Polska i Świat

Polska i Świat

To była największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Od wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu mija właśnie 30 lat. Paulina Chacińska przenosi się w czasie i opowiada, jak prasa PRL relacjonowała awarię.

Właścicielem apteki powinien być farmaceuta, a nie biznesmen. Bo tylko farmaceuta może ponosić pełną odpowiedzialność - mówi Ministerstwo Zdrowia i chce zmienić zasady działalności aptek w Polsce. Kto na tym zyska, a kto straci?

Samorządowcy Platformy przechodzą do Nowoczesnej. I robią to we Wrocławiu - mieście Grzegorza Schetyny, obecnego szefa PO. Koalicja Ryszarda Petru i klubu radnych Rafała Dutkiewicza stała się faktem. Czy Platforma ma się czego bać?

Przywróćmy państwo demokratyczne - piszą we wspólnym liście różni w poglądach, ale w tym wypadku zjednoczeni, byli polscy prezydenci, szefowie MSZ i działacze opozycji. To ma być protest przeciwko działaniom rządu PiS. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że z wiarygodnego, cenionego partnera w Unii i NATO, stajemy się "państwem specjalnej troski".

Narzędzie zbrodni szykował do rana. Kiedy nie udało mu się załatwić sprawy w urzędzie, podbiegł do przypadkowej rodziny, wyciągnął z reklamówki siekierę i zadał dziesięcioletniej Kamili śmiertelny cios w głowę. Samuel N. dziś usłyszał wyrok dożywocia.

Zapisy jeszcze trwają, choć już teraz wiadomo, że padnie rekord frekwencji - charytatywny bieg Wings for Life 8 maja wyruszy z Poznania. Wiadomo, gdzie będzie start, ale nie wiadomo, gdzie będzie meta, bo o tym zadecydują sami zawodnicy.

W Cannes trwają przygotowania do słynnego festiwalu filmowego i ćwiczenia - wszystko w trosce o bezpieczeństwo majowej imprezy. Są jednostki antyterrorystyczne i scenariusz, do którego nie może dojść, ale który trzeba rozważyć.

Do tej pory były pewnym wyjątkiem, od niedawna wyrastają jak grzyby po deszczu - to filie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w małych miasteczkach. Nie ma tam dwupasmówek, skomplikowanych rond, przez co kursanci liczą na łatwe zdanie egzaminu. Tylko czy to aby na pewno się opłaca?

Beata Szydło na ratunek Ziemi - polska premier podpisała w piątek w Nowym Jorku paryskie porozumienie klimatyczne. Na zmiany mamy czas, ale nie ma wątpliwości: w porównaniu z innymi krajami w temacie ograniczenia globalnego ocieplenia mamy do zrobienia jeszcze bardzo dużo.

Snajperski strzał, cztery stopnie zagrożenia i 14 dni aresztu - jest projekt ustawy antyterrorystycznej, a w niej szereg ułatwień dla służb. Sprawdziliśmy, jakie jeszcze narzędzia antyterrorystyczne szykuje rząd i które mają działać już przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Paweł Kukiz naraził się narodowcom. W sieci pojawiło się nagranie, na którym szef klubu jasno, wyraźnie i w nieparlamentarnych słowach wyraża sie o narodowcach. Ci teraz myślą o opuszczeniu szeregów Kukiza. Jednym słowem - w poselskim klubie wrze.

Nie żyje Prince. Legendarny muzyk zmarł w swoim studiu nagraniowym w Minnesocie. W zeszłym tygodniu był krótko hospitalizowany z powodu grypy. Miał 57 lat. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Kampania trwa, głosy nadal podzielone, choć nadal wielu uważa, że Wielka Brytania powinna opuścić Unię. To oznaczałoby postawienie mieszkających tam od lat Polaków pod ścianą. Musieliby wybrać: czy wrócić do Polski czy zostać, ale na zupełnie innych warunkach i z wieloma utrudnieniami. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Gdańsk wypowiada wojnę dzikim wysypiskom śmieci. Ma zamiar skutecznie łapać tych, którzy nielegalnie podrzucają śmieci. Do walki zaangażowano wielu ludzi od detektywów, po służby porządkowe, kamery i monitoring. Problem jest poważny, bo dzikie wysypiska miały zniknąć po wprowadzeniu ustawy śmieciowej. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Po Łodzi, warszawscy radni zabrali głos w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Przyjęta została uchwała, w której podkreślono, że radni będą stosowali się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, nawet tych nieopublikowanych przez rząd. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a eksperci podkreślają, że grozi Polsce coraz większy chaos prawny. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Nowe pomysły, nowe liczby - jednym słowem duże zmiany czekają polską armię. Na razie jest plan i zapowiedzi ministra obrony, ale póki co brakuje informacji, skąd wziąć na ich realizację środki. Patrząc na rozmach pomysłów ministra Macierewicza, pieniędzy będzie potrzebnych bardzo dużo. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Może się wydawać że to żart, ale pomysł jest prawdziwy, niektórzy już nazywają go rewolucyjnym - czyli klasa o profilu "pracownik call center". Jeśli ministerstwa się zgodzą, szkoły zaczną uczyć telemarketingu. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Pokaz siły narodowców w Białymstoku i pytanie: czy ONR należy zlikwidować? Oni sami twierdzą, że wcale nie namawiają do nienawiści, ale głoszone przez nich hasła nie dają obcokrajowcom poczucia bezpieczeństwa. Za zagranicznymi gośćmi wstawia się rzecznik praw obywatelskich, ale problemu nie widzą ci, którzy w pierwszej kolejności powinni reagować, czyli rządzący.

Dotlenić miasto i jeszcze na tym zarobić. Ogród na dachu jest na tyle dobroczynny, że pierwsze miasta zaczynają refundowanie, przynajmniej częściowe, takiej miejskiej rolniczej działalności.