Polska i Świat

Polska i Świat

Oddają wszystko co mają, za nowe, lepsze życie. Często są oszukiwani i nierzadko giną po drodze. Spośród miliona imigrantów, którzy w ubiegłym roku dotarli do Europy, zdecydowana większość musiała zapłacić przemytnikom. A ci zarobili na tym procederze aż 6 miliardów euro.

Polska ziemia tylko dla Polaków i tylko rolników. Tak w wielkim skrócie można podsumować założenia rządowego projektu dotyczącego obrotu ziemią. Nowe przepisy wzbudzają kontrowersje, bo mogą zabronić właścicielom nieruchomości w pełni decydować o ich własności.

To była cała lista obietnic wyborczych. Najpierw mówił o nich Andrzej Duda, później - Beata Szydło. Szefowa rządu zapewniała w expose, że wszystkie kluczowe zmiany zostaną zrealizowane w ciągu stu dni rządu. Dlatego sprawdzamy. Co z obniżeniem wieku emerytalnego?

"Nigdy nie donosiłem", "to są fałszywki". Tak reaguje były prezydent Lech Wałęsa pytany o teczki znalezione w domu Kiszczaków. Materiały nadal czekają na ekspertyzę grafologa, ale IPN już mówi, że sfałszowanie takiej ilości dokumentów jest raczej niemożliwe.

Kajetan P. wpadł tak szybko, bo chodził wciąż w tej samej, damskiej kurtce. Policyjni "łowcy cieni", którzy złapali go na Malcie, zdradzają coraz więcej szczegółów pościgu. Z zamaskowanymi specjalistami od tropienia przestępców spotkał się reporter magazynu "Polska i Świat".

Ile wytrzyma wielka płyta? Naukowcy szykują badania. Chcą sprawdzić stan bloków, bo to. co miało być budowane z przeznaczeniem na kilkadziesiąt lat, może postać dłużej. W jakim stanie są bloki z wielkiej płyty i jak się w nich żyje?

Kupiono już odpowiedni sprzęt, ale najwcześniej nowatorską operację będzie można przeprowadzić na wiosnę. Lekarze ze szczecińskiego szpitala Zdroje na razie kształcą się w Niemczech, by za chwilę wrócić do kraju i ratować dzieci jeszcze w łonie matki, operując przepuklinę rdzenia kręgowego za pomocą endoskopu.

Ksiądz, który nie przestaje szokować. Brał udział w marszach narodowców, nawoływał do obrony kraju i przestrzegał przed atakiem. Z Wrocławia przeniesiono go do Zakopanego, ale jak mówi żadna to dla niego kara, bo ONR działa tam prężnie.

Komentarze płyną od prawej do lewej strony. Niektórzy nadal stoją murem za Lechem Wałęsą, ale są i tacy, którzy po latach zmienili o nim zdanie.

IPN ujawnia akta TW "Bolka". Znajdują się w nich teczka personalna i teczka pracy. Jest zobowiązanie do współpracy z SB podpisane: Lech Wałęsa "Bolek", są doniesienia - w większości spisywane ze słów "Bolka". Były prezydent wszystkiemu zaprzecza, dokumenty nazywa śmieciami. Co jest w teczkach?

Dzieci pytają o uchodźców, zainteresowanie jest spore, dlatego nauczyciele szkolą się, by odpowiednio przekazać im wiedzę. Biorą ją z pierwszego źródła, czyli od reporterów, którzy uchodźców poznali osobiście.

W młodości nie był wzorem do naśladowania, był alkoholikiem i brał narkotyki. Później zerwał z nałogiem i stał się kaznodzieją, nietypowym, bo z karabinem. Sam Childers broni afrykańskie dzieci przed przemocą, teraz chce budować dla nich sierocińce. Jak wyrwał się ze swojego poprzedniego świata i dlaczego niesie pomoc innym?

Słowa Papieża przez niektórych okrzyknięte zostały jako przełomowe. Franciszek w obliczu epidemii groźnego wirusa zika zezwala na seks z użyciem antykoncepcji. Według ojca świętego to "mniejsze zło".

Angielskie śniadanie nie wyszło, a z brytyjskiego lunchu zrobiła się kolacja. Negocjacje Unii z Wielką Brytanią o dalsze warunki jej członkostwa we Wspólnocie są o wiele trudniejsze niż oczekiwano. David Cameron stawia ostre żądania i choć Europa chce Wielkiej Brytanii w Unii, to nikt nie decyduje się na bezwarunkowe ustępstwa wobec Londynu.

Co zrobić żeby nie było kolejek, jak przyjmować wnioski? Wątpliwości jest sporo, dlatego rozwiązać mają je odpowiednie szkolenia. Chodzi o program Rodzina 500 plus. Kształcą się samorządowcy, a na zdobycie odpowiedniej wiedzy mają niewiele czasu, bo do startu programu zostało zaledwie półtora miesiąca.

Coraz więcej informacji o Kajetanie P. i jego pobycie na Malcie. Próbował wydostać się z Europy bez paszportu, tuż przed zatrzymaniem dwukrotnie odwiedzał ambasadę Tunezji. Na razie przebywa w areszcie. Do Polski zostanie przetransportowany samolotem. Jak będzie wyglądała ta podróż?

Lech Wałęsa wydaje kolejne oświadczenia, ale treść jest podobna. Były prezydent nie potwierdza współpracy z SB. Temat wrócił, bo IPN bada znalezione w domu generała Kiszczaka teczki i zapewnia, że pierwsza partia dokumentów może zostać udostępniona w przyszłym tygodniu. Na wynik analizy czeka wielu, co podkreśla sam szef dyplomacji, mówiąc, że akta mogą rzutować na historię Polski.

Kajetana P. odnaleźli tzw. łowcy cieni, czyli elitarna grupa policjantów w Polsce i za granicą. Szukają oni najniebezpieczniejszych przestępców ukrywających się w kraju i poza nim. O tym, jak wpadli na trop Kajetana, jak go rozpracowywali, wiadomo jednak niewiele.

W Brukseli długa noc i szczyt UE, który ma zapobiec wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Rozmowy już są stanowcze, a mogą być jeszcze bardziej twarde. David Cameron zapowiada, że jedyne porozumienie, jakie zaakceptuje, to takie, które spełni potrzeby jego kraju. Donald Tusk już z kolei ogłasza, że kolejnego szczytu w tej sprawie nie będzie.

Ostrzeżenie dla kierowców: jeździmy ze źle ustawionymi światłami. Dotyczy to wielu, bo ponad połowy, jak wynika z badania, które przeprowadziła warszawska drogówka. Jak się okazuje jest wiele powodów, dlaczego tak się dzieje.