Liban: kolejne odroczenie wyboru prezydenta

Libański parlament ponownie odroczył wybór prezydenta kraju, tym razem do 17 grudnia - poinformował w poniedziałek przewodniczący parlamentu Nabih Berri. To już ósme odroczenie głosowania od zakończenia kadencji Emila Lahuda.

Czerwone mięso wywołuje wiele rodzajów raka

Ludzie jedzący dużo czerwonego mięsa są bardziej zagrożeni kilkoma typami raka, a tym raka płuc i raka odbytnicy - mówi opublikowany w poniedziałek raport amerykańskich naukowców.

Król wręczył medale noblistom

W poniedziałek, w sztokholmskiej filharmonii król Karol XVI wręczył medale i dyplomy tegorocznym laureatom Nagrody Nobla, jednak nie wszyscy uhonorowani mogli stawić się w Szwecji.

Świat patrzy na Kosowo

Unia Europejska jest bliska porozumienia w sprawie uznania deklaracji niepodległości Kosowa, pod warunkiem, że będzie to niepodległość przez nią koordynowana. Jednak do pełnej jedności brakuje jeszcze akceptacji Cypru, który o niepodległym Kosowie nie chce słyszeć.

Szef niemieckiej NPD chce zwrotu Gdańska i Wrocławia

Przywódca skrajnie prawicowej Narodowo- Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) Udo Voigt w poniedziałkowym wywiadzie telewizyjnym podał w wątpliwość liczbę ofiar holokaustu i zażądał zwrotu ziem niemieckich utraconych po 1945 roku.

Grecję czeka paraliż

Główne związki zawodowe w Grecji zapowiedziały na środę strajk powszechny, który może sparaliżować kraj. Chcą w ten sposób wywrzeć nacisk na rząd, by dokonał zmian w planowanej reformie emerytalnej.

Premier bez prezydenta w Brukseli?

Wciąż ważą się losy piątkowej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Brukseli. Jak dowiedziała się reporterka TVN24 Inga Rosińska, premier Donald Tusk wciąż nie zdecydował, czy na szczyt w Brukseli pojedzie sam, czy razem z prezydentem. Również ta sprawa może być tematem dzisiejszej rozmowy szefa rządu z Lechem Kaczyńskim.

Polscy żołnierze zatrzymali groźnego terrorystę

Żołnierze Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe zatrzymali w Iraku Mohammeda E.S. - poinformował rzecznik dywizji ppłk Włodzimierz Głogowski. Terrorysta odpowiada między innymi za przemyt broni i rakiet.

Al Gore odebrał pokojowego nobla

- Zmiany klimatyczne jako globalne zagrożenie dla naszej cywilizacji oraz apele o działania zapobiegawcze ociepleniu klimatu - to główne wątki odczytów, wygłoszonych przez laureatów na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo - Ala Gore'a oraz przedstawiciela ONZ.

Na ratunek orangutanom

Indonezja wprowadziła 10-letni program ochrony zagrożonych wyginięciem orangutanów. Ekolodzy chcą chronić tropikalną dżunglę i nie pozwalać na osiedlanie się na jej terenie ludzi i zakładanie plantacji. Co roku tysiące orangutanów giną z powodu wycinania deszczowych lasów.

Niemcy odrzucają propozycję Tuska

Rząd Niemiec obstaje przy planach stworzenia w Berlinie miejsca upamiętniającego wysiedlenia po II wojnie światowej - powiedział wicerzecznik niemieckiego rządu Thomas Steg. W ten sposób odniósł się do alternatywnej propozycji przedstawionej przez premiera Polski Donalda Tuska w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Tusk chce spotkania z prezydentem

Szybka ratyfikacja przez Polskę Traktatu Lizbońskiego oraz rozmowy z Czechami na temat tarczy antyrakietowej - to niektóre z deklaracji premiera Donalda Tuska złożonych w trakcie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Ostrawie. Jeszcze dziś Tusk zamierza się spotkać z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Putin wybrał swojego następcę

Oficjalnym kandydatem partii Jedna Rosja w marcowych wyborach prezydenckich został Dmitrij Miedwiediew - wicepremier Federacji, od kilkunastu lat współpracownik Putina. Wspólnie pracowali jeszcze w administracji miejskiej Sankt Petersburga.

"Rosja niebezpiecznie zbacza w stronę dyktatury"

- Byłoby absurdem wybierać jednego kandydata, skoro to Kreml decyduje o tym, kto zostanie zarejestrowany w wyborach - powiedział Garri Kasparow, przywódca Innej Rosji, uzasadniając powód samodzielnego startu w wyborach.

