Polska i Świat

Polska i Świat

Trwa usuwanie skutków nawałnic. Pomagają zwykli ludzie

Wielu już patrzy w niebo, bo nie chce powtórki sprzed tygodnia. Wichura wyrządziła wiele strat, porządkowanie nadal trwa i potrwa jeszcze wiele tygodniu. Najbardziej ucierpiało Pomorze, które powoli zaczyna się z tragedii podnosić, życie wraca do normy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zwykła ludzka pomoc. O solidarności.

Nauczyciele pozywają szkoły

Zwolnieni nauczyciele z Podkarpacia biorą sprawy w swoje ręce i pozywają szkoły. Chociaż prawdziwy powód utraty pracy widzą w reformie edukacji, to z dyrektorami szkół spotkają się w sądzie. O 19 osobach, które chcą odzyskać dotychczasowe życie i o tych, którzy im pomagają - Maria Mikołajewska.

PiS wskazało kandydata na sędziego TK

PiS zgłasza kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. To dr Justyn Piskorski, naukowiec z Poznania. Choć jego dorobek naukowy nie budzi kontrowersji, to głoszone przez niego publicznie poglądy już tak.

Środowisko prawnicze apeluje do sędziów

O nieprzyjmowanie awansów na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych do ministra sprawiedliwości apelują środowiska prawnicze. Ma to związek z nową ustawą o ustroju sądów powszechnych. Ministerstwo takie zachowanie nazywa łamaniem prawa.

"Niczyja armia prywatna"

Do kogo były skierowane słowa Andrzeja Dudy? Prezydent w dniu Święta Polskiego mówił, że armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna. Przemówienia słuchał między innymi szef MON Antoni Macierewicz, ale słów nie komentował. Głos zabrał za to jego zastępca i stwierdził, że prezydent mówił do opozycji. Opozycja nie ma wątpliwości, że adresatem tych słów był szef MON-u. Przepychanka trwa, a najbardziej w tym wszystkim nadal tracą wojskowi.

Wegańska stolica świata

Mamy świetną, dobrą, tradycyjną kuchnię polską, ale na podium stanęliśmy - a konkretnie Warszawa - za jedzenie wegańskie i wegetariańskie. Trzecie miejsce przyznał nam amerykański portal. Co jest u nas takiego wyjątkowego?

Samorządowcy: koszt reformy edukacji jest ogromny

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego pytamy o bezkosztową reformę edukacji. Zapewniała o niej sama minister Anna Zalewska. Tam, gdzie miały pojawić się koszty, miało je pokryć państwo. Na obietnicach się skończyło. Za reformę płacą - i to grube miliony - gminy. Jak duże to kwoty? Sprawdziliśmy na przykładzie Warszawy.

Cena małego życia

W magazynie "Polska i Świat" informowaliśmy, że operacje przepukliny oponowo-rdzeniowej wstrzymano, bo NFZ nie chce za zabiegi płacić w całości. Teraz NFZ prosi o szpital w Bytomiu, by zabiegi wykonywał dalej, ale nie oznacza to wcale, że w pełni pokryje koszty. Na razie będzie negocjował. Szkoda, że takiego czasu nie mają kobiety w ciąży i szkoda, że rząd który tak bardzo jest za życiem teraz milczy. Jedyny głos zabiera opozycja, która zapowiada, że nie zostawi kobiet samych.

Usuwanie skutków nawałnic

Mieszkańcy nadal sprzątają skutki wichury. Pomagają sąsiedzi, harcerze, z pomocą ruszyło też wojsko, ale - jak mówią mieszkańcy - za późno. Żołnierze tłumaczą, że to nie ich wina, bo tak późno ich wezwano. Zarządzanie pomocą nie szło zbyt sprawnie, stąd poszkodowani pytają: dlaczego nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej?

Państwo zdało test z pierwszej pomocy?

