Opozycjoniści wychodzą z aresztu

Gruzińskie władze wypuściły z aresztu trzech opozycjonistów podejrzewanych o pobicie dziennikarza. To w ich obronie w środową noc na ulicach Tbilisi opozycja walczyła z policją.

W Moskwie o Sikorskim skromnie

Rosyjskie gazety o środowej wizycie Radosława Sikorskiego piszą mało albo wcale. Jednak kiedy już piszą, to ton ich artykułów jest pozytywny.

Jadowite pająki atakują

Australia jest znana na całym świecie ze swoich nieprzeciętnie wielkich i morderczych pajęczaków, ale nawet mieszkańcy miasta Bowen w stanie Queensland zszokowani byli rozmiarami gigantycznych jadowitych pająków, które w ostatnich dniach tam zagościły. Czy to inwazja?

Talibowie apelują do papieża i grożą

Pokazane przez katarską telewizję Al-Jazeera egzemplarze Biblii w językach Afganistanu wstrząsnęły miejscowymi muzułmanami. W odpowiedzi talibowie wezwali Afgańczyków by zachowali czujność w kwestiach prozelityzmu i sprzeciwiali się wszelkim próbom nawracania ich na inne religie. Zaapelowali też do papieża.

25 minut dla ofiar Katynia

Polscy jeńcy rozstrzelani w Katyniu nie mogą być zrehabilitowani, bo... dokumenty dotyczące katyńskiej zbrodni się nie zachowały. To ostateczny wyrok rosyjskiego sądu.

Siedem tysięcy talibów na celowniku

Pociski artyleryjskie i lotnicze bomby spadają na ponad siedem tysięcy talibów, którzy bronią swoich bastionów w pobliżu głównego miasta doliny Swat. Celem ofensywy pakistańskiej armii jest wyrzucenie ich stamtąd za wszelką cenę.

Tysiąc partii, 700 mln wyborców

Trwają już trzy tygodnie, ale potrwają jeszcze jeden. Nic dziwnego, skoro przy urnach może znaleźć się nawet ponad 700 mln wyborców. Wybory w Indiach nie mają sobie równych. Właśnie rozpoczęła się ich czwarta, przedostatnia faza. Ten etap jest jednak najtrudniejszy.

Pożar i panika w salonie gier

Wielki pożar zniszczył w nocy salon gier w ukraińskim Dniepropietrowsku. Zginęło co najmniej dziewięć osób, a 11 odniosło rany.

Sparaliżowany Meksyk wraca do normalności

Ogarnięty wirusem H1N1 Meksyk pomału wraca do normalności. Spadająca liczba nowych zachorowań pozwoliła władzom na otwarcie kin, teatrów, barów i dyskotek. Grypa w tym kraju zabiła 42 osoby. Na całym świecie, według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia, choruje 1658. Oprócz Meksyku najpoważniejsza sytuacja jest w USA. Tam chorych jest 239 osób, zmarły dwie.

Faceci odpoczywają naprawdę długo

Polscy mężczyźni mają dziennie prawie 60 minut więcej wolnego czasu niż kobiety. W ilości czasu, jaki na wypoczynek przeznaczają panowie, wyprzedzają nas tylko Włosi. Rozgrzesza nas wyłącznie fakt, że to nie my jesteśmy największymi śpiochami świata – w łóżku najdłużej zostają Francuzi.

USA stawia na gejów

Kolejny stan w USA zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Od teraz osoby tej samej płci mogą brać ślub w Maine. To piąty stan, w którym dopuszczalne są związki osób tej samej płci.

Coraz więcej chorych w USA

642 przypadki nowej grypy potwierdzono w Stanach Zjednoczonych. Wirus pojawił się już w 41 stanach, a na grypę A/H1N1 zmarły jak dotąd dwie osoby - takie dane dotyczące wirusa A/H1N1 przekazał amerykański Ośrodek Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC).

Okładali się kijami

Kilkudziesięciu opozycjonistów starło się z funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa przed siedzibą główną policji w Tbilisi. Protestujący i policja okładali się kijami i pałkami. Opozycja utrzymuje, że są ranni.

Próbował podpalić ambasadę

Ambasada Arabii Saudyjskiej w Szwecji stała się w środę celem ataku. Pewien mężczyzna próbował wzniecić pożar przy wejściu do placówki.

Nowy afrykański prezydent

Republika Południowej Afryki ma nowego prezydenta. Tamtejszy parlament na nadzwyczajnej sesji wybrał na to stanowisko przywódcę Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) Jacoba Zumę.

