Polska i Świat

Polska i Świat

W poniedziałek nastąpi częściowe wznowienie nauki stacjonarnej w szkołach. Placówki edukacyjne i władze chcą zapewnić im bezpieczeństwo. Niejasna jest za to sytuacja nauczycieli - są wprawdzie testowani, ale - jak mówi rząd - dodanie ich do grupy seniorów, których szczepienie rusza pod koniec miesiąca, jest absolutnie niemożliwe. Adrianna Otręba.

Rządzący podkreślali ostatnio, że w czasie poświęceń związanych z pandemią wszyscy muszą przestrzegać prawa i zasad. Tymczasem mamy kolejny przykład, że właśnie w obozie władzy te zasady są łamane. Jak podał portal o2.pl - wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń i poseł PiS Adam Gawęda udali się na mecz ligi siatkarskiej. Wcześniej o narciarskiej wyprawie rodziny Jadwigi Emilewicz napisał portal tvn24.pl. Dawid Rydzek.

W nowej Krajowej Radzie Sądownictwa doszło do nieoczekiwanych dymisji, w tym do usunięcia jej przewodniczącego. Miał on sprzeciwiać się temu, by wypłacać wysokie diety za udział w komisjach, które odbywały się poza datami posiedzeń. Jak mówił, to marnotrawienie publicznych pieniędzy. Michał Tracz. 

Nie tylko LOT jest w trudnej podczas pandemii. Kryzys przeżywają też polskie lotniska. Na sprzedaż swoje lotnisko wystawia Łódź. Łukasz Wieczorek. 

Z powodu pandemii to ogromnie trudny czas dla wszystkich - nawet dla tych, którzy mają to szczęście, że posiadają dach nad głową. A dla osób w kryzysie bezdomności i bez pandemii zima to czas, gdy wręcz walczą o swoje życie. Karolina Bałuc.

Nawet stanięcie w kolejce w środku nocy nie zagwarantowało zapisów. Wiele polskich seniorek i seniorów jest rozgoryczonych, że nie zdołali zarejestrować się na szczepienia. Jednocześnie są doniesienia o tym, że firma Pfizer w nachodzącym czasie będzie dostarczać "znacznie mniej" szczepionek. Jacek Tacik.

Zwolnienia i obcinanie pensji to rzeczywistość pracowników Polskich Linii Lotniczych LOT. Przewoźnik jest w dramatycznej sytuacji. Ratunkiem ma być wsparcie rzędu kilku miliardów złotych, ale podobno drastycznych skutków dla personelu nie da się uniknąć. Jacek Tacik.

Od piątku na szczepienia mogą rejestrować się osoby w wieku powyżej 80 lat. Za tydzień osoby, które ukończyły 70 lat. Maria Mikołajewska sprawdziła, jakie kroki trzeba wykonać, żeby się zapisać na szczepienie.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa odwołała swojego przewodniczącego i rzecznika prasowego, będącego też członkiem prezydium rady. Wnioski o odwołanie funkcji motywowano "utratą zaufania". Dyskusja była tajna, a obradami kierował poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk. Michał Tracz.

Polski Związek Narciarski potwierdza, że synowie Jadwigi Emilewicz brali udział w sportowym zgrupowaniu bez licencji. Dostali je dzień po jego zakończeniu. Bez licencji, w czasie ograniczeń pandemicznych, na nartach jeździć nie wolno. Dawid Rydzek.

Córka prezydenta Andrzeja Dudy przestała być jego społecznym doradcą. Tę rolę pelniła osiem miesięcy, ale niewiele wiadomo, co w tym czasie mu doradzała. Kancelaria prezydenta tłumaczy, że rezygnacja Kingi Dudy ze stanowiska ma związek z nowym etapem zawodowego życia. Opozycja nie szczędzi złośliwości o dobrym wpisie do CV. Sylwia Piestrzyńska. 

Przez wiele lat samo zadawanie pytań polskiemu Kościołowi o pedofilię było niewyobrażalne i niedopuszczalne. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać słowa szacunku dla ofiar i chęć rozwiązania problemu. Jacek Tacik. 

Za kilka dni koniec ferii, a to oznacza powrót części dzieci do szkół. I to niestety może oznaczać powrót koronawirusa do szkół, bo dzieci bywają tak zwanymi cichymi nosicielami. To z kolei oznacza obawy nauczycieli o własne zdrowie, i o to, jak będzie wyglądać wznowienie nauki. Adrianna Otręba.

Miał być narodowy program szczepień, ale dziś szczepienia pełzają - mówi szefowa porozumienia POZ-ów. Przychodnie dostaną tylko 30 dawek na tydzień, choć niektóre były przygotowane na sześć razy więcej. Rząd przyznaje, że więcej szczepionek przychodnie na razie nie dostaną. Sylwia Piestrzyńska. 

To może być krok w stronę budowania państwa policyjnego - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o projekt, pod którym podpisali się posłowie klubu PiS, a na mocy którego nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu, a wyłącznie zaskarżyć go do sądu. To budzi ogromne kontrowersje, ale jak pokazuje Michał Tracz, władza z pomysłu nie rezygnuje.

Jesteśmy tacy sami jak ci w PO, każdy pazerny - mówi działacz Prawa i Sprawiedliwości. Te słowa padają w nagraniu, które właśnie opublikowała lokalna telewizja Dami. Słychać na nim rozmowę trzech członków partii z Dolnego Śląska. Słychać też wzajemne dobre rady, które brzmią jak ostrzeżenia, by lepiej się nie wychylać. Po południu pojawiła się informacja o rozwiązaniu struktur PiS w Wałbrzychu. Dawid Rydzek.

Gdyby rząd zadeklarował, że pokrywa wszystkie koszty, to nie ma problemu - mówią przedsiębiorcy, ale rząd nie pokrywa wszystkich kosztów. Dlatego właściciele, jak mówili, tak robią i mimo zakazu szykują się do otwarcia swoich firm, i do walki o swoje prawa. Łukasz Wieczorek.

W ubiegłym roku się nie udało, a czy uda się teraz? Sportowcy i kibice z całego świata martwią się, czy przełożone na ten rok igrzyska olimpijskie dojdą do skutku. Władze Japonii, która ma być gospodarzem, twierdzą, że to wchodzi w grę. Mieszkańcy są sceptyczni. Patrząc na dane, trudno się dziwić. Karolina Bałuc. 

To dramatyczny czas dla polskich przedsiębiorców z wielu branż. Jak mówią, zarabiać nie mogą, a wsparcia uzyskują tyle, co nic. Jedni rozważają wznowienie działalności mimo zakazów, inni chcą pozywać państwo za, jak mówią, bezprawne ograniczenia. Michał Tracz.