Pomoc sąsiadów i harcerzy przyszła szybko, ale wojska i władzy niestety nie - żalą się mieszkańcy Pomorza, którzy cały czas próbują uporać się ze skutkami wichur. Premier Beata Szydło i szef MSW Mariusz Błaszczak u poszkodowanych pojawili się po czterech dobach, wojsko po trzech. Stąd pytanie: jak państwo zdało test z pierwszej pomocy?

Chaos w systemie sądownictwa. Ministerstwo nie dostarczyło systemu

Kadrowa czystka - owszem. Ale nowoczesny system komputerowy nie. Tak wygląda w praktyce reforma sądownictwa według ministra i prokuratora Zbigniewa Ziobry. Zapowiadał, że sprawy będą przydzielane losowo przez komputer, co poprawi skuteczność i sprawiedliwość. Jak się okazuje nie poprawi, ponieważ systemu brak.

Jedyny szpital ratujący zdrowie płodu bez finansowania zabiegów

Przepuklina oponowo rdzeniowa jest jak wyrok, chyba, że uda się przeprowadzić operację płodu. Jest jeden szpital w Polsce, który je wykonuje. A właściwie wykonywał. Zabiegi wstrzymano, ponieważ wstrzymano ich pełne finansowanie. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci, ale nie za wszystko. I zastanawia się co dalej.

Porażka aukcji "Pride of Poland"

Miała być duma - jest wstyd. Po aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim przygnębiający bilans. Sprzedano tylko sześć z 25 wystawionych koni. I za kwotę, która jeszcze dwa lata temu była nie do pomyślenia. To niewiele ponad 400 tysięcy euro. Przed tak zwaną "dobrą zmianą", sumy dochodziły do czterech milionów euro.

Zamiast ratować dobytek, ruszyli na pomoc harcerzom

Ludzki odruch i proste pytanie: "co z naszymi harcerzami?", które zadali sobie okoliczni mieszkańcy. Ci sami, którzy - i to pokazuje, jak niezwykły był to ludzki odruch - sami ucierpieli przez burze. Zamiast zajmować się zerwanymi dachami swoich domów - ruszyli szukać młodych ludzi uwięzionych w lesie. Raczej w tym co po tym lesie zostało.

Sześć ofiar nawałnic

Twierdzą, że nie dostali ostrzeżenia przed gwałtownym załamaniem pogody. Samorządowcy z okolic Chojnic mówią, jak było z piątkowym kataklizmem. I dlaczego nikomu nie udało się przed nim uciec. Ewakuacje obozu harcerskiego w Suszku zarządzono już w trakcie burzy. Jak się okazało, było to dramatycznie za późno. Dwie harcerki zginęły. Prokuratura zaczyna śledztwo.

Wielkie odliczanie do zaćmienia słońca

Amerykanie oszaleli na punkcie zaćmienia słońca. Czekali na nie bardzo długo, więc szaleństwo jest usprawiedliwione. Rezerwują najlepsze miejscówki, na potęgę kupują okulary i materace. A wszystko to dla niecałych trzech minut.

Igrzyska dla weteranów pod patronatem księcia

Po raz trzeci żołnierze, którzy ucierpieli w wojnie będą mierzyć się ze swoimi ograniczeniami. We wrześniu w Toronto po raz pierwszy dołączą do nich Ukraińcy, a za rok w Sydney prawdopodobnie też Polacy.

Taylor Swift kontra DJ

Ta sprawa ciągnie się od kilku lat, ale dopiero teraz trafiła do sądu. Znana piosenkarka Taylor Swift oskarża DJ-a o molestowanie seksualne. Chce od niego symbolicznego dolara. Dla piosenkarki ważniejsze od pieniędzy jest przełamanie tabu i dodanie odwagi wszystkim dziewczynom, które doświadczyły czegoś podobnego.

Napięcie na linii Waszyngton-Pjongjang

Donald Trump nie łagodzi swojego języka, a wręcz go zaostrza. Amerykański prezydent stwierdził, że słowa o ogniu i gniewie, jakich użył wobec Korei Północnej, nie były wystarczająco twarde. O wojennej retoryce i próbie jej powstrzymania.