Wybuch bomby w Irlandii Płn.

W poniedziałek wieczorem przed sądem w Newry (Północna Irlandia) eksplodował samochód pułapka. Nikomu nic się nie stało.

Pijany problem US Army

Problem alkoholizmu w amerykańskiej armii narasta. Liczba żołnierzy przechodzących terapię odwykową była w ubiegłym roku o 56 proc. wyższa niż w 2003 r., gdy rozpoczynała się wojna w Iraku - podała telewizja ABC.

Za pięć lat koniec AIDS?

Być może już za pięć lat epidemia AIDS będzie jedynie smutnym wspomnieniem. Ma w tym pomóc specjalny program, skierowany do wszystkich mieszkańców regionów o podwyższonym ryzyku, podaje "The Times".

UE nie wie, co począć z Ukrainą

Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, co zrobić z pogrążoną w chaosie politycznym Ukrainą - pisze w poniedziałek "Le Monde". Według dziennika, jest to jedną z głównych przyczyn trudności w zbliżeniu Ukrainy do UE.

240-kilogramowa matka urodziła

Matka waży 240 kilogramów, dziecko ułamek tego. Urodziło się przez cesarskie cięcie, inna metoda była zbyt ryzykowna. - Dwie pielęgniarki podtrzymywały jej brzuch, dwóch lekarzy przeprowadzało operację, a dwie kolejne pielęgniarki pomagały - mówi lekarz, który prowadził operację.

Przyznał się, że chciał wysadzić nowojorskie metro

25-letni Najibullah Zazi przyznał się do przygotowywania zamachów w USA. Ten Afgański imigrant powiedział w poniedziałek sędziom, że w samobójczej akcji chciał wysadzić nowojorskie metro. Przyznał się też do przejścia szkolenia Al-Kaidy w Waziristanie, w północno-zachodnim Pakistanie.

Węgrzy będą karać za negowanie holokaustu?

Nawet trzy lata więzienia będą groziły każdemu, kto na Węgrzech zaneguje publicznie lub pomniejszy znaczenie holokaustu. Węgierski parlament, przytłaczającą większością głosów, uchwalił właśnie ustawę, która pozwala wymierzyć taką karę. Wejdzie ona w życie, jeśli prezydent złoży pod nią podpis. A to nie jest jeszcze wcale takie pewne.

Chcieli wysadzić meczety, by obalić rząd

Około 50 dowódców wojskowych, w tym kilku generałów i admirała, aresztowała turecka policja pod zarzutem planowania zamachów bombowych na meczety. Chcieli w ten sposób wywołać w kraju chaos i doprowadzić do zamachu stanu.

Chronią tygrysy, nie ludzi

Są na świecie miejsca, gdzie życie kota warte jest znacznie więcej, niż ludzkie. Jak donosi serwis France24, w Bangladeszu władze bardzo restrykcyjnie chronią tygrysy. Statystyki mówią same za siebie - w ostatnim roku drapieżniki zabiły około 30 osób, zaś z rąk ludzkich, w tym czasie, zginęły trzy tygrysy bengalskie.

Karadżić ciągle gra na czas

Oskarżony o zbrodnie wojenne były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić będzie ponownie ubiegał się o odroczenie swojego procesu przed trybunałem w Hadze. ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii ma wznowić obrady 1 marca.

Tymoszenko: Janukowycz wygrał dzięki oszustwom

Wiktor Janukowycz wygrał wybory prezydenckie na Ukrainie dzięki oszustwom wyborczym i nie pozostanie długo u władzy - powiedziała w poniedziałek jego przeciwniczka, premier Julia Tymoszenko.

Brytyjczycy wiercą na Falklandach

Mimo protestów Argentyńczyków, Brytyjczycy w poniedziałek zaczęli wiercenia na Falklandach. Po raz pierwszy od ponad dekady postanowili sięgnąć po ropę naftową na spornym terytorium.

Wybuch w Biesłanie, 8-latka nie żyje

Wybuch w Biesłanie w Osetii Północnej zabił 8-letnią dziewczynkę i ranił dwóch chłopców - podała w poniedziałek agencja Reutera. Biesłan był w 2004 roku miejscem ataku terrorystycznego, w którym zginęło co najmniej 385 osób, w większości dzieci z miejscowej szkoły.

UE: Sankcji wobec Białorusi na razie nie będzie

Unia Europejska jest zaniepokojona działaniami Mińska wobec Związku Polaków na Białorusi i działaczy polonijnych, ale na razie nie planuje przywrócenia sankcji przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Za to już na kolejnym posiedzeniu szefów dyplomacji "27" w kwietniu dokona przeglądu swej polityki wobec Białorusi.

