Polska i Świat

Polska i Świat

Mija druga rocznica wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który do dziś nie został opublikowany. I na razie, nawet po zmianie premiera, publikacji nie będzie. Politycy PiS unikają tematu jak ognia, ale grupa demonstrujących przed Kancelarią Premiera o temacie nie zapomina. Wśród nich były szef Trybunału Andrzej Rzepliński.

Nauczycielka uderzyła siedmiolatkę. Klaps miał być sposobem na rozwiązanie konfliktu między uczennicami, a wywołał kolejny - między szkołą a matką dziewczynki. Sprawą ze szkoły podstawowej w Łapach na Podlasiu zajmuje się prokuratura.

Smogowy problem i rozbieżności - diabeł tkwi w szczegółach. Mimo głośnych zapowiedzi poprawy jakości powietrza, eksperci są rozczarowani proponowanymi przez Ministerstwo Energii przepisami. Twierdzą, że niewiele one zmienią, a na pewno nie zmniejszą smogu, bo normy jakości dla węgla są zbyt liberalne.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wchodzi w życie. To pierwszy taki weekend, w który w niedzielę nie zrobimy zakupów. Przepisy podzieliły Polaków, nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba. Michał Chlebowski sprawdza, co będzie czynne, a co nie, bo zakaz handlu w niedziele nie obejmie wszystkich.

Czy na linii Kim Dzong Un - Donald Trump jest ocieplenie? To jeszcze za duże słowo, ale zmieniła się retoryka z agresywnej na łagodną, a w planach jest nawet wspólne spotkanie. Z taką propozycją wyszła Korea Północna, Stany Zjednoczone są na tak. Pytanie gdzie i kiedy miałoby do tego dojść i czy Kim Dzong Un dotrzyma słowa, by do tego czasu zrezygnować z prób rakietowych.

Przerwały milczenie, lawina ruszyła, a protesty rozlały się na cały świat. Trwa to już kilka miesięcy. Międzynarodowy Dzień Kobiet był kolejną okazją, by kobiety o sobie przypomniały. Wykorzystały ten czas i na tym nie poprzestaną, bo do zrobienia jest wiele: od wyrównania zarobków po antykoncepcję.

Po wycieku tajnej notatki do mediów Ministerstwo Spraw Zagranicznych szuka winnego. Sprawą już zajęła się prokuratura, a opozycja żąda wyjaśnień i odpowiedzi na pytanie, jaki jest stan stosunków polsko-amerykańskich. Pytanie ważne, bo ujawniona notatka mówi o blokadzie spotkań polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu do czasu zakończenia sporu o ustawę o IPN. Premier Morawiecki temu zaprzecza, głos zabierają Stany Zjednoczone. O sprawie informuje Arleta Zalewska.

Pytamy o stosunki polsko-unijne. Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny chce przekonać Brukselę do reformy sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. "Białą księga" z wyjaśnieniami trafiła do szefa Komisji Europejskiej. Pytanie, czy ten zmieni zdanie? O sprawie informuje Sebastian Wasilewski.

Samochody bez kierowców w Polsce coraz bliżej. Jest już ustawa, która zezwala na testowanie aut-robotów. Jaworzno chce być pionierem. Naukowcy właśnie zeskanowali ulice miasta, by autonomiczne pojazdy wiedziały jak jechać. Na drogach mogą pojawić się jeszcze w tym roku. O futurystycznych samochodach, które wjeżdżają w teraźniejszość, opowiada Łukasz Wieczorek. 

Co robić, żeby nie kupować za dużo jedzenia, jak gotować, żeby go nie marnować - to spory problem na całym świecie. Według wyliczeń rocznie wyrzucamy ponad miliard ton. Zastopować ten zły nawyk może nowy trend: "zero odpadów" - o czym informuje Maciej Warsiński.

Odkopałem najpierw żonę, potem szukałem córeczki - mówi mieszkaniec kamienicy, która zawaliła się w Poznaniu. Od tragedii mijają cztery dni. Mieszkańcy powoli wychodzą z szoku, ale nadal trudno jest im o tym mówić i uwierzyć w to, co się stało. Stracili mieszkania, niektórzy cudem ocaleli. Na szczęście nie zostali sami. Mogą liczyć na pomoc urzędników, mieszkańców i sąsiadów - a ta, jak podkreśla reporter Kamil Czaplicki, jest teraz dla niech najważniejsza.

W czwartek mija 50. rocznica studenckich protestów oraz ich brutalnej pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Rocznica, która przypada w napiętej atmosferze. Uczestnicy marca’68 liczyli, że pamięć o tamtych wydarzeniach pomoże w naprawie relacji polsko-żydowskich, cały czas mają nadzieję, ale coraz bardziej niepokoi ich działanie władz i retoryka antyżydowska.

Co z relacjami polsko -amerykańskimi? Po nowelizacji ustawy o IPN zgody nie ma. Jest za to notatka, która wyciekła z MSZ, a w niej informacja o zablokowaniu kontaktów prezydenta i premiera z głównym sojusznikiem. Oficjalnie Amerykanie i Polska niczego takiego nie potwierdzają, Sebastian Wasilewski pyta, czy to dobra mina do złej gry, i jak to rzeczywiście może odpić się na dalszej współpracy

Czy wybuch w jednej z poznańskich kamienic miał zatuszować morderstwo? Są kolejne hipotezy, śledczy badają nowe wątki i szukają narzędzi zbrodni. O tragedii pisze „Głos Wielkopolski” przedstawiając motywy działania domniemanego sprawcy. A w tle jest zazdrość, zdrada, próba odejścia i pięć osób, które zginęły.

Zakaz sprzedaży najgorszego węgla i wprowadzenie certyfikatów jego jakości. Rząd po dwóch latach zapowiedzi przyjął projekt noweli ustawy, która ma pomóc w walce ze smogiem. Niestety, dzięki temu nie zmieni się mentalność, ale też zasobność portfeli tych, którzy palą byle jak i byle czym.

Potężny wstrząs w niedzielę rano czuć było na niemal całym poznańskim Dębcu. Dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" utrzymują, że eksplozję miał spowodować zazdrosny mężczyzna, aby zatrzeć ślady zabójstwa żony. Domniemany sprawca katastrofę przeżył, jest w szpitalu, pilnuje go policja.

"Precz z komuną" - skandowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości chwilę po głosowaniu. Sejm wieczorem przyjal ustawę degradacyjną. Nowe przepisy dają możliwość pośmiertnego pozbawiania stopni wojskowych między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Wychowujemy niewidzialne dzieci. Kiedyś były bite, dziś są ignorowane. Bo choć nauczyliśmy się, że przemoc nie jest metodą wychowawczą, to nikt nam nie powiedział, że brak uwagi także nie. Cena tej niewiedzy jest wysoka. Rośnie liczba samobójstw wśród najmłodszych, brakuje miejsc na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych.

Najpierw dodatkowy podatek miał pomóc w budowie lokalnych dróg, jednak Prawo i Sprawiedliwość przestraszyło się protestów i się z niego wycofało. Teraz pomysł wraca, choć w zmienionej formie. Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie ona 8 groszy netto. Gdzie tym razem mają trafić pieniądze kierowców?

Sprawne i efektywne państwo działa w oparciu o profesjonalne kadry, a nie rozbudowaną biurokrację - mówi premier i zapowiada: mniej wiceministrów, nagród i premii. Kto straci stanowisko, a kto służbową kartę kredytową i skąd to nagłe odchudzanie?