Śmigłowiec NATO ostrzelany przez rebeliantów

Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych wskutek wybuchu, do jakiego doszło na pokładzie śmigłowca ISAF we wschodnim Afganistanie. Eksplozja nastąpiła w wyniku ostrzału z rakietowego granatnika przeciwpancernego. Atak nastąpił wkrótce po wylądowaniu maszyny w bazie w pobliżu granicy z Pakistanem.

Zamknięta Wieża Eiffla. Związkowcy na ulicach Paryża

65 tysięcy, a według samych protestujących 330 tysięcy francuskich związkowców demonstruje przeciwko rządowej reformie emerytalnej. Pracownicy kolei, energetyki i innych gałęzi gospodarki zapowiedzieli, że będą protestować do skutku. Z powodu strajku na ulicach Paryża zamknięto słynną Wieżę Eiffla. To już trzeci wielki francuski protest od początku września.

"Uczcie się języka i zwyczajów!"

Uczcie się niemieckiego! Dopasowujcie się do zwyczajów panujących w goszczącym was kraju. Wysyłajcie dzieci do najlepszych szkół, aby miały dobrą przyszłość - zaapelował do Turków mieszkających w Niemczech turecki minister ds. europejskich Egmen Bagis. W Niemczech od czasu publikacji kontrowersyjnej książki byłego członka zarządu Bundesbanku Thilo Sarazzina, toczy się gorąca debata na temat integracji imigrantów z krajów muzułmańskich.

Kogo schwytali Irańczycy?

- Podający się za dziennikarzy obcokrajowcy, zostali zatrzymani w Iranie za "powiązanie z zagranicznymi kręgami antyrewolucyjnymi" - ogłosił rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast. W poniedziałek irańskie władze podały, że turyści próbowali przeprowadzić wywiad z synem Sakineh Mohamadi Asztiani, Iranki skazanej na ukamieniowanie za cudzołóstwo. Według innych źródeł, zatrzymani to obywatele Niemiec. Iran i niemieckie MSZ tej informacji nie potwierdzają.

Fiński premier nielegalnie finansował partię?

Były premier Finlandii Matti Vanhanen zostanie objęty śledztwem w sprawie działań korupcyjnych w związku z finansowaniem partii. Wszczęcie postępowania zalecił fińskiemu parlamentowi sekretarz ds. sprawiedliwości. Vanhanen ustąpił ze stanowiska szefa rządu w czerwcu.

Wydalona za szpiegostwo doradza bankowi

Anna Chapman na początku lipca prowadziła spokojne życie w USA jako rosyjski szpieg. Pod koniec miesiąca została jednak zatrzymana wraz z dziewięcioma innymi domniemanymi agentami i wydalona z kraju. Dzięki swojej urodzie szybko stała się medialną gwiazdą. Teraz wykorzystuje swoją sławę i, jak donosi gazeta "Daily Mail", została osobistym doradcą banku FSB.

Mieszkał z uranem w domu

45-letni Niemiec mieszkający w Czechach trzymał w domu materiały radioaktywne. Mężczyzna został zatrzymany przez czeską policję, po tym jak ich niemieccy koledzy znaleźli w drugim domu mężczyzny mały arsenał. Na razie nie wiadomo, czy aresztowany miał związki z organizacjami terrorystycznymi lub ekstremistami.

Noblista prosi żonę, by odebrała nagrodę

- Uwięziony chiński dysydent Liu Xiaobo poprosił swą żonę Liu Xia, aby pojechała do Norwegii odebrać Pokojową Nagrodę Nobla - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rozmowę telefoniczną z kobietą. Może to być jednak trudne, ponieważ kobieta jest przetrzymywana w areszcie domowym.

Węgrzy zdążyli z zaporą

- Ukończono potrójną glinianą zaporę chroniącą mieszkańców Kolontaru przed ewentualnym kolejnym wyciekiem z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier - poinformował rzecznik służb likwidujących skutki ubiegłotygodniowego wycieku Tibor Dobson. Zapora zostanie teraz obłożona kamieniami. Jej średnia wysokość wyniesie 2,75 m, a długość 620 m.

