Polska i Świat

Polska i Świat

Były minister środowiska z zarzutami

Były minister środowiska i wiceminister finansów usłyszał prokuratorskie zarzuty w sprawie VAT. Śledczy z Białegostoku mówią o niedopełnieniu obowiązków, a szef sejmowej komisji śledczej - o smutnym sukcesie.

Zdecydowana przewaga PiS w sondażu, PSL pod progiem

Z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się poparciem 3 procent obywateli. Mimo to, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz chce podjąć ryzyko i odmawia wejścia do szerokiej koalicji.

Schetyna proponuje "sześć głównych zmian"

Grzegorz Schetyna, nie czekając na finał serialu o zjednoczeniu na opozycji, przedstawił główne założenia programowe Koalicji Obywatelskiej - sześć punktów, których zdaniem opozycji, Polska potrzebuje. Zostaje 500 plus i trzynasta emerytura, a dochodzą premia za aktywność dla najmniej zarabiających.

Prezes PiS przedstawił wyborcze "jedynki"

Nowe wyborcze lokomotywy Prawa i Sprawiedliwości. Po tym, jak do Parlamentu Europejskiego odeszło wielu znanych i ważnych polityków - Jarosław Kaczyński dokonuje zmian na wyborczych listach. Na pierwszych pozycjach pojawiło się kilka nowych nazwisk.

Podwójny rocznik i problemy z rekrutacją

W wtorek uczniowie z kolejnych sześciu województw dowiedzą się, kto dostał się do szkoły średniej. Lista przyjętych będzie również listą zawiedzionych, a uczniowie, którzy w ubiegłym roku dostaliby się do liceum, teraz będą musieli uczyć się w technikum - zajmując miejsce tym, którzy chcieliby się tam uczyć - ale wylądują w zawodówce.

Biskup Dec: mówimy "nie" marszom równości i związkom partnerskim

Tych dzieci już nie odzyskacie - grzmiał z Jasnej Góry Tadeusz Rydzyk, mówiąc o gorszeniu w szkołach. Wtórują mu niektórzy biskupi, strasząc neopogańską ideologią gender. Na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja gościł także premier Mateusz Morawiecki. Przekonywał, że jesteśmy na drodze ku lepszej, sprawiedliwej Polsce. Ze słów hierarchów kościelnych wynika, że w tym marszu nie ma miejsca dla wszystkich.

Głosowanie w sprawie Ursuli von der Leyen we wtorek

Beata Szydło ponownie nie została wybraną na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. We wtorek europosłowie mają zdecydować o tym, czy Ursula von der Leyen zostanie wybrana szefową Komisji Europejskiej.

Kontrowersje wokół warszawskiej strefy relaksu

Władze Warszawy zapłaciły niemal milion złotych za to, by w miejsce parkingu na placu Bankowym stanęły stoliki i pawilon z jedzeniem. W planach jest też organizacja koncertów, ale zanim zabrzmi muzyka, grzmią głosy oburzenia zmotoryzowanych. Z decyzji stołecznego ratusza zadowoleni są miejscy aktywiści.

Ekolodzy walczą o rzeki

Przedstawiciele kilku organizacji ekologicznych przyszli w strojach plażowych pod budynek Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Apelowali w sprawie, błędnego ich zdaniem, planu budowy drogi wodnej E40, która ma połączyć Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym.

Elektryczne ściganie

Pędzą przez środek miasta, nie płacą mandatów i nie zużywają paliwa. Wszystko dzieje się w ciszy, bo to bolidy na prąd. Formuła E wjeżdża do Nowego Jorku. W weekend odbywa się tam finał sezonu wyścigów elektrycznych pojazdów.

Burza po słowach senatora o prezydent Gdańska

W czasie debaty o Westerplatte, niezrzeszony senator Waldemar Bonkowski tytułował prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz z niemiecka - słowem "frau". To miało wzmocnić tezę, że Gdańsk od lat prowadzi politykę proniemiecką. Polityk przepraszać nie zamierza. Nikt także nie miał zamiaru reagować, gdy takie określenia z mównicy padały.

Budowanie koalicji, czyli kto z kim na wybory?

Grzegorz Schetyna do wahającego się wciąż Polskiego Stronnictwa Ludowego wysyła ostateczny sygnał. – Czas partyjnych gier już minął – powiedział. Chociaż lider Platformy Obywatelskiej powtarza, że zależy mu na szerokiej kolacji – w obliczu tego, co mówią ludowcy, wydaje się ona nierealna.

Łodzianin chce pozwać Polskę za "chaos w szkołach po reformie edukacji"

Naruszono konstytucję, konwencję praw dziecka i prawo oświatowe — uważa ojciec uczennicy z Łodzi, która z tysiącami innych uczniów walczy o miejsce w szkole średniej. Mężczyzna twierdzi, że to nierówna walka i w związku z tym myśli o pozwaniu państwa za edukacyjny chaos. Prawnicy oceniają, że ma szanse na wygraną w sądzie.

Pierwsze nabory do szkół i rekrutacja uzupełniająca

Minister edukacji Dariusz Piontkowski o zamieszanie w oświacie wciąż oskarża samorządy. Te z kolei obwiniają rząd za nieudaną reformę. W kolejnych miastach padają zaś pytania, co zrobić w momencie, gdy naszego nazwiska nie ma na liście przyjętych do szkoły i jak poradzić sobie w następnym etapie rekrutacji.

Zabójstwo na warszawskim Bródnie

Starszy mężczyzna, na schodach kamienicy na warszawskim Bródnie, zastrzelił 43-letnią kobietę i ranił nożem jej 19-letniego syna. Zabójca również podpalił samochód ofiary i budynek gospodarczy.

"Tramwaj zaczął rozmawiać po niemiecku"

Niemałym zaskoczeniem dla motorniczego i podróżujących szczecińskim tramwajem był moment, w którym informacje z głośników zaczęły płynąć w języku niemieckim. - Staramy się dowiedzieć, skąd taka przyczyna, czy to jest usterka, czy może jakaś inny problem – poinformowała Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Nadzorca obrażał pracujących Ukraińców

Nadzorca plantacji w Żelichowie został nagrany przez jedną z pracownic jak w sposób obraźliwy zwraca się do pracujących tam Ukraińców. Nagranie pojawiło się w mediach społecznościowych i wywołało burzę. Właścicielka przedsiębiorstwa zwolniła nadzorcę z pracy.

Szydło przegrała posadę. Była jedyną kandydatką

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości porażka w głosowaniu nad wyborem Beaty Szydło na przewodniczącą jednej z komisji w Parlamencie Europejskim to odwet za odrzucenie kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.