Polska i Świat

Polska i Świat

Bez wzmacniaczy na krakowskim rynku

Chcecie grać i śpiewać na rynku w Krakowie? Róbcie to ciszej i unplugged - mówią lokalne władze grajkom, którzy używają wzmacniaczy i piecyków. Artyści się dziwią i pytają o co wam chodzi? Przecież na rynku co chwile organizowane duże i głośne koncerty.

Sudan Płd. na skraju wojny?

Amerykanie ewakuują swoich obywateli, a Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się w trybie pilnym. Tylko podczas tego weekendu w stolicy Sudanu Południowego zginęło prawie 300 osób. Groźba ponownego wybuchu wojny domowej w tej części Afryki staje się coraz bardziej realna.

73 lata o "krwawej niedzieli"

Dziś mijają 73 lata od tzw. "krwawej niedzieli" na Wołyniu. W skoordynowanym ataku Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała ponad 100 tys. Polaków. Minęło tyle lat, a pomiędzy historykami Polski i Ukrainy nadal nie ma zgody co do podstawowych faktów dotyczących tej zbrodni. Czy tą ranę uda się kiedykolwiek zabliźnić?

Grad medali na ME

Polska mistrzem Europy. W czasie kiedy większość emocjonowała się Euro 2016 lub szczytem NATO w Warszawie nasi lekkoatleci zdobywali w Amsterdamie medal za medalem. Kolekcja szlachetnych krążków jest tak imponująca, że w klasyfikacji medalowej zdobyliśmy złoto. I to jest także historyczne wydarzenie.

Prezydent pominięty w podziękowaniach

Jarosław Kaczyński dziękuje za organizacje szczytu NATO. Podkreśla zasługi Antoniego Macierewicza i pomija gospodarza - prezydenta Andrzeja Dudę. Czy to "przejęzyczenie", jak tłumaczy prezes PiS, czy celowe działanie mające pokazać, miejsca w szeregach partii.

Zachód przygląda się nowej ustawie o TK

Prezydent Stanów Zjednoczonych publicznie przypomina prezydentowi Dudzie zachodnie wartości i mówi, że wie, że parlament zajmuje się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, ale jego zdaniem ta sprawa wymaga większej pracy. Drugą ustawę autorstwa PiS, regulująca działanie TK, już w tym tygodniu będzie analizować Komisja Wenecka.

Za kulisami szczytu

Do Warszawy zjechali nie tylko ważni politycy, ale i dwa tysiące dziennikarzy z całego świata. Na Stadionie Narodowym słychać niemal każdy język. Każdy dziennikarz jak najszybciej chce przekazać wiążące dla NATO i UE ustalenia. Jak wygląda centrum dziennikarskiego przekazu pokazuje reporter programu "Polska i Świat".

Ważne decyzje

Szczyt zakończy się w sobotę, ale już w piątek zapadły ważne i wiążące decyzje. Zdecydowano o wzmocnieniu wschodniej flanki i rozmieszczenia sił bojowych w Polsce. Dlaczego NATO się na to decyduje?

Sprzedali całą wieś

Próbowali tego od kilku lat, aż wreszcie się udało. Za ponad 12 mln złotych sprzedano całą wieś na Dolnym Śląsku. Wieś ma nowego właściciela - a jakie ten ma plany - na razie nie wiadomo.

Pierwszy dzień szczytu

Pierwszy dzień szczytu i rozmowa w cztery oczy Baracka Obamy i Andrzeja Dudy. Potem wspólne wystąpienie. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie szczędził komplementów pod adresem Polski, składał gwarancje bezpieczeństwa, ale i punktował. Za Trybunał Konstytucyjny. O tym wątku rozmowy Polski prezydent wolałby zapomnieć, ale został wywołany do tablicy.

Policja: kierowcy jeżdżą za wolno

Większość kierowców jeździ za wolno - to opinia policji. Chodzi o tych, którzy pokonują trasę z odcinkowym pomiarem prędkości. Kierowcy boją się mandatu i zwalniają. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie jeździli o połowę wolniej, niż można. Tamując przy okazji ruch.

Sejm zniechęca do e-papierosów

E-papierosy zakazane w miejscach publicznych, a handel nimi mocno ograniczony. Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące ochrony zdrowia i tym samym kijem zawrócił rzekę, i powstrzymał ich rosnącą popularność. Materiał z programu "Polska i Świat".

Sejmowe starcie na komisje śledcze

To już pewne: komisja śledcza badająca sprawę Amber Gold ruszy po wakacjach. Co do tego zgodni są wszyscy posłowie, choć Platforma Obywatelska chciałaby, by komisja zbadała też sprawę SKOK-ów. Na to jednak liczyć Platforma nie może - pewne jest za to, że przed komisją stanie Donald Tusk. Materiał z programu "Polska i Świat".

Poprawki odrzucone, ustawa przyjęta

Po burzliwych nocnych obradach Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawę Prawa i Sprawiedliwości, bo wszystkie poprawki opozycji, a było ich sporo, został odrzucone. Partia rządząca z efektu prac jest zadowolona, polityczni przeciwnicy mówią jedno - to nadal paraliżuje prace Trybunału. Materiał programu "Polska i Świat".

Komunikacyjne niespodzianki w Warszawie

Z Warszawy zniknęło kilkaset miejsc parkingowych. Mieszkańcy stolicy już na własnej skórze odczuli, że zbliża się szczyt NATO. Właściciele holowników nie nadążali do wezwań. Kierowcy na nowo uczą się jeździć po stolicy, a pasażerowie zapamiętują nowe trasy tramwajów i autobusów. Materiał programu "Polska i Świat".

Szczyt i spór o zasługi

O tym, że szczyt NATO w Polsce to ważne, jeśli nie historyczne wydarzenie, przekonywać nikogo nie trzeba. Podkreśla to sam minister obrony Antoni Macierewicz, a premier Beata Szydło podkreśla jego zasługi i wkład w organizację szczytu. Tymczasem Platforma Obywatelska wypowiedzi rządzących tonuje i przypomina, gdzie i kiedy zapadła decyzja o wyborze Warszawy na organizację szczytu. Materiał programu "Polska i Świat".

Wielkie oczekiwania przed szczytem

Trwa odliczanie do rozpoczęcia szczytu NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg jest już w Warszawie, pierwsze delegacje pojawią się jutro. Wówczas przyjdzie czas na decyzje, a te mają być konkretne. Materiał programu "Polska i Świat".

Wielki powrót w szczytnym celu

Niezwykły remake hitu Spice Girls. Przebój "Wannabe" wraca po dwudziestu latach, ale tym razem jest częścią światowej kampanii na rzecz równych praw dla kobiet. Materiał programu "Polska i Świat".

Sojusz a Trybunał Konstytucyjny

W drodze na szczyt NATO w Warszawie jest już Barack Obama. Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci dziś o północy, a jutro, wczesnym popołudniem, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematów do rozmów jest kilka: to kwestia bezpieczeństwa, ale jak ujawnia Biały Dom, również sprawa polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Materiał programu "Polska i Świat".

Nocne obrady ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym

Nocne obrady nad Trybunałem Konstytucyjnym. We wtorek trwały niemal do 4 rano, w środę w nocy komisja sprawiedliwości zebrała się znowu. W czwartek być może głosowanie. Dyskusje, czasami zażarte i poprawki PiS-u mają według tej partii odblokować prace Trybunału. Opozycja grzmi, że to nieprawda - Arleta Zalewska sprawdza jak jest naprawdę.  Materiał z programu "Polska i Świat".