"Będziemy mieć własny reaktor"

Wenezuela zaczyna budowę reaktora atomowego. Prezydent Hugo Chanez zapowiedział w niedzielę, że jego kraj będzie "rozwijał energetykę nuklearną". Dodając, że robi to "oczywiście dla celów pokojowych".

40-tonowy wieloryb na skraju wycieńczenia

Siedem godzin - tyle zajęło ratownikom uwolnienie potężnego wieloryba, który wpadł w sieć zastawioną na rekiny. Humbak był już na skraju wyczerpania, ale na szczęście pomoc przyszła na czas.

Naukowcy ostrzegają: Używanie komórek szkodzi

Olbrzymia popularność telefonów komórkowych przyniesie tragiczne konsekwencje dla zdrowia - ostrzegają amerykańscy naukowcy. Według nich, koniecznie trzeba wprowadzić nakaz ustawowego ostrzegania o ryzyku używania komórek - czytamy w dzienniku "Polska".

CSU traci Bawarię po 40 latach

Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU), która od ponad 40 lat niepodzielnie rządziła Bawarią, straciła w niedzielnych wyborach absolutną większość w parlamencie krajowym (Landtagu). Według sondaży telewizji ZDF i ARD uzyskała około 43 procent głosów.

Samochody-pułapki wybuchają w Bagdadzie

Seria zamachów bombowych w Bagdadzie. Wskutek czterech wybuchów zginęły co najmniej 23 osoby, a około 70 zostało rannych. Scenariusz za każdym razem był podobny. Bomby umieszczone były w samochodach-pułapkach.

Białoruś: Obserwatorzy z OBWE sceptyczni, z WNP zadowoleni

Obserwatorzy z Zachodu uważają, że wybory na Białorusi nie spełniały demokratycznych standardów. Inaczej twierdzą przedstawiciele misji obserwacyjnej krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Ich zdaniem wybory przebiegły prawidłowo i nie doszło do żadnych naruszeń procedur wyborczych.

Berlusconi jak Putin?

Jeśli opozycja nie zareaguje, Włochy zbliżą się do modelu putinowskiego - tak uważa Walter Veltroni, lider włoskiej Partii Demokratycznej, największego opozycyjnego ugrupowania. I choć Veltroni nie nazywa wprost Silvio Berlusconiego włoskim Putinem, to sugeruje, że obu premierów, oprócz przyjaźni, łączy także zamiłowanie do władzy absolutnej.

Socjaldemokraci wygrali, ale triumfuje populistyczna prawica

W niedzielę cała Europa żyje wyborami na Białorusi. Tymczasem swój parlament wybierali tego dnia też Austriacy. Według pierwszych powyborczych sondaży wygrali socjaldemokraci z SPOe, wyprzedzając swojego niedawnego koalicjanta konserwatywną Austriacką Partię Ludową (OeVP). Najwięcej na wyborach zyskały jednak dwie populistyczne partie prawicowe.

Ks. Ratzinger: nie mieliśmy pojęcia o Holokauście

- Nie mieliśmy pojęcia o pogromie Żydów i niesprawiedliwościach popełnionych wobec nich przez nazistów - tłumaczył w wywiadzie dla "Il Giornale" brat papieża, ks. Georg Ratzinger. Zdradził też, że Benedykt XVI szybko przyzwyczaił się do bycia papieżem, a pierwsza pogratulowała mu... gosposia księdza.

Białoruś wybiera. Uczciwie?

- Wzięliśmy udział w tych wyborach, żeby pokazać światu, że są oszukańcze - powiedział po oddaniu głosu jeden z liderów białoruskiej opozycji Aleksandr Kazulin. W niedzielę Białorusini wybierają nowy parlament.

Pakistan: porywacze Polaka nie dają znaku życia

Uzbrojeni napastnicy uprowadzili na północy Pakistanu polskiego inżyniera. W czasie porwania doszło do strzelaniny, w wyniku której dwaj pakistańscy ochroniarze i kierowca zostali zastrzeleni - podała pakistańska policja. Porywacze jak dotąd z nikim się nie skontaktowali, nie postawili też żadnych żądań.

Pakistan niebezpieczny dla swoich i obcych

Porwanie polskiego inżyniera w północno-zachodnim Pakistanie to w tym regionie nic nowego. Od początku roku w tym azjatyckim kraju porwano między innymi afgańskiego dyplomatę, ambasadora Pakistanu w Afganistanie, dwóch chińskich inżynierów telekomunikacyjnych i 140 pracowników firmy budowlanej. Dlaczego tak się dzieje?

