Polska i Świat

Polska i Świat

Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego. Pozostałe państwa, choć czują się zawiedzione, same zapewniają, że będą wspólnie walczyć z ociepleniem klimatu. Co ciekawe, po wycofaniu Stanów Zjednoczonych rośnie rola Chin, które w wielu kwestiach mogą teraz zająć miejsce Ameryki.

Uwaga na pogodę w weekend. O ile w sobotę odpoczynek na świeżym powietrzu będzie przyjemnością, o tyle w niedzielę może mocno powiać i zagrzmieć. O tym jak planować weekend - Anna Wilczyńska.

Antoni Macierewicz chce ograniczyć pokazy lotnicze w Radomiu. Zamiast dwóch dni – jeden, zamiast pilotów z całego świata – tylko polscy. Władze Radomia alarmują, że to poważny cios w promocję miasta.

Lekcja konstytucji potrzebna jak nigdy. W kilkuset szkołach przez tydzień uczniowie słuchali dlaczego dla normalnie funkcjonującego państwa tak ważna jest ustawa zasadnicza. Marek Osiecimski pytał, jak młodzi ludzie traktują prawo i czym dla nich jest konstytucja.

Gospodarka się kręci, rząd się chwali, Główny Urząd Statystyczny publikuje dobre dane - PKB w górę, konsumpcja też i tylko liczba inwestycji nie cieszy. Wicepremier Mateusz Morawiecki uspokaja - będą nowe unijne pieniądze - to i będą inwestycje. Tylko że fundusze z Brukseli ze znakiem zapytania, bo polska praworządność coraz częściej w cudzysłowie.

MSWiA prosi Regionalną Izbę Obrachunkową o kontrolę wydatków w samorządach. Wydatki dotyczą Marszu Wolności organizowanego przez opozycje. Samorządy odpowiadają, że jechały za prywatne środki. A MSWiA oskarżają o wykorzystywanie RIO do walki politycznej. Tym bardziej, że dla MSWiA to sprawa pilna - samorządy na odpowiedź miał 4 dni.

Dzień dziecka w Sejmie. Choć jednak w poselskich ławach nieletni debiutanci, to atmosfera na Wiejskiej jak zwykle. Widać, że młodzi zanim przyjechali do Sejmu, Sejmu się naoglądali. I niestety się im udzieliło.

Mamy demokrację a nie sędziokrację - tak wicemarszałek Sejmu komentuje urzeczenie Sądu Najwyższego odnośnie ułaskawienia przez prezydenta ministra Kamińskiego. I tym samym wyraźnie daje do zrozumienia, że sędziami po prostu nie ma co się przejmować. Jeśli dodać do tego słowa Kornela Morawieckiego - swego czasu marszałka seniora - że prawo powinno służyć ludziom, bo inaczej jest bezprawiem - to mamy prawo pytać, czym takie myślenie może się skończyć.

Łaska bez prawomocnego wyroku to zbytek łaski. Sąd Najwyższy jednoznacznie o geście prezydenta, co otoczenie prezydenta bagatelizuje. Nic się nie stało - sugerują ministrowie Andrzeja Dudy. Ale inaczej widzą to inni poza nieprawomocnie skazanym, a potem ułaskawionym Mariuszem Kamińskim.

Zastępca prokuratora generalnego oburzony pomyłkami. I milczący, gdy pytamy, co sam zrobił tuz po katastrofie. Wtedy 13 kwietnia był w Rosji, miesiąc później to on nadzorował smoleńskie śledztwo. To prawda, że dziś jest czym się oburzać i jest o co pytać. Tyle tylko, że wielu odpowiedzi mógłby udzielić sam prokurator Marek Pasionek.

W dzień dziecka - dziecko ze smartfonem - i troska dorosłych, by z taką technologią nie zaczynać zbyt wcześnie. W USA trwa zbiórka podpisów pod petycją do Kongresu, by smartfonów i tabletów zakazać dzieciom poniżej 13 roku życia. Nie wiadomo, jak uda się to uregulować za oceanem, a jak jest u nas i czy mamy tu problem?

Prezydent ułaskawia, ale prezydent nie ma prawa, gdy ułaskawiany formalnie jest niewinny. Dziś głośno o wykładni Sądu Najwyższego w sprawie decyzji Andrzeja Dudy, która już półtora roku temu budziła duże emocje. Choć warto pamiętać, że w najnowszej historii Polski prezydenckie ułaskawienia nie raz budziły wątpliwości. Czym zatem jest lub - raczej - czym być powinno ułaskawienie? O tym z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem rozmawiała Maria Mikołajewska.

Skala klęski głodu w Sudanie Południowym jest porażająca - tym bardziej, że ofiarami najczęściej są dzieci. Organizacje humanitarne alarmują i pokazują, że problem dotyczy nie tylko tego kraju, ale całego świata. Bo głód to także powód migracji. Uchodźców może być zatem coraz więcej.

Ochłodzenie na linii Europa - Ameryka. I to w sprawie ocieplenia klimatu. Stany Zjednoczone chcą się wycofać z wielkiego porozumienia klimatycznego. Zaskoczenia nie ma, bo Donald Trump mówił o tym w kampanii. Jest raczej zasmucenie, bo taka decyzja może mieć poważne konsekwencje ekologiczne.

Prokuratura chciała 25 lat więzienia. Sąd skazał na 8 miesięcy matkę i jej partnera za śmierć trzymiesięcznego dziecka kobiety. Jak zmarło? Dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że w domu było dużo alkoholu i narkotyków. A za mało wyobraźni.

Liczba śmiertelnych wypadków wzrosła o połowę. Tam, gdzie były fotoradary, ale działać przestały. Okazuje się, że miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Kierowcy jechali uważniej i wolniej. Teraz się rozpędzili. I zagrozili - zdrowiu i życiu.

Ewa Kopacz, była premier i minister zdrowia, już po zeznaniach w prokuraturze. Była pytana o sekcje zwłok ofiar smoleńskiej katastrofy - te wykonane w Moskwie, a zaniechane w Warszawie. Tłumaczy, że od zarządzania sekcji jest prokurator, a nie minister i przypomina, że tuż po katastrofie pojechała do Rosji, by pomóc rodzinom ofiar.

Ułaskawienia nie mogło być, bo nie było prawomocnego skazania. Sąd Najwyższy jednoznacznie wypowiedział się o decyzji prezydenta wobec Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora służb specjalnych. To ingerencja głowy państwa w pracę sądu, który był w trakcie wyjaśniania sprawy Kamińskiego - słyszymy w długim uzasadnieniu. Andrzej Duda tłumaczył wtedy, że postanowił zwolnić sąd z konieczności rozstrzygania tej kwestii. Teraz wyraźnie powiedziano, że nie miał do tego prawa. Pałac Prezydencki pozostaje jednak przy swoim.