Ponad 190 tys. dol. za szpiegujące laptopy

Liceum w Filadelfii zapłaci 195 tys. dolarów dwóm swoim byłym uczniom. W ten sposób zakończy się ośmiomiesięczny spór w którym główną rolę odegrały laptopy szpiegujące wychowanków szkoły. Zanim sprawę ujawniono, urządzenia przez dwa lata zrobiły 56 tysięcy zdjęć.

Braterski spór o schedę po dyktatorze

- Kim Dzong Nam, najstarszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila powiedział, że jest przeciwny dziedzicznemu przekazaniu władzy trzeciemu pokoleniu swojej rodziny - poinformowała agencja Associated Press. Przez wiele lat to właśnie on był typowany na następnego władcę Korei Północnej. Niedawno jednak wyprzedził go młodszy brat.

Polska przegrywa z Mozambikiem w rankingu równości płci

Gdzie na świecie panuje największa równość płci? Według Światowego Forum Ekonomicznego jest to Islandia. Wszystkie kraje nordyckie okupują czołowe miejsca w rankingu. Polska trafiła na 47. pozycję, przegrywając na przykład z Mozambikiem, Sri Lanką i Filipinami.

Ocieplenie stosunków między mocarstwami

Ministrowie Obrony Chin i USA po raz pierwszy od wielu miesięcy spotkali się twarzą w twarz. Obydwaj oświadczyli, że rozmowy były konstruktywne i największe potęgi militarne świata powrócą do dialogu. Spotkanie przyniosło przełom w napiętych relacjach obydwu krajów na płaszczyźnie wojskowej.

Tajny transport uranu przejechał przez Polskę

Siedem dużych ciężarówek wyładowanych wysokowzbogaconym uranem (HEU) przejechało przez Warszawę. Pod stolicą materiał radioaktywny został przeładowany na pociąg, którym dotarł do Gdyni - pisze "Polska The Times", powołując się na brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Ostatecznie uran odpłynął do rosyjskiego portu Murmańsk.

Polak oko w oko z białoruskim reżimem

Białoruś szykuje się wyborów prezydenckich. Naprzeciw sprawującego od kilkunastu lat rządy Aleksandra Łukaszenki staje Polak - Jarosław Romańczuk. Czy mu się uda? - Walczę o najwyższy urząd Białorusi, o urząd prezydenta. Myślę, że mi się powiedzie - mówił z optymizmem podczas swojego pobytu w Warszawie.

Rozbił się kokainowy samolot

Na Kostaryce rozbił się niewielki samolot, na pokładzie którego znaleziono około 200 kilogramów kokainy. Dwie osoby zostały poważnie ranne.

Odkryto arsenał IRA

Irlandzka policja odnalazła w lesie w hrabstwie Louth na północy kraju duży skład nielegalnej broni i ładunków wybuchowych należący do Irlandzkiej Armii Republikańskiej IRA.

O śmierci córki dowiedziała się w talk-show

Serrano Scazzi była gotowa zrobić niemal wszystko, by odnaleźć zaginioną przed tygodniami córkę. Zgodziła się na udział we włoskim talk-show, by zaapelować o pomoc. Sprawy przybrały jednak niespodziewany i tragiczny obrót - w programie kobieta dowiedziała się, że jej dziecko nie żyje.

Kapsuła zdała testy. Chile odlicza

Kapsuła, którą już niedługo uwięzieni górnicy w Chile wyjadą na powierzchnię, działa bez zarzutów - ratownicy przeprowadzili zakończone powodzeniem testy urządzenia. Wyciąganie 33 mężczyzn rozpocznie się w środę nad ranem czasu polskiego.

Węgierski rząd przejmuje hutę, w której doszło do wycieku

Węgierski parlament przygniatającą większością głosów wyraził zgodę na przejęcie przez państwo kontroli nad firmą MAL Zrt, z której zakładu w Ajka 4 października wyciekł czerwony szlam. Wcześniej węgierska policja zatrzymała na 72 godziny Zoltana Bakonyia, syna jednego z właścicieli i dyrektora generalnego MAL. W poniedziałek poinformowano też o kolejnej ofierze katastrofy ekologicznej, tym samym jej tragiczny bilans wzrósł do ośmiu osób. Rannych zostało już ponad 120. Powiększające się pęknięcie ściany w uszkodzonym zbiorniku wciąż grozi kolejnym wyciekiem.

