Polska i Świat

Polska i Świat

Ustawą w in vitro

Czy to koniec samorządowych programów in vitro? Rząd przygotował ustawę, która może je skutecznie zablokować. Co jest w tym projekcie? Samorządy w Łodzi czy Częstochowie drżą, że odbiorą nadzieję rodzicom.

Pies, kot i chip

Nowy pomysł Ministerstwa Rolnictwa w trosce o zwierzęta. Każdy pies i każdy kot ma być zachipowany. Dzięki temu ma zniknąć problem z porzuconymi i bezdomnymi zwierzętami. Za chipy zapłacą właściciele, a kto zostanie przyłapany na jego braku, dostanie karę.

Unijna walka o relokację

Program był szczytny, ale wykonanie nie jest imponujące. W ciągu dwóch lat kraje Unii Europejskiej deklarowały przyjęcie 120 tysięcy uchodźców, czas minął, a wynik jest słaby: przyjęto tylko niecałe 30 tysięcy. Polska i Węgry z programu całkowicie się wycofały, ale Bruksela nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Ma nowy pomysł.

Polska policja jest upolityczniona?

Czy Polska policja jest upolityczniona? O tym, że tak właśnie jest mówił na Jasnej Górze przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. To kolejny mocny głos policjantów. Minister Błaszczak upolitycznionej policji nie widzi, za to w słowach związkowca dostrzega osobiste ambicje.

Złamana obietnica wyborcza

Nie będzie województwa częstochowskiego. Władze miasta cytują list, który dostali od prezesa PiS-u. Ten nie pozostawia złudzeń. Obietnicy sprzed wyborów nie spełni, przynajmniej w tej kadencji i obiecuje, że do sprawy wróci, jeśli PiS wygra kolejne wybory.

Pozarządowy spór

Debatę i głosowanie nad ustawą w Senacie przełożono już dwukrotnie. Tym razem na środę. Jest nad czym debatować, bo ustawa o przydzieleniu budżetu organizacjom pozarządowym budzi sporo zastrzeżeń.

Sądy według prezydenta

Sąd Najwyższy według Andrzeja Dudy. W projekcie czytamy o nowych instytucjach, skardze nadzwyczajnej, pojawią się też ławnicy, a sędziowie Sądu Najwyższego będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 65 lat, chyba że prezydent zdecyduje inaczej. Jak na te zapisy reaguje środowisko prawnicze?

Ustawy prezydenta w Sejmie

Prezydenckie projekty ustaw już trafiły do Sejmu, znamy ich treść. W ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa czytamy między innymi o tym, że prezydent wygasza kadencje obecnym członkom KRS, a to budzi sprzeciw. Prawnicy, sędziowie czytają zapisy i nie mają wątpliwości, że ustawa, która nie miała łamać konstytucji konstytucyjna, taka nie jest.

Prezydent ogłasza, PiS czeka

Po ogłoszeniu założeń ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość zamilkło. Trudno było o komentarz w obozie partii rządzącej, której projekty dwa miesiące temu zawetował Andrzej Duda. Nieco więcej głosów polityków PiS pojawiło się po tak zwanej korekcie prezydenta dotyczącej założeń ustawy o KRS.

Chronologia sporu z sądami w tle

Historia sporu o sądownictwie w Polsce to także historia konfliktu prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobro. Jak to się zaczęło, co wydarzyło po drodze i w jakim kierunku może zmierzać?

Wojna na górze?

Niestety, konstytucja się nie obroniła - mówił na antenie TVN24 profesor Adam Strzembosz. Tak komentował propozycje prezydenta. Andrzej Duda nie miał łatwego zadania, był pod ogromną presją. Z pewnością nie pomagały mu nagłośnione właśnie teraz kłopoty jego współpracowników.

Prezydenckie zwroty akcji

Zaledwie kilka godzin po pierwszej propozycji prezydent wprowadził korektę do swojego pomysłu dotyczącego wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. W swoim pierwszym pomyśle ogłoszonym w południe, w krytycznym momencie wkraczałby prezydent. Po spotkaniu z przedstawicielami partii Andrzej Duda postanowił jednak tę decyzje zostawić posłom. Oto chronologia wydarzeń i prezydenckie zwroty akcji.

W co gra prezydent?

W samo południe prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoją ustawę o Sądzie Najwyższym, założenia do ustawy o KRS i warunek: zmiana konstytucji. Tak było w południe. Cztery godziny później, kiedy prezydentowi przypomniano, że nie ma szans na zmianę ustawy zasadniczej, Andrzej Duda zaproponował korektę. W pewnym stopniu wychodzi ona naprzeciw jego partii czyli Prawu i Sprawiedliwości. W co gra prezydent i czy propozycje, które ogłosił, są konstytucyjne?

Wypuszczony pedofil skrzywdził chłopca

Chory na nieuleczalną chorobę pedofil wróci za kratki - tak zadecydował wrocławski sąd. Mężczyznę wypuszczono na wolność ze względu na stan zdrowia. Podczas przerwy w odbywaniu kary wykorzystał 5-letniego chłopca. O sprawie było głośno między innymi za sprawą kampanii billboardowej przeciwko sądom.

Próba zdyskredytowania prezydenta?

Współpracownik Andrzeja Dudy, który pracuje nad prezydenckimi ustawami dotyczącymi reformy sądownictwa, na celowniku prokuratury. Chodzi o jego powiązania ze spółką paliwową, a konkretnie o sprawę wyłudzenia VAT-u. Profesor Michał Królikowski jest zaskoczony działaniami śledczych i przygotowuje bliskich na wypadek jego zatrzymania. Jak twierdzi, to próba zdyskredytowania prezydenta, ale prokuratura te informacje dementuje.

Rozmowy Polaka z Węgrem

Premier Viktor Orban z wizytą w Warszawie. Było specjalne przywitanie, seria spotkań z premier, prezesem PiS, marszałkiem, prezydentem i wspólna wizja Europy z ograniczeniem roli Brukseli. Jak wyglądało i jakie padły słowa w polsko-węgierskiej rozmowie?

Polska gazem płynąca

Polska nie tylko będzie niezależna od dostaw rosyjskiego gazu, ale będzie też dostarczała gaz innym krajom - zapowiada minister Witold Waszczykowski i wskazuje konkretną datę. To już za pięć lat. Plan jest bardzo ambitny. Pytanie, czy wykonalny.

"Szaleniec" kontra "obłąkany ramol"

To zdecydowanie nie język dyplomacji, a język siły, który wymyka się spod kontroli. Kim Dzong Un i Donald Trump nie przebierają w słowach, padają kolejne epitety i groźby. Świat patrzy i jest bezradny. Wiadomo, że konflikt nikomu nie służy, ale w niepokojącym tempie się zaostrza.

"Syf, kiła i mogiła" senatora PiS

Wiele razy zasłynął ze swoich bulwersujących wypowiedzi, teraz znów o sobie przypomniał. Senator z PiS nie złagodził swojego języka, przeciwnie - znów go wyostrzył, tym razem wobec uchodźców. Waldemar Bonkowski twierdzi, że nie da się ich ucywilizować: "niosą za sobą syf, kiłę i mogiłę". Ucywilizować senatora, a konkretnie jego język, chce za to opozycja.