Polska i Świat

Polska i Świat

Po zmianie podatków samorządy tracą miliardy złotych. Skarbnicy z 12 polskich metropolii pokazują konkretne wyliczenia: ile miasta straciły na zmniejszeniu dochodów z PIT i na co można by je wydać. Samorządowcy wysłali list otwarty, a w nim apel do rządzących o zakończenie rujnowania budżetów miast, miasteczek i gmin. Łukasz Wieczorek.

Kobiety mają prawa wyborcze od ponad 100 lat, ale nie wszystkie z tego prawa chcą korzystać. Mówią o braku sprawczości i o tym, że nie mają wpływu na rzeczywistość. Te aktywne działają, by to zmienić. Co ciekawe, kobiet na listach wyborczych nie tylko Koalicji Obywatelskiej, ale i Lewicy jest najwięcej w historii. Barbara Sobska.

Będzie można znów odliczać punkty karne, ale na innych zasadach niż poprzednio. Żeby odjąć sobie sześć punktów z konta nie wystarczy już tylko wysłuchanie policjanta i obejrzenie prezentacji. Kierowca, oprócz kursu, będzie musiał zaliczyć ćwiczenie praktyczne – oznacza to wzrost kosztów szkoleń. Łukasz Wieczorek.

Szukasz pracy? Wysyłasz CV i czekasz na odpowiedź? Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwszą rekrutację robi sztuczna inteligencja. To znak czasów. Aleksandra Kąkol.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uderzają w samorządy. Trzeba przyjąć je do 2026 roku - wbrew pozorom to mało czasu, bo dużo jest do zrobienia. Aleksandra Kąkol.

Na polskich torach to nie był dobry czas. Najwięcej i najgorzej mogą o tym opowiedzieć osoby podróżujące i słuchające komunikatów, że opóźnienie pociągu może ulec zmianie. Łukasz Łubian.

Zadają wiele pytań i potrafią bardzo szybko weryfikować odpowiedzi. Młodzi wyborcy to trudny przeciwnik dla tych, którzy w polityce są od lat. To także grupa trochę już rozgoryczona, bo nie znajdująca za wiele dla siebie w kampanijnej ofercie. Barbara Sobska.

Opozycja komentuje, że to ucieczka. Prezes PiS przekonuje, że taka jest strategia. Jarosław Kaczyński nie wystartuje w wyborach z Warszawy - stawia na Kielce, bo tam jak twierdzi, może wygrać dla partii więcej. Nie jest jedynym liderem partyjnym, który jedzie kandydować w Polskę. Wyborcza turystyka nie jest także przypisana tylko do osób kandydujących. Maciej Warsiński.

Iga Świątek rozpoczęła marsz po zwycięstwo w ostatnim wielkoszlemowym turnieju tego roku. W pierwszym meczu zmierzyła się z Rebeką Peterson. To był trzeci wspólny mecz Polki i Szwedki. Maciej Zalewski.

Jest pierwszy wyborczy proces i pierwsza sądowa przegrana PiS z Koalicją Obywatelską. Chodzi o spot o bezrobociu. Temat ma ciąg dalszy: obóz władzy zorganizował w tej sprawie kilkadziesiąt konferencji prasowych. Maciej Warsiński. 

Ministerstwo Cyfryzacji wycofało się z projektu ustawy, który dawał państwu dostęp do tajemnic firmy. To samo ministerstwo - dokładnie jego szef - Janusz Cieszyński, zgłasza sprawę do ABW, bo krytyka planowanej władzy państwa nad przedsiębiorcą okazała się zbyt duża. Łukasz Wieczorek.

Nie wszyscy z planami na wakacje w Grecji mają w oczach strach. Niektórzy mają nadzieje, że im się uda. Tych, którym się nie udało odpocząć w jednym z centrów kryzysowych na Rodos spotkała Dominika Ziółkowska.

Uczniowie jeszcze mają wakacje, ale rodzice już myślą o szkolnych zakupach. Przed początkiem września tego nie da się uniknąć. Inflacja i tu zrobiła swoje. Jest drożej niż w poprzednim roku. Przy zakupach szkolnych warto poćwiczyć matematykę i ekonomię. Aleksandra Kąkol.