Bush nie ma na płacenie "rachunków"

- Kongresowe obietnice, nawet w formie uchwały, nie pozwalają płacić rachunków - powiedział Bush w swym cotygodniowym wystąpieniu radiowym, nawiązując do deklaracji kongresowych w sprawie finansowania działań wojskowych w Iraku i Afganistanie.

Ostrzeżenia dla Polaków pijących na Wyspach

"Piłeś - nie jedź". To znana w Polsce już akcja. Tymczasem przed Świętami również w Anglii pojawiły się ulotki i plakaty ostrzegające polskich kierowców przed skutkami prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym.

Bezdomni wyrzuceni z namiotów

Paryska żandarmeria usunęła miasteczko namiotowe dla bezdomnych pod katedrą Notre Dame. Władze podkreślają, że nie będą tolerowały takich obozowisk.

Ptasia grypa w Brandenburgii

Dwa przypadki ptasiej grypy zanotowano w Brandenburgii w północno-wschodnich Niemczech. Lokalne władze podały, że dwie kury zarażone są wirusem H5N1.

Rosja: Ziuganow kandydatem komunistów

Lider rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow będzie reprezentował Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej w marcowych wyborach prezydenckich. W sobotę został w formalnie zatwierdzony przez swe ugrupowanie.

Rosja straszy Polskę rakietami

Kontruderzeniem ze strony Rosji może zakończyć się wystrzelenie przeciwrakietowego pocisku z Polski. - Nasz system antyrakietowy potraktuje to jako wystrzelenie pocisku balistycznego - ostrzega szef sztabu rosyjskiej armii Jurij Bałujewski.

"Mózg Camorry" schwytany

Jeden z najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych włoskich przestępców, mafijny boss Edoardo Contini został aresztowany w Neapolu. Poszukiwano go przez siedem lat.

USA: atak zimy

Nowa Anglia stara się wygrzebać spod śniegu. Rekordowa burza przyniosła ze sobą około 25 centymetrów śniegu - więcej, niż zazwyczaj spada w Bostonie całym grudniu.

Pakistan: ofiara śmiertelna ptasiej grypy

W ciągu ostatniego miesiąca w Pakistanie na ptasią grypę zachorowało co najmniej sześć osób, przy czym potwierdzono, że jedna z nich zmarła. To pierwsza śmiertelna ofiara wirusa H5N1 w tym kraju - podały w sobotę władze.

Hamas grozi następnym powstaniem

Palestyński Hamas zagroził wywołaniem następnego powstania przeciwko Izraelowi podczas wielotysięcznego wiecu w Gazie, zorganizowanego z okazji dwudziestolecia istnienia organizacji.

Jest porozumienie w sprawie klimatu

Prawie 200 państw zgodziło się podczas konferencji klimatycznej na Bali rozpocząć rozmowy w sprawie nowego paktu, który zastąpi protokół z Kioto i pozwoli walczyć z globalnym ociepleniem. Zgodę wyraziły także Stany Zjednoczone.

Kolumbia: wielka demilitaryzacja

Około 55 ton broni zostanie zniszczonych w Kolumbii i Peru. W kolumbijskim mieście Sogamoso przetopiono prawie 20 tysięcy sztuk broni. W Limie łącznie zniszczonych zostanie dwa razy więcej.

Sławny reżyser doradza papieżowi

- Jako chrześcijanin nie mogę patrzeć na to, jak przedstawiany jest dziś w kinie obraz kościoła - podkreśla w wywiadzie dla "La Stampy" włoski reżyser Franco Zeffirelli. Artysta, który doradza Stolicy Apostolskiej w sprawach kultury, przyznaje też, że chętnie udzieliłby papieżowi lekcji dobrego stroju.

Pakistan: stan wyjątkowy zniesiony

W Pakistanie nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Prezydent kraju Pervez Musharraf zniósł go w sobotę rano - informują źródła w Islamabadzie.

Rosja: "Jabłoko" nie wystawi Jawlińskiego

Szef opozycyjnej partii "Jabłoko" Grigorij Jawliński nie wystartuje w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji. Partia nie wystawi własnego kandydata i udzieli poparcia pisarzowi i byłemu dysydentowi Władimirowi Bukowskiemu.

