Polska i Świat

Polska i Świat

Bruksela, po polskiej wojnie o Trybunał i ustawie o mediach publicznych, sprawdza nas i uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce. Z decyzji błyskawicznie tłumaczy się rząd. PIS mówi o donosicielach, którzy zrobili swoje, a premier przekonuje, że nie ma nadzoru, a jest dialog. Opozycji to nie przekonuje. Maciej Warsiński

Zamach w turystycznej dzielnicy Stambułu. Zginęło dziesięć osób, wszyscy cudzoziemcy. Władze mówią, że ataku dokonał Syryjczyk zamachowiec - samobójca. Oficjalnie do zamachu nikt się nie przyznał, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że stoi za nim tzw. Państwo Islamskie.

Miały być ułatwieniem, ale nadal sprawiają kłopot. To elektroniczne zwolnienia lekarskie, co do których wątpliwości mają zarówno lekarze, jak i pracodawcy. Zastrzeżeń nie zgłaszaja jedynie chorzy, bo dla nich to spore ułatwienie.

MEN obcina budżet na domową edukację aż o 40 procent. Pieniędzy będzie mniej, mimo że liczba dzieci korzystających z takiego rodzaju nauki cały czas rośnie.

Huk granatów, strzały i gęsty dym - meksykańska piechota morska publikuje nagranie z akcji w kryjówce "El Chapo". Pościg za baronem narkotykowym, który uciekł ukrytym za lustrem tunelem nie od razu zakończył się sukcesem, bo najpierw trzeba bylo sforsować jego pilnie strzeżony bastion.

Projekt zmian o prokuraturze idzie pod obrady sejmu. Posłowie mają sie nim zająć w środę, choć już teraz wywołuje sporo emocji. Połączeniu stanowiska prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości mówi "nie" Krajowa Rada Prokuratury, ale nie są to jedyne zmiany, których chcą dokonać rządzący.

Dzień przed debatą o Polsce na arenie międzynarodowej - debata u nas. A dokładnie w KPRM z liderami opozycji. Dyskutować było o czym, bo pytań o kształt polskiej polityki jest wiele. Podobne zapewne padną i jutro. Pytanie, czy odpowiedzi będą zrozumiałe.

- Włączyłem do orzekania dwoje "grudniowych" sędziów - mówi Andrzej Rzepliński i poszerza skład sędziów orzekających z dziesięciu do dwunastu. Prezes wyjaśniał także umorzenie postępowania dotyczącego sejmowych uchwał. Pytania jednak nie ucichły. Jest ich więcej, a jedno z nich brzmi, czy Andrzej Rzepliński zrobił ukłon w strone prezydenta, skoro dopuścił do orzekania sedziow powołanych przez PiS.

W Nysie samorząd - nie czekając na rząd - daje 500 złotych na dziecko. Ale tylko mamie i tacie, którzy są żoną i mężem. Kto do tej pory sie nie zdecydował stanął w kolejce do urzędu stanu cywilnego. Kolejce cztery razy dłuższej niż dotąd.

Drogowcy kontra zima - już bez soli. Na razie tylko w Warszawie. I na razie tylko na chodnikach. Sól niszczy buty i rani psy, więc zmiana witana jest z zadowoleniem. Tym bardziej, że w prognozach nie brakuje śniegu.

Setki zgłoszeń od molestowanych ofiar i kolejne dowody na to, że policja reagowała nie tak, jak powinna. I że napastnikami byli głównie mężczyźni pochodzenia arabskiego. To, co próbowano przemilczeć, jest teraz głośno komentowane. Także na ulicach.

Szef polskiej dyplomacji zaprasza niemieckiego ambasadora, bo nie podobają się mu komentarze niemieckich polityków na temat polskich spraw. Już po spotkaniu - jest zgodna deklaracja: napięcia nie ma.

Trybunał Konstytucyjny zaskakuje. Miał zajmować się sejmowymi uchwałami dotyczącymi sędziów Trybunału, ale sprawę umorzył w poniedziałek. Kwestii zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość to wcale nie kończy. Tym bardziej, że w samym Trybunale nie ma jednomyślności.

A teraz wyobrażenie "dzisiaj" z przed 34 lat. Ponad trzy dekady temu do kin trafił kultowy "Łowca Androidów", a razem z nim wizja ówczesnej przyszłości, czyli początku XXI wieku. Samochody miały latać, ludzie skolonizować inne planety, ale przede wszystkim miały być inteligentne roboty, które niczym nie różniły się od ludzi. Co z tej wizji rzeczywiście się zrealizowało, a jak wiele zostało do zrobienia, sprawdził Łukasz Frątczak.

Nowa formuła i nowe studio. "Blisko ludzi" od soboty w TVN24. Gospodarzem programu będzie Ryszard Cebula, znany państwu z magazynów "Prosto z Polski" oraz "Uwaga!" TVN. Po materiale w studiu prowadzona będzie dyskusja.

Nie będzie egzaminu dla szóstoklasistów - zapowiada minister edukacji. Gimnazjów na razie nie likwiduje, choć ich wygaszanie miało się rozpocząć już we wrześniu. Jak zatem będzie wyglądała zmiana w edukacji i czy nauczyciele mogą być spokojni o pracę?

Spore ułatwienie dla piratów drogowych. Mandat będzie można zapłacić kartą płatniczą, bo w radiowozach mają być terminale. Od kiedy czeka nas taka zmiana?

Był dziennikarzem, często zmieniał partie, słynął z ekscesów drogowych. Teraz pokieruje Telewizją Polską. Jacek Kurski kilka miesięcy temu wrócił do łask PiS, by teraz wrócić do mediów. Zapowiada, że będzie chronił niezależność i wolność telewizji publicznej, ale opozycja w jego deklaracje nie wierzy i wprost jego nominację nazywa zawłaszczeniem mediów publicznych przez partie rządzącą.