W ramach polityki Partnerstwa Wschodniego, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zacieśniło współpracę z prezydenckimi biurami bezpieczeństwa z Ukrainy i Białorusi.
- Omówiliśmy relacje polityczne, gospodarcze i energetyczne; wypracowaliśmy nowy, efektywny mechanizm trójstronnej współpracy, którą będziemy nazywać Inicjatywą Kijowską - powiedziała szefowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa.
Uczestniczący w Inicjatywie szef polskiego BBN Aleksander Szczygło i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Jury Żadobin zamierzają w jej ramach powołać w swoich urzędach grupy robocze, które przygotują kolejne spotkanie.
Eksperyment z Mińskiem
Szczygło nazwał spotkanie w ukraińskiej stolicy "pewnym eksperymentem". Zaznaczył, że Inicjatywa Kijowska nie oznacza instytucjonalizacji współpracy między Polską, Ukrainą i Białorusią. - Partnerstwo Wschodnie jest programem, który zwraca uwagę na sprawy ekonomii, ekologii, ale też przestrzegania praw człowieka - powiedział Szczygło.
Dodał, że właśnie na tym tle między Polską a Białorusią istnieje problem.
Dialog z Białorusią. Co na to Rosja?
- Nie powiedziałbym, że jest jakaś lista problemów. Może mamy odmienne podejście do różnych kwestii. Właśnie w tych sprawach prowadzimy dialog, aby się zbliżyć - powiedział Żadobin.
Na pytanie o spodziewaną reakcję Rosji Bohatyriowa odpowiedziała: - Myślę, że dobrzy sąsiedzi są zadowoleni, jeśli u ich sąsiadów dzieje się coś dobrego. Nasze kroki w programie nie są skierowane przeciw komukolwiek.
Szczygło zaś dodał, że "to przedsięwzięcie za czymś nowym, a nie przeciwko komuś".
Zwiększyć współpracę
Według Bohatyriowej w październiku Inicjatywa Kijowska ma wypracować "konkretne kroki współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego". Żadobin zapewnił jednak jednocześnie, że udział w Partnerstwie Wschodnim nie jest "alternatywą dla programów, które powstały w przestrzeni poradzieckiej".
W niedługim czasie szefowie biur bezpieczeństwa mają poinformować o wynikach spotkania szefów rządów, by - jak powiedziała Bohatyriowa - wypracować realną współpracę między władzami wykonawczymi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24