"Wszystko można o Andrzeju Dudzie powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest silny i podmiotowy"

Źródło:
TVN24
Adam Szłapka i Marcin Ociepa o 1,6 mln podpisów dla Rafała Trzaskowskiego
Adam Szłapka i Marcin Ociepa o 1,6 mln podpisów dla Rafała TrzaskowskiegoTVN24
wideo 2/23
Adam Szłapka i Marcin Ociepa o 1,6 mln podpisów dla Rafała TrzaskowskiegoTVN24

Nie ma żadnego znaczenia, jaki program ma Rafał Trzaskowski, ponieważ jest kandydatem, który nie będzie w stanie tego programu zrealizować - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa (Porozumienie, klub PiS), komentując trwającą kampanię prezydencką. Poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska) uważa natomiast, że prezydent Andrzej Duda "będzie realizował program Jarosława Kaczyńskiego".

Kampania wyborcza przed rozpisanymi na 28 czerwca wyborami prezydenckimi oficjalnie ruszyła w środę. Zgodnie z przegłosowaną przez sejmową większość ustawą dotyczącą tegorocznych wyborów nowi kandydaci do 10 czerwca mają czas na zebranie 100 tysięcy podpisów poparcia, by móc wystartować. Sztab Rafała Trzaskowskiego złożył we wtorek w Państwowej Komisji Wyborczej 1,6 miliona podpisów pod jego kandydaturą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ociepa: Trzaskowski pokazał, że mieliśmy rację

O tym wyniku mówili w "Kropce nad i" w TVN24 lider Nowoczesnej Adam Szłapa (Koalicja Obywatelska) i wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa (Prawo i Sprawiedliwość).

- Zgodnie z przewidywaniami rzeczywiście jest tak, że taka ilość czasu, którą zaprojektowaliśmy dla kandydatów na prezydenta, jest wystarczająca - stwierdził wiceminister. - Rafał Trzaskowski pokazał, że mieliśmy rację - uznał.

Natomiast zdaniem Szłapki, "to, co się stało od czwartku do dzisiaj, to jest niesamowita mobilizacja". - Czegoś takiego nie pamiętam. Ludzie stali w kolejkach, przynosili wypełnione listy - relacjonował. Dodał, że "podpisy tak naprawdę jeszcze do biur spływają, więc ich jest naprawdę niesamowita liczba".

Szłapka: 500 plus nie rozwiązuje wszystkich problemów Polaków

Adam Szłapka mówił także o trzech filarach programu Trzaskowskiego, którymi są inwestycje, czyste powietrze oraz równe szanse.

Jak wyjaśniał, inwestycje dotyczą tego, co "jest potrzebne ludziom tu i teraz na poruszenie gospodarki" oraz aby "ludzie mogli decydować wspólnie w samorządach, gdzie te inwestycje i w jakiej formie mają być umiejscowione". - Po drugie to jest czyste powietrze i to ma szereg różnych możliwości. Ale przede wszystkim to jest 10 tysięcy dla każdej rodziny na to, żeby zainwestować je w unowocześnienie swojego domu. Czy to jest wymiana pieca, czy to jest założenie paneli fotowoltaicznych, to są fundamentalnie ważne rzeczy. My jako Koalicja Obywatelska od dawna mówimy, że należy od węgla odchodzić i to cały czas powtarzamy i to jest element szerszego programu - wskazywał.

- Trzecia sprawa to jest równość, przede wszystkim równość na rynku pracy, równość kobiet i mężczyzn - kontynuował poseł KO. Mówił także, że to, co jest "fundamentalnie ważne, to są dobre usługi społeczne". - Coś, z czym Prawo i Sprawiedliwość sobie kompletnie nie radzi, czyli zabezpieczenie przedszkoli, zabezpieczenie żłobków - przekonywał Szłapka. Jego zdaniem, "500 plus to jest program, który Polacy zaakceptowali i my go akceptujemy, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów Polaków".

Adam Szłapka o filarach programowych Rafała Trzaskowskiego
Adam Szłapka o filarach programowych Rafała TrzaskowskiegoTVN24

"W polityce niezwykle istotna, oprócz umiejętności pisania programów, jest wiarygodność"

Marcin Ociepa był natomiast pytany, skąd wziął się przekaz, że jeśli kandydat Koalicji Obywatelskiej obejmie urząd głowy państwa, zlikwiduje programy socjalne. - Rafał Trzaskowski nie zlikwiduje niczego, żadnych programów socjalnych, dlatego że nie zostanie wybrany prezydentem - stwierdził wiceminister obrony narodowej.

- A nie zostanie wybrany prezydentem Polski z prostego powodu. W polityce niezwykle istotna, oprócz umiejętności pisania programów, jest wiarygodność. Rafał Trzaskowski już wygrał jedne wybory prezydenckie – na prezydenta naszej stolicy, Warszawy. Z 77 obietnic nie zrealizował 72 - mówił dalej.

Jego zdaniem, "nie ma żadnego znaczenia, jaki program ma Rafał Trzaskowski, ponieważ jest kandydatem, który nie będzie w stanie tego programu zrealizować".

Konkret24 przeanalizował obietnice Trzaskowskiego na pierwszy rok rządzenia stolicą. Na 21 tych, które miały być spełnione do końca 2019 roku, udało się zrealizować niemal połowę.

Ociepa: Rafał Trzaskowski nie zlikwiduje niczego, bo nie wygra wyborów
Ociepa: Rafał Trzaskowski nie zlikwiduje niczego, bo nie wygra wyborówTVN24

"Wszystko można o Andrzeju Dudzie powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest silny i podmiotowy"

Przewodniczący Nowoczesnej wskazywał, że ubiegający się o reelekcje prezydent Andrzej Duda nie zrealizował części swoich obietnic. - Pan prezydent Andrzej Duda chodzi otwierać po raz trzeci nieczynne mosty na Wiśle, opowiada jakieś dyrdymały o wielkich inwestycjach, a nie jest w stanie nic zrobić. Nie ma na nic wpływu - mówił.

Jego zdaniem "wszystko można o Andrzeju Dudzie powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest silny i podmiotowy". Gość TVN24 ocenił również, że "program Andrzeja Dudy nie ma żadnego znaczenia, bo i tak będzie realizowany program (prezesa PiS - red.) Jarosława Kaczyńskiego". - Andrzej Duda nic nie może, wszystko mówi Jarosław Kaczyński – dodał. 

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl