Polska i Świat

Polska i Świat

Gigantyczne podwyżki cen prądu już odczuwalne. Szpital w Sandomierzu dostał 8-krotną podwyżkę na przyszły rok - miejscowe władze nie ma takich pieniędzy. Będą wygaszane ulice i zamknięte baseny. Katarzyna Rosiewicz.

Odra na lubuskim odcinku ma być już stabilna i bezpieczna - zapewnia wojewoda. Sanepid ciągle prowadzi badania, bo w rzece wciąż leżą martwe ryby. Sylwia Piestrzyńska.

W kopalni można kupić tańszy węgiel, dlatego chętni na zakup nocami czekają w kolejkach. Na składach ceny sięgają 4 tysięcy złotych za tonę, ale i tu trzeba czekać na swoją kolej. Nie wszyscy się doczekają - sprzedawcy szacują, że w tym sezonie grzewczym zabraknie nawet do 2,5 miliona ton węgla opałowego. Łukasz Wieczorek.

W niedzielę odbyły się protesty przed ministerstwem edukacji. Dotyczyły między innymi podręczników do Historii i Teraźniejszości. Książkę prof. Roszkowskiego trudno nazwać podręcznikiem, dlatego mało kto chce z niego korzystać. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wzrostu wynagrodzenia o 20 procent i mówi, że to może zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu. Adrianna Otręba.

W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie stanął blok operacyjny. Kilkanaście pielęgniarek poszło na zwolnienia. Narodowy Instytut Onkologii nie potwierdza, że ma to związek z protestem, ale Ministerstwo Zdrowia już tak. Od pewnego czasu trwają tam negocjacje płacowe. To nie jest jedyna placówka w Polce z takimi kłopotami. Anna Wilczyńska.

Wszystko wskazuje na to, że wybory samorządowe zostaną przełożone. Prezes Jarosław Kaczyński mówi wprost, że przeprowadzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych jest niewykonalne. Jaki jest oficjalny powód? Trudno nie szukać w tym drugiego dna i politycznego cynizmu. Maria Mikołajewska.

Rekordowa podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców. Dotyczy ponad miliona osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dla prowadzących małe biznesy to bardzo trudna sytuacja, bo z drugiej strony przedsiębiorcy ci zmagają się również z inflacją i innymi finansowymi obciążeniami. Karolina Bałuc.