Polska i Świat

Polska i Świat

Rzecznika równości zgubił jego pogląd na temat równość. Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania najpierw naraził się internautom, teraz kobietom na Kongresie Kobiet. Te go nie oszczędziły i wygwizdały.

Jest możliwość obejrzenia Warszawy, kiedy ta jeszcze Warszawą nie była. Skok o tysiąc lat, czyli wirtualna podróż w przeszłość.

Samotna matka wychowująca czwórkę dzieci dostaje za wysokie świadczenie. Błąd popełnia urzędnik, ale to kobieta musi spłacić dług. Niemały, bo 15 tysięcy - czy słusznie?

Przekręt czy niedopatrzenie? Sprawa dotyczy oddania nieruchomości w centrum Warszawy bez przetargu i po zaniżonej cenie. Pytań jest wiele, urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością i reagują nerwowo, bo sprzedana działka to gorący kartofel, którego nikt dotknąć nie chce. Sprawę ujawnia Łukasz Frątczak.

Po środowym 10-godzinnym odczycie zarzutów wobec opozycji, PO żąda prawdziwej i rzetelnej debaty. Ale jej nie będzie. Premier mówi, że teraz trzeba pracować. Platforma nie zamierza odpuszczać i żąda interwencji prokuratora.

Zarzutów do poprzedniej ekipy rządzącej jest bez liku, a to na pewno nie koniec, bo Jarosław Kaczyński już zapowiada że to tylko audyt wstępny, na pełen trzeba jeszcze poczekać. Opozycja już teraz ma problem, bo na bieżąco nie mogła odnieść się do zarzutów, a przewidziana debata była ograniczona. Na 10 godzin prezentowania przez rząd wniosków, partie miały tylko dwie godziny.

Rząd Beaty Szydło ocenia poprzedników. Cenzurki wystawiane są od rana i na wszystkich widnieje ocena negatywna. Beata Szydło punktuje PO i PSL w mocnych słowach - mówi o zmarnowanych szansach, pogardzie dla Polski i obywateli i wielkiej starcie 340 miliardów złotych. Jest też zapowiedź powołania komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold.

To właściwie obraz Rembrandta, tyle, że powstał współcześnie. Stworzył go komputer. Zaprogramowali go holenderscy uczestnicy projektu "Nowy Rembrandt" przy udziale Microsoftu, którzy wcześniej przeanalizowali ponad 150 tysięcy fragmentów autentycznych dzieł mistrza.

Rowerzysta kontra kierowca na warszawskiej ulicy. Poszło o ścieżkę rowerową - spór był tak duży, że doszło nawet do szarpaniny. Posypały się kary, ale wątpliwości, kto am rację, zostały.

W niewielkim Mołtowie w województwie zachodniopomorskim odkryto skarb. To prawdopodobnie ukryte w ziemi zabytki z dawnych muzeów. Przy okazji wychodzą na jaw alarmowe, wojenne procedury stosowane przez muzealników.

Równie legendarny co niesławny, areszt przy Rakowieckiej w Warszawie idzie do likwidacji. Niedługo zniknie w nim oddział obserwacji psychiatrycznej, potem kolejne oddziały, by w końcu powstało muzeum.

Zaczyna się odliczanie do piłkarskich Mistrzostw Europy. Dla niektórych jest nerwowe - czasu coraz mniej, a zadań coraz więcej. Główne to zapewnienie bezpieczeństwa kibicom i piłkarzom. Francja po zamachach stoi przed wielkim wyzwaniem.

Tego jeszcze w Polsce nie było. Kolej będzie budować trasę autobusową. Zamiast torów - będzie specjalna jezdnia, zamiast szlabanów - sygnalizacja. Mazowsze szykuje projekt szybkiego autobusu między Sochaczewem a Warszawą.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło warunki konkursu i w drugim podejściu na swoich doradców wybrało fundację Elbanowskich, znanych z akcji "Ratuj maluchy". Ministerstwo bierze ich pod rękę i razem z nim zamierza dzielić pieniądze - w sumie 8 milionów złotych z budżetu.

Miało być w piątek, ale zostało przesunięte. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekłada spotkanie z opozycją w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Być może czas jest potrzebny, bo jak na razie deklarację uczestniczenia w nim złożył tylko klub Kukiz'15.

Koniec Platiniego. Wielkie nazwisko, wielka kariera i chyba wielkie rozczarowanie. Bo gdy zostawał prezydentem UEFA dla wielu był symbolem odnowienia w europejskiej piłce. Odchodzi w niesławie. Trybunał Arbitrażowy co prawda złagodził mu karę, ale zarzutów finansowych nie unieważnił.

W Moskwie pokaz militarnej siły, czyli parada w Dzień Zwycięstwa. Na Placu Czerwonym 10 tysięcy żołnierzy, 130 czołgów. Nad placem: dziesiątki wojskowych śmigłowców. Był pokaz siły, ale - co było nowością - także otwartości na Zachód. Skąd to nowe przesłanie?