Polska i Świat

Polska i Świat

Walka o zachowanie twarzy. Komisja Europejska walczy z palaczami, publikując na opakowaniach papierosów zdjęcia ciężko chorych osób. Ci, którzy na opakowaniach się znaleźli, walczą z komisją o ochronę wizerunku.

Chińscy naukowcy po raz pierwszy użyli technologii podmiany genu i to na człowieku – dokładnie na pacjencie z rakiem płuc. Lekarze z nadzieją patrzą na nową metodę, ale etycy już nie, bo znów wraca kwestia - jak daleko można ingerować w ulepszanie człowieka?

Zdjęcie, które za chwile zobaczymy zadziwiają - pod wieloma względami. Ma dopiero sześć lat, niesamowitą odwagę i głowę pełną marzeń. Najważniejsze, że je realizuje, choć niewielu dałoby jej szansy, bo dziewczynka przeszła amputację nóg.

Platforma Obywatelska rusza na wojnę z PiS-em - tworzy "gabinet cieni" i zamierza ostro punktować rządzących. Na czele gabinetu stoi premier Schetyna, a jego ministrami są ludzi z różnych frakcji - bo w partii, jak zapewnia, nie ma podziałów. Słowa Grzegorza Schetyny nie do wszystkich trafiają, dlatego pytamy, czy zmiana taktyki zadziała.

Do tej pory mieszkaniec Myszkowa na Śląsku nie był znany funkcjonariuszom, ale zaatakował. Zadał dwa ciosy nożem przypadkowej kobiecie i na szczęście został szybko zatrzymany. Okazało się, że 25-latek miał nietypowe hobby - interesowały go biografie zabójców. Teraz sam odpowie za próbę zabójstwa.

Czy znany muzyk Ryszard R. miał pozwolenie na posiadanie wszystkich znalezionych u niego rodzajów amunicji? Chce to wyjaśnić prokuratura, dlatego wszczyna śledztwo. O piosenkarzu zrobiło się głośno, kiedy został zatrzymany przez policję po domowej awanturze. Był pod wpływem alkoholu i groził, że się zastrzeli. Co takiego się wydarzyło przed domem muzyka i czy nadal będzie mógł mieć pozwolenie na broń?

Kobieta, która ma dopiero 27 lat zwiedziła prawie cały świat. Podróżuje od ubiegłego roku, tempo szalone, na zwiedzanie czasu niewiele, ale gdy zakończy już swoją wyprawę i pobije rekord Guinnessa, zamierza wrócić do miejsc, które szczególnie ją zaintrygowały. Patryk Rabiega.

Skatował psa, obciął mu nos, ale za to, że przyznał się do winy kara nie miała być surowa - tylko 5 miesięcy prac społecznych. Obrońcy praw zwierząt decyzje prokuratura nazwali kpiną - prokuratura z decyzji już się wycofała, ale łagodne wyroki za bestialskie znęcanie się nad zwierzętami to w Polsce nadal norma. Maria Mikołajewska.

Co szósty dorosły Polak nie widzi nic złego w biciu dziecka - co drugi akceptuje klapsy - raport publikuje rzecznik praw dziecka. My przecieramy oczy ze zdumienia, bo choć pięć lat temu było gorzej, to liczby nadal niepokoją. Łukasz Wieczorek.

Trzy lata temu - po powrocie z Syrii - powiedział "mam nadzieję, że Aleppo nie stanie się drugą Warszawą z czasów powstania". Dziś, gdy ponownie wraca z misji, przyznaje, że ten koszmar się spełnił. Michał Przedlacki - dziennikarz i pracownik pomocy humanitarnej opowiada naszemu reporterowi Michałowi Chlebowskiemu o życiu w bombardowanych miastach, o Syrii o której świat zdaje się zapominać.

To miała być rewolucja podatkowa według PiS, szumnie zapowiadana w kampanii wyborczej. Miała być, bo jak na razie jej nie ma, a premier Beata Szydło z obietnicy wprowadzenia jednolitego podatku wycofuje się rakiem.

Polityczne zamieszanie wokół ponownego pochówku pary prezydenckiej. Po ekshumacji szczątków pogrzeb organizowany przez rząd miał mieć charakter prywatny - okazuje się, że oprócz rodziny, wezmą w nim udział prezydent i premier. Opozycja nie kryje rozczarowania, bo dla niej to nic innego jak ponowne polityczne granie tragedią smoleńską. Łukasz Frątczak.

Jest młoda, pracowita i zdolna. Jej żywioł to sport. Zdobyła ponad 300 medali i mało kto wie, że od urodzenia nie słyszy i od wielu lat choruje na schizofrenię. Natalia Brzykcy wychodzi z ukrycia, nie boi się mówić o chorobie, bo chce pokazać, że można pokonać każdą barierę i odnieść sukces - Maria Mikołajewska.

Tiry pod szczególnym nadzorem ministerstwa finansów. Resort chce śledzić ciężarówki z paliwem, alkoholem i tytoniem i karać nieuczciwych przedsiębiorców za kombinowanie przy VAT. Według ekspertów to krok w dobrą stronę, ale podatkowy diabeł tkwi w szczegółach.

Hasło "dobry rok" na pewno nie sprawdziło się dla walut. Te drożały i podwyższony kurs po raz kolejny dotknął frankowiczów, którzy z niecierpliwością czekają na obiecaną przez rząd i prezydenta ustawę. Obietnicy nie spełniono i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie będzie inaczej.

To był długi rządowy dzień. Wystąpienie goniło wystąpienie, bo premier z ministrami zreferowała rok swoich rządów. Zapewniała, że to dobry rok, jej też bronili ministrowie, a opozycja punktowała i nie szczędziła ciosów.

To nie był zwykły wieczór i zwykła noc. Nawet jeżeli chmury zasłoniły niebo, niektórzy podobno czuli, że jest blisko. I to bardzo.

Najpierw Brexit, teraz wygrana Trumpa w Stanach Zjednoczonych i coraz większe poparcie dla francuskiego Frontu Narodowego. A to nie koniec. Niebawem wybory w Austrii i Niemczech. Czy narodowy interes wygra z europejskim?

Nie ignoruj cukrzycy. Ta choroba dotyka trzech milionów Polaków. Kilkaset tysięcy nie wie, że ją ma. W poniedziałek był światowy dzień tej choroby, dlatego trzeba przestrzec: skutki ignorowania cukrzycy mogą być tragiczne.