Polska i Świat

Polska i Świat

Atak na kontrolera

Nikt za nimi nie przepada. Ale stopień nienawiści, z którą spotykają się kontrolerzy strefy parkowania w Warszawie, porusza. Pracownicy ZDM postanowili opowiedzieć, jak wygląda ich codzienność.

Nowy sarkofag na 100 lat

Nowy sarkofag nad zniszczonym reaktorem w Czarnobylu. To największa na świecie tego typu konstrukcja, która ma chronić przed radioaktywnym skażeniem przez najbliższe 100 lat. Jak wygląda i jak długo ją budowano?

Kobieta dowódcą okrętu

Po raz pierwszy w historii Polski dowódcą okrętu wojennego została kobieta. Kapitan Katarzyna Mazurek stanie za sterem nie byle jakiego okrętu - można nim transportować żołnierzy, stawiać miny morskie czy ewakuować ludzi. Droga za ster mnie była łatwa, bo obejmują je głównie mężczyźni, ale jej się udało.

Więzienie, ale w zawieszeniu?

Więzienie, ale w zawieszeniu - takiej kary chce prokuratura dla Marka Falenty. Śledczy nie mają wątpliwości, że biznesmen jest winny i za podsłuchy miał oferować kelnerom pieniądze, dlatego tak łagodne potraktowanie go dziwi pełnomocników pokrzywdzonych.

W przyspieszonym tempie

To był wyścig z czasem - najpierw szybka akcje w Sejmie, potem w Senacie, a na koniec szybki podpis prezydenta. Tempo było tak szalone, że niektórzy senatorowie nie mieli nawet czasu, by zapoznać się z nowym pomysłem kwoty wolnej od podatku. Ustawa zacznie obowiązywać od stycznia, ale to nie jest spełnienie obietnicy z kampanii wyborczej.

Lekcja zmian w Sejmie

Pierwsze czytanie w Sejmie i kolejna awantura o edukacje. Minister Anna Zalewska idzie w zaparte, nie ugina się pod protestami, a te przybierają na sile. Nauczyciele wyszli ze szkół i stanęli przed Sejmem, a opozycja krzyczy: obrzydziła pani ludziom szkołę.

Trump: wybory sfałszowano

Ci, którzy mieli nadzieję, że po wygranych wyborach trochę się uspokoi, mogą poczuć się zawiedzeni. Prezydent-elekt Donald Trump znowu usiadł do komputera. I znowu szokuje.

Problem z decybelami

Szkoły do wyciszenia. Warszawa chce sprawdzić, czy specjalne panele zmniejszą hałas na przerwach. Pilotażowa inwestycja ruszy na razie w jednej placówce. Jeżeli się sprawdzi, być może podchwycą go inni i problem z decybelami zniknie z wielu polskich szkół.

Wicepremier na cenzurowanym?

Wicepremier Gliński stawia się swojej partii. Minister Kultury staje w obronie organizacji pozarządowych w związku z publiczną nagonką na fundacje i stowarzyszenia. Koledzy z partii odcinają się od Glińskiego. Pytanie, czy od swojego premiera z tabletu odetnie się także prezes Jarosław Kaczyński?

Bo tory były złe...

Pieszy szybszy od tramwaju - to jest możliwe. MPK w Łodzi ograniczyło prędkość tramwajów do Zgierza do... 10 km/h. Powód? Tory były złe. Tak druga co do długości linia w Europie znów wpisała się do historii, bo gdzie jak nie w Zgierzu wagony jeżdżą tak wolno.

Szlachetna paczka po raz 16.

Wystarczy kilka sekund, a radość nie zna granic. Ruszyła Szlachetna Paczka,a razem z nią gwiazdy, które akcję wspierają i zachęcają, by na chwilę zamienić się w Świętego Mikołaja i na święta pomóc potrzebującym.

Nieoczekiwane przeprosiny

Wicepremier Piotr Gliński przeprasza córki Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Rzeplińskiego. Były one atakowane za rzekome wykorzystywanie powiązań towarzysko-rodzinnych w swojej działalności. Wicepremier bierze je teraz w obronę i twierdzi, że były to stwierdzenia zbyt daleko idące.

Afera na kongresie społecznym

Afera o Kongres Społeczny Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Gościem wydarzenia był holenderski psycholog, który głosi, że homoseksualizm jest chorobą… i można go leczyć modlitwą oraz uśmiechem. Organizator nie widzi w tym problemu, ale głosów sprzeciwu nie brakuje.

Straty i zyski

Pytanie, czy skąpy strój Dody, w jakim wręczyła prezydentowi kawałek toru na gali, to przemyślane posunięcie artystki, czy nieprzewidziana niezręczność. Doda zapewnia, że był to miły gest wobec prezydenta Dudy, ale to zapewnieni osób zażenowanych sytuacją nie przekonuje. My liczymy straty i zyski. Komu taki występ się bardziej opłacał?

Kierowcy na rowerach

Była akcja "tiry na tory", teraz jest "kierowcy na rowery". Miasto wysłało na rowery kierujących na co dzień autobusami i trolejbusami. Gdynia chce przekonać kierowców, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ratunek dla Kajtka

Eksperymentalna metoda dała 3-letniemu Kajtkowi nowe życie. Matka skacze z radości, chłopiec, który cierpi na genetyczną chorobę skóry (do tej pory wyglądała ona tak jakby ktoś polewał go wrzątkiem) teraz po przeszczepie odczuwa ulgę. Nie byłoby jej gdyby nie niesamowita pomoc internautów. W błyskawicznym tempie zebrali prawie 8 milionów i umożliwili Kajtkowi wyjazd do kliniki w Stanach Zjednoczonych.

Posiedzenie "gabinetu cieni" PO

Gabinet Cieni PO melduje się w pracy i ustala plan działań i zakres spraw, którymi będzie się zajmować. Platforma zapowiada, że pracy będzie sporo, a każde ministerstwo doczeka się recenzji. Mówią to z optymizmem, ale w ich plan niewielu wierzy.

Nauczyciele nie przekonali minister

Nadzieja prysła jak bańka mydlana. Nauczyciele do ostatniej chwili wierzyli, że na dzisiejszym spotkaniu uda im się przekonać Annę Zalewską, by wstrzymała się z reformą oświaty, ale minister ani myśli o zatrzymaniu, jak mówi, już pędzącego pociągu.