Chińczycy wrócili na Ziemię

Misja kosmiczna rakiety Shenzhou VII zakończyła się sukcesem - ogłosiły chińskie władze. Astronauci, zwani w Chinach tajkonautami, bezpiecznie powrócili na Ziemię.

Kto uprowadził Polaka?

- Trzeba brać pod uwagą, że polskiego inżyniera w Pakistanie porwali Pusztuni, niewykluczone, że talibowie - uważa b. ambasador RP w Indiach Krzysztof Mroziewicz. - Nie mam wątpliwości, że będą kolejne tego typu zdarzenia - dodaje znawca regionu, dziennikarz Wojciech Giełżyński.

"Czeka na mnie Fidel..."

Już drugi raz w ciągu tygodnia prezydent Wenezueli Hugo Chavez odwiedził na Kubie swoich przyjaciół - braci Castro. Nieznane są powody nieoczekiwanej ponownej wizyty.

"Ostatnia dyktatura w Europie" - dziś wybiera

W niedzielę wybory parlamentarne na Białorusi. Wiele mówi się o możliwym "poluzowaniu" politycznych rygorów w kraju dyktatorsko rządzonym przez Aleksandra Łukaszenkę. Jakie są nastroje tuż przed głosowaniem?

Cud świata zagrożony powodzią

Legendarna świątynia Tadź Mahal w Indiach zagrożona zalaniem. Wody rzeki Yamuna w ostatnich dniach bardzo wezbrały i podeszły niebezpiecznie blisko jednego z cudów architektury.

ONZ pogroziła Iranowi

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła kolejną rezolucję wzywającą Iran do wstrzymania programu nuklearnego. Dotychczasowe rezolucje Iran ignorował.

Zobacz Polaków w "piekielnym" Czadzie

Służą w piekielnym, czterdziestostopniowym upale - polscy żołnierze w Czadzie. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom z ogarniętego wojną domową sudańskiego Dafuru.

Piraci tanio "odstąpią" czołgi

Milion dolarów z niewielkim "haczykiem" - tylko tyle zażądali piraci za każdy z czołgów T-72, który wpadł w ich ręce. W sumie za ukraiński statek z ładunkiem m.in. 33 czołgów zażądali 35 milionów dolarów.

Kryzys spada na Watykan

Alarm dla budżetu Watykanu. "La Repubblica" powołuje się na dokument, który pełen jest obaw o "dziurę w papieskim budżecie". Są tam też wskazówki dla poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej, by były bardziej ostrożne w wydatkach i by nie przyjmowały nowych pracowników.

Pierwszy chiński spacer kosmiczny

Jeden z trzech chińskich astronautów, 42-letni Zhai Zhigang, opuścił w sobotę pojazd kosmiczny Shenzhou VII i wyszedł na pierwszy w historii Chin spacer kosmiczny.

Ekonomia Obamy, zagranica McCaina

- Debata prezydencka była bardzo wyrównana, jest remis - stwierdzili komentatorzy w TVN24. Podobnie ocenia się wystąpienia kandydatów w USA - Obama był lepszy z ekonomii, McCain w sprawach międzynarodowych. Jednak sondaż przeprowadzony po debacie wśród niezdecydowanych wyborców pokazuje, że wygrał Obama.

Pojedynek zakończony

Jak wyjść z kryzysu finansowego? Co zrobić z Irakiem, Afganistanem i Rosją? W Stanach Zjednoczonych zakończyła się pierwsza debata prezydencka John McCain - Barack Obama. Przeczytaj, o czym dyskutowali kandydaci.

"USA wyjdą z kryzysu silniejsze"

Według amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice, kryzys ekonomiczny w Stanach Zjednoczonych nie zwiastuje końca statusu USA, jako finansowej superpotęgi. Rice twierdzi, że przeciwnie - z obecnych zawirowań Stany Zjednoczone mogą wyjść wzmocnione.

Dary dla Gruzji utknęły w Polsce

Miały być wysłane na początku września, ale nie ma czym. Dlatego ponad 1,5 tony leków i materiałów medycznych, 350 kilogramów ubrań, oraz mnóstwo innych potrzebnych w Gruzji rzeczy nadal spoczywa w magazynach Caritasu. - Nie mamy transportu - tłumaczy tę sytuację wiceszef Caritasu o. Zdzisław Świniarski