W Watykanie już czuć święta

Na Placu Świętego Piotra w Watykanie rozbłysła kilkoma tysiącami kolorowych lampek świąteczna choinka. Drzewko ma ponad 140 lat, 26 metrów wysokości i waży trzy tony. Ten zwyczaj, podobnie jak tradycję budowę świątecznej szopki, zapoczątkował jeszcze Jan Paweł II.

Miliony dla Palestyńczyków

Stany Zjednoczone przekażą ponad 500 mln dolarów na pomoc mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej. Pieniądze mają posłużyć prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi w walce z ekstremistami z organizacji Hamas.

Walka o władzę

Wśród polskich polityków zdarzają się kłótnie, walki na słowa. Swoją walecznością przewyższają ich jednak politycy z Korei Południowej, którzy pobili się w parlamencie o miejsce na mównicy.

Efektywny szczyt w Brukseli

Powołanie unijnej "grupy refleksji", wysłanie misji do Kosowa i ewentualna gotowość do uznania niepodległości tego regionu to wyniki szczytu szefów rządów państw Unii Europejskiej w Brukseli. W misji policjantów i prawników w Kosowie weźmie udział także Polska.

Senat USA poparł finansowanie tarczy

Amerykański Senat przyjął ustawę w sprawie budżetu obronnego. Określa ona warunki, jakie administracja prezydenta George'a Busha musi spełnić, by uzyskać ostateczną zgodę na budowę tarczy antyrakietowej w Europie. Ustawa zostanie teraz przedstawiona do podpisu prezydentowi.

Zabici na pogrzebie

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 30 zostało rannych w wyniku eksplozji w tłumie, który opłakiwał na pogrzebie ofiarę wczorajszego ostrzału izraelskich śmigłowców. Żałobnicy żegnali w Gazie terrorystę z Fatahu.

Komik czyści parlament

Beppe Grillo, znany włoski komik i komentator polityczny, złożył dziś w parlamencie obywatelski projekt ustawy "oczyszczony parlament", który zakazuje zasiadania w parlamencie m.in. sądzonym, skazanym i parlamentarzystom z dwukadencyjnym stażem.

Sekretarz ONZ wraca ratować klimat

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział, że wróci na konferencję klimatyczną na Bali, aby pomóc w osiągnięciu porozumienia. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wciąż nie dogadały się w sprawie ograniczeń emisji gazów.

Polska wstrzemięźliwa w sprawie niepodległości Kosowa

- Polska zachowuje wstrzemięźliwość w sprawie przyszłego statusu Kosowa - powiedział w kuluarach brukselskiego szczytu szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak. Przyszły status Kosowa to najważniejszy punkt obrad przywódców Unii Europejskiej, którzy skłaniają się do uznania niepodległości serbskiej prowincji. Belgrad protestuje.

Rozmowy balkonowe

Pytany o relacje między premierem i prezydentem po czwartkowym spotkaniu w Lizbonie, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska Sławomir Nowak mówi, że były bardzo życzliwe. A do rozmowy między nimi miało dojść... "w malowniczych okolicznościach".

Szwajcar szukał azylu na Białorusi

Przyjechał ze Szwajcarii ładą na białoruską granicę i poprosił o azyl polityczny. Osłupiałym pogranicznikom oświadczył, że kocha Lenina, komunizm, a Białoruś na równi z Kubą i Wenezuelą jest najlepsza na świecie. Po 10 dniach zmienił zdanie.

Prezydent jest, chociaż go nie ma

Zamieszania z prezydenckim zdjęciem w broszurkach Unii Europejskiej ciąg dalszy. Tym razem fotografia Lecha Kaczyńskiego znalazła się w folderze szczytu UE w Brukseli. Problem w tym, że prezydenta tam nie ma...

W Afganistanie NATO będzie jeszcze długo

- Mimo oznak poprawy sytuacji w Afganistanie, siły NATO nie zostaną wycofane z tego kraju w najbliższym czasie - zakomunikował sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer.

Święto Europy kontra superpaństwo

Piątkowe dzienniki obszernie relacjonują podpisanie w Lizbonie unijnego Traktatu Reformującego. Przeważają euforyczne komentarze o "nowej Europie", ale nie brak również zastrzeżeń i uwag pod adresem nowego kursu UE.