Chciał wysadzić drapacz chmur, dostał 24 lata

Amerykański sąd skazał na 24 lata więzienia 20-letniego Hosama Smadiego, który chciał wysadzić w Dallas drapacz chmur. FBI zatrzymało go w zeszłym roku podczas próby dokonania zamachu.

Głębokie zmiany w CIA

Centralna Agencja Wywiadowcza przejdzie głębokie zmiany strukturalne - powiedział szef CIA Leon Panetta podsumowując śledztwo w sprawie zaniedbań procedur bezpieczeństwa w kontrwywiadzie i w strefie działań wojennych.

Margaret Thatcher w szpitalu

Była premier Wielkiej Brytanii, 85-letnia Margaret Thatcher trafiła we wtorek do szpitala z powodu niegroźnej infekcji; najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku dni zostanie wypisana do domu - poinformowała BBC.

Oszust skazany na karmienie pizzą

Przyłapany na niepłaceniu podatków na kwotę ponad 100 tys. dol. właściciel popularnej pizzerii w Buffalo (stan Nowy Jork) ma w ramach zasądzonej kary przez rok co tydzień karmić bezdomnych - orzekł amerykański sąd.

Cudem uniknęła śmierci

Niezwykły incydent na jednej z ulic w centrum Limy, stolicy Peru. Jadąca motorem policjantka cudem uniknęła śmierci po tym, jak zderzyła się z ciężarówką. Wypadek zarejestrował uliczny monitoring.

ICE 3 przejechał pod Kanałem La Manche

Niemiecki nowy szybki pociąg pasażerski typu ICE 3 przeszedł pomyślnie testy bezpieczeństwa w tunelu pod Kanałem La Manche - poinformowało we wtorek konsorcjum Eurotunnel. Skład Deutsche Bahn (DB) ma w przyszłości obsługiwać połączenia z Niemiec do Anglii. Podróż z Frankfurtu nad Menen do Londynu ma trwać ok. 5 godzin.

Facebook nie dla izraelskich żołnierzy

Izraelskie wojsko wprowadza zakaz korzystania z portali społecznościowych przez żołnierzy przebywających w bazach wojskowych - poinformowała agencja Associated Press. Decyzja została podjęta po tym, jak doszło do przypadków publikowania w internecie "krępujących" filmów i zdjęć, na których żołnierze np. znęcali się nad zatrzymanymi Palestyńczykami.

Tną wydatki na obronę. Znikną słynne Harriery

Premier Wielkiej Brytanii ogłosił wyniki przeprowadzonego po raz pierwszy od 12 lat Przeglądu Strategicznej Obrony i Bezpieczeństwa. Brytyjskie wydatki na obronę zmniejszą się na okres najbliższych czterech lat realnie o 8 proc., ale nie spadną poniżej zalecanego przez NATO progu 2 proc. PKB. Zmniejszy się personel sił powietrznych i marynarki wojennej. Kontynuowana będzie natomiast budowa dwóch ciężkich lotniskowców uderzeniowych.

Już ponad 2 mld ludzi w sieci

Liczba użytkowników internetu przekroczy w tym roku dwa miliardy - poinformował Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Przedstawiciele specjalnej jednostki ONZ podkreślają jednocześnie, że kraje rozwijające się muszą uzyskać szerszy dostęp do tego ważnego narzędzia wzrostu gospodarczego. Dostęp do internetu ma zaledwie 9,6 mieszkańców Afryki.

Co najmniej 6 ofiar ataku na parlament

Co najmniej 6 osób zginęło, a 17 zostało rannych po tym, jak we wtorkowy poranek grupa kaukaskich rebeliantów przeprowadziła atak na czeczeński parlament. Wśród ofiar jest trzech zamachowców. Wcześniej z Groznego napływały sprzeczne dane na temat ataku, liczby napastników i zabitych.

Ukarana za zamknięcie kota w śmietniku

Mary Bale, 45-letnia pracownica banku z Wielkiej Brytanii, która w sierpniu wrzuciła kotkę do śmietnika, przyznała się przed sądem do zadania fizycznych cierpień zwierzęciu. Została za to ukarana grzywną w wysokości 250 funtów. Otrzymała też zakaz posiadania zwierząt domowych przez pięć lat.

Nie przekonali Miedwiediewa do tarczy

Prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu i kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie udało się na razie przekonać prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do udziału w planowanym przez NATO w Europie systemie obrony przeciwrakietowej. - Będziemy się zajmować tą ideą - powiedział Miedwiediew po zakończonych rozmowach na szczycie w Deauville.

Bruksela nie ukarze Francji za Romów

Komisja Europejska zrezygnowała z rozpoczęcia procedury karnej wobec Francji za jej politykę wobec Romów - oświadczyła w komunikacie komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. - Francja zrobiła to, czego domagała się od niej KE - zapewniła Reding. Jednocześnie podkreśliła, że KE pozostaje ostrożna i będzie sprawdzać, czy zobowiązania przyjęte przez Francję "zostaną wprowadzone w interesie Unii Europejskiej i jej obywateli".

Rosja uzupełnia wniosek o ekstradycję

Zgodnie z prośbą warszawskiej prokuratury Rosja uzupełniła wniosek o ekstradycję z Polski Ahmeda Zakajewa, byłego szefa emigracyjnego rządu Czeczenii. Polska prokuratura nie ujawnia, co jest we wniosku. Jednocześnie Rosja - w związku z nowymi zarzutami i zmianą przepisów prawnych - rozesłała też powtórny międzynarodowy nakaz aresztowania Zakajewa.

