Ukraińskie czołgi w rękach piratów

Ukraiński statek przewożący ładunek broni został porwany przez piratów na wodach międzynarodowych u wybrzeży Kenii - podała agencja Interfax-Ukraina. Według źródeł, które agencja określiła jako "dobrze poinformowane", jednostka transportowała m.in. 30 czołgów T-72.

Bezskuteczne naciski Moskwy na Łukaszenkę

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zachowuje na razie wstrzemięźliwą postawę w sprawie uznania secesji Osetii Płd. i Abchazji. Oficjalną odpowiedź w tej sprawie odkłada do czasu wyboru nowego parlamentu białoruskiego.

Do i z Londynu polecisz z opóźnieniem

Problemy na niebie nad Londynem. Wszystkie loty do i z angielskich lotnisk zostały opóźnione. Powód? Awaria systemu komputerowego w centrum kontroli lotów w Swanwick – podaje BBC.

Brytyjski sąd: pijaństwo częścią polskiej kultury

32-letni Rafał Ch. został skazany przez sąd w Leeds na 7,5 roku pozbawienia wolności, za ugodzenie nożem rodaka Daniela F. Skazany był pod wpływem alkoholu, co według sądu miało istotny wpływ na przebieg zdarzenia. - Pijaństwo jest częścią kultury członków polskiej społeczności - orzekał sędzia.

"Chryste, chroń Sarah Palin przed wszelką złą magią"

Sarah Palin, republikańska kandydatka na wiceprezydenta USA, jest najprawdopodobniej najpopularniejszą ostatnio bohaterką internetu. Tym razem w sieci zamieszczono film, na którym Palin dostaje błogosławieństwo od kenijskiego pastora, mające chronić ją przed magią.

Ukraina: Rosjanie werbowali na wojnę z Gruzją

Rosjanie próbowali werbować Ukraińców, by walczyli przeciwko Gruzinom - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. W sierpniu Rosjanie oskarżali Ukraińców o walkę w szeregach Gruzinów.

CIA i Pentagon utrąciły Traktat Lizboński?

Czołowi politycy europejscy podejrzewają, że amerykańskie tajne służby i wojsko były zamieszane w irlandzką kampanię przeciwko Traktatowi Lizbońskiemu - informuje niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

Białoruś liczy na Unię

- Unia Europejska powinna powiedzieć prawdę o wyborach na Białorusi, bo jeśli uzna wybory niedemokratyczne za demokratyczne, nic się nie zmieni - ocenia były opozycyjny kandydat na prezydenta Aleksander Milinkiewicz, w wywiadzie dla agencji AFP.

Chińczycy polecieli w kosmos

Czwartek to wielki dzień dla chińskiej kosmonautyki. Na orbitę poleciała rakieta Shenzhou VII z trzema astronautami - w chińskiej wersji "taikonautami" - na pokładzie.

Prezydent na pół roku

Kgalema Motlanthe, wiceszef rzadzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego, został wybrany tymczasowym prezydentem Republiki Południowej Afryki. Będzie rządził krajem do przyszłorocznych wyborów.

Piłsudski jak Hitler i Stalin

Co ma wspólnego Józef Piłsudski z Hitlerem i Stalinem? Według jednej z litewskiej firmy produkującej koperty, wszyscy trzej są "wielkimi organizatorami ludobójstwa narodu litewskiego".

W Sarajewie biją gejów

Piłkarscy pseudokibice i radykalni muzułmanie zaatakowali uczestników pierwszego w Bośni i Hercegowinie festiwalu gejów. Dziesięć osób zostało rannych.

Maorysi odzyskają ziemie

Nowozelandzki parlament zwróci Maorysom, rdzennym mieszkańcom wysp, tysiące hektarów zabranych im niegdyś ziem. Maorysi dostaną też odszkodowanie finansowe za lata dyskryminacji.

Tańsze wizy dla Gruzinów

Komisja Europejska chce dla Gruzinów takich samych ułatwień, jak dla Rosjan i Ukraińców. Zlikwidowany zostanie paradoks, że mieszkańcy Osetii Płd. i Abchazji, posiadający paszporty rosyjskie, podróżują łatwiej do UE niż Gruzini.

Katolicy na brytyjskim tronie?

Ponad 300-letnia tradycja wyklucza katolików z prawa dziedziczenia brytyjskiego tronu. Teraz może się to w końcu zmienić, informuje "The Guardian".

