Polska i Świat

Polska i Świat

Miasta biorą sprawy w swoje ręce i dopłacają do in vitro. Naprzeciw mieszkańcom teraz wyszedł Gdańsk - to już piąta taka miejscowość, uchwała już przyjęta, pieniądze też już są - ale w tle słychać protest niektórych mieszkańców i polityków PiS-u - czy należy wspierać leczenie metodą in vitro?

Do klasy na lekcje jak przed posiedzeniem rządu. Uczniowie muszą zostawić komórkę w przegródce - taki obowiązek i nowość wprowadzono tuż po feriach w jednej z kieleckich szkół - zdania są podzielone, ale co szkoła to obyczaj.

"Betonowy sufit" - tak nazwaliśmy barierę, w którą w spółkach Skarbu Państwa uderzają głową młodzi specjaliści o dużych kwalifikacjach. Miejsca, które mogliby zająć - zajmują nominaci Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy młodzi uderzają w barierę, rządzący przekraczają barierę prędkości - błyskawicznie obsadzają spółki swoimi ludźmi. Oto pierwsza część raportu, który przygotowuje Sebastian Wasilewski.

Ta informacja mogła przestraszyć, ale my będziemy uspokajać. W Polsce wykryto w styczniu najwięcej radioaktywnego jodu w Europie. Pojawiły się różne teorie skąd taki wzrost, sprawdza je Paulina Chacińska i pyta ekspertów, czy jesteśmy bezpieczni.

PiS ma nowego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja sprawiedliwości już go zaakceptowała. Opozycja ekspresowym tempem prac ponownie jest zaskoczona, bo o nowej kandydaturze dowiedzieli się przez SMS-y, a to nie jedyna niejasność w pracach Trybunału.

Była polityczna burza, to teraz trzęsienie ziemi w armii. Słowo mocne, ale czegoś takiego w polskim wojsku jeszcze nie było. Eksperci o potężnej fali dymisji mówią wprost - to czystka na światową skalę. Jedni z armii sami odchodzą, inni są wymieniani, bo byli wybrani za czasów Platformy - takie dane ujawnia MON, a byli oficerowie, ministrowie obrony rozkładają ręce i apelują by sprawą w końcu zajął się prezydent.

Kolejna polityczna burza - tym razem po słowach ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł mówi wprost: "jako lekarz nie przepisałbym tabletki 'dzień po' żadnej pacjentce, nawet zgwałconej” – opozycja, zwłaszcza kobiety, wypowiedzią są tak zbulwersowane, że nazywają ją haniebną - to instrukcja jak zastosować klauzulę sumienia. My pytamy o sumienie ministra zdrowia.

Premier w prokuraturze w charakterze świadka. Beata Szydło zeznaje w sprawie wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu, a w sejmie polityczna awantura o loty VIP-ów. Opozycja żąda informacji w sprawie wykorzystywania wojskowej CASY do prywatnych podróży i pani premier i prezydenta - to patologia - mówi PO - PiS nie zostaje dłużny i krzyczy – "macie krew 96 osób na rękach".

Potęga marzeń nie zna granic. Rodzina z małej podwrocławskiej wsi rusza w świat, zamierza go zjechać w rok. Dzieci będą uczyć sami, już dostali na to pozwolenie, ale najważniejsza lekcja, jaką wszyscy odrobią, to otwartość na siebie i innych.

Tych imion nie należy nadawać dzieciom. Kurtyzana, Eutanazja, Guantanamera, Borowik, Żyraf – to tylko niektóre z imion, które rodzice usiłowali nadać swoim dzieciom. Rada Języka Polskiego i urzędnicy przypominają, że nie musi być pospolicie, może być oryginalnie, ale z rozsądkiem.

Czy rowerzyści będą mogli jeździć w słuchawkach? Sprawą zajęło się MSWiA po interpelacji posła PiS-u, który wysłał do resortu pismo z prośbą o przygotowanie zmiany w prawie. Chce, by rowerzyści skupili się na drodze, a nie na słuchaniu muzyki. Czy na drogach czeka nas dobra zmiana?

Reforma służby zdrowia według Konstantego Radziwłła. Minister chce odciążyć Szpitalne Odziały Ratunkowe i pacjentów bez zagrożenia życia kierować do przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, działających przy SOR-ach. Problem w tym, że takie rozwiązania już istnieją, SOR-ów to nie odciąża, bo w grę wchodzą jeszcze przyzwyczajenia chorych, z którymi trudno walczyć ustawą.

Na zamarznięty staw mieli wejść tylko na chwilę, bo wpadła im tam piłka. Niestety przypłacili to życiem. Nie żyje dwóch kuzynów - siedmiolatek i jedenastolatek. Strażacy apelują: nie igrajcie z życiem. Nie ma żartów, ale apel dla niektórych wciąż jest mało słyszalny.

Po podwójnej ciągłej i spychając auta. Tak wygląda przejazd kolumny BOR-u w okolicach Wisły. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24. Według autorki nagrania jazda nie była bezpieczna. Marek Osiecimski analizuje zdjęcia z ekspertem z dziedziny bezpieczeństwa w ruchu drogowym jego ocena nie pozostawi wątpliwości - kolumna stanowiła zagrożenie.

Zaskoczenia nie było. Wniosek Platformy Obywatelskiej przepadł, marszałek Sejmu Marek Kuchciński obronił fotel. O wiele ciekawsza od głosowania była jednak debata i reakcja prezesa PiS, który dał się ponieść okrzykowi z sali. Jarosław Kaczyński mówi o ludzkich panach i tym samym wywołuje polityczną burzę, po której PO żąda przeprosin.

PiS bierze się za służbę zdrowia. Rząd przyjął projekt sieci szpitali, który ma sprzyjać pacjentom. W reformę nie wierzy jednak wicepremier - Jarosław Gowin złożył zdanie odrębne. A w środowisku medycznym pojawia się kpiące określenie: że to nie będzie sieć szpitali, a sieć oddziałów zamkniętych.

Ustawa dotycząca zasad wycinki drzew to twardy orzech do zgryzienia nawet dla posłów PiS. Ci, którzy zagłosowali za jej przyjęciem, teraz ze swojego głosu się wycofują. Prześledźmy więc, jak doszło do uchwalenia tej ustawy.

Więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego nie chciały, by świat o nich zapomniał. Informacje z obozu przekazywały w listach pisanych moczem. Korespondencja ta trafiła do Lublina.

Masz złe wspomnienia - możemy je usunąć. Tak mówią kanadyjscy naukowcy. Twierdzą, że znaleźli sposób genetycznego modyfikowania neuronów, które odpowiadają za długotrwały stres. Lekarze chcą pomagać w ten sposób przede wszystkim żołnierzom oraz osobom uzależnionym od narkotyków.

W co gra Antoni Macierewicz? Minister obrony zaprzecza swoim słowo. Po jasnych deklaracjach, że NATO pomoże w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, teraz słowa te odwołuje. Antoni Macierewicz teraz zmienia front i mówi, ze nigdy nie prosił i nie zwracał się o taką pomoc.