Polska i Świat

Polska i Świat

Co z obiecaną kwota wolną od podatku? Jeszcze w kampanii wyborczej miała być dla każdego, ale to już nieaktualne. Ostania wersja wicepremiera Morawieckiego jest tak, że "lepiej zarabiający" mogą o niej zapomnieć.

Miał na chwilę wyjść z pracy, zasztyletować swoją sześcioletnią siostrę i wrócić, jakby nic się nie stało. Policja zatrzymała 20-letniego Adriana R., który miał zadać siostrze kilka ciosów nożem. Śledczy sprawdzają, czy znajdował się pod wpływem dopalaczy.

Kosmiczna wystawa już w Polsce. Można na niej zobaczyć symulatory i ponad 100 innych kosmicznych eksponatów, które zaprezentowane zostały na powierzchni trzech tys. metrów kwadratowych. Wszystko wygląda kosmicznie. Oficjalne otwarcie 19 listopada, jednak przedstawiamy przedsmak tego, co można tam zobaczyć.

To może być koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wszystko za sprawą propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które proponuje reformę systemu emerytalnego. Ewentualny drugi rozbiór OFE i może mieć konsekwencje dla wszystkich Polaków.

Sąd w Gdańsku wstrzymał decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Ministerstwo kultury nie daje za wygraną. Już zapowiada, że od decyzji będzie się odwoływać, gdyż połączenie zdaniem przedstawicieli resortu jest zgodne z przepisami i interesem publicznym.

Za granicą powstały już dawno. U nas ten biznes dopiero się rozwija. Psie siłownie w Polsce raczkują, a zainteresowania jest spore. Miejsce może dziwić, ponieważ po co psa wysyłać na bieżnie, skoro można pójść z nim pobiegać. Odpowiedź nie jest taka oczywista, ponieważ nie tylko o kondycję chodzi.

Jeden wpis poseł Beaty Mateusiak-Pieluchy, lawina komentarzy, wielkie oburzenie i wniosek do sejmowej komisji etyki. Burze wywołała posłanka PiS, która po obejrzeniu filmu "Wołyń" podzieliła się swoimi przemyśleniami, pisząc, że chce oświadczeń od ateistów, prawosławnych i muzułmanów, że respektują polskie wartości. W swoim tekście stwierdziła, że brak podpisu pod "lojalką" oznaczałby deportację. Teraz posłanka twierdzi, że to wypowiedź wyrwana z kontekstu. Wielu - z opozycją na czele - w to zapewnienie nie wierzy, a słowa o deportacjach nazywa jawną dyskryminacją.

Walka o zachowanie twarzy. Komisja Europejska walczy z palaczami, publikując na opakowaniach papierosów zdjęcia ciężko chorych osób. Ci, którzy na opakowaniach się znaleźli, walczą z komisją o ochronę wizerunku.

Chińscy naukowcy po raz pierwszy użyli technologii podmiany genu i to na człowieku – dokładnie na pacjencie z rakiem płuc. Lekarze z nadzieją patrzą na nową metodę, ale etycy już nie, bo znów wraca kwestia - jak daleko można ingerować w ulepszanie człowieka?

Zdjęcie, które za chwile zobaczymy zadziwiają - pod wieloma względami. Ma dopiero sześć lat, niesamowitą odwagę i głowę pełną marzeń. Najważniejsze, że je realizuje, choć niewielu dałoby jej szansy, bo dziewczynka przeszła amputację nóg.

Platforma Obywatelska rusza na wojnę z PiS-em - tworzy "gabinet cieni" i zamierza ostro punktować rządzących. Na czele gabinetu stoi premier Schetyna, a jego ministrami są ludzi z różnych frakcji - bo w partii, jak zapewnia, nie ma podziałów. Słowa Grzegorza Schetyny nie do wszystkich trafiają, dlatego pytamy, czy zmiana taktyki zadziała.

Do tej pory mieszkaniec Myszkowa na Śląsku nie był znany funkcjonariuszom, ale zaatakował. Zadał dwa ciosy nożem przypadkowej kobiecie i na szczęście został szybko zatrzymany. Okazało się, że 25-latek miał nietypowe hobby - interesowały go biografie zabójców. Teraz sam odpowie za próbę zabójstwa.

Czy znany muzyk Ryszard R. miał pozwolenie na posiadanie wszystkich znalezionych u niego rodzajów amunicji? Chce to wyjaśnić prokuratura, dlatego wszczyna śledztwo. O piosenkarzu zrobiło się głośno, kiedy został zatrzymany przez policję po domowej awanturze. Był pod wpływem alkoholu i groził, że się zastrzeli. Co takiego się wydarzyło przed domem muzyka i czy nadal będzie mógł mieć pozwolenie na broń?

Kobieta, która ma dopiero 27 lat zwiedziła prawie cały świat. Podróżuje od ubiegłego roku, tempo szalone, na zwiedzanie czasu niewiele, ale gdy zakończy już swoją wyprawę i pobije rekord Guinnessa, zamierza wrócić do miejsc, które szczególnie ją zaintrygowały. Patryk Rabiega.

Skatował psa, obciął mu nos, ale za to, że przyznał się do winy kara nie miała być surowa - tylko 5 miesięcy prac społecznych. Obrońcy praw zwierząt decyzje prokuratura nazwali kpiną - prokuratura z decyzji już się wycofała, ale łagodne wyroki za bestialskie znęcanie się nad zwierzętami to w Polsce nadal norma. Maria Mikołajewska.

Co szósty dorosły Polak nie widzi nic złego w biciu dziecka - co drugi akceptuje klapsy - raport publikuje rzecznik praw dziecka. My przecieramy oczy ze zdumienia, bo choć pięć lat temu było gorzej, to liczby nadal niepokoją. Łukasz Wieczorek.

Trzy lata temu - po powrocie z Syrii - powiedział "mam nadzieję, że Aleppo nie stanie się drugą Warszawą z czasów powstania". Dziś, gdy ponownie wraca z misji, przyznaje, że ten koszmar się spełnił. Michał Przedlacki - dziennikarz i pracownik pomocy humanitarnej opowiada naszemu reporterowi Michałowi Chlebowskiemu o życiu w bombardowanych miastach, o Syrii o której świat zdaje się zapominać.

To miała być rewolucja podatkowa według PiS, szumnie zapowiadana w kampanii wyborczej. Miała być, bo jak na razie jej nie ma, a premier Beata Szydło z obietnicy wprowadzenia jednolitego podatku wycofuje się rakiem.