Jan Paweł II nie zostanie świętym w tym roku

Kto liczył na szybką beatyfikację Jana Pawła II, może czuć się zawiedziony. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych arcybiskup Angelo Amato powiedział, że w tym roku polski papież na pewno nie zostanie wyniesiony na ołtarze.

Chiny: dalajlama chce powrotu średniowiecza

- Dalajlama XIV i jego klika konspirują z antychińskimi siłami na Zachodzie, by zmusić etniczne grupy Tybetu i jego kulturę do stagnacji, a sam region upodobnić do średniowiecznego państwa - napisały w swoim raporcie władze Chin. Jednocześnie raport jest peanem na cześć postępowego rządu w Pekinie.

Nie chcą amerykańskich okrętów

Do japońskiego portu w Yokosuce wpłynął amerykański lotniskowiec "George Washington". Jednak z radością witany był tylko przez rodziny marynarzy. W pobliskim parku zebrało się kilkuset przeciwników obecności okrętu na tych wodach. Jednostka ma bowiem napęd nuklearny, protestanci obawiają się, że jego awaria może wywołać katastrofę ekologiczną.

Bomba przed ranguńskim ratuszem

Niemal dokładnie rok po krwawo stłumionych przez wojskową juntę protestach antyrządowych w Rangunie wybuchła bomba. Rannych jest co najmniej siedem osób.

Starożytne miasto pójdzie z dymem?

Starożytne miasto Inków Machu Picchu zagrożone przez ogień. Strażacy i pracownicy Narodowego Instytutu Kultury robią, co mogą, by powstrzymać szalejące w Peru od kilku dni pożary. Akcję gaśniczą utrudnia wiejący wiatr i unoszący się gęsty dym. Szlaki turystyczne są niedostępne do odwołania.

Bush-McCain-Obama Narada w Białym Domu

Prezydent USA George W. Bush zaprosił kandydatów na prezydenta, Johna McCaina i Baracka Obamę, na spotkanie w Białym Domu w sprawie pakietu ratunkowego dla amerykańskiego sektora finansowego. Prezydent w przemówieniu telewizyjnym stwierdził, że Ameryka jest w poważnym kryzysie finansowym.

Prezydent: NIE dla zasady "siła przed prawem"

Wykorzystywanie dostaw energii jako narzędzia osiągania celów politycznych budzi niepokój Polski - tłumaczył podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku prezydent Lech Kaczyński. O Rosji mówił również w kontekście konfliktu na Kaukazie. - To była agresja na niepodległe państwo. Naruszona została integralność terytorialna Gruzji. Jeśli nie zareagujemy, to będziemy świadkami setek podobnych konfliktów - przekonywał polski prezydent.

Kongres tnie tarczę

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła w środę projekt ustawy dotyczącej środków na elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Projekt, który obcina budżet o prawie 246 milionów dolarów.

USA znów krytykują Polskę

Izba Reprezentantów Kongresu USA skrytykowała Polskę za nierozwiązanie problemu restytucji mienia prywatnego, zagrabionego przez Niemcy hitlerowskie i komunistyczne władze PRL. Politycy wezwali tym samym rząd RP do uchwalenia ustawy w tej sprawie.

"Nie zgodzę się na ambasadora w Kosowie"

- Siła nie może zastępować prawa. Może służyć tylko realizowaniu prawa, ale nigdy działać przeciwko niemu - taką myśl będzie starał się przekazać uczestnikom 63. Sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych Lech Kaczyński podczas swojego wystąpienia na forum ONZ.

Mordy w Somalii - giną cywile i żołnierze

Islamskie bojówki przypuściły gwałtowny atak na żołnierzy sił pokojowych Unii Afrykańskiej w stolicy Somalii. Według świadków w Mogadiszu zginęło co najmniej siedemnastu cywilów. - Walki były tak ciężkie i zacięte, że aż czuliśmy jak ziemia drży nam pod nogami - opowiada somalijski operator kamery.

Minuty grozy w izraelskim samolocie

- Na pokładzie może być bomba podłożona przez Al-Kaidę - ta informacja zelektryzowała załogę samolotu izraelskich linii lotniczych El Al, lecącego z Paryża do Tel Awiwu. Na szczęście Boeing 767 zdołał szczęśliwie wylądować na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, a po przeszukaniu maszyny niczego nie znaleziono.

Polscy policjanci jadą do Gruzji zaprowadzać stabilizację

Dwudziestu polskich policjantów wejdzie w skład Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji. Rząd uchwalił utworzenie polskiego kontyngentu policyjnego, wydzielonego na potrzeby tej unijnej misji. Misja ma m.in. pracować na rzecz stabilizacji w regionie.