Polska i Świat

Polska i Świat

Polsce przypadła rola strażnika pamięci o Auschwitz - mówił dziś prezydent Bronisław Komorowski - My pytamy, jak bardzo dbamy o te bolesną pamięć - czy młodzi ludzie wiedzą co to Auschwitz?

- To była dobrze strzeżona tajemnica. Kiedy miałem okazję rozmawiać z kimś z rodziny, dziadek był opisywany jako kochany komendant, dobry żołnierz, uczciwy prawy człowiek, a wszystkie doniesienia historyczne były traktowane jak jedno wielkie kłamstwo - mówi reporterowi "Polski i Świata" Rainer Hoess, wnuk Rudolfa Hoessa, komendanta obozu Auschwitz.

Ministerstwo Zdrowia nadal nie jest w stanie określić, dla kogo i na jakich warunkach ma być dostępna w Polsce pigułka "dzień po", która według unijnej dyrektywy ma być sprzedawana bez ograniczeń i bez recepty. Przepychanka z trwa już dwa tygodnie, a pacjentki są zdezorientowane.

Data wyborów prezydenckich pod politycznym ostrzałem. Konkretnej daty jeszcze nie ma, na razie są propozycje i to jedna z nich budzi duże emocje, bo wybory prezydenckie mogłaby odbyć się dwa dni po 70 rocznicy zakonczenia wojny - co oznaczałoby, że Bronisław Komorowski do samego końca mógłby prowadzić kampanię wyborczą.

W poniedziałek doszło do wybuch gazu w kamienicy w centrum Warszawy. Są ranni, duże zniszczenia, a strażacy całą noc przeszukiwali gruzy i zabezpieczali budynek.

ZUS sprawdza ciężarne bizneswomen. Chodzi o niepracujące kobiety, które przed urodzeniem dziecka założyły firmy, opłaciły przez trzy miesiące składki i pobierają zasiłek macierzyński. Publiczna ubezpieczalnia podejrzewa, że część takich kobiet założyła biznes wyłącznie po to, by wyłudzić świadczenia.

Przejeżdżanie na czerwonym świetle może wkrótce okazać się bardzo kosztowne. Inspekcja Transportu Drogowego montuje już wyspecjalizowane fotoradary, które rejestrują zbyt późny wjazd na skrzyżowane. I to fotoradary nieoznakowane.

Po ujawnionych ostatnio dramatycznych komorniczych pomyłkach, winnych spotyka zawieszenie. Wszystkich może czekać zwiększony nadzór. I obcięcie dochodów, bo pomyłki bulwersują tym bardziej, gdy porównamy je z komorniczymi zarobkami.

Dzień po fali dymisji, w otoczeniu premier nie ma chętnych na objęcie funkcji rzecznika rządu i szefa gabinetu politycznego Ewy Kopacz. Nazwiska ewentualnych kandydatów co prawda się pojawiły, i to zaraz po bezprecedensowych odejściach z kancelarii premiera, ale wszyscy rozpatrywani zaprzeczają lub odmawiają.

Prezydent Obama stanął oko w oko z wyzwaniem mediów społecznościowych. Troje videoblogerów dostało szansę. Każdy przez kwadrans mógł przepytywać prezydenta Stanów Zjednoczonych. W tym i kobieta, która nosi zieloną szminkę i kąpie się w wannie z mlekiem i płatkami śniadaniowymi. Jak sobie poradziła?

Policyjny powrót do przeszłości. W ramach wzmocnienia ochrony obiektów i dozbrojenia policyjnych patroli policja przejmuje od wojska broń z armijnych magazynów: dwa i pół tysiąca karabinków kałasznikowa. Po co policji wycofana przez wojsko broń?

Nie udała się sprzedaż byłych rządowych samolotów dla VIP-ów - Jaków 40. Nie bardzo wiadomo też, co dalej będzie z jedynym pozostałym Tu-154M, który po lotach testowych dla prokuratury wojskowej stoi bezczynnie na lotnisku w Mińsku Mazowieckim. Samolotom, które można było sprzedać, pokończyły się przeglady oraz gwarancje i prawdopodobnie już nigdy nie polecą.

Są blisko ludzi i pokazują to, czego nie widać, w tym i politykę z zupełnie innej strony. A widzowie mogą wszystko komentować - to "Szkło kontaktowe", które 25 stycznia skończy dziesięć lat. Było śmiesznie, momentami poważnie, ale zawsze z pomysłem. Jest zatem co świętować, a urodziny będą huczne, bo i popularność programu duża.

Drastyczne zdjęcia na opakowaniach papierosów. Następne kraje chcą w ten sposób odstraszyć palaczy. W kolejce także Polska, choć nie wszyscy wierzą w skuteczność pomysłu.

W domowym żłobku zmarł 9-miesięczny chłopczyk. Młoda kobieta, która opiekowała się piątką dzieci, zauważyła niepokojące zachowanie dziecka, ale nie zareagowała w porę. Rodzice są w szoku, a sprawę bada prokuratura. Co powinno się w takich przypadkach robić i jak działają podobne placówki?

To nie tylko budynek, to nasz dom - płaczą dzieci i razem z rodzicami protestują przeciwko likwidacji gdańskiego Pałacu Młodzieży, który funkcjonuje prawie od 40 lat. Urząd miasta przyznaje, iż utrzymanie palcówki jest za drogie, ale obiecuje, że zajęcia zlikwidowane nie będą. Gdańszczanie nie ufają jednak takiej restrukturyzacji.

Grzegorz Schetyna musi się tłumaczyć po swoich słowach o tym, że hitlerowski obóz zagłady Auschwitz wyzwolili Ukraińcy. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uznał wypowiedź za bluźnierstwo i cynizm. Rosyjskie media podkreślają przy tym, że Polska nie zaprosiła osobiście prezydenta Putina na obchody 70-lecia wyzwolenia obozu.

Trzęsienie ziemi w najbliższym otoczeniu premier Ewy Kopacz. Do dymisji podała się rzeczniczka rządu Iwona Sulik, szefowa gabinetu politycznego premier Jolanta Gruszka i główny doradca Ewy Kopacz, Adam Piechowicz. Wszystko po publikacji dziennika "Fakt", który opisał medialne szkolenia prowadzone dla polityków opozycji przez współpracowników Kopacz w czasie, gdy była jeszcze marszałkiem Sejmu.

Plażowiczki walczące w imię wolności pokazywania piersi. Młode kobiety z Brazylii zorganizowały protest przeciwko zakazowi opalania się topless. Obowiązuje on od dekad i od lat budzi sprzeciw zwłaszcza, że coraz więcej Brazylijek inwestuje w swoje biusty, przeprowadzając operacje plastyczne. Efekty chcą zatem pokazać.

Lekarstwo, które miało uleczyć system opieki nad chorymi na raka. Pakiet onkologiczny ministra Arłukowicza obowiązuje już kilka tygodni i choć ministerstwo jeszcze wstrzymuje się z oceną gdzieniegdzie już widać, że nie działa tak, jak powinien. Albo że to, jak ma działać nie wszędzie dotarło.