Polska i Świat

Polska i Świat

Brytyjskie śledztwo oficjalnie stwierdza - to Kreml był zaangażowany w zabójstwo Aleksandra Litwinienki. Za zabójstwem byłego podpułkownika rosyjskiej FSB mógł osobiście stać Władimir Putin. Wdowa po Litwinience żąda ukarania Rosji sankcjami. Moskwa zarzuty śledczych odpiera i mówi, że to oskarżenie absurdalne, nieprzejrzyste i stronnicze.

Niemiecki minister spraw zagranicznych z wizytą w Polsce. Spotkanie wręcz wzorowe. Frank-Walter Steinmeier rozmawiał najpierw z Witoldem Waszczykowskim, potem Beatą Szydło. Nie padło ani jedno słowo krytyki, choć wcześniej było ich wiele. O różnych odcieniach stosunków polsko-niemieckich Łukasz Frątczak.

Bezowocne spotkanie. Opozycja, poza klubem Kukiz'15, odrzuca rządową propozycję w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówi, nie chce sankcjonować łamania prawa przez PiS. W zamian stawia ultimatum dla prezydenta. Beata Szydło przeciwnikom politycznym odpowiada, że sporu prawnego nie ma, co najwyżej podgrzewanie politycznego sporu - ale pat trwa.

Wrocław znalazł winnego wielkiej awarii podczas finału otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury. W trakcie imprezy nagle zabrakło prądu. Energetycy ustalili, że sprawcą jest... kuna.

Jamie Foxx tym razem nie w filmowej roli, ale równie dobrze odegranej. Aktor uratował mężczyznę z  płonącego auta. Razem z kolegą zbił w samochodzie szybę, przeciął pasy bezpieczeństwa i wyciągnął kierowcę.

Wolontariusze zachęcają do zbierania i przynoszenia do schronisk... ubrań dla zwierząt. W tym roku apelują wyjątkowo głośno, bo trwająca zima to dla zwierząt ciężki czas.

Steven Hawking ostrzega - czeka nas zagłada. Podobno ma do niej dojść w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat. Winne będą temu technologie i ich rozwój. Data wydaje się odległa, ale naukowcy teorię tę biorą na serio i już się zastanawiją, jak opuścić Ziemię.

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego wraca jak bumerang - tym razem w innej odsłonie, za sprawą kolejnej propozycji PiS. Ośmiu sędziów TK powinno pochodzić z rekomendacji opozycji - zaproponowała w Strasburgu premier Beata Szydło, która zaprasiła opozcyję do rozmów w tej sprawie.

Podczas gdy unijni politycy obawiają się o stabilność strefy Schengen, w drodze do Europy umierają ludzie. Fala imigrantów nie maleje. A oprócz wzburzonego Morza Śródziemnego, tej zimy będzie ich zabijać mróz na Bałkanach. Wstrząsające obrazy z południa naszego kontynentu zebrał reporter "Polski i Świata".

Za nami polski dzień w Strasburgu. Zdaniem Nowoczesnej, w trakcie debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim, obecni tam politycy PO nie wykazali się. Ich zdaniem zabrakło stanowczości i konkretów - Platforma odpiera te zarzuty.

Pierwszy skandal wokół tegorocznych Oscarów. Są zbyt białe - amerykańscy dziennikarze okrzyknęli je nawet "najbardziej białymi w historii", a reżyser Spike Lee już zapowiedział bojkot.

Szwedzki lekarz porwał, uwięził i miał zgwałcić kobietę, bo chciał mieć dziewczynę. Mężczyzna został oskarżony, niebawem stanie przed sądem. Jego obrońca twierdzi, że zrobił to, bo cierpiał na depresję, ale tamtejszych mediów to nie przekonuje i już okrzyknęły go szwedzkim Fritzlem.

Amerykański wywiad wszczyna śledztwo, które ma sprawdzić czy Rosja potajemnie sponsoruje europejskie partie polityczne. Pada wiele nazw organizacji i partii, a my pytamy czy wśród nich mogą być też polscy politycy.

Najpierw zadeklarował, że będzie bronił niezależności polskiego banku centralnego, potem się z tego wycofał, tłumacząc, że się zagalopował - w eter poszła jednak informacja, że Narodowy Bank Centralny ma już kandydata na stanowisko szefa. To Adam Glapiński, który sam się na ten fotel wskazał.

Jedni mówią o smutnym zdarzeniu, inni o trudnym wtorku - Polska na ustach Europy i w ogniu krytyki za swoje rządy. Europa o Polsce i to w PE - do tablicy wywołana zostaje premier Szydło i po raz pierwszy w historii Polski na takim forum tłumaczy co robi jej rząd. Przekonuje, że w Polsce nie złamano konstytucji, że TK nadal działa - ale jej argumenty do nieprzekonanych nie trafiają.

Francja, Rumunia, Bułgaria, Japonia - wszędzie tam mówi sie o zimie. Bo z zimą się walczy. Śnieżycie odcinają prąd, zasypują drogi, grożą lawinami. W Polsce śnieg też jest. Ale na szczęście nie jest jeszcze problemem. Zwłaszcza dla tych, którzy zaczęli ferie.