Polska i Świat

Polska i Świat

Grzegorz Schetyna na dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego krytykuje listy wyborcze Platformy Obywatelskiej. Padają konkretne nazwiska, w tym byłego działacza PiS-u Michała Kamińskiego, który - według Schetyny - jest raczej antyreklamą partii niż jej sukcesem. Pada też nazwisko Jacka Protasiewicza, którego chętnie odsunąłby od polityki i na nowo poukładał region dolnośląski. Co na to jego koledzy, czy to zapowiedź powrotu do gry?

Największy kryzys od czasu upadku komunizmu - tak minister spraw zagranicznych określa wydarzenia na Ukrainie i wokół nich buduje plany polskiej polityki zagranicznej. Ale nawet czas kryzysu nie doprowadził do politycznej jedności i zerwania z tradycją bojkotu ważnych debat przez lidera opozycji. Prezesa PiS-u w Sejmie nie było. Był w Pułtusku.

Pięć kategorii, 25 kandydatów, bo tyle lat polskiej wolności minie w czerwcu. I właśnie na to ćwierćwiecze redakcje TVN i "Gazety Wyborczej" pod patronatem prezydenta RP proponują wybór "Ludzi Wolności". Kapituła wybrała kandydatów. Ale to Państwo swoimi głosami dokonają ostatecznego wyboru.

Teraz historia, która zapewne nie tak miała się zakończyć. Ostródzka policja zatrzymała i złodziei i księdza, który zgłaszał kradzież na plebani. Powód? Wśród odzyskanych przedmiotów był komputer, a na nim dziecięca pornografia. Ksiądz Grzegorz G. usłyszał już zarzuty, ale jak się okazuje to nie pierwszy jego konflikt z prawem. Cztery lata temu duchowny był sądzony w podobnej sprawie.

Zarzuty Rosji o ślepotę sekretarza generalnego NATO i odpowiedź, że wzrok ma dobry na tyle, że ruchów rosyjskich wojsk nie widać. Starcie słowne po deklaracji Władymira Putina o wycofaniu wojsk znad ukraińskiej granicy przybrało postać internetowego ataku rosyjskiego MSZ na szefa Sojuszu. Anders Fogh Rasmussen w Warszawie potwierdził zaangażowanie NATO po stronie jego wschodnich członków. A o Rosji powtórzył, że jest bardziej przeciwnikiem niż partnerem.

Olbrzymia turbina wiatrowa tuż obok aeroklubowego lotniska i to na ścieżce podejścia. Tam, gdzie szkolą się niedoświadczeni piloci. Budowla jeszcze nie powstała, ale już wzbudza wiele kontrowersji. Urzędnicy przekonują, że budynek powstaje zgodnie z prawem, ale piloci pukają się w czoło i mówią wprost: katastrofa będzie tylko kwestią czasu.

Z Obamą w Warszawie czy lokalnymi władzami w Mławie - przed takim dylematem stoi Lecha Wałęsa. Chodzi o datę 4 czerwca, czyli rocznicowe obchody. Były prezydent na razie dylemat rozstrzyga na korzyść północnomazowieckiego miasteczka, w którym - jak mówił na naszej antenie - był umówiony wcześniej. My pytamy czy tylko kalendarz przeszkadza legendzie polskiej wolności w spotkaniu z prezydentem USA.

Monika Lewiński przerywa milczenie i opowiada o słynnej aferze rozporkowej. W wywiadzie dla "Vanity Fair" wyznaje, że bardzo żałuje romansu z prezydentem Billem Clintonem, że została upokorzona i miała myśli samobójcze. Seksskandalem żyła w połowie lat 90. nie tylko cała Ameryka, ale i cały świat. Teraz najsłynniejsza stażystka Białego Domu próbuje rozliczyć się z przeszłością. Swój rozdział życia zamyka w chwili gdy była Pierwsza Dama - Hillary Clinton - zastanawia się nad startem w wyborach prezydenckich.

Rosjanie mogą mówić o pokoju, ale ich działania wojskowe wskazują raczej na przygotowania do wojny. Rosyjskie lotnictwo strategiczne wykazuje niebywałą aktywność - mówi amerykański generał, dowódca sił lotniczych na Pacyfiku. Rosyjskie bombowce operują tysiące kilometrów od Rosji, u zachodnich wybrzeży USA. Krążą także wokół amerykańskich baz na Pacyfiku. Coraz częściej są też przechwytywane w Europie.

