Polska i Świat

Polska i Świat

Pedofil - recydywista znów zaatakował. Do szpitala w Legnicy trafia 7-letnia dziewczynka, która miała być molestowana przez sąsiada. Ten sam mężczyzna kilka lat temu skrzywdził jej starszą siostrę. Wtedy 77-latek nie trafił za kraty. Sąd okazał się łaskawy- pedofil dostał karę w zawieszeniu i nadal był sąsiadem dziewczynek.

Święto na górze Grabarce - święto wyjątkowe, bo Polskę odwiedziła delegacja greckich mnichów z relikwiami św. Marii Magdaleny. Tłum wiernych chce ucałować cudowną dłoń świętej, bo żyła w czasach Chrystusa. W magazynie "Polska i świat" o znaczeniu relikwii i o ich autentyczności.

Beyonce ma dość. Podobno zatrudniła prawników, zdjęła obrączkę - jednym słowem jest o krok od rozstania z Jay-Z. Media na całym świecie od kilku tygodni spekulują o ich rozwodzie i nie ma się co dziwić, bo to jedna z najsłynniejszych par w show-biznesie. Decyzja zapewne łatwa nie będzie, bo w grę wchodzi nie tylko miłość, ale ogromny majątek wyceniany na ponad miliard dolarów.

Meleksy zastąpią konie w drodze do Morskiego Oka. Na elektryczne pojazdy stawia Tatrzański Park Narodowy i organizuje pierwsze testy. Turyści mają być zadowoleni, konie ciągnące bryczki wypoczęte, a my już niebawem możemy być świadkami historycznej zmiany.

PO odpowiada na plakaty PiS i pokazuje jak będzie wyglądała Polska pod rządami Jarosława Kaczyńskiego. Czeka nas koszmar i rządy szalonych - mówią politycy Platformy i prezentują kto kim zostanie. Internetowa kampania szokuje i nie pozostawia wątpliwości, że wyborczy superrok nadchodzi i że nie będzie to czas dyskusji... programowej.

Angela Merkel zapewnia o solidarności, ale wyklucza bazy NATO w Europie wschodniej. Kanclerz Niemiec powołuje się na akt regulujący stosunki NATO z Rosją i przekonuje, że Łotwa, Litwa i Estonia nie powinny się martwić, bo zobowiązania NATO istnieją nie tylko na papierze. A martwić jest się czym, bo napięcie w stosunkach z Rosją nie spada, a wzrasta.

Strach padł na Europę. Do szpitali w Berlinie i Brukseli trafiły dwie osoby z podejrzeniem zarażenia wirusem Ebola. Obie niedawno wróciły z Afryki i mogły mieć kontakt z zarażonymi. Wiadomo już, że chłopak eboli nie ma - ma malarię, ale nadal nie wiadomo co z kobietą. My pytamy - czy Europa jest przygotowana na walkę ze śmiertelnym wirusem.

Straszyli, że wysadzą ją w powietrze, ale w porę udało się ją odbić. Bitwa o tamę w irackimi Mosulu na razie zakończona sukcesem. Zapora z rąk terrorystów trafiła w ręce irackich Kurdów, a z pomocą na czas przyszli Amerykanie. Zagrożenie jednak nie znika, bo bojownicy z Islamskiego Państwa broni nie składają i straszą dalej.

Do Polski trafił przez przypadek, teraz rozsławia nasz kraj. Etiopczyk Yared Neda Shegumo w biegu maratońskim zdobywa srebrny medal dla Polski. Krążek dedykuje i córce i nam, bo jego medal ma być spłatą długu wobec nowej ojczyzny.

Pod Ługańskiem giną cywile. Ukraińskie władze mówią, że ludzie płonęli żywcem, a za wszystko odpowiadają separatyści. Konwój z uchodźcami miał zostać ostrzelany pociskami z wyrzutni rakietowych Grad. Separatyści zaprzeczają, a NATO twierdzi, że ma dowody na przerzut rosyjskich czołgów, transporterów i dział przez ukraińską granicę. Ruchy Rosjan tuż przy ukraińskiej granicy obserwuje i filmuje nasz wysłannik.

