Polska i Świat

Polska i Świat

To nie żart, a polska rzeczywistość, która co niektórych może zaskoczyć. Zwłaszcza kierowców. Przejazd kolejowy i szlaban na dzwonek. Działa jak domofon. Pytanie, czy takie rozwiązanie jest dobre i godne XXI wieku?

Scena jak z filmu, ale bez happy endu, bo złodzieje nadal są poszukiwani. W Będkowie koło Łodzi tak sprytnie okradziono bank, że nawet wezwana policja się nie zorientowała.

Decydujące starcie obu kandydatów już w czwartek. Walka będzie ostra i zacięta, bo liczy się każdy głos. Kandydaci się przygotowują, a razem z nimi ich sztaby i spin doktorzy, bo na 70 minut starcia trzeba przyjąć odpowiednią taktykę, by zdeklasować konkurenta.

Na ostatniej prostej Bronisław Komorowski wychodzi na prowadzenie, zyskuje w sondażach i zmienia miejsce z drugiego na pierwsze. Andrzejowi Dudzie jednak nie odpuszcza, punktuje kontrkandydata i podkreśla, że on nad sobą żadnego prezesa nie ma.

Andrzej Duda też atakuje i publikuje ostatni spot w swojej kampanii. To kontrast miedzy nim a Bronisławem Komorowskim. Kandydat PiS na spocie jednak nie poprzestaje, jedzie do związkowców z OPZZ i przekonuje, że warto postawić na niego, bo tylko on będzie gwarantem lepszej Polski.

Niezwykła operacja w Katowicach. Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka wszczepili rozrusznik serca ważącemu zaledwie półtora 1,5 kilograma Maksowi... U chłopca jeszcze przed urodzeniem stwierdzono poważną, wadę serca. Operacja uratowała mu życie.

Po odzyskaniu przewagi w sondażach Bronisław Komorowski idzie za cisem. Także rusza w Polskę. Odwiedza Kraków i Katowice. Prosi o głosy i atakuje Andrzeja Dudę, wypominając mu jego wcześniejsze wyborcze deklaracje i stanowisko PiS w sprawie Śląska.

Dwóch kandydatów i dwie wizje Polski. Bronisław Komorowski mówi o sukcesach i pyta Andrzeja Dudę o rzekomą Polskę w zgliszczach. Robi to miedzy innymi, bo kandydat PiSu cięgle powtarza o 25 latach, które - jego zdaniem - miały zostać zmarnowane.

Jeden ze specjalistów, którzy zajmują się bezpieczeństwem - ogłosił w internecie, że włamał się do systemu samolotu, którym właśnie leciał - i ze swojego laptopa sterował silnikiem. Sprawą już zajmuje się FBI... A my pytamy - czy to tylko przechwałki - czy realne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów.

Prokuratura bada okoliczności śmierci 11–letniego Igora ze Świecia koło Grudziądza. Chłopiec został przygnieciony przez bramkę na boisku. Co ważne, cztery lata temu na starszego brata Igora także upadła bramka. Wtedy matka chłopców interweniowała w szkole i urzędzie. Ale nikt nie reagował.

Tylko w ciągu kilkunastu godzin obowiązywania nowego prawa policja zatrzymała aż kilkadziesiąt praw jazdy. Przypominamy, że od poniedziałku obowiązują nowe ostrzejsze kary dotyczące tych, którzy jeżdżą za szybko lub po pijanemu.

Mimo straty w sondażach Andrzej Duda - jak mówi - robi swoje i jedzie w Polskę rozmawiać z Polakami. W poniedziałek stanął przy bramie Stoczni Szczecińskiej i znowu mówi o szansach, które miał zmarnować polski rząd i urzędujący prezydent.

Lewica próbuje się reaktywować i tworzy Ruch Wolność i Równość - a w nim i politycy i profesorowie. Nad programem jeszcze pracują, ale już wiadomo, że chcą być inni niż SLD - bo do tego ugrupowania czują niechęć.

Bronisław Komorowski za Andrzejem Dudą, ale ten tempa nie zwalnia. Kolejny dzień objeżdża Polskę i obiecuje wyborcom to, co chcieliby usłyszeć. Deklaruje, że jako prezydent zrobi wszystko, by obniżyć wiek emerytalny i że pomoże "frankowiczom". Kancelaria prezydenta wytyka kandydatowi PiS, że obietnice są mało realne, ale Andrzej Duda ze słów się nie wycofuje.

Im bliżej wyborów, tym więcej pomysłów. Bronisław Komorowski nadal goni Andrzeja Dudę - stawia na wzmożoną aktywność i szuka poparcia - teraz  zabiega o głosy młodych i o elektorat PSL. Daje im nowe rozwiązania i liczy, że to ich przekona. W tę walkę na ostatniej prostej włączają się też jego dawno niewidziane dzieci i były premier Donald Tusk, który mówi wprost: - Komorowski nie jest dobrym aktorem, ale świetnym prezydentem.

Zwykłe zdjęcie, które uratowało dwulatkowi życie. Jego mamę zaniepokoiła biała plama, którą zobaczyła w oku swojego synka na jednej z fotografii. Jej dociekliwość doprowadziła do szybkiej wizyty u lekarzy, a ci szybko postawili diagnozę - to nowotwór oka.

Ważny jest wzrost, ale nie wiek - warto to zapamiętać, bo od dziś wchodzą nowe przepisy przewożenia dzieci w fotelikach. Policjanci nie będą przymykać oka i za nieprzestrzeganie przepisów karać będą surowymi mandatami. Co zatem wolno i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Polskie wojsko testuje, minister i posłowie patrzą, a Francuzi pokazują co potrafią. Trwają testy śmigłowców Caracal, które jako jedyne spełniły warunki przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Montowanych w Łodzi maszyn ma być pół setki za trzynaście miliardów złotych. Jeżeli zaliczą egzamin będą służyć w polskim wojsku od 2017 roku.

Katowice chcą poprawić bezpieczeństwo na drogach i "jadą" w ślady Gdańska. Władze stolicy Śląska chcą wprowadzić w centrum miasta ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę.

Lekarze z Wrocławia, popełniają koszmarny błąd. Zamiast chorej, wycinają pacjentowi zdrową nerkę. Jak można pomylić się przy tak poważnej operacji? I co teraz grozi pacjentowi?