Polska i Świat

Polska i Świat

Troje niezależnych senatorów tworzy nowe koło - w sprawach personalnych każdy członek ma głosować zgodnie ze swoim sumieniem. Biorąc pod uwagę, że w izbie wyższej trzy głosy mogą zdecydować o wszystkim, wiele wskazuje na to, że nowe koło senatorów może wysoko licytować.

Od teraz drzwi będą otwarte dla przyzwoitości i poszanowania Konstytucji, a zamknięte dla obłudy i kłamstwa — mówi nowy marszałek Senatu, zgłoszony przez opozycję Tomasz Grodzki. Były marszałek Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że poczuł się urażony, bo starała się, aby w izbie wyższej odbywała się swobodna debata.

Parlament wybrał nowe składy ważnych komisji w sejmie. PiS, które ma większość, obsadził wszystkie najważniejsze - bez dyskusji i konsultacji zabiera opozycji nawet stanowisko przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, które do tej port zajmował Grzegorz Schetyna.

We Wrocławiu marsz narodowców rozwiązano, ale zebrani na miejscu nie zamierzali spokojnie się rozejść i w związku z tym interweniowała policja. W Warszawie było spokojnie - policja mówi nawet, że tegoroczny marsz był najbezpieczniejszym od lat, choć bez interwencji policji też się nie obyło.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji swoje orędzie wygłosił prezydent. Andrzej Duda apelował o używanie "języka parlamentarnego" w debacie publicznej. Były też gratulacje dla nowo wybranych posłów, uścisk dłoni i wiele słów bezpośrednio skierowanych do Polaków.

Na pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu na fotel marszałka została ponownie wybrana Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Wieczorem poznaliśmy też wicemarszałków Sejmu: Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Włodzimierz Czarzasty i Piotr Zgorzelski.

Marszałkiem Senatu został kandydat opozycji Tomasz Grodzki. Nerwowo było do samego końca - liczył się każdy głos poparcia, szczególnie senatorów niezależnych. Tomasz Grodzki z polityką związany jest od lat, ale dopiero teraz stał się postacią pierwszoplanową.

Kandydat opozycji Tomasz Grodzki został nowym marszałkiem Senatu. Były spore emocje, bo PiS do samego końca próbował przekonać senatorów opozycji i niezależnych do przejścia na stronę obozu władzy.

64 lata po swojej śmierci, James Dean może wrócić w nowym filmie - takie plany zdradzili producenci filmowi, którzy chcą go wskrzesić za pomocą nowoczesnej technologii. Część Hollywood protestuje, ale granica między fikcją a rzeczywistością coraz bardziej się zamazuje.

Po śmiertelnym wypadku na warszawskich Bielanach władze stolicy planują nie tylko przebudowę ulicy na Sokratesa, ale wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę na większości ulic. Taki ruch zrobiły już kilka lat temu Katowice - początki były trudne, przez kierowców nieakceptowalne, ale ostatecznie strefa się sprawdziła.

Trwa składanie podpisów przeciwko składowi orzekającemu w sprawie kasacji odszkodowania od Towarzystwa Chrystusowego. Zakon ma wypłacić milion złotych kobiecie, bo jeden z księży gwałcił i więził dziewczynę, kiedy ta miała 13 lat. Rozprawa zaplanowana jest na grudzień - poszkodowana i osoby ją wspierające martwią się, że sędziowie orzekający w tej sprawie nie będą bezstronni.

Schody są, ale schodzić po nich nie można - zamiast naprawić, lepiej postawić barierki. Tak jest w Wojkowicach w województwie śląskim, ale takich przykładów w całym kraju jest znacznie więcej.

Brak refundacji pomp insulinowych to spory problem i olbrzymi koszt dla pacjentów chorych na nowotwór trzustki. Po usunięciu narządu pompa znacznie ułatwia funkcjonowanie chorych, ale nie wszystkich może być na to stać.

Opozycja nadal szuka swojego kandydata na marszałka Senatu - czasu na wypracowanie kompromisu jest coraz mniej. Kandydatami do objęcia tej funkcji są Bogdan Borusewicz, Bogdan Zdrojewski, Bogdan Klich i Zygmunt Frankiewicz.

Kontrowersyjna nominacja w opolskim Instytucie Pamięci Narodowej. Tomasz Greniuch, były lider ONR, dostał stanowisko szefa opolskiej delegatury IPN. Doktor historii i współzałożycielem Obozu Narodowo-Radykalnego Opolszczyzna był też jednym z pomysłodawców pierwszej manifestacji z okazji Święta Niepodległości w Warszawie w 2006 roku.

Oddzielił Berlin i rozdzielił rodziny, upadł niemal dokładnie 30 lat temu - mur berliński jest już tylko historią, ale ponieważ jest to historia bolesna, a w wielu przypadkach tragiczna, ciągle budzi emocje.

Policjanci gliwickiej drogówki wystawiali mandaty kierowcom, ale w zamian za gratyfikacje kary były mniejsze. Sześciu funkcjonariuszy za przyjmowanie łapówek stanie przed sądem.