Liberia. Po ataku rozwścieczonego tłumu na centrum leczenia Eboli pacjenci buntują się i uciekają. Z ośrodka znika około 20 chorych, a razem z nimi zakrwawione materace, pościel i naczynia. Władze miasta obawiają się, że od tej pory wirus będzie nie do opanowania.

Konflikt trwa. Dyplomatyczne rozmowy też, ale bez Polski i bez przełomu. Za zamkniętymi drzwiami negocjowały Rosja, Niemcy, Ukraina i Francja. Czemu miał służyć szczyt w Berlinie? Dlaczego to Rosjanie chcieli rozmawiać o zawieszeniu broni i czemu przy stole nie było przedstawiciela Polski, skoro przez długie miesiące to Warszawa próbowała rozwiązać ukraiński kryzys? Nieobecność ministra Sikorskiego każda ze stron tłumaczy inaczej, a każde wyjaśnienie budzi kolejne pytania.

Ekstremalny sport będący połączeniem długodystansowego biegu, pływania i jazdy na rowerze okazał się za trudny dla 27-letniego, doświadczonego zawodnika. Triathlon staje się coraz popularniejszy. Oprócz jego najcięższych form, bywa też uprawiany przez amatorów. Jak wielkie to wyzwanie dla organizmu?

Los polskich więźniów nieco się poprawi. Nieco, bo zakłady karne mają wymieniać łóżka co 15, a nie co 20 lat, a papieru toaletowego osadzeni mają dostawać dwie a nie jedną rolkę miesięcznie. Ale więzienie to kara, a nie wczasy, więc wygód nadal nie będzie.

Będą chyba najważniejszymi gośćmi defilady - do Polski przyjechali rodzice amerykańskiego żołnierza, który zginął w obronie polskiej bazy w Afganistanie. Sierżant sztabowy Mike Ollis zasłonił swojego nieuzbrojonego polskiego kolegę własną piersią przed wybuchem w czasie największego ataku talibów na polską bazę. Jutro podczas obchodów święta Wojska Polskiego jego rodzice mają odebrać hołd.

14.08 | Wielka Brytania w szoku - media ujawniły, że policja przeszukała dom jednego z największych gwiazdorów brytyjskiej piosenki Cliffa Richarda w związku z podejrzeniami o pedofilię. Nikogo nie zatrzymano - piosenkarz przebywa poza krajem a oskarżenia dotyczą sprawy sprzed trzydziestu lat.

Potężne wichury na Podkarpaciu i w Małopolsce. Pozrywały dachy, połamały drzewa i poprzewracały słupy energetyczne. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach: rzeszowskim i łańcuckim. Uszkodzonych zostało tu 200 budynków. Zerwane linie energetyczne pozbawiły prądu blisko 10 tys. odbiorców. Strażacy mają ręce pełne roboty, a synoptycy przestrzegają - w najbliższych dniach pogoda się nie poprawi.

Trwa burza wokół wyjazdu licealistów z Wrocławia do Liberii, gdzie szaleje Ebola. Dyrektor salezjańskiego liceum dziś z wyjazdu się tłumaczy i mówi - mieliśmy świadomość zagrożenia, ale wszystko było pod kontrolą - sprawę bada prokuratura, uczniowie problemu nie widzą, a my pytamy czy pod kontrolą jest też ich powrót i jak w porównaniu z innymi krajami jesteśmy przygotowani na takie zagrożenia.

Konwój stanął, jeden z liderów separatystów zrezygnował, a prezydent Putin, który miał przemawiać w telewizji na żywo o najważniejszych sprawach Rosji transmisję odwołał. Przemówienia wysłuchali wyłącznie deputowani do Dumy, Rady Federacji i członkowie rządu - a było w nim i o obronie rosyjskich interesów i o nie odgradzaniu się od Zachodu.

Teraz szpitale jak hotele i coraz większy problem pacjentów, którzy po leczeniu nie wracają do domów, bo albo nie ma kto ich odebrać, albo domów nie mają. Doba pobytu chorego w szpitalu to koszt kilkuset złotych, czyli całkiem przyzwoitego zakwaterowania z wyżywieniem, ale większy koszt to zajęte przez nich miejsce, które mogłoby służyć nowym chorym. Są pomysły by ten problem rozwiązać.