Policja z gazem łzawiącym na uczniów

Rzucali kamieniami i podpalili samochód - w taki sposób młodzi wyrażali swoje niezadowolenie w powodu przyjętej we Francji reformy emerytalnej. Protest uczniów szkół średnich nie obył się bez interwencji policji. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

"Czekaliśmy już na śmierć"

Wielka radość i szczęście - to emocje, które towarzyszyły uwolnieniu po ponad dwóch miesiącach z zasypanej kopalni 33 górników. Droga do tej chwili nie była jednak łatwa. Jak powiedział jeden z nich, 50-letni Yonni Barrios, górnicy tracili nadzieję, że przeżyją i przygotowywali się na powolną śmierć głodową.

Mówili im, że śmierdzą i są idiotami z Polski

Irlandzki trybunał orzekający w sprawach o dyskryminację (Equality Tribunal) zasądził na rzecz czterech Polaków odszkodowania w wysokości 4-10 tys. euro za szykanowanie z powodu narodowości - donosi "Irish Times".

Komuniści przeciw pomnikowi JPII

Pomnik Jana Pawła II ustawiony na rondzie Monjardin w hiszpańskiej Pampelunie (region autonomiczny Nawarra) wzbudza ogromną polemikę - poinformowały we wtorek lokalne media. Przeciwko rzeźbie wystąpili socjaliści i komuniści.

Rząd poszedł w kapustę

Korea Południowa ma poważny problem. Za sprawą kapusty. Z powodu fatalnej pogody zbiory tego warzywa były kiepskie, co odbiło się na jego cenie. Rząd nie miał wyjścia i musiał interweniować na rynku.

Pilot królowej okazał się mordercą

Kanadyjskiemu pilotowi wojskowemu Russellowi Williamsowi grozi dożywocie. W poniedziałek mężczyzna przyznał się do dwóch morderstw, napaści seksualnych i włamań.

Demonstracja przeciwko "polskim obozom"

Demonstracja przed siedzibą "Wall Street Journal". Grupka Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia protestowała przeciwko użyciu przez dziennikarzy tej gazety sformułowania "polski obóz koncentracyjny" oraz "polskie obozy".

Wielka dziura w "Costa Classica"

Wielka dziura w kadłubie - to wynik zderzenia dwóch statków, pasażerskiego i towarowego, do jakiego doszło w poniedziałek niedaleko portu w Szanghaju. Podczas wypadku nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Ponad 100 ton marihuany przejęte

Ponad 100 ton marihuany przejęły meksykańskie siły bezpieczeństwa w poniedziałek w mieście Tijuana blisko granicy z USA. Narkotyki spakowane były w 10 tys. paczek, które są nadal ważone, więc jego ilość może okazać się jeszcze większa. Wartość przechwyconych narkotyków wycenia się na ok. 340 mln dolarów

Królowa dostała kamień

Takiego prezentu brytyjska królowa Elżbieta II z pewnością jeszcze nigdy nie dostała. Monarchini otrzymała... kamień, jednak nie byle jaki. Fragment skały z kopalni, w której przez ponad dwa miesiące byli uwięzieni górnicy podarował Elżbiecie II prezydent Chile Sebastian Pinera.

Rosjanie opuścili gruzińską wieś

Po ponad dwóch latach od rosyjsko-gruzińskiej wojny, rosyjskie wojsko opuściło ostatnią gruzińską wieś Perewi. - Rosjanie opuścili (wieś). W Perewi nie ma już ani jednego rosyjskiego żołnierza - powiedział agencji Reutera rzecznik gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili.

Premier obraził się na premiera

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan nie chce rozmawiać z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu. Z tego też powodu odmówił udziału w piątkowej konferencji na temat zmian klimatycznych w Atenach, jeśli pojawi się na niej Izraelczyk.

Żyd też przysięgnie Izraelowi

- Przysięgę lojalności wobec "żydowskiego, demokratycznego państwa Izrael" będą składać wszyscy kandydaci na obywateli, także Żydzi - poinformował rząd izraelski. To zmiana ubiegłotygodniowej decyzji, która wywołała protesty i oskarżenia o rasizm.

"Kara za negowanie Holokaustu to zła droga"

"L'Osservatore Romano" sprzeciwiło się propozycji prawnego ścigania negacjonizmu. Watykański dziennik ocenił, że wprowadzenie kar za negowanie holokaustu mogłoby przynieść skutek odwrotny od pożądanego. - Negowanie Shoah jest faktem bardzo poważnym i haniebnym, ale karanie na mocy prawa tego, kto wspiera takie tezy, a zatem ustalanie tego, co jest historycznie prawdziwe poprzez normę prawną, nie jest właściwą drogą - ocenia "L'Osservatore Romano".

Wyciągnął górników, zostanie prezydentem?

Gwałtowny wzrost poparcia po udanej akcji wydobycia 33 górników spowodował, że chilijski minister górnictwa Laurence Golborne już teraz wymieniany jest jako kandydat na urząd prezydenta w przewidzianych na 2013 rok wyborach. Nadzorowanie całej akcji i związana z tym stała obecność polityka w mediach, a także pomyślne zakończenie operacji sprawiły, że poparcie dla Golborne'a gwałtownie wzrosło - z 16 proc. w lipcu, do 87 proc. w minionym tygodniu.