Polska i Świat

Polska i Świat

Teraz sukces na skalę światową. Naukowcy z Gdańska opracowali szczepionkę, która hamuje cukrzycę typu pierwszego. Na razie zastosowano ją u 30 małych pacjentów i u niektórych już nastąpiła remisja choroby. Eksperyment ten może stać się przełomem w walce z cukrzycą.

Zapisy o klauzuli sumienia są częściowo niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że jeśli lekarz odmawia aborcji, to nie musi wskazać innego lekarza lub szpitala, gdzie zabieg będzie wykonany. Musi za to poinformować swojego przełożonego o skorzystaniu z klauzuli sumienia. W jakich jeszcze przypadkach lekarz może z klauzuli sumienia skorzystać?

Antoni Macierewicz podgrzał kampanię wyborczą. Jego wyjazd do Chicago nie przeszedł bez echa. Jest szeroko komentowany, bo na spotkaniu z Polonią powróciły stare tematy o aneksie, raporcie i Wojskowych Służbach Informacyjnych. Platforma pyta wprost czy fanatyk będzie rządził polską armią, na co PiS odpowiada, że dyskusja o Macierewiczu to strategia wyborcza PO.

polityczna wojna na emocje. Miało być merytorycznie, tego kobiety wymagały w kampanii od mężczyzn, ale same uległy wyborczej retoryce i do przedstawianego programu wprowadziły wyborcze nastroje. Sytuacja rozwija się histerycznie.

Prezydent podpisał ustawę antysmogową. Andrzej Duda nie zgodził się z PiS-em i podpisał dokument, przeciwko któremu otwarcie opowiedziała się partia z której się wywodzi. Przeciwni ustawie byli też górnicy. Protestowali, bo obawiają się, że za liczne ograniczenia, jak palenie węglem, to właśnie im przyjdzie słono zapłacić.

Niezwykła walka o życie niemowlaka. Australijscy chirurdzy nie poddali się i przez sześć godzin operowali malucha, który cudem przeżył wypadek samochodowy. Jego rdzeń kręgowy oderwał się od czaszki. Dziecko przeżyło i ma szanse na odzyskanie całkowitej sprawności, a o innowacyjnej operacji dowiedział się świat.

Rejsowy lot z Phoenix do Bostonu. Wszystko przebiegało bez zakłóceń, do momentu, kiedy zdarzyło się zakłócenie z tych bardzo poważnych. Niespełna sześćdziesięcioletni pilot zasłabł i krótko później zmarł. Drugiemu pilotowi udało się bezpiecznie sprowadzić maszynę na ziemię.

Szwecja miała być dla nich szansą na lepsze życie. Bartłomiej Topa, czyli filmowy Marek był trenerem piłkarskim, a Agnieszka Grochowska, czyli Basia zajmowała się ich córeczką i dorywczo pracowała. W Szwecji mieli się rozwijać i więcej zarabiać. Jednak jeden niewielki incydent sprawił, że ich pobyt w Skandynawii stał się koszmarem. Film „Obce niebo” niebawem wchodzi do kin, ale my już pytamy czy opieka społeczna w Szwecji powinna mieć w nazwie „opieka”?

Od kilku miesięcy mieszkańcy gminy Mieroszów na Dolnym Śląsku nie mają dostępu do wody. Okres ten z trudem przetrwali, ale ich cierpliwość powoli się kończy. Rozumieją, że wody nie ma przez suszę, ale nie rozumieją dlaczego muszą być uzależnieni od pogody.

Motocykliści na buspasy. W Krakowie już mogą z nich korzystać. Kilka innych miast, w tym Warszawa, na razie rozważa takie rozwiązania. Ten pomysł może rozładować nie tylko korki, ale i napięcie pomiędzy kierowcami i motocyklistami. Materiał z programu "Polska i Świat".

Polski ksiądz Krzysztof Charamsa traci stanowiska w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Dzieje się to po tym, jak ujawnia publicznie, że jest gejem i żyje w związku z mężczyzną. Duchowny robi ze swojego wyznania prawdziwe medialne show. Zaskoczony jest nie tylko Watykan, ale także środowiska homoseksualne. Wszyscy zastanawiają się, o co naprawdę mu chodzi. Materiał z programu "Polska i Świat".

Skazany za przestępstwa seksualne Bartosz K. opuszcza więzienie, a kilka godzin później, zdaniem śledczych, gwałci dziewięciolatka. Pedofil jest po terapii, którą miał kontynuować na wolności. Materiał z programu "Polska i Świat".

Jeżeli ta kampania ma zapisać się w historii, to na pewno nie z powodu kreatywności sztabów wyborczych. Spoty i hasła pozostawiają wiele do życzenia. Czy to wina braku pomysłów? Oszczędności? A może braku woli walki? Materiał z programu "Polska i Świat".

Bierne palenie szkodzi. I to bardzo. A najbardziej dzieciom. Właśnie z tego powodu brytyjski parlament uchwalił właśnie zakaz palenia w samochodzie, w którym jadą dzieci. Materiał z programu "Polska i Świat".

Zjazdy po linie ze skalnych urwisk lub do ciemnych jaskiń. To tylko dwa z kilku zadań, jakie musieli przejść kandydaci do elitarnego zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Przez dwa dni kandydaci nie spali, rozwiązywali testy psychologiczne i sprawnościowe. Ci, którzy się dostaną, będą wyjeżdżać w rejony klęsk żywiołowych. Materiał z programu "Polska i Świat".

To dowód na to, że świat jest naprawdę mały. W Gdańsku mieszka pewien Brytyjczyk, który studiuje w Londynie i na wykłady lata samolotem. Tak podobno jest taniej. Postanowiliśmy to sprawdzić. Materiał z programu "Polska i Świat".

Kolejna masowa strzelanina w USA i kolejny apel prezydenta Baraka Obamy o ograniczenie dostępu do broni. Dyskusja na temat ewentualnych zmian w prawie rozgorzała na nowo. Pytanie, jak często łatwy dostęp do broni jest przyczyną podobnych tragedii w Stanach.

Wyborcze sondaże od tygodni pierwsze miejsce dają PiS-owi, ale kiedy procentowy wynik przeliczy się na mandaty w Sejmie, wcale nie oznacza on całkowitego zwycięstwa. Po wyborach niezbędny więc może okazać się koalicjant, pytanie tylko, kto będzie chciał nim zostać.

PKP Intercity zorganizowało konkurs, w którym szuka nazwy dla siedmiu swoich pociągów, jakie wyjadą w grudniu na tory. Propozycji nazw jest wiele - wśród nich takie jak "Deyna", "Łuczniczka" czy "Koziołki".

Ksiądz miał molestować, uwięzić i gwałcić nastolatkę. Duchownego z podkieleckiej wsi już zatrzymano i postawiono mu łącznie trzy zarzuty. Grozi mu do 12 lat więzienia - najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.