Polska i Świat

Polska i Świat

Uwaga na groźną bakterię

Istnieje bakteria o szerokim spektrum działania, którą sami uodporniliśmy na antybiotyki. W Białymstoku odnotowano wiele zachorowań, w Warszawie jest jeszcze gorzej. Co nas atakuje i dlaczego tak trudno się jej pozbyć?

Minister Szyszko zostaje w rządzie

Platforma chciała dymisji ministra Szyszki. Ich wniosek skazany był na porażkę - ale nie o wynik tu chodziło, ile o siłę argumentu. Z sejmowej mównicy głośno krzyczano, że ścięto dwa miliony drzew. Wynik imponujący jak na krótki czas urzędowania, ale w Sejmie i przed Sejmem byli i tacy, którzy ministra bronili i bronić będą.

Polak wśród rannych w ataku w Londynie

Po ataku w Londynie politycy, mieszkańcy i turyści czczą pamięć ofiar. Służby ujawniają dane napastnika. To mężczyzna znany policji. Wszystko wskazuje na to, że działał sam, miał inspirować się międzynarodowym terroryzmem. Zabił trzy osoby, wiele ranił. Wśród poszkodowanych jest też i Polak.

Cztery punkty różnicy. PO goni PiS

Najnowszy sondaż poparcia dla partii, a w nim niewielka przewaga PiS nad Platformą. To pierwszy tak wysoki wynik partii Grzegorza Schetyny od czasu rządów PiS. Sondaż przeprowadził Ipsos.

Kaczyński spotkał się z May

Do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Theresą May miało dojść w środę, ale doszło do niego w czwartek. Jarosław Kaczyński z rozmowy jest zadowolony, ale opozycja już nie. W Polsce awantura, kto powinien reprezentować nasze interesy, szczególnie w tak ważnym momencie, kiedy Wielka Brytania wychodzi z UE.

Polityczne centrum dowodzenia

Polityczne centrum dowodzenia. Budynek mocno chroniony i sprawdzany - bo przyjeżdżają do niego sami najwyżsi władzą - od premier po ministrów, a narady odbywają się regularnie. To nie kancelaria premiera, ani pałac prezydencki, a słynna Nowogrodzka czyli siedziba PiS-u. Kto i jak często go odwiedza i co tam załatwia?

Jeden dzień, dwa zdania

Chcąc oszczędzać na wymianie tabliczek, PRL-owską nazwę ulicy 22 lipca w ramach dekomunizacji władze Kruklanek na Mazurach zamieniły na 22 lipca. Nazwa ta sama, ale teraz ma oznaczać święto kościelne, zwykły dzień w kalendarzu, a nie przypominać komunistyczne święto. Wojewoda warmińsko-mazurski uznał, że radni przekombinowali, i że uchwała jest nieważna.

Wiceszef Komisji Europejskiej o Polsce

Nowe powody do niepokoju. Ostre słowa Fransa Timmermansa do europosłów o Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przedstawił informację na temat dialogu z polskim rządem w związku z sytuacją Trybunału Konstytucyjnego. Z oceną nie zgadzają się europosłowie PiS-u i przekonują, że problem z Trybunałem został już rozwiązany.

Odwołane spotkanie

W czasie kiedy dochodzi do ataku, w Londynie przebywa prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. W środę po południu miał jechać na Downing Street na spotkanie z premier Theresą May. Mieli rozmawiać m.in. o negocjacjach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sama wieść o spotkaniu zelektryzowała polska scena polityczna. Według opozycji Jarosław Kaczyński bierze sprawy w swoje ręce, bo nie wierzy w dyplomacje rządu.

Bez polskiego poparcia

Trzy rezolucje w Parlamencie Europejskim. Wszystkie broniące praw kobiet i środowisk LGBT, ale nie wszystkie z poparciem Polaków. Przeciwko głosują europosłowie PiS, ale to działaczy społecznych nie dziwi. Dziwi natomiast brak poparcia dla jednej z rezolucji europosłów Platformy.

