Iran dostał pociski od Korei Północnej

Iran otrzymał od Korei Północnej zaawansowane technologicznie pociski rakietowe - podał "New York Times", cytując amerykańskie dokumenty dyplomatyczne ujawnione przez portal Wikileaks. Dziennik podkreśla, że pociski mogą zostać wystrzelone na odległość umożliwiającą Teheranowi atak na Europę Zachodnią.

Dlaczego gazety publikują przecieki WikiLeaks?

Już po raz kolejny czołowe światowe tytuły publikują informacje serwisu WikiLeaks na swoich stronach internetowych. - Naszą misją jest przeanalizowanie tych materiałów i udostępnienie ich naszym czytelnikom - pisze "Le Monde". "El Pais" tłumaczy zaś, że jest to "jawna informacja przeciwko sekretom rządów".

18-letni mistrz fałszowania kart

Przez wiele miesięcy brytyjska policja starała się rozpracować stronę internetową, nazywaną przez funkcjonariuszy "cyber marketem". Przestępcy mogli się na niej zaopatrzyć w wykradzione dane kart kredytowych, czy hasła dostępu do kont bankowych. Gdy udało się aresztować jej twórcę i administratora, okazało się ku zaskoczeniu policjantów, że to... 18-latek.

Putin -"samiec alfa", Angela Merkel -"teflonowa"

Wikileaks publikuje ćwierć miliona depesz dyplomatycznych, ale oprócz ciężkich faktów można znaleźć w nich także smaczki o charakterze towarzyskim. Władimir Putin nazwany jest "samcem alfa", francuski prezydent Nicolas Sarkozy jest określany jako "nagi cesarz" jak z bajki Andersena, a Angela Merkel okazuje się "teflonowa, mało kreatywna i nieskłonna do ryzyka".

Assange: bojownik o wolność czy cyberterrorysta?

Julian Paul Assange, 39-letni australijski internetowy aktywista od kilku lat spędza sen z powiek szefom najważniejszych rządów. Współtworzony przez niego portal Wikileaks od 2006 roku publikuje tajne dokumenty dotyczący m. in. wojen w Iraku i Afganistanie. Kim jest Assange? Bojownikiem o dobrą sprawę czy cyberprzestępcą?

972 depesze z Warszawy i Krakowa. Treść na razie nieznana

Wśród dokumentów upublicznionych przez Wikileaks, są 972 depesze amerykańskich dyplomatów z Polski - 970 z Warszawy i 2 z Krakowa - podaje "Der Spiegel". Treść tych dokumentów nie jest jeszcze znana. Istnieje tez rozbieżnosć, ponieważ Wikileaks informuje, że depeszy o temacie "Polska" jest 1175.

Zabytkowy dworzec w Stambule w płomieniach

Spłonęła część dachu jednej z architektonicznych pereł Stambułu. Zabytkowy dworzec kolejowy Haydarpasa jest uszkodzony, ale w znacznej większości ocalał. Przyczyną pożaru były najprawdopodobniej zaprószenie ognia przy pracach remontowych prowadzonych na dachu.

Dwie eksplozje w Tibilisi. Jedna ofiara

Dwie bomby wybuchły w stolicy Gruzji. Jedna z nich zabiła członka opozycyjnej Partii Pracy. Druga eksplodowała w innej części miasta i nikomu nie wyrządziła krzywdy. Opozycja oskarża władze o stosowanie terroru politycznego.

9 ofiar zakazanego irańskiego bimbru

Dziewięć osób zmarło, a kilkadziesiąt zatruło się zanieczyszczonym alkoholem w irańskiej prowincji Isfahan. Wysokopreocentowe napoje pochodziły z nielegalnej bimbrowni.

Wybory wśród ruin

Zrujnowane przez trzęsienie ziemi Haiti wybiera prezydenta, parlament i trzecią część Senatu. 11 tysięcy komisji wyborczych otworzyło się pomimo epidemii cholery, chronicznego braku prądu, wody oraz zamieszek i protestów wywołanych przez zwolenników walczących partii politycznych.

