Polska i Świat

Polska i Świat

Polskie uniwersytety spadają w rankingu

Znamy listę pięciuset najlepszych uczelni na świecie - wśród nich dwie polskie. Uniwersytety Jagielloński i Warszawski - mamy powód do dumy i do smutku, bo znalazły się w piątej setce zestawienia. W poprzednich latach były znacznie wyżej.

Kontrowersyjny wyścig w Rio

Był dwukrotnie przerywany przez sędziów, ale żaden z zawodników nie został wykluczony. Ten wyścig na Igrzyskach w Rio budzi do tej pory kontrowersje - jeszcze bardziej decyzje sędziów - broni jej tylko zwycięzca. Nasz zawodnik Damian Zieliński ten dzień zapamięta na długo, bo rywalizacja mogła wyglądać inaczej.

Skarpety do sandałów są trendy

Polska moda na wybiegach i to ta, która przez lata była tak bardzo wyśmiewana i wytykana palcami. Skarpetki w sandałach podbijają pokazy. O tym, jak Polak na wakacjach i model na wybiegu mogą być sobie równi - bez obciachu, za to z trendem.

Były rzecznik SLD walczy z rakiem

Tomasz Kalita, były rzecznik SLD przerywa milczenie o swojej chorobie i wzywa polityków do odpowiedzi - co z olejem z konopi, który łagodzi ból - czy chorzy będą w końcu mieli do niego dostęp. Sprawa legalizacji wraca tak jak i wypowiedzi polityków, którzy popierali taką metodę leczenia, ale do tej pory nic z tym nie zrobili. Czy będzie inaczej?

Wybiórcza publikacja wyroków

Wydawało się, że to przełom, ale nie do końca. Rząd opublikował zaległe wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Jednak z wyjątkiem tych, które dotyczyły ustawy o Trybunale. Pat zatem cały czas trwa, a stwierdzenie, że to prawie wszystkie opublikowane wyroki wzmacnia powiedzenie: "prawie robi różnicę". Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Pomagają, choć już bez dotacji

W tym roku nie dostały dotacji od Ministerstwa Sprawiedliwości, ale się nie poddają. Nie zamierzają też zmieniać charakteru swojej działalności, bo wiedzą jak bardzo są ważne i jak bardzo potrzebne. Centrum Praw Kobiet dalej walczy o kobiety. Pomóc ma im w tym specjalny kalendarz. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Spacer z psem z Warszawy na Hel

Niektórzy powiedzą, że jest szalona. Ona opiniami się nie przejmuje - wzięła  psa i poszła z nim jak mówi na spacer. Spacer wyjątkowo długi, ponieważ z Warszawy chce dotrzeć aż na Półwysep Helski. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Historycy w obronie gdańskiego muzeum

Znani historycy stanęli w obronie Muzeum II Wojny Światowej. Siły połączyli profesorowie Andrzej Nowak i Timoty Snyder, którzy napisali wspólny list. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kojarzony z prawicą. A przecież to minister Gliński dąży do połączenia muzeum z inna palcówką, czyli do całkowitej zmiany niż zakładał pierwotny plan. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Punktami w piratów drogowych

Będzie nowy taryfikator drogowy, a w nim kilka znaczących nowości. Policja punktami i karami jeszcze bardziej chce ukrócić beztroskie wyczyny piratów drogowych. Kierowcy już się burzą i mówią o uprzykrzaniu życia.

Zakłócony eksperyment procesowy

Policja miała przeprowadzić eksperyment procesowy, który miał odtworzyć tragiczne wydarzenie z piątku, kiedy to policjant śmiertelnie postrzelił uciekającego autem 22-latka.  Na wizje lokalna przyszli jednak sąsiedzi i znajomi ofiary, którzy pokrzyżowali plany śledczym. Były wyzwiska, okrzyki i petardy.

Konflikt reprywatyzacyjny

Warszawska reprywatyzacja politycznie przybiera na sile. PiS, domagając się głowy prezydent Warszawy, mówi wprost: Hanna Gronkiewicz Waltz jak Piłat umywa od sprawy ręce. Oliwy do ognia dolewa były już urzędnik ratusza, który po zwolnieniu broni się i wymierza prezydent ostre ciosy. Materiał z programu "Polska i Świat".

300 tys. ofiar w pięć lat

Syria we krwi. Jest coraz gorzej, bo do walk siły rządowe wytoczyły najpotężniejsze środki - niedozwoloną broń chemiczną. Giną dzieci, ich rodzice, świat na to patrzy i wydaje się być w tej kwestii bezradny. O cierpieniu i bezsensownej śmierci cywilów - materiał "Polska i świat".

Zdegradowana za samowolę

Kontrowersje wokół sprawy major SKW. Kobieta pomogła uwolnić polskiego oficera i została za to zdegradowana za samowolkę. Major miała zgodę na swoje działania od poprzedniego kierownictwa SKW, operacja zakończyła się sukcesem, ale obecnemu kierownictwu to się nie podoba i zamiast nagrody spotkała ją kara.

Opozycja - razem czy osobno?

Zdali sobie sprawę, że w tym temacie - długo osobno nie zajadą. Nowoczesna i Platforma łączą siły pod szyldem Trybunału i zaciekle bronią jego niezależności przed rządzącymi.

Wybuch i pożar w wieżowcu

Najpierw zbudził ich potężny huk, potem wołanie o pomoc. Mieszkańcy wieżowca w centrum Warszawy, w którym nad ranem doszło do wybuchu i pożaru - na długo tej nocy nie zapomną. Szkło wbiło się w sąsiedni budynek, drzwi i okna powyrywało z futrynami.

Zmiana kursu wobec uchodźców

Niemcy ostro biorą się za cudzoziemców, a to oznacza, że kończy się polityka tolerancji i otwartości. Po zamachach terrorystycznych, które bezpośrednio dotknęły ich kraj, Berlin chce wprowadzić przepisy o natychmiastowej deportacji. Ale to jedyny sposób walki z terroryzmem.

Adrian Zieliński brał doping

Już nie jeden, a dwóch na dopingu. Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie potwierdziła - Adrian Zieliński brał niedozwolony nandrolon - ten sam który wykryto u jego brata, przez co musiał zakończyć walkę o medal w Rio. Teraz to czeka Adriana.

Parkuj i (nie) płać

Płacenie za parkowanie w Szczecinie - tak, ale tylko w dokładnie wyznaczonych miejscach. Naczelny Sąd Administracyjny nie pozostawia złudzeń. Miasto nie powinno karać wszystkich kierowców, którzy nie płacą za postój w strefie płatnego parkowania. To może być ważna decyzja dla wszystkich miast.

Nadzieja w Palestynkach

Jak pomóc narodowi wyniszczonemu i zmęczonemu kilkudziesięcioletnim konfliktem, którego końca wciąż nie widać? Odpowiedź jaką nasz reporter znalazł w Palestynie jest zaskakująca. Kluczem do odbudowy mogą być... kobiety. To one stają się najaktywniejszą częścią palestyńskiego społeczeństwa i to dzięki ich energii może zacząć się proces gojenia ran.

Ostry dyżur

Śmierć lekarki po "tasiemcowym" dyżurze. Kobieta nie była zatrudniona na etacie, prowadziła działalność gospodarczą. W tym przypadku trwający nawet kilkaset godzin dyżur okazuje się zgodny z prawem. Związki zawodowe alarmują: to zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.