Polska i Świat

Polska i Świat

Jedna z polskich specjalności, trudna do zaobserwowania za granicą. To szeryfowie drogowi, którzy myślą, że pomagają, a często sami tworzą korki. Celowo blokują kończące się pasy ruchu, by utrudnić życie tym, którzy chcą wyprzedzić innych i włączyć się do ruchu. Wkrótce ma się to skończyć, bo na wojnę z szeryfami ruszyła łódzka drogówka.

W Łodzi przebadano pierwszoklasistów, a wyniki tych badań są przerażające. Około 80 proc. uczniów klas I podstawówek ma wady związane z budową i strukturą stopy, a blisko 40 proc. wady postawy.

Ponad 100 osób zginęło, 700 pozostaje w szpitalach, a kolejne 100 uznaje się za zaginione. To Chiny i smutna statystyka po serii eksplozji w porcie Tiencin. Wybuchy były tak silne, że większości wydobytych z ruin ciał nie udało się jeszcze zidentyfikować. W kraju nadal szok, niedowierzanie, protesty, morze kwiatów i zniczy.

Ruszył proces nastolatków, którzy dokonali zbrodni w Rakowiskach. Wyrok może zapaść szybko, bo w połowie września. Na ławie oskarżonych 19-letnia Zuzanna M. i 18-letni Kamil N. To oni w domu chłopaka bestialsko zamordowali jego rodziców. Wszystko było dokładnie zaplanowane i przemyślane, wzorowali się na filmach.

Ewa Kopacz kontynuuje swoją podróż po kraju i jedzie w mało wygodny dla niej region - do Małopolski, czyli do bastionu PiS-u. Wizyta już jest dość chłodna, bo kiedy rząd jutro będzie na wyjazdowym posiedzeniu w Krakowie, prokuratura może rozpatrzyć wniosek opozycji, która zarzuca Platformie, że to polski rząd finansuje kampanię PO. Materiał programu "Polska i Świat".

W podróż ruszył prezydent. Z pierwszą wizytą zagraniczną pojedzie do Tallinna, potem będzie Berlin, Londyn, Nowy Jork. Kalendarz jest już zatem dobrze znany, a razem z nim główne kierunki polityki zagranicznej Andrzeja Dudy. Materiał programu "Polska i Świat".

Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale też ból i lęk. Brytyjscy naukowcy udowadniają, że słuchanie przez pacjentów muzyki przed, w trakcie i po operacji zmniejsza ich dolegliwości. To londyńskie odkrycie już jest znane i chwalone przez opolskich pacjentów. Materiał programu "Polska i Świat".

Koniec dyskryminacji aut z kierownicą po prawej stronie. Można już je w Polsce rejestrować. Eksperci alarmują, że należałoby przejść odpowiedni egzamin, bo jazda "anglikami" wcale nie jest taka łatwa. Na razie wystarczy spełnić jednak kilka mniej uciążliwych wymogów. Materiał programu "Polska i Świat".

Miała zostać do końca roku, ale zniknie już z końcem sierpnia. Mowa o tęczy na placu Zbawiciela - symbolu środowisk homoseksualnych. Instalacja od trzech lat wzbudzała kontrowersje i w podobnym tonie zostanie zdemontowana. Zanim jednak to się stanie będzie jej oficjalne pożegnanie. Pytanie gdzie zostanie przeniesiona i czy w ogóle jeszcze ją zobaczymy? Materiał programu "Polska i Świat".

Mieszkańcy Szczecina idą na wojnę ze źle parkującymi kierowcami. Ruszyli w miasto i wyłapują tych, którzy z przepisami są na bakier. Kierowcy tłumaczą się różnie, ale z akcji zadowoleni są, bo zamiast punktów i finansowej kary dostają mandat obywatelski. Czy akcja przyniesie skutek?

"Po psu ta moda" - to nietypowa kampania, która ma zachęcić nas do adopcji psów. Nietypowa, bo czworonogi wcieliły się w role modeli i od razu przestały być gorsze od tych, co mają już dom.

Zjednoczona lewica podzielona, bo zamiast jednej są dwie. Jedna zdążyła zarejestrować sie w PKW, ale druga już nie, bo tamta zjednoczona ją uprzedziła i zaskoczyła. Kto kogo ograł i czy wyborcom nie pomylą się teraz lewice?

Polska parawanem stoi. Miał chronić od wiatru i piasku, a stał się narzędziem rezerwującym plaże. Raz wbity ma być już nie do ruszenia - problem w tym, że to co nam wydaje się legalne zgodne z prawem, wcale do końca nie jest.

Szokujące zachowanie kobiety z Poznania. Jest w ósmym miesiącu ciąży i pije na umór. Ostatnio nieprzytomna trafiła do szpitala. Mieszkańcy są oburzeni, służby interweniują, ale nie wiele można zrobić, bo według prawa kobieta nie popełnia przestępstwa.

Zrobiły kawał dobrej roboty, ale ich wysiłek poszedł na marne. Dziewczęca piłkarska drużyna z Kraśnika właśnie przestaje istnieć, bo - choć awansowała do II ligi - klubu nie stać na jej utrzymanie. Zabrakło 20 tysięcy złotych. To zaskakująco niska kwota w porównaniu z tym jak duże pieniądze od władz miasta dostała drużyna męska, która w tabeli spadła. Paulina Chacińska

Susza, ale jeszcze bardziej wieloletnie zaniedbania, które dają się we znaki. Kapitanowie statków, barek czy promów wiedzą o tym doskonale, bo kiedy nie mogą wypłynąć, z zazdrością patrzą na swoich kolegów z Holandii czy Niemiec. Im susza niestraszna. O latach zaniedbań i fatalnym stanie rzek Łukasz Wieczorek.

Do wyborów blisko. Wszystkie ręce miały być na pokładzie, ale w opozycji lekkie spowolnienie. Podczas gdy Beata Szydło do końca tygodnia zawiesza podróż "szydłobusem", jej polityczna konkurentka tempa nie zwalnia. Ewa Kopacz jeździ po kraju, a ta podróż - jak się okazuje - dobrze procentuje w wyborczych sondażach. Pytanie, czy obecna premier w obliczu wielu nieobecności pociągnie partię do zwycięstwa. Maciej Warsiński

Śmiertelne potrącenie kobiety w Piszu. 46-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Policjanci nie mają wątpliwości, że nie był to wypadek, a celowe działania, bo ofiara nie była przypadkowa. To kobieta, którą mężczyzna doskonale znał, bo była jego partnerką. Łukasz Frątczak

To może być niezapomniana noc. 100 gwiazd na godzine spadnie z nieba. Warunki do zobaczenia tego niezwykłego zjawiska w tym roku są wyjątkowo sprzyjające. Dlatego reporter TVN24 Maciej Warsiński sprawdza, gdzie najlepiej ten spektakl obejrzeć i dlaczego jest on w sierpniu.

Temperatura nie spada, rośnie, a razem z nią zwiększa się poziom zniecierpliwienia. Dzięki klimatyzacji da się jeszcze jakoś wytrzymać. Bez niej już ciężko. Doświadczają tego m.in pasażerowie komunikacji miejskiej, bo nie dość, że w niektórych autobusach i tramwajach jest ukrop, to jeszcze przez ograniczenie zużycia energii komunikacja jeździ rzadziej.