Samolot runął minutę po starcie

Samolot towarowy z ośmioma osobami na pokładzie rozbił się w niedzielę nad ranem czasu lokalnego w Karaczi w Pakistanie. Maszyna runęła tuż obok dzielnicy mieszkalnej. W płomieniach stanęło kilka budynków.

Policja i wojsko szturmują dzielnicę biedy

2600 policjantów z oddziałów specjalnych i spadochroniarze z wsparciem transporterów opancerzonych oraz helikopterów, atakuje dzielnicę biedy Alemao w Rio de Janeiro. Funkcjonariusze walczą z około 500 - 600 członkami gangów narkotykowych, którzy nie odpowiedzieli na ultimatum rządu nawołujące do poddania się.

Słowacja skręca na lewo

Lewica wygrała wybory samorządowe na Słowacji. Porażkę poniosła rządząca centroprawica. - Przegraliśmy te wybory - powiedział przewodniczący głównej partii tworzącej koalicję rządową, Mikulasz Dzurinda. - W polityce tak to bywa, że są zwycięstwa, niekiedy zdarzają się remisy, ale bywają też przegrane. Wybory samorządowe 2010 uważam za porażkę - dodał.

"Niezwyciężony" idzie pod młotek

Smutny koniec okrętu, który przez niemal 30 lat służył w Royal Navy. HMS "Invincible" został wystawiony na sprzedaż na aukcji internetowej brytyjskiego Disposal Service Authority. Cena jaką Ministerstwo Obrony chce uzyskać za pływające 10 tysięcy ton stali, to dwa miliony funtów.

Z ukrytą kamerą w Korei Północnej

Narażając życie swoje i swoich rodzin, grupa "obywatelskich dziennikarzy" nagrywa ukrytymi kamerami życie na północnokoreańskiej prowincji. Jeden z nich, udzielił w Chinach wywiadu japońskiej agencji prasowej, w którym opisuje wzrastające niezadowolenie wśród poddanych reżimu Kim Dzong Ila. Mówi też o ciężkim życiu zwykłych obywateli Korei Północnej.

Chiny proponują rozmowy. Seul nie jest zainteresowany

Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa rozpoczęły wspólne manewry. W odpowiedzi agencja Yonhap poinformowała, że Korea Północna umieściła pociski ziemia-ziemia na ruchomych wyrzutniach na Morzu Żółtym. Manewry zaczęły się kilka dni po tym, jak wojsko Phenianu ostrzelało południowokoreańską wyspę Yeonpyeong. Dziś też słyszano tam wystrzały artyleryjskie. Wojsko nakazało wszystkim dziennikarzom opuszczenie wyspy.

Rosja dała Chavezowi 4 mld dol. na broń

Cztery miliardy dolarów - taką kwotę, według Hugo Chaveza pożyczyła Rosja Wenezueli na zakup broni. Kredyt został udzielony podczas wizyty wenezuelskiego prezydenta w minionym miesiącu w Moskwie.

Połowę antybiotyków zjadają zwierzęta

Blisko połowa antybiotyków wyprodukowanych w Chinach trafia do paszy dla zwierząt - donosi "China Daily". Jedzenie mięsa zwierząt faszerowanych profilaktycznie lekami prowadzi do uodpornienia na antybiotyki, szkodzi też zwierzętom - ostrzegają eksperci.

Niedzielę poświęcą Irlandii

W niedzielę w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro poświęcone pomocy finansowej dla Irlandii - poinformowały w sobotę źródła zbliżone do resortu finansów Francji.

W Egipcie bez zmian?

Egipt wybiera nowy parlament. Wielkich zmian raczej nie będzie - rządząca Partia Narodowo-Demokratyczna prezydenta Hosniego Mubaraka najpewniej utrzyma władzę. Opozycja - zdelegalizowane Bractwo Muzułmańskie, oskarża władze o nękanie i zamiar sfałszowania wyborów.

