Polska i Świat

Polska i Świat

Czesi nie chcą już latać z Radomia. Dla radomskiego lotniska to duży problem, bo skoro oni rezygnują, to zostają tylko połączenia do Rygi, a ich liczba nie oszałamia. Materiał programu "Polska i Świat".

Premier Ewa Kopacz w otoczeniu tekturowych politycznych przeciwników jeszcze raz przypomniała dlaczego należy bać się PiS-u. Na finiszu kampanii, jak widać, Platforma taktyki nie zmieniła, pytanie czy słusznie. Materiał programu "Polska i Świat".

Po debacie eksperci i polityczni koledzy nie okrzyknęli Barbary Nowackiej zwycięzcą, komplementów raczej szczędzili, ale w tych wyborach to ona ma wprowadzić Zjednoczoną Lewicę do Sejmu. W środę u jej boku stanął sam Leszek Miller i od razu pojawiło się pytanie, czy były premier na finiszu kampanii wychodzi na pierwszą linię frontu. Materiał programu "Polska i Świat".

Uczniowie gdańskiego gimnazjum wykazali się wyjątkowa postawą. Usłyszeli wołanie o pomoc i szybko zareagowali. Byli tak zdeterminowani, że natychmiast złapali złodziejkę.

Rozpoczęło się odliczanie do poniedziałkowej rozmowy o Polsce. Ewa Kopacz i Beata Szydło o godzinie 20 staną naprzeciwko siebie i wymienią ciosy. Czy będzie nokaut? To zależy od formy kandydatek. Dlatego sztaby od kilku dni przygotowują panie do boju. Zadanie jest piekielnie trudne, bo od tego występu może zależeć jak ostatecznie zagłosują wyborcy.

Do nakręcenia pełnometrażowego filmu może dziś wystarczyć telefon komórkowy. Dowodem jest film "Mandarynka" Seana Bakera. Produkcja zakwalifikowała się do Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Skoro tak, to nasza reporterka Ewelina Woźnica do realizacji swojego materiału także wykorzystała komórkę.

Jest tak silnie z nami związany, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu dziennie trzymamy go w ręce. To telefon komórkowy, który jest z nami prawie wszędzie. Jeśli myślimy, że jest inaczej, to amerykański fotograf Eric Pickersgill, pokazując swój projekt "Usunięte", szybko nas z tego błędu wyprowadzi.

Kolejna próba walki z pijanymi kierowcami. W nowym spocie pokazano kilka sposobów na to, by utrudnić pijanym dostęp do kluczyków samochodowych. Warto je zapamiętać, bo nie każdy wie kiedy i jak skończyć swoją zabawę.

Są pierwsze konsekwencje i pierwsze ustalenia po tragedii, do której doszło na studenckich otrzęsinach w Bydgoszczy. Uczelnia zawiesza prorektora ds. studenckich, a prokuratura wzywa na przesłuchania kolejnych świadków. Są też wstępne wyniki sekcji zwłok zmarłej studentki, które wskazują, że doszło do uduszenia. My te informacje analizujemy i pytamy, jakim cudem kilkunastu ochroniarzy miałoby zabezpieczyć imprezę, na której bawiło się ponad tysiąc studentów.

Uchodźcy wciąż płyną do Europy, ale ta podróż do lepszego życia słono kosztuje. Doskonale wie o tym włoski lekarz Pietro Bartolo, szef oddziału ratunkowego na Lampedusie, który udzielił pomocy 270 tysiącom uchodźców. Dziś odebrał nagrodę przyznawaną za działania na rzecz pokojowego współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Problem uchodźców narasta. Jest ich coraz więcej, a Europa stoi przed wyzwaniem - jak sobie z nim poradzić. Scenariuszy jest kilka, od ograniczenia unijnego prawa, po wprowadzenie inteligentnych granic. Unia Europejska będzie szukała przepisu na rozpoczynającym się szczycie.

Debata to nie jedyne polityczne starcie. Kampania cały czas trwa, a jej nieodłącznym elementem są wyborcze spoty. Platforma Obywatelska publikuje kolejny, a w nim po raz kolejny starszy. Tylko czy taka strategia jeszcze na wyborców działa?

Historia bliźniaków, których rozdzielono już w łonie matki. Jeden się już urodził, drugi jeszcze nie. Poród został przyspieszony operacją, która miała doprowadzić do tego, by jeden z chłopców nie podjadał pokarmu drugiemu.

Wtorkowa debata dzieli polityczną scenę na dużych i małych. Tym razem to mali protestują i domagają się, by przedstawicielki dwóch największych partii, Ewa Kopacz i Beata Szydło, nie lekceważyły ich i stawiły czoła wspólnemu starciu, bo to od małych może zależeć, jak będzie wyglądać przyszły rząd.

Tłum studentów, krzyki i komunikaty DJ-a: "zróbcie przejście". Podczas nocnych otrzęsin studenckich na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy doszło do tragedii. Jedna studentka nie żyje, inni są poturbowani. Wszystko przez tłok w przejściu między budynkami - studenci spanikowali i zaczęli się tratować.

Do tej pory głównie robiło się z nich ludziki, teraz można na nich zarobić. To kasztany, towar w cenie, bo potrzebny między innymi do wyrobu kosmetyków. Firmy organizują „kasztanobrania”, a w nich biorą udział szkoły.

Nauczycielka gimnazjum trzyma ucznia za gardło i przyciska go do pianina. Ma podejrzenia, że ten pił wódkę. To nie pierwszy raz kiedy uczeń sprawia problemy wychowawcze, ale  po raz pierwszy film z tej lekcji trafia do Internetu. Nauczycielka tłumaczy się teraz przed dyrektorką, a sprawę bada kuratorium.

Centralne Biuro Antykorupcyjne u prezesa giełdy. Agenci przyszli do budynku  Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i Ministerstwa Skarbu. Zatrzymań nie ma, ale jest zabezpieczona dokumentacja, bo jak wynika z ustaleń dziennikarzy portalu tvn24.pl, akcja związana jest z prywatyzacją CIECH-u i informacjami nagranymi w tzw. aferze taśmowej.

Prezes PiS-u zadał pytanie ministrowi zdrowia, a do odpowiedzi zgłosili się politycy niemal wszystkich opcji. Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami mówi o cholerze na wyspach greckich i pyta czy w organizmach imigrantów mogą być pasożyty i pierwotniaki groźne dla Polaków. Politycznych odpowiedzi nie brakuje. Czy z medycznego punktu widzenia rzeczywiście jest się czego bać?

Sztaby w końcu się porozumiały i do pierwszego starcia wystawiły dwie największe rywalki. W poniedziałek Ewa Kopacz zmierzy się z Beatą Szydło. Pytanie, co z debatą, która jest dzień później i w której mają uczestniczyć przedstawiciele wszystkich komitetów. Sztab PO już zapowiada, że Ewy Kopacz wystawić nie chce, a PiS nadal się waha. Kto jak gra?