Zabił z zazdrości. Dożywocie dla Polaka

Na dożywocie skazał sąd koronny w Winchester 33-letniego Piotra Z., który w październiku 2009 roku w Wielkiej Brytanii zabił swoją partnerkę, z którą miał trzyletnią córkę. Zdaniem prokuratora, mężczyzna działał "ze złości i zazdrości", a jego zachowanie było "obsesyjne". W ostatnim dniu rozprawy Polak przyznał się do winy.

"Zamrożenie" w zamian za "państwo żydowskie"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadeklarował gotowość ponownego zamrożenia budowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Postawił warunek - strona palestyńska ma uznać Izrael jako państwo żydowskie. Palestyńczycy - nie po raz pierwszy - ofertę odrzucili.

Schwarzenegger mógłby być merem Moskwy

- Przybyłeś w momencie, w którym Moskwa nie ma swojego mera - oświadczył gubernatorowi Kalifornii prezydent Rosji Dymitrij Miedwiediew. Podczas rozpoczętej wczoraj pięciodniowej wizyty Arnolda Schwarzeneggera w Moskwie panuje pogodny nastrój, a wysokich urzędników państwowych nie można posądzić o brak poczucia humoru.

"Udawali dziennikarzy". Zatrzymani w Iranie

Irańskie władze aresztowały dwóch Niemców, którzy mieli przeprowadzić wywiad z synem Sakineh Mohamadi Asztiani, Iranki skazanej w 2006 roku na ukamienowanie za cudzołóstwo. Miesiąc temu Iran poinformował, że egzekucja Asztiani została odłożona i jest rozpatrywana rewizja wyroku w tej sprawie.

Pozew ws. firmy Andżeliki Borys wycofany

Inspekcja podatkowa Grodna wycofała pozew w sprawie ogłoszenia bankructwa firmy "Polonika", stworzonej przez Związek Polaków na Białorusi (ZPB) - poinformował wiceprezes nieuznawanego przez władze białoruskie ZPB Andrzej Poczobut.

Wyciąganie górników rozpocznie się w środę rano

- O północy we wtorek [ok. 5 na ranem w środę polskiego czasu - red.] rozpoczniemy ewakuowanie górników - zapowiedział chilijski minister górnictwa Laurence Golborne. Wokół terenu kopalni trwają przygotowania do wielkiej operacji uwolnienia 33 zasypanych mężczyzn. Wszyscy odliczają ostatnie godziny, zanim uwięzieni pod ziemią wydostaną się na powierzchnię w specjalnej kapsule "Feniks".

Życie Francuzów za prawo do burek

Wycofania zakazu noszenia burek we Francji, uwolnienia więzionych bojowników oraz 7 mln euro domaga się północnoafrykański odłam Al-Kaidy w zamian za uwolnienie przetrzymywanych w Nigrze siedmiu zakładników. Pięcioro obywateli francuskich i dwóch Afrykańczyków, pracujących dla francuskich firm Areva i Vinci, zostało uprowadzonych w połowie września.

Chiny wyłożą na białoruskie fabryki

Chiny zainwestują na Białorusi ponad 3 miliardy dolarów. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał w Pekinie umowy dotyczące inwestycji w energetyce, budownictwie, przemyśle i transporcie. Dzięki chińskiej pomocy ma powstać m.in. kompleks hotelowy, fabryka celulozy oraz nowe elektrownie. Kolejne umowy, opiewające na 15 mld dolarów, są już w drodze.

"Idealna Europa" komisarza jest bez papierosów

Ideałem jest Europa wolna od dymu tytoniowego - oznajmił na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt" unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli i zapowiedział zaostrzenie walki z paleniem tytoniu. Już w przyszłym roku Komisja Europejska ma przedstawić dyrektywę o wyrobach tytoniowych, która ma zmienić m.in. opakowania papierosów na mniej "atrakcyjne".