Polio znów zagraża światu - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. To drugi tak poważny alert w historii tej organizacji. Choroba, która jeszcze nie tak dawno wydawała się być całkowicie wyeliminowana, teraz się odradza. Wirus atakuje głównie dzieci do piątego roku życia, a szerzy się przeważnie przez skażoną wodę. Jak się obronić?

Warszawskie metro znów stanęło. Część stacji była wyłączona z ruchu, bo w tunelach czuć było gaz. Ewakuowano ponad 500 osób. Sprawę bada policja i warszawski ratusz, bo to drugi dzień poważnych zakłóceń w kursowaniu podziemnej kolejki. Miasto podejrzewa chuligański wybryk i zapowiada bezwzględne kary.

Po opublikowaniu fragmentów rozmów między dyspozytorami w czasie karambolu na S8 minister zdrowia zarządza kontrolę. Mają być sprawdzone działania służb ratunkowych. Sprawę bada też prokuratura i NFZ. Jak prawidłowo powinna wyglądać akcja ratunkowa, kiedy na drodze dochodzi do karambolu?

Chaos, zawracanie karetek, brak segregacji rannych - tak zdaniem części świadków i ekip pogotowia wyglądała akcja ratunkowa w czasie karambolu na trasie S8. Sprawa wraca, bo ujawniono fragmenty rozmów między dyspozytorami. Nagrania pokazują, że zamieszanie było nie tylko na miejscu wypadku, ale też przy wysyłaniu karetek. Rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, w których zginęły trzy osoby.

O prezydencie Rosji głośno jest ostatnio nie tylko ze względu na politykę jaką prowadzi, ale też w związku z jego majątkiem. Jacht, który zdaniem mediów należy do Władimira Putina robi furorę we Włoszech. Ma cztery pokłady, niesamowitą moc, najnowocześniejszą aparaturę i 65-metrów długości. Stoi w prywatnym porcie w Toskanii. Dlaczego akurat ta, jedna z czterech jednostek należących do prezydenta Rosji, wzbudza największe zainteresowanie?

Sto metrów w 36 sekundy - takim rewelacyjnym czasem może pochwalić sie 104 letni sprinter ze Świdnicy. To Stanisław Kowalski. Mężczyzna nigdy nie uprawiał sportu zawodowo, dlatego tym bardziej zadziwia świetną formą. W sobotę na zawodach we Wrocławiu spróbuje pobić rekord świata w kategorii stulatków.

Od dawna prosili o pomoc, ale dopiero teraz zaczęto z nimi rozmawiać. Premier Donald Tusk pojechał na Śląsk i na węglowym szczycie przyznał górnikom rację. - Polskie górnictwo wymaga promocji i ochrony - mówił szef rządu, zapowiadając zwiększenie konkurencyjności naszego surowca i przegląd gigantycznych obciążeń finansowych. W szczere intencje premiera nie do końca wierzą górnicy. Nie wierzy też opozycja, która wypomina, że rząd do tej pory nie zrobił nic, a teraz interweniuje, bo zbliżają się eurowybory.

Dzieciobójczyni z Hipolitowa usłyszała wyrok: dwadzieścia pięć lat więzienia. Kobieta została skazana za zabójstwo piątki swoich nowo narodzonych dzieci. Według prokuratury matka zostawiała je po porodzie w takim miejscu i w takich warunkach, że nie miały szans na przeżycie. Obrona z kolei twierdziła, że nie ma dowodów zabójstwa, a dzieci mogły urodzić się martwe. Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura już zapowiada, że w apelacji będzie walczyła o dożywocie.

Lider Boko Haram przyznał się do porwania ponad 200 licealistek z Nigerii. Mieszkańcy wioski, w której ukrywają się członkowie grupy terrorystycznej, twierdzą, że porwane uczennice są zmuszane do zawieranie małżeństw ze swoimi oprawcami. Za ślub mają dostawać 12 dolarów.

Centralna ewidencja i obowiązkowy czip - tak ministerstwo rolnictwa zamierza uporać się z problemem bezdomnych zwierząt. Problem jest duży - bo polskie schroniska należą do największych w Europie, a naszych gmin nie stać na ich utrzymanie. Czy zmiana przepisów, które wkrótce mogą dotknąć każdego właściciela czworonogów, zwiększy ich odpowiedzialności i zmieni sytuację?

To był najtragiczniejszy wypadek majówki. Na trasie Warszawa - Katowice zderzyło się 11 aut, zginęły trzy osoby. Do wypadku doszło podczas gęstej mgły. Jak powinien zachować się kierowca przy bardzo małej widoczności?