Dwa lata, trzecie wybory

Po raz trzeci w ciągu zaledwie dwóch lat mieszkańcy Mołdawii wybierają nowy parlament. Wybory były konieczne, bo od kwietnia 2009 roku parlament nie jest w stanie wybrać szefa państwa ani utworzyć efektywnego i stabilnego rządu.

Rządy ostrzegają media. Kiedy wybuchnie bomba?

Wydłuża się lista państw, które z niepokojem oczekują kolejnej publikacji WikiLeaks, która może okazać się prawdziwym huraganem. Tym razem portal może przedstawić - według szacunków różnych mediów - nawet trzy miliony tajnych dokumentów. Kiedy dokładnie materiały ujrzą światło dzienne, nie wiadomo. Część serwisów informacyjnych wymienia niedzielę, inne konkretnej daty nie podają wcale.

Lawiny zabiły cztery osoby

Cztery osoby zginęły w sobotę we Włoszech w rezultacie zejścia lawin. W tak tragiczny sposób rozpoczął się sezon zimowych wycieczek górskich.

Tysiące protestujących na ulicach Budapesztu i Dublina

Około 10 tys. przeciwników zmian w systemie emerytalnym, wprowadzanym przez centroprawicowy rząd, protestowało w sobotę w Budapeszcie. Mają one ograniczyć środki prywatnych funduszy ubezpieczeniowych. W Dublinie nawet 50 tys. ludzi wyległo na ulice. Ci z kolei nie godzą się na zapowiedziane przez rząd Irlandii oszczędności budżetowe.

Porwany polityk nadal więziony

Uprowadzony w maju znany meksykański polityk Diego Fernandez de Cevallos, został wypuszczony na wolność - podał w sobotę dziennik "El Universal". Kilka godzin później informację tę zdementował rządowy urzędnik.

Premier Hiszpanii próbuje uspokoić Europę

Europa obserwuje Hiszpanię i - jak zauważają media - próbuje wywierać presję, a premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero uspokaja: - Gabinet obniży deficyt budżetowy, wprowadzając plan oszczędnościowy - oświadczył w sobotę. Słowa te były odpowiedzią na obawy, że jego kraj może wkrótce potrzebować pomocy finansowej, jaką przyznano Grecji i Irlandii.

ZPB nie zmieni nazwy

Zdelegalizowany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi nie podejmie prób rejestracji organizacji pod inną nazwą - zadecydowała w sobotę jego Rada Naczelna. O możliwości zarejestrowania kierowanego przez Andżelikę Orechwo ZPB pod inną nazwą wspomniał prezydent Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla polskich mediów.

Phenian oskarża Seul o używanie ludzkich tarcz

Jeśli prawdą jest, że podczas ostrzału południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong zginęli cywile, to ich śmierć jest "godna pożałowania" - poinformowała w sobotę oficjalna północnokoreańska KCNA. Jednocześnie to samo źródło oskarżyło Seul o używanie ludzkich tarcz. Także w sobotę do Korei Połudnowej przyleciał wysłannik Chin, by rozmawiać o skomplikowanej sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Papież do Japończyka o Hiroszimie i Nagasaki

Papież Benedykt XVI zaapelował o kontynuowanie wysiłków na rzecz rozbrojenia nuklearnego. W swoim wystąpieniu skierowanym do nowego ambasadora Japonii w Watykanie Hidekazu Jamaguchiego wspomniał o tragedii Hiroszimy i Nagasaki, zniszczonych przez Amerykanów w 1945 roku.

Dowódca atomowego okrętu podwodnego za burtą

Pod jego dowództwem brytyjski atomowy okręt podwodny Astute osiadł na wybrzeżu wyspy Skye w północno-zachodniej Szkocji. Komandor porucznik Andrew Coles, bo o nim mowa, został zwolniony ze stanowiska - podało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.