Starcia o Grotę Patriarchów

Starcia Palestyńczyków z izraelskimi żołnierzami w Hebronie na Zachodnim Brzegu. Do walk doszło dzień po tym jak dwa sporne święte miejsca - Grota Patriarchóww Hebroenie i Grób Racheli w Betlejem - zostały umieszczone na liście izraelskiego dziedzictwa historycznego.

Podglądali uczniów przez kamerki internetowe

Jak wszystkie dzieci w jego szkole, Blake Robbins otrzymał od władz placówki laptopa do nauki w domu. Pewnego dnia podczas zajęć usłyszał od nauczyciela, że ten widział, co nastolatek robił w domu. Okazało się, że uczniowie byli szpiegowani za pośrednictwem wbudowanych w urządzenia kamer.

"Nikt nie wie, ile ofiar może być w samochodach"

Co najmniej 43 osoby zginęły po nawałnicy, która przetoczyła się w weekend przez portugalską Maderę. Tomasz Stanicki, Polak mieszkający na wyspie, powiedział, że w zalanych przez żywioł samochodach mogą być jeszcze ofiary.

Wypędzeni odkryją nazistowskie korzenie

O tym, że znaczna część pierwszych działaczy Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) było w czasie wojny aktywnymi nazistami, wiadomo od dawna. Teraz jednak BdV chce stworzyć pierwsze historyczne opracowanie na ten temat.

Kadafi wygrał ze Szwajcarami

Po tym jak kordon policji otoczył szwajcarską ambasadę w Trypolisie, Berno dało za wygraną libijskim władzom. Trypolis domagał się od Szwajcarów przekazania libijskiemu wymiarowi sprawiedliwości skazanego na więzienie Szwajcara, który schronił się w budynku ambasady.

Upominek w formie Stalina 3D

Plakaty z Józefem Stalinem na okoliczność 9 maja, to jak się okazuje nie jedyny "stalinowski" pomysł moskiewskich władz. Moskiewska Duma Obwodowa planuje też zamówienie, jako nagrody, medalu "Józef Wissarionowicz Stalin" wykonanego w technologii 3D.

MI5 na celowniku śledczych

Scotland Yard już toczy śledztwo w sprawie tortur, którym na zlecenie brytyjskiego wywiadu mieli być poddawani brytyjscy obywatele. Niewykluczone, że niedługo ruszy śledztwo w pięciu kolejnych podobnych sprawach. Tym razem pod lupą śledczych może znaleźć się kontrwywiad.

Pytają Izrael o paszporty

Chociaż żaden rząd oficjalnie nie wiąże Mosadu z zabójstwem palestyńskiego terrorysty w Dubaju, to panuje powszechne przekonanie, że to właśnie izraelski wywiad stoi za śmiercią Mahmud al-Mabhuha. Sprawę komplikuje dodatkowo wykorzystanie przez zabójców paszportów Unii Europejskiej.

"Z Łukaszenką trzeba jak Reagan z Jaruzelskim"

Polski rząd i unijni politycy cały czas zastanawiają się jak i czy w ogóle ukarać władze w Mińsku za represje wobec miejscowych Polaków. Marek Bućko, były zastępca ambasadora RP na Białorusi, nie ma wątpliwości, że konieczne są sankcje. Szef polskiego MSZ mówi zaś o "wzmocnieniu polityki bezwarunkowości wobec Białorusi".

Po CO2 nadchodzi elektroniczny szmelc

ONZ ostrzegało już przed ocieplaniem klimatu, topnieniem lodowców, o przeludnieniu nie wspominając. Teraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) ostrzega przez gwałtownym wzrostem ilości odpadów elektronicznych.

Śmiertelna pomyłka NATO

Konwojem mieli poruszać się talibowie. Dowódcy sił koalicji w Afganistanie nie mieli wątpliwości - trzeba go zbombardować. Okazało się jednak, że w konwoju jechali cywile.

Burger islamizujący

Jedna z sieci francuskich fastfoodów postanowiła wykorzystać niezagospodarowaną niszę - muzułmanów, i wprowadziła na rynek nowy produkt - przygotowanego zgodnie z muzułmańskimi przepisami burgera. Nie wszystkim się to podoba.

Iran powiększy uranowy potencjał

Dwa nowe zakłady wzbogacania uranu powstaną w Iranie do końca marca 2011 r., zapowiedział szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

Haiti: jeszcze 100 tys. ofiar?

Ponad miesiąc po kataklizmie liczbę ofiar trzęsienia ziemi na Haiti nadal ciężko oszacować. Prezydent kraju obawia się, że do obecnego bilansu 200 tys. ofiar trzeba będzie dodać jeszcze 100 tys.

"To, co przechodzimy, jest niczym"

Nadzy, drżący, zakrwawieni - w ten sposób, klęcząc w deszczu w centrum Madrytu, około 50 aktywistów z organizacji praw zwierząt chciało zwrócić uwagę na cierpienia zwierząt zabijanych na futra.