Polska i Świat

Polska i Świat

Przed nami czwarta fala pandemii, tymczasem załogi stacji pogotowia ratunkowego tracą pracowników. Ratownicy medyczni odchodzą z pracy. Kontraktowi składają wypowiedzenia, etatowi biorą L4. Jak mówią, są przemęczeni i niedoceniani, także finansowo. Monika Celej.

Narodowcy wmieszali politykę w obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. Przed Godziną W liderzy skrajnej prawicy wygłaszali mocno kontrowersyjne wystąpienia, a później maszerowali z podobnymi w treści transparentami. Działania narodowców budzą sprzeciw i emocje, także w kontekście ich powiązań z obecną władzą. Niedawno dwa nacjonalistyczne stowarzyszenia dostały miliony publicznych pieniędzy. Adrianna Otręba.

Białoruskie media przychylne Alaksandrowi Łukaszence atakują Kryścinę Cimanouską. Emitują negatywne komentarze nie tylko polityków i reżimowych politologów - także białoruscy sportowcy przychylni władzy mówią, że sportsmenka wyrządziła poważne szkody swojemu krajowi. Cimanouska podpadła władzom w Mińsku, bo krytykowała decyzje swojego sztabu oraz przygotowania do igrzysk. Jej zdaniem na siłę próbowano ją ściągnąć do kraju. Na lotnisku w Tokio poprosiła o pomoc. Sprinterka jest już bezpieczna - otrzymała Polską wizę humanitarną. Sylwia Piestrzyńska.

"No jab, no job" - w obliczu czwartej fali pandemii coraz częściej słychać hasło "brak szczepionki, brak pracy". Amerykańskie i brytyjskie koncerny dostały zielone światło na powrót pracowników do biur, ale pod jednym warunkiem: pracownicy muszą być zaszczepieni. Pozostali będą mogli pracować, ale zdalnie. Maria Mikołajewska sprawdziła, czy podobną drogą pójdzie Europa.

Lato w pełni, ale wiele miejskich wypożyczalni rowerów nie działa. W Szczecinie dwa kółka będzie można pożyczyć dopiero jesienią, w innych miastach na razie w ogóle zrezygnowano z systemu. Łukasz Wieczorek.

Prokuratura będzie musiała się zająć sprawą hajlowania narodowców na uroczystościach związanych obchodami wybuchu Powstania Warszawskiego. Do zdarzenia doszło rok temu - najpierw narodowcy zniszczyli tęczową flagę, a później hajlowali. Jeden ze świadków zrobił zdjęcie i złożył doniesienie do prokuratury. Najpierw śledczy odmówili prowadzenia postępowania, ale teraz zmusza ich do tego sąd. Patryk Rabiega.

Praca prezentera w telewizji newsowej to jedno z najciekawszych zajęć na świecie. Wielu z naszych dziennikarzy od 20 lat przekazuje najważniejsze komunikaty oraz informacje. Jednak jacy są po zgaszeniu świateł i wyłączeniu kamer? Kulisy życia prezenterów TVN24 zdradza Sylwia Piestrzyńska.

Drugi dzień festiwalu Pol'and'Rock. Na miejsce dotarło już prawie 10 tysięcy uczestników. Czekają na nich koncerty, warsztaty i debaty. Spotkania w ramach Akademii Sztuk Sztuk Przepięknych są tłumaczone na język migowy. Organizatorzy zapewniają, że zrobią wszystko, aby różnych barier było jak najmniej. Karolina Bałuc.

Badacze z Wrocławia sprawdzili, jak pandemia wpłynęła na zdrowie medyków. Niestety wielu z nich z powodu przewlekłego stresu walczy z zaburzeniami lękowymi, bezsennością, bólami głowy i brakiem motywacji. Wielu studentów pierwszego roku medycyny chciało rzucić studia. Monika Celej.

To nie jest koniec walki z pandemią - ostrzegają eksperci. Wiele wskazuje na to, że możemy potrzebować trzeciej, przypominającej dawki szczepionki. Wariant Delta rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, co przy zwalniającym tempie szczepień powoduje bardzo niebezpieczną sytuację. Anna Wilczyńska.

Nawet o 14 miliardów złotych rocznie mniej mogą dostać samorządy po wejściu w życie tak zwanego Polskiego Ładu. Włodarze miast biją na alarm i ostrzegają, że centralizacja proponowana przez PiS to mniej pieniędzy między innymi na lokalne inwestycje, programy medyczne czy edukacyjne. Patryk Rabiega. 

Czy prawo do sprawiedliwego sądu i rzetelnego procesu może być niezgodne z konstytucją? Zbigniew Ziobro chce, żeby Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej zajął się Europejską Konwencją Praw Człowieka. Tłem są tak zwani dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym i odszkodowania dla sędziów. Zdaniem prawników to może być sposób, aby polskie władze nie musiały wykonywać wyroku Trybunału Praw Człowieka. Michał Tracz.

Życie pana Dariusza Fidyka było na granicy, po ataku nożownika był częściowo sparaliżowany. Lekarze postawili na nowatorską metodę i dzięki temu postawili go na nogi, ale walczyć o normalność musi dalej. 20-lecie TVN24 to okazja, by przypomnieć historię jednego z bohaterów naszych reportaży i sprawdzić jak wygląda jego życie teraz. Anna Wilczyńska.

"Wzywamy do stosowania w Polsce europejskiego prawa" - piszą w liście tysiące polskich prawników. Pod apelem podpisali się również sędziowie Sądu Najwyższego i ponad 300 prokuratorów. Wszyscy oni domagają się wykonania ostatniego postanowienia TSUE w sprawie nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Michał Tracz.

Czy wszyscy zyskają na Polskim Ładzie, jak przekonuje rząd, czy ktoś jednak straci, o czym mówią niezależni eksperci. To od nich słyszymy, że rynkowi najmu nowe przepisy mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Dlaczego, o tym Monika Celej.

Słońce, plaża, ciepła woda, czego chcieć więcej w wakacje? Otóż trzeba chcieć mniej - mniej ciepła w Bałtyku, bo temperatura w naszym morzu rośnie z roku na rok. To bardzo zły sygnał. Patryk Rabiega.

Przed nami pierwsze czytanie w sprawie lex TVN. Wcześniej dyskutowano o nim na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - i to podczas obrad tej komisji pod adresem dziennikarzy padło wiele zarzutów i kłamliwych oskarżeń. Dawid Rydzek.