Płonie rafineria w Iraku

Ostrzał rakietowy wzniecił olbrzymi pożar w rafinerii naftowej w południowej części Bagdadu - policja podaje jednak, że nie przerwała ona pracy. Strażacy walczą z ogniem, który ogarnął zbiorniki z naftą.

Tusk na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Premier Tusk przyleciał do czeskiej Ostrawy, gdzie rozpoczyna się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Główne tematy spotkania to Traktat UE, wejście do Schengen, sytuacja w Kosowie, kontakty z Rosją i wspólna polityka energetyczna.

Czesi i Rumuni udają Polaków, żeby dostać pracę

Polacy nie tylko są chętniej zatrudniani od Brytyjczyków, ale też od wszystkich innych nacji na Wyspach - wynika z sondażu przeprowadzonego przez organizację Rada Nauki i Umiejętności cytowanego przez "Daily Mail".

Tusk: kwestia wypędzonych to tylko wycinek II Wojny

Donald Tusk, który od jutra będzie w Berlinie, jedzie tam z propozycją powołania muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Jest to kontrpropozycja wobec planów budowy Centrum Wypędzonych Eriki Steinbach i projektu "Widoczny znak" Angeli Merkel.

Dwie strzelaniny, czterech zabitych

Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne, w strzelaninie przed kościołem "Nowe Życie". Wcześniej dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne, w strzelaninie w centrum misyjnym. Oba wydarzenia miały miejsce w stanie Colorado, w miejscowościach oddalonych od siebie o 110 kilometrów.

Dożywocie dla seryjnego mordercy

Robert Pickton, hodowca świń, został uznany za winnego sześciu zabójstw przez kanadyjski sąd. Zgodnie z tamtejszym prawem uznanie winy w sprawie morderstwa automatycznie oznacza dożywocie.

Autokar godzinę wisiał nad przepaścią

Przez ponad godzinę kierowca i dziewięciu pasażerów szwedzkiego autobusu musieli bez ruchu siedzieć w pojeździe, który w wyniku poślizgu zawisł na krawędzi szosy nad głębokim wąwozem.

Wypadek awionetki pod Kijowem

Pięcioro Czechów zginęło w katastrofie samolotu, który rozbił się w okolicach lotniska Żuliany w Kijowie - podały ukraińskie media, powołując się na czeską ambasadę w stolicy Ukrainy.

Turcja: Starcia Kurdów z policją

Turecka policja starła się dziś na ulicach Stambułu z Kurdami, po tym jak antywojenne demonstracje organizowane przez prokurdyjską Demokratyczną Partię Społeczną (DTP) zostały przez władze zakazane.

Fałszywa spadkobierczyni w areszcie

Jak niebezpieczna może być nostalgia przekonało się brytyjskie małżeństwo. Do końca swoich dni mogliby wygodnie żyć w Panamie za pieniądze z polisy uznanego za zmarłego mężczyzny – gdyby pan Darwin nie zapragnął odwiedzić ojczyzny.

Rosja: Dwie ofiary eksplozji w autobusie

Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych w wybuchu w autobusie, do którego doszło w Niewinnomysku w Kraju Stawropolskim na południu Rosji - podały miejscowe władze.

Afryka nie porozumiała się z Europą

Większość państw afrykańskich uczestniczących w szczycie UE-Afryka w Lizbonie odrzuciła zaproponowane przez Unię Europejską Porozumienia o Partnerstwie Ekonomicznym (EPA).

Atlantis w tym roku nie poleci

Z powodu usterek systemu paliwowego wahadłowca Atlantis, amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) odłożyła jego kolejny lot na orbitę co najmniej do 2 stycznia.

Głodówka Francuzów w Czadzie

Strajk głodowy rozpoczęło sześciu francuskich działaczy humanitarnych, aresztowanych w Czadzie za próbę wywiezienia do Francji ponad setki dzieci. Protestujący twierdzą, że ich sprawa rozpatrywana jest zbyt wolno.

Superszybki pociąg łączy Paryż z Monachium

Superszybkie połączenie kolejowe zostało uruchomione na trasie Monachium (Niemcy) - Paryż (Francja). Inauguracyjny kurs pociągu miał miejsce dzisiaj. To kolejny krok w rozbudowie europejskiej sieci szybkich kolei.

Setki osób otrzymały nielegalne wizy

Kilku pracowników niemieckich ambasad w Kairze i Moskwie straciło pracę. W trakcie rutynowej kontroli placówek wyszło na jaw, że w ostatnim czasie nielegalnie mogły zostać wydane nawet setki wiz - informuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel".