzi, padł ofiarą prowokacji. Prokuratura jednoznacznie stwierdza, że jego nazwisko pojawia się w prowadzonym przez nią śledztwie. Sprawdzamy zatem o jaką prowokację chodzi Majowi.

E-papierosy jednak są szkodliwe dla kobiet w ciąży - dowodzą brytyjscy naukowcy i szokują badaniami. Trująca jest nie tyle nikotyna, co substancje dodatkowe, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój układu nerwowego dziecka.

Zgoda na życie i szansa na miłość. Ministerstwo Zdrowia chce uświadomić Polaków jak ważna jest zgoda na przekazanie swoich narządów do przeszczepienia. W związku ze zbliżającymi się walentynkami pokazuje klip o wyjątkowej miłości, możliwej dzięki decyzjom obcych ludzi.

Sztandarowy projekt PiS, program 500 plus, jest na ostatniej prostej. Senatorowie przegłosowali ustawę bez poprawek i do wejścia programu w życie jest potrzebny tylko podpis prezydenta. Wnioski o wsparcie będzie można składać już za półtora miesiąca. Już teraz sprawdzamy co trzeba będzie zrobić, by otrzymać te pieniądze.

Jak polubić strażnika miejskiego - takie szkolenia dla strażników organizuje burmistrz Chojnic, bo o mały włos, a straż miejska byłaby tam zlikwidowana. Dlatego zainteresowani słuchają i notują. Pytanie, czy mieszkańcy dadzą im szansę, bo już raz wystawili im żółtą kartkę.

Kiedy on zapuszczał włosy, niektórzy nie przebierali w słowach i wyzwali go m.in. od Conchity. Jednak 14-letni Michał wyzwiskami się nie przejmował, bo wiedział, jaki ma w tym cel. Chciał wesprzeć dzieci chore na raka.

Czy Polska zaangażuje się w walkę z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego? Po spotkaniu z ministrami obrony państw NATO Antoni Macierewicz informuje, że tak będzie. Opozycja jest zaskoczona słowami polskiego ministra, bo twierdzi, że tak poważna deklaracja powinna być przedyskutowana w Sejmie. Powstaje też pytanie, jak miałoby wyglądać nasze zaangażowanie.

Nagła dymisja w policji - z funkcji komendanta głównego zrezygnował powołany zaledwie dwa miesiące temu insp. Zbigniew Maj. Ten sam, który jeszcze niedawno ganił poprzednika za przepych w urządzaniu komendy. Teraz nazwisko Maja pojawia się w prokuratorskim śledztwie dotyczącym podejrzenia o korupcję. On sam zapewnia, że jest niewinny i padł ofiarą prowokacji, bo "zadarł z układem".

Podczas egzaminów na jednej z opolskiej uczelni czekała na studentów miła niespodzianka - Figa. Trzyletnia goldenka miała odstresować studentów podczas oczekiwania na egzamin końcowy.

Pułkownik Ryszard Kukliński może zostać pośmiertnie awansowany na stopień generała. Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło taki wniosek, a Kancelaria Prezydenta jest w trakcie jego analizy. Dla wielu Polaków pułkownik Kukliński ciągle pozostaje postacią kontrowersyjną.

Na sejmowej mównicy pojawił się nowy sprzęt. Poseł PO Andrzej Halicki dopytywał o to, co i dlaczego zostało zainstalowane, a Kancelaria Sejmu odpowiada, że jest to system rozpoznawania mowy i przekształcania jej na tekst. Taka odpowiedź dla opozycji nie była satysfakcjonująca i dopytują o szczegóły.

To pierwszy taki zespół w polskim Sejmie. Z inicjatywy posła Kukiz'15 Piotra Liroya-Marca powołano czteroosobowy Sejmowy Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych.