Prymas Belgii: AIDS zemstą za poniewieranie miłości

- AIDS jest rodzajem immanentnej sprawiedliwości w obliczu sponiewierania natury ludzkiej - napisał prymas Belgii, arcybiskup Andre Leonard w wydanej w czwartek książce. Jego słowa wzbudziły gwałtowne protesty polityków, a także środowisk gejowskich i obrońców praw człowieka.

Dwie tony marihuany na wsi

Prawie 2 tony marihuany skonfiskowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie iwano-frankiwskim w zachodniej części kraju - podało w piątek biuro prasowe SBU w Kijowie.

Policjant brutalnie bił 13-latka w kajdankach

Paragwajska policja prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego pobicia 13-latka przez funkcjonariusza policji. Na nagraniu widać, jak zakuty w kajdanki chłopak jest bity pięścią i kopany przez umundurowanego mężczyznę.

Lochy Koloseum otwarte

Podziemia gdzie gladiatorzy przygotowywali się do okrutnych spektakli, i boksy, które wypełniały porykiwania dzikich zwierząt - od dziś turyści, którzy wybiorą się do Koloseum mogą poczuć klimat antycznego amfiteatru. Oczywiście ani lwów, ani gladiatorów już nie ma, ale przypomną o nich specjalne nagrania. Zakończył się oczekiwany od dawna remont trzeciego poziomu oraz podziemi Koloseum.

Premier i prezydent: Pomóżcie ofiarom szlamu

Premier i prezydent Węgier, Viktor Orban i Pal Schmitt, wystosowali wspólny list do wszystkich mieszkańców kraju, w którym wzywają do pomocy poszkodowanym w ubiegłotygodniowym wycieku czerwonego, skażonego szlamu.

Już 45 ofiar masakry w autobusie

Rosną rozmiary katastrofy kolejowej na Ukrainie. Do 45 osób wzrosła liczba ofiar zderzenia autobusu z lokomotywą w obwodzie dniepropietrowskim.

Zamknęli 1600 nielegalnych kopalń

Od początku roku w Chinach zamknięto ponad 1600 małych, nielegalnych kopalni. To skutki walki o poprawę standardów bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym. Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie.

Nowy Jork lepszy dla Marsjan

Dziesiątki nowojorczyków zadzierało w górę głowy, gdy nad Manhattanem pojawiły się tajemnicze, srebrne obiekty. Większość gapiów nie miała wątpliwości - nad miasto nadleciało UFO. Z kolei policjanci i specjaliści z Federalnej Administracji Lotniczej, u których urywały się telefony nie mieli złudzeń - to będzie ciężki dzień.

Gdzie drwal nie może, tam helikopter pośle

Drabiny i wysięgniki czasem nie wystarczą. Energetycy z Południowej Karoliny w USA mają nowe narzędzie do przycinania gałęzi. Gdy drzewa zagrażają liniom wysokiego napięcia do akcji wkracza helikopter.

Policja kontra licealiści

Oddziały szturmowe policji kontra licealiści. Wczorajsze protesty uczniów we francuskim Dijon zakończyły się użyciem gazu łzawiącego, pałek oraz gumowych kul. W manifestacjach rannych zostało kilku licealistów. Zdjęcia oraz filmy z manifestacji w serwisie Kontaktu umieścił Reporter 24 kuba_slomka.

Pierwsza podróż pierwszej damy

Prezydent Bronisław Komorowski leci z trzydniową wizytą do Rzymu i Watykanu, gdzie spotka się z prezydentem Włoch i zostanie przyjęty na audiencji u papieża. To pierwsza podróż zagraniczna, w której Komorowskiemu będzie towarzyszyła żona Anna.

Wojska rządowe gwałcą i mordują

Wojska rządowe Demokratycznej Republiki Konga dopuszczają się gwałtów i morderstw na wschodzie kraju - powiedziała w czwartek specjalna wysłanniczka ONZ, Margot Wallstrom, która śledzi wypadki przestępstw seksualnych popełnianych podczas konfliktów zbrojnych.

Minister pomaga spłacać długi... w telenoweli

Jak wyjaśnić zadłużonym ludziom sposób na wyjście ze spirali długów? Tajlandczycy wpadli na oryginalny pomysł - w popularnej telenoweli wystąpił sam minister finansów Korn Chatikavanij i z ekranu udzielał rad.

Górnicy wracają do domów

Pierwsi górnicy opuścili już szpital i wracają do domów. Zwolnionych zostało już co najmniej trzech. Pustoszeje też Camp Hope, z którego wyjeżdżają bliscy uratowanych.

Dostała obywatelstwo USA po 101 latach

101 lat - tyle na uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa czekała Meksykanka Eulalia Garcia. Granicę Meksyku z USA przekroczyła jako sześciomiesięczne niemowlę. Zapytana o najbliższe plany jako pełnoprawna obywatelka odpowiedziała, że chce głosować w wyborach do Kongresu.

"Harry Potter" przed sądem

Autorka przygód Harry'ego Pottera, J. K. Rowling, stanie dzisiaj przed sądem w Wielkiej Brytanii. Pisarka oskarżona jest o plagiat. Miała skopiować fragmenty szerzej nieznanej książki z 1987 r. i wykorzystać je w czwartej części przygód o nastoletnim czarodzieju, "Harry Potter i czara ognia".

Różowy Biały Dom

Biały Dom w Waszyngtonie zmienił kolor - teraz jest różowy. Fanaberia Pierwszej Damy Michelle Obamy? Nic podobnego! Rezydencja prezydenta USA została podświetlona z okazji rozpoczęcia się miesiąca świadomości o raku piersi.

Uwolnienie górników jak "11 września"

- Operacja uwolnienia 33 górników uwięzionych w chilijskiej kopalni sprawiła, że świat wstrzymał oddech jak w przypadku niewielu wcześniejszych wydarzeń. Relacje z tej akcji w mediach można porównać z tymi po zamachach z 11 września 2001 - napisała agencja AFP.

Bruni persona non grata w Watykanie

- Carla Sarkozy nie jest mile widziana w Watykanie - mieli napisać do ambasadora Francji w Rzymie przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Według francuskiej prasy, oświadczenie tej treści zostało wystosowane przed niedawną audiencją Nicolasa Sarkozy'ego u papieża Benedykta XVI.

Chilijscy górnicy mogli być bezpieczniejsi

- Chile od 12 lat zwleka z podpisaniem międzynarodowej konwencji w sprawie bezpieczeństwa górniczego - przypomniał związek zawodowy górników w dniu pomyślnego zakończenia akcji ratowania 33 mężczyzn uwięzionych w kopalni San Jose.

Terminator z misją u Camerona

Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger odwiedził dzisiaj brytyjskiego premiera Davida Camerona w Londynie. Przedmiotem rozmów obydwu polityków był m.in. kryzys gospodarczy. - Nie bądź ekonomicznym mięczakiem - radził premierowi żartobliwie Schwarzenegger.

NATO wspiera rozmowy z talibami

- NATO jest gotowe zaoferować praktyczne wsparcie, by pomóc prezydentowi Afganistanu Hamidowi Karzajowi w kontaktach z talibami - powiedział w czwartek szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen. Podkreślił jednak konieczność kontynuowania operacji wojskowej.

"Syjoniści przestaną istnieć"

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas swojej wizyty w Libanie udał się na południe kraju w pobliże granicy z Izraelem. Tam na wiecu, który zgromadził tysiące zwolenników Hezbollahu, wygłosił tyradę, w której między innymi zapowiedział, że "syjoniści przestaną istnieć".

1-dniowa misja "lotniskowca usterki"

Duma francuskiej marynarki, atomowy lotniskowiec "Charles de Gaulle", powrócił do Tulonu zaledwie dzień po wyruszeniu w misję. Okręt miał przez cztery miesiące zwalczać piratów na Oceanie Indyjskim i wspierać siły ISAF w Afganistanie, jednak usterka techniczna zawróciła go do portu.

Pomnik misia żołnierza od Andersa

Słynny miś Wojtek, który towarzyszył polskim żołnierzom II Korpusu dowodzonego przez gen. Andersa w ich drodze z Iranu na północ Włoch, będzie miał pomnik w stolicy Szkocji, Edynburgu. Komitet organizacyjny rozpoczął poszukiwania stosownego miejsca na postawienie monumentu.

Rosja krytykuje Gruzinów za wizy

Znów gorąco na linii Moskwa - Tbilisi. Rosja ostro skrytykowała decyzję Gruzji o zniesieniu czasowych wiz dla mieszkańców rosyjskiego Kaukazu Północnego. - Nie może być oceniona inaczej niż jak prowokacja - komentuje dekret Saakaszwilego rosyjskie MSZ.

27-piętrowy dom jednorodzinny

Pan Mukesh Ambani wraz z żoną i trójką dzieci wprowadzili się do swojego nowego domu. Nie była to jednak zwykła przeprowadzka. Ich nowy dom ma bowiem 27 pięter, około 37 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i między innymi lądowisko na trzy helikoptery oraz garaż dla 160 samochodów.

Tusk "na granicy prawa". Są obawy

Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona słowami premiera Donalda Tuska o konieczności działań "na granicy prawa" wobec handlu tzw. dopalaczami. - Tego typu wypowiedzi tworzą klimat nadzwyczajnego zagrożenia i mogą być odczytywane jako zachęta do podejmowania działań sprzecznych z prawem - ocenia HFPC.

Prezydent: Rzuciłem wyzwanie górnikom

"Zrobiliśmy to po chilijsku" - tak o akcji ratunkowej uwięzionych górników z dumą mówił prezydent Chile Sebastian Pinera. Powiedział też, że rzucił wyzwanie górnikom uratowanym po prawie dobę akcji ratunkowej na pustyni Atacama.