Polska i Świat

Polska i Świat

Strach przed awarią elektrowni atomowej

Nie panikujcie i nie podawajcie tabletek z jodem, szczególnie dzieciom - takie komunikaty to reakcja na działania lokalnych władz w Belgii oraz części Niemiec, które na wszelki wypadek zaczęły rozdawać preparaty z jodem. Ważne jest tu określenie na wszelki wypadek.

Stadion Skry do remontu?

400 milionów złotych - tyle Warszawa zamierza przeznaczyć na remont niszczejącego Stadionu Skry. Na razie to deklaracje, ponieważ obiekty tego wyjątkowego klubu  niszczeją od lat. Od lat miasto bezskutecznie stara się je odzyskać.

Domy z drewna z poparciem Szyszki

Minister Jan Szyszko ma pomysł na biznes. Lasy Państwowe zapowiadają budowę drewnianych domów pod wynajem. Zdaniem ministra Szyszki nowy projekt leśników wpisuje się w misję resortu. Resortu, którego nazwa dawniej brzmiała: Ministerstwo Ochrony Środowiska. Dzisiaj jest tylko Ministerstwo Środowiska.

Dyplomacja według prezydenta

Prezydent znowu poza linią partii. Już nie tylko w kwestii sądownictwa, teraz także w relacjach międzynarodowych. Andrzej Duda chce się spotykać z korpusem dyplomatycznym i mieć większy wpływ na politykę zagraniczną.

Reakcje świata na wodorową próbę Korei Północnej

"Mroczne Słońce" - bomba termojądrowa to najpotężniejsza broń znana ludzkości. Wszystko wskazuje na, że jest w rękach dyktatora Korei Północnej. Reżim Kima chwali się, że przeprowadził próbę, a świat reaguje na razie słownie, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Najgorętsze premiery sezonu, hollywoodzkie gwiazdy i najwyższa artystyczna jakość. W Wenecji rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W tym roku na najstarszej kinowej imprezie swój film zaprezentuje między innymi George Clooney. Materiał o festiwalu, jego randze i zmieniającej się formule oraz wzmożonych środkach bezpieczeństwa.

Pożegnanie Grzegorza Miecugowa. Wspomnienia jego studentów

Grzegorz Miecugow to współtwórca "Faktów" TVN i stacji TVN24. Od wielu lat był autorem "Szkła kontaktowego" i "Innego punktu widzenia", a także nauczycielem - niezwykłym - bo z jednej strony mistrzem, a z drugiej partnerem do dyskusji. Potrafił słuchać, za co młodzi ludzie go uwielbiali.

Polscy kierowcy na lewym pasie

Policja uczy, kierowcy się nie przejmują. Jeżdżą lewym pasem, choć ten służy tylko do wyprzedzania. Akcja w Zachodniopomorskiem wyraźnie pokazała, jak bardzo nie lubimy prawej strony jezdni.

Spór polityczny na Westerplatte

Westerplatte w tym roku może zostać zapamiętane nie z wystąpień upamiętniających wybuch II wojny światowej, a z niedopuszczenia harcerza do odczytania apelu pamięci. Zatrzymał go żandarm, zastąpił żołnierz. MON nie ma sobie nic do zarzucenia, ale prezydent Gdańska i harcerze widzą to inaczej.

Rzucić nałóg last minute

Na rozstanie z nałogiem nigdy nie jest za późno, przekonują brytyjscy badacze. I pokazują dowody na to, że rzucenie palenia nawet w dojrzałym wieku może uchronić przed tak zwanym zespołem słabości, nazywanym też zespołem wyczerpania rezerw organizmu.

Sąd nad wyprowadzaniem psów

Zakaz wyprowadzania psa do parku i na plac zabaw - nielegalny. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, który nie pozostawia złudzeń. Miasto nie może nikomu ograniczać spacerów ze zwierzętami. Sprawa dotyczy Częstochowy, ale przepisy obowiązują w całym kraju.

Kult, który nie mija

Miała wszystko: urodę, pieniądze i koronę. Ale nie była szczęśliwa, choć kochały ją tłumy. Dziś mija dokładnie 20 lat od śmierci księżnej Diany. Ale nie mija jej kult. Jako nieśmiała przedszkolanka zmieniła i wciąż zmienia brytyjską rodzinę królewską, a Brytyjczycy nadal ją uwielbiają.

Kościół dzieli, choć łączy

Historia nie raz pokazała, że Kościół może zjednoczyć Polaków w najtrudniejszych momentach. Dziś instytucja ta zdaje się jednak bardziej dzielić niż sklejać podzieloną Polskę. Dlaczego tak jest i co o tym mówią przedstawiciele Kościoła?

Śmierć po narkotykach

Nie żyje 14-latka, która tydzień temu po zażyciu narkotyków trafiła do szpitala. Do tej pory w sprawie aresztowano cztery osoby. To 17-latek, znajomy dziewczynki, oraz trzech mężczyzn odpowiadających za to, że środki odurzające trafiły w ręce nieletniej.

Elektryk, który stał się legendą

Spór o Polskę i spór o historię. Od jakiegoś czasu Prawo i Sprawiedliwość stara się kwestionować pozycję Lecha Wałęsy jako przywódcy Solidarności. Czas więc na krótka lekcję historii, czyli opowieść o elektryku, który za życia stał się legendą Solidarności.

Brazylia walczy z komarami

Nie ma na nią skutecznego lekarstwa, więc naukowcy chcą pokonać ją sposobem. Naukowcy z Brazylii zarażają komary bakterią, aby wygrać z wirusem Dengi. Taki zabieg ma uodpornić owady i ochronić ludzi, i w końcu pomóc wyeliminować chorobę w kraju.

Kosmiczna misja w Pile

Pozwolili się zamknąć w kosmicznej izolacji na 14 dni. W nieziemskich warunkach uprawiali rośliny i hodowali insekty. Ochotnicy-naukowcy zakończyli właśnie niezwykły eksperyment na lotnisku w Pile.