Słone kary za grupowy seks

Mieszkańcy niemieckiej nadbałtyckiej miejscowości Aschau mają dość swingersów, czyli osób lubujących się w grupowym seksie. By pozbyć się niechcianych gości burmistrz wprowadził policyjne kontrole, a na niepokornych swingersów nałożył mandaty w wysokości nawet kilku tysięcy euro.

Czesi przyjęli Traktat Lizboński Klaus: Nie podpiszę

Czeski senat opowiedział się w środę za przyjęciem Traktatu Lizbońskiego. Zwolennicy dokumentu nie mają jednak powodów do radości. Czeski prezydent Vaclav Klaus, do którego należy ostatni krok w procedurze ratyfikacyjnej dokumentu, zapowiedział, że traktatu na razie nie podpisze.

Świńskie żarty z grypy

"Tylko kichnij, a cię k*** zabiję" - pomyślał bezlitośnie Kubuś Puchatek. Bajkowy bohater, a raczej internauci którzy dopisali Kubusiowi nieoszczędzający Prosiaczka tekst, dobrze wiedzą, że z śmiertelnym wirusem nie ma żartów. No chyba, że świńskie. Internet zalała fala bezkompromisowych dowcipów o epidemii grypy.

Policja ochroni twoje pieniądze

Mieszkańcy wschodniego Londynu mogą czuć się bezpieczniejsi. Wszystko za sprawą nowego prawa, które mówi, że każdy, kto wybiera pieniądze z bankomatu, może poprosić o eskortę policjantów.

Zamachowiec z Bombaju: jestem niewinny

Pakistańczyk Mohammad Ajmal Amir Iman przyznał się do udziału w krwawych atakach terrorystycznych w Bombaju w listopadzie 2008 roku. W środę stanął przed bombajskim sądem. - To wszystko jest fałszywe - tak mówił o stawianych mu zarzutach.

Unia broni internetu

Internauci mogą triumfować - Europarlament odrzucił Pakiet Telekomunikacyjny. Powód? Obrona prawa użytkowników sieci do wolnego dostępu do Internetu. Jest to jednak triumf połowiczny, bo europosłowie wrócą do tematu w następnej kadencji.

"Na Partnerstwie Wschodnim skorzysta Rosja"

- Jeśli sąsiedzi Unii Europejskiej, sąsiedzi Rosji modernizują się, to i Rosja na tym skorzysta - tak zachwalał Rosjanom ideę Partnerstwa Wschodniego Radosław Sikorski. Tymczasem na czwartkowym szczycie inaugurującym PW nie pojawi się ani prezydent Francji Nicolas Sarkozy, ani premierzy Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, Gordon Brown i Jose Luis Rodriguez Zapatero.

"To dobry dzień dla polsko-rosyjskich stosunków"

Dzięki wizycie Radosława Sikorskiego w Moskwie "zostaną utworzone podstawy do dobrej współpracy na przyszłość", uznał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który pochwalił rząd Donalda Tuska za to, że "prostuje pewne odchylenia, które miały miejsce w przeszłości". - To był dobry dzień dla stosunków polsko-rosyjskich - mówił z kolei szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

W nalocie USA mogło zginąć 100 cywilów

Dwa dni po amerykańskim nalocie, w którym zginęło 30 - a być może nawet 100 - Afgańczyków, prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zapowiedział wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Dodał, że poruszy tę sprawę w czasie swego środowego spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Nowy okręt do ścigania piratów

Amerykańska marynarka wojenna zaprezentowała zaawansowany technologicznie okręt, który ma się stać pogromcą morskich piratów. USS Freedom ma ścigać Somalijczyków szybciej i bardziej agresywnie niż jego poprzednicy.

Płoną barykady - francuscy strażnicy blokują więzienia

Płonące barykady blokują wjazdy do większości więzień we Francji - to jednak nie strajk więźniów, ale strażników. Chcą oni zwrócić uwagę na problemy więziennictwa, czyli przepełnione cele i zbyt niskie budżety. Policja przeciw protestującym użyła gazu.

Moskwa wyrzuca dyplomatów

Tak jak wynikało z dyplomatycznych przecieków, Moskwa ogłosiła decyzję o wydaleniu natowskich dyplomatów. To odpowiedź na ujawnioną przez Sojusz aferę szpiegowską.

Grypa "w fazie odwrotu"

Epidemia jest "w fazie odwrotu, nawet jeśli odnotowujemy kolejne potwierdzone przypadki w naszym kraju" - oświadczyła francuska minister zdrowia Roselyne Bachelot.

Pijany minister nie poleciał

Niemieckie lotniska są najwyraźniej nieprzyjazne politykom zza wschodniej granicy. Kiedyś ofiarą stewardess padł Jan Rokita, a teraz problemy z obsługą miał szef ukraińskiego MSW. Jednak w przeciwieństwie do Polaka Jurij Łucenko był pijany.