Kierowca seicento o wypadku z Szydło

Sebastian K., młody kierowca seicento, który według śledczych jest winny spowodowania wypadku z rządową kolumną przewożącą premier, przerywa milczenie i odpiera stawiane mu zarzuty. Mówi, że sygnałów dźwiękowych nie słyszał i że widział pierwsze auto kolumny, a później poczuł już tylko uderzenie. Kiedy dowiedział się, że limuzyną jechała premier, przed oczami stanęły mu więzienne kratki.

Atak w Londynie

Wszystko zaczęło się o 14.40 londyńskiego czasu. Atak trwał zaledwie kilka minut, ale to wystarczyło by wiele osób ucierpiało i zginęło. Jak wyglądał przebieg wydarzeń?

Z szansą na normalne życie

Urodziła się z dodatkową parą nóg, teraz ma szanse na normalne życie. 10-miesięczna Dominique z Wybrzeża Kości Słoniowej przeszła wyjątkową operację w szpitalu dziecięcym w Stanach Zjednoczonych. Zabieg usunięcia kończyn przeprowadzono dwa tygodnie temu, a dziś dziewczynka jest już w stanie sama usiąść. Dziecko w błyskawicznym tempie wraca do zdrowia.

Polska walka o mundial

Biało-czerwoni w bojowych nastrojach, choć sprowokować się nie dadzą. Przed nimi - jak mówią - arcyważny mecz, ponieważ będzie to walka o punkty na terenie, który ostatnio nie był dla nich przyjazny. Z Czarnogórą zagrają w niedzielę. Do tego czasu swoją formę będą szlifować w Warszawie.

Szef FBI przesłuchany w Kongresie

Czy w Stanach Zjednoczonych podczas kampanii prezydenckiej dochodziło do cyberataków rosyjskich hakerów i czy mogło to wpłynąć na przebieg wyborów prezydenckich? W Kongresie trwają przesłuchania, podczas których pojawiły się niepokojące zeznania.

Brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę

Forsowała to "Solidarność", rząd Beaty Szydło to popiera. Co do idei obie strony się zgadzają, ale diabeł tkwi w szczegółach, a tu już zgody miedzy rządem a "Solidarnością" nie ma, dlatego projekt będzie jeszcze się zmieniał. O handlu w niedzielę - Łukasz Wieczorek.

Sprawy partyjne ponad unijne?

MSWiA przyznało, że partyjne sprawy PiS są dla szefa tego resortu ważniejsze niż międzynarodowe sprawy uchodźców. Mariusz Błaszczak nie spotkał się we wtorek z unijnym wysłannikiem, bo miał naradę u prezesa Kaczyńskiego. Spotkanie mogło być istotne tym bardziej, że polski rząd właśnie odrzucił dokument dotyczący migracji z 2012 roku i chce wprowadzić zmiany już określane jako niezgodne z unijnymi przepisami.

Były listy, będzie spotkanie Dudy z Macierewiczem

Już niebawem w Pałacu Prezydenckim ma dojść do kolejnego ważnego spotkania. Andrzej Duda ma spotkać się z Ministrem Obrony Narodowej. Na razie doszło do wymiany listów. Prezydent próbował zaznaczyć swoją obecność jako zwierzchnika sił zbrojnych, ale na nic się to zdało, bo odpowiedź Antoniego Macierewicza - mimo że szybka - to mało wyczerpująca. O trudnych relacjach osób, które powinny ze sobą współpracować Arleta Zalewska.

Dyktator z generałem na barana

Korea Północna testuje nowy silnik rakietowy i ogłasza zwycięstwo. Serię zdjęć z pomyślnych prób pokazuje państwowa telewizja. Na nich uradowany Kim Dzong Un, wiwatujący żołnierze i nietypowa sytuacja - generał na plecach przywódcy.

Pierwsze kroki po 12 latach. Dzięki technologii

Przez dwanaście lat był przykuty do wózka - o samodzielnym spacerze mógł pomarzyć. Dziś Dariusz Plinta staje na własnych nogach. Wszystko dzięki specjalnemu egzoszkieletowi. Robotyka rodem z science-fiction wykorzystywana w rehabilitacji.