Polska i Świat

Polska i Świat

Kajetan P. przed południem wsiadł na pokład wojskowej CASY, aby w asyście polskich policjantów odlecieć z Malty do Polski. Mężczyzna podejrzany o brutalne zamordowanie lektorki włoskiego jest już w areszcie przy Rakowieckiej w Warszawie. Jutro zostanie przesłuchany.

Do końca roku do Europy mogą przybyć aż 3 miliony imigrantów. Unijni urzędnicy mają coraz mniej czasu na podjęcie skutecznych decyzji w tej sprawie. Na razie nie działa ani relokacja, ani likwidacja miejsc, gdzie uciekinierzy założyli nielegalne obozowiska.

Na sto dni rządu - prezenty dla rodziców pierwszaków. Jedni są zadowoleni, bo zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. Inni są zagubieni - bo w niektórych szkołach pojawiają się propozycje - aby dzieci masowo powtarzały klasę.

Historia Leo i jego rodziców to dowód, że w życiu wszystko jest możliwe... Przed niedzielnym wręczeniem Oscarów wracamy do ubiegłorocznej nominacji polskiego dokumentu „Nasza klątwa”, bo to wyróżnienie Akademii zmieniło całe życie twórców tego filmu.

Sto dni rządu Beaty Szydlo i sto dni Jarosława Kaczyńskiego. Premier udziela wywiadów i podsumowuje co jej udało się zrobić. Opozycja pytana o dokonania premier Szydło - złośliwie odpowiada - pytajcie o dokonania nadpremiera Kaczyńskiego.

Nie mogę mieć PlayStation, śniadanie mi nie smakuje. Więźniowe w Polsce, mają swoje prawa. I nierzadko z nich korzystają. Pracownicy służby więziennej - nie mają innego wyjścia. Nawet najbardziej absurdalne skargi więźniów - muszą formalnie rozpatrywać.

Niezmiennie budzi kontrowersje. Ale właśnie zmienia się w bardzo poważnego kandydata na republikańskiego kandydata na prezydenta USA. Donald Trump ma coraz większe szanse na nominację. A jego żona na zostanie Pierwszą Damą. Co niektórych emocjonuje jeszcze bardziej.

Poziomkowa zamiast Marchlewskiego, czyli dekomunizacja ulic. Problem nie nowy. I trochę beznadziejny. Choć samorządy chcą zmian, to mieszkańcy zwykle już nie - bo przyzwyczajenia, bo koszty. Ale teraz takie argumenty mogą nie zadziałać, bo prace nad ustawą w sprawie ulic zaczęły się na ulicy Wiejskiej.

Do ministra finansów pytania o jego finanse: czy zarobił w Sejmie poprzedniej kadencji przynajmniej 90 tysięcy złotych, chociaż nie było go w pracy? Paweł Szałamacha - wtedy poseł PiS - wyjechał na rok na studia do Stanów Zjednoczonych. Nie brał udziału w głosowaniach, ale brał pieniądze.

25 kilometrów przez Góry Izerskie z 25 kilogramami na plecach. Wojsko i Straż Graniczna w zawodach terenowych - Military Ski Patrol. Podobne zawody były rozgrywane przed II wojną światową.

Pary homoseksualne jak małżeństwa - w kwestii prawa do odmowy zeznań. Sąd Najwyższy uznał, że pary jednopłciowe mają tu takie same prawa jak heteroseksualne. To jeszcze nie pełny znak równości. Ale ci, którzy równości sie domagają - tryumfują.

Zamiast grzywny - tygodniowa odsiadka. W Ministerstwie Sprawiedliowści prace nad zmianami w kodeksie. Po to, by nawet drobnego przestępcę skuteczniej postraszyć. Pytanie tylko, czy w więzieniach znajdzie się dla nich miejsce. Bo teraz go brakuje.

"Dżungla" jednak do ewakuacji. Francuski sąd podtrzymał decyzję o częściowej likwidacji obozu dla uchodźców pod Calais. Jest prowizoryczny i przepełniony. Mieszka w nim około czterech tysięcy imigrantów z całego świata. Co czwarty z nich - w tym kilkaset dzieci - ma zostać ewakuowany.

Masaż tylko z certyfikatem - teraz fizjoterapeutą może być każdy, kto tylko czuje się fizjoterapeutą. Co w konsekwencji może poczuć pacjent - strach myśleć. Na horyzoncie są co prawda zmiany w przepisach, które do zawodu dopuszczą tylko zawodowców. Ale już pojawiają sie przeszkody. I szykuje sie protest.

Na Podlasiu polityczny bój o miejsce w Senacie. Za półtora tygodnia właśnie tam odbędą się wybory uzupełniające. PiS wystawia duże nazwisko - w kontrze duża mobilizacja. Bo opozycja wspólnie stawia na jednego człowieka. Kampania trwa na Podlasiu, ale polityczne ambicje pokazuje wyraźnie ogólnopolskie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Przestrzeganie praw człowieka na najgorszym poziome o 70-ciu lat. Amnesty International publikuje raport i nie oszczędza w nim także Polski. W naszym kraju największe zastrzeżenia ma do tego, co stało się z Trybunałem Konstytucyjnym. I ciągle jeszcze dzieje. Materiał z programu "Polska i Świat".

Zwabił, uśpił i uprowadził kobietę. Wcześniej wybudował specjalny bunkier, żeby tam ją przetrzymywać. Szwedzki sąd wydał wyrok dla porywacza: dziesięć lat za więzienie kobiety. Od zarzutu gwałtu został uniewinniony. Materiał z programu "Polska i Świat".