Polska i Świat

Polska i Świat

Polacy odchodzą od mięsa

Coraz więcej Polaków określa się mianem wegetarian i wegan. Deklarują, że przestaną jeść mięso, a na pewno ograniczą jego spożycie. Specjaliści zwracają uwagę, że to nie jest tylko kwestia smaku, zdrowia i zwyczaju - będzie to miało ogromny wpływ na gospodarkę.

Protest fizjoterapeutów i diagnostów

Strajkujących fizjoterapeutów i diagnostów jest coraz więcej. Pacjenci protest już odczuwają, a to nie koniec. Fizjoterapeuci i diagności chcą, by ich prace odpowiednio doceniono. Chcą podwyżki, ale ministerstwo zdrowia odsyła do dyrektorów szpitali.

Partie kuszą wyborców mieszkaniami

12 dni do wyborów i wyborcze obietnice mieszkaniowe dla młodych. Partie walczą o ich głosy, stąd obietnic kto, ile i komu dołoży do własnego "M", nie brakuje. Nie będą też poszkodowani ci, którzy mieszkanie wynajmują.

Obniżka PIT wchodzi w życie

Obniżka podatku dochodowego wchodzi w życie. Spadł on z 18 na 17 procent. To oznacza więcej pieniędzy w portfelu dla pracujących Polaków. Kogo dokładnie ten przepis dotyczy i jak wpłynie to na budżet państwa?

Sezon grzewczy a walka ze smogiem

Zaczął się sezon grzewczy, dlatego walka ze smogiem prowadzona jest na wielu frontach. Rząd zapowiadał program "Czyste powietrze", ale nie wszyscy mieszkańcy są z niego zadowoleni. Pojawiają się pytania, czy plan zostanie zrealizowany oraz ile pieców udało się wymienić. Pod hasłem "Smog" do akcji wkracza policja oraz miejskie drony. Monitoring zatem jest z każdej strony.

Misja małopolskiej kurator oświaty

Małopolska kurator Barbara Nowak jeździ po Polsce i na wykładach walczy z gender. Jest przeciwna edukatorom seksualnym w szkołach i twierdzi, że nauczycieli oraz rodziców zmusza się do pedofilskich działań. Słowa ostre - ale jak mówią edukatorzy nieprawdziwe - i wyjaśniają pani kurator, czym się zajmują i jak ważny to temat.

Wiele pytań o sprawę Mariana Banasia

Co dzieje się w spawie Mariana Banasia? Czy prowadzona jest kontrola skarbowa? Minister finansów Jerzy Kwieciński mówi niewiele i zasłania się tajemnicą skarbową. Jednak wiele jest pytań w tej sprawie, a podstawowe brzmi: czy zostanie wszczęte śledztwo?

Niepewna przyszłość przywileju najlepiej zarabiających

Waży się los opłaty składek na ZUS dla osób zarabiających 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Dotychczas po osiągnięciu tego limitu pracownik był zwolniony ze składki. Rząd zaproponował zmianę, oznaczającą zapłatę zobowiązania. Znany jest harmonogram, nieznane zaś szczegóły rządowego planu.

nie mam sobie nic do zarzucenia

Rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera, którego kontakty z internetową hejterką Emi ujawnił portal Onet, pytany o sprawę, mówi, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Potwierdza, że kontakt był, ale narzucony i jego zdaniem był to raczej monolog niż dialog. Jednak lista tematów i częstotliwość wymiany zdań może budzić pewne wątpliwości.

Batalia na obradach komisji i szybkie powołanie

Wystarczyło kilka godzin, by na miejsce trzech odwołanych już wiceprezesów NIK-u powołać jedną wiceprezes, Małgorzatę Motylow. Rekomendował ją Marian Banaś, który w związku ze kontrowersjami wokół kamienicy od piątku jest na urlopie.

Pytania o stan polskiej armii

Było wiele zapowiedzi i szumne plany na modernizację. Pytanie, co z tego zostało? Po czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości eksperci na resorcie obrony nie zostawiają suchej nitki. Wtóruje im opozycja i rozlicza - jednocześnie pytając o zapowiadaną nowoczesną armię.

Lekarze pilnie potrzebni

Brak lekarzy w polskich szpitalach jest coraz bardziej odczuwalny - problemy kadrowe są tak duże, że oddziały szpitalne są zamykane.

Marsze klimatyczne w Polsce i na świecie

Wielki marsz klimatyczny przeszedł ulicami wielu miast na świecie. W Polsce zorganizowano go w Łodzi, Warszawie, Białymstoku, Katowicach i Wrocławiu. Szli dorośli i młodzież. Postulaty uczestników są niezmienne - w piątek aktywiści klimatyczni przepytywali polityków i żądali od nich konkretnych deklaracji.

Wożą powietrze. Zostaną zlikwidowane?

Reaktywowane linie autobusowe w ramach programu powrotu PKS-ów mogą zostać zlikwidowane. Po uruchomieniu we wrześniu nowych połączeń w powiecie łosickim starostwo nie wyklucza cięcia kursów. Powodem jest fakt, że niektóre autobusy zamiast pasażerów wożą powietrze.

Elektryczne hulajnogi nie wjadą na krakowski rynek?

Krakowscy radni rozważają wprowadzenie uchwały zakazującej wjazdu na rynek elektrycznym hulajnogom. Rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. - Mieliśmy kilka nieprzyjemnych zdarzeń związanych z dziećmi i osobami starszymi, w które wjechały hulajnogi – mówi Rafał Komarewicz z Klubu Radnych Przyjazny Kraków.

Zbierał w internecie na seicento. Pieniądze przekazał żonie

Polacy chętnie udzielają się charytatywnie - mają otwarte serca i portfele. Czasami, zanim je wpłacimy, warto upewnić się, że pieniądze trafią do osoby potrzebującej. Nie stało się tak w przypadku zbiórki pieniędzy na nowy samochód dla mężczyzny, który zderzył się z kolumną premier Beaty Szydło – organizator zbiórki zamiast przelać pieniądze na konto pana Sebastiana, przekazał pieniądze żonie.

Policja zarekwirowała medyczną marihuanę

Ten dzień pan Michał zapamięta na długo - mężczyznę zatrzymała policja. Chociaż powiadomił funkcjonariuszy, że posiada medyczną marihuanę i przedstawił zaświadczenia uprawniające go do jej stosowania, policja jego słowom nie dała jednak wiary i prowadzi dochodzenie w sprawie 23-latka.