Polska i Świat

Polska i Świat

Fakty i mity o sieci 5G

Kraśnik znów w centrum uwagi. Najpierw za sprawą "stref wolnych od LGBT", teraz chodzi o 5G. Nie będzie zakazu sieci 5G w Kraśniku. Radni odrzucili swoją poprzednią uchwałę, w której uznali tę technologię za niebezpieczną. Sieć 5G ma coraz więcej przeciwników, ale czy słusznie? Sylwia Piestrzyńska

Morawiecki przedstawia nowy rząd

Premier Mateusz Morawiecki przedstawia skład gabinetu, a w nim między innymi Jarosław Kaczyński, jako wicepremier. Wraca też Jarosław Gowin. Pojawiają się nazwiska, które bez echa nie przechodzą - to przyszły minister edukacji i nauki i przyszły minister rolnictwa i leśnictwa. Adrianna Otręba.

Zieloni i Konfederacja w tarapatach

Czy Konfederacja i Zieloni będą bez subwencji? PKW właśnie odrzuciła ich sprawozdania finansowe. W przypadku Zielonych przesłanką było przyjęcie środków od osób, które nie spełniają ustawowych wymogów jako darczyńcy na rzecz partii. W przypadku Konfederacji poszło o roll-up. Monika Celej.

Opozycja krytykuje nominację Czarnka

Jest nowe rozdanie w rządzie, ale emocje nie opadają. Podgrzewa je przyszły minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Do tej pory nie wypowiadał się na temat edukacji, za to bardzo mocno dał się poznać jako przeciwnik LGBT, stąd ostra reakcja opozycji. Dawid Rydzek.

Kaczyński wchodzi do rządu

Rządową ekipę, jak mówi premier, ma wzmocnić Jarosław Kaczyński. Tu zaskoczenia nie było. Prezes PiS wchodzi do gabinetu w roli wicepremiera lub jak twierdzi opozycja, w roli strażnika pokoju, który ma przykryć starcia Mateusza Morawieckiego ze Zbigniewem Ziobrą. Maciej Warsiński.

Spór o skuteczność noszenia maseczek

Na Słowacji i w Czechach wprowadzono stan wyjątkowy. Nie tylko tam wprowadzono obowiązek noszenia maseczek. Problem w tym, że zakrywanie ust i nosa przez wielu jest kwestionowane - nie wszyscy wierzą w skuteczność takiej metody, choć naukowcy z Kalifornii w swoich najnowszych badaniach twierdzą, że noszenie maseczki to najlepszy tymczasowy zastępca szczepionki. Maria Mikołajewska.

Małopolska walczy ze smogiem

Małopolska przyjmuje Program Ochrony Powietrza i jako pierwsze województwo wprowadza zakaz dotowania kotłów węglowych. W smogowe dni nie będzie można korzystać z kominków. Piece na węgiel i drewno mają być tylko ekologiczne, a wszystko ma być pod stałą kontrolą. W ciągu trzech lat województwo ma zniknąć z listy światowych liderów smogu. Sylwia Piestrzyńska.

Hołownia zakłada partię

Szymon Hołownia robi kolejny krok w polityce - zakłada partię, ale to nie on będzie budował partyjne struktury. Choć to on chce, by partia wniosła świeżość na polską polityczną scenę. Barbara Sobska.

Niemcy odchodzą od mięsa

Mięso znika z talerzy - nie dlatego, że tak szybko ludzie je jedzą, ale dlatego, że coraz rzadziej na nie trafia. Najnowszy dowód to Niemcy – 40 procent z nich albo zupełnie zrezygnowało z mięsa, albo mocno ograniczyło jego spożycie. Materiał Karoliny Bałuc.

Trudna sytuacja branży turystycznej

Turystyka przyjazdowa została postawiona pod nóż - mówi wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. Branża podsumowuje wakacje, ale przez pandemię to sezon, którego nie było. Do tej pory kołem napędowym byli turyści zagraniczni. Teraz w Polsce ich praktycznie nie ma. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.