"Kubański komunizm nie działa"

Fidel Castro, który od pół wieku dzierży władzę na Kubie, po raz pierwszy przyznał publicznie, że komunizm na wyspie "nie działa". "On albo zwariował, albo to starcza demencja" - komentują eksperci.

Palenie Koranu. Interpol ogłasza alarm na świecie

"Jeśli planowane palenie Koranu przez pastora z USA dojdzie do skutku, istnieje duże prawdopodobieństwo brutalnych zamachów na niewinnych ludzi" - ostrzega międzynarodowa organizacja policyjna Interpol i ogłasza alarm dla wszystkich 188 państw członkowskich. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uspokaja, że poziom zagrożenie zamachami w Polsce nie zmienił się, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

MSZ: Czekamy na podobne "rewelacje historyczne"

Liczymy na to, że umiarkowani politycy niemieccy wyciągną z tego wnioski wobec całego projektu (Centrum Przeciw Wypędzeniom - red.) - tak rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki skomentował kontrowersyjną wypowiedź Eriki Steinbach, że "Polska mobilizowała się do wojny już w marcu 1939 roku". Bosacki dodał, że czeka z niecierpliwością, aż podobne "rewelacje historyczne" zaczną być rozpowszechniane w ośrodku, który ma powstać w Berlinie.

OBWE zbada śmierć dziennikarza

Białoruś jest gotowa zaprosić ekspertów kryminalistycznych z państw OBWE i udostępnić im dokumenty w sprawie śmierci dziennikarza Aleha Biabenina - poinformował rzecznik tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andrej Sawinych. W ten sposób władze kraju chcą uciąć spekulacje mediów i międzynarodowych organizacji, jakoby opozycyjny dziennikarz nie zabił się sam.

"Byłem przetrzymywany w strasznych warunkach"

- Ambasada RP w Malezji interweniowała w tej sprawie i prowadzi dalsze działania w celu jej pełnego wyjaśnienia - poinformował portal tvn24.pl Konrad Zieliński z biura prasowego MSZ. Chodzi o zatrzymanie i odesłanie z Malezji polskiego obywatela pochodzenia wietnamskiego Trana Ngoc Thanh, który w Kuala Lumpur chciał spotkać się z wietnamskimi działaczami tamtejszego Komitetu Obrony Robotników. - Sprawa nie ma nic wspólnego z trwającą wizytą premiera Donalda Tuska w Wietnamie - zaznaczył rzecznik.

Strasburg: wstrzymać wydalanie Romów. Paryż: nie ma mowy

Parlament Europejski - w wydanej dzisiaj rezolucji - zażądał wstrzymania wydaleń Romów z Francji, stając w obronie ich prawa do przemieszczania się i osiedlania na terytorium Unii Europejskiej. - Pragnę bardzo wyraźnie powiedzieć, że nie ma mowy, by Francja zawiesiła wydalanie do państw pochodzenia, czy to w odniesieniu do Rumunów, czy Bułgarów, czy też jakichkolwiek innych obywateli - odpowiedział francuski minister imigracji Eric Besson.

Steinbach "przekroczyła czerwoną linię"

- Jednoznacznie przekroczyła czerwoną linię i opuściła fundamentalny demokratyczny konsensus Republiki Federalnej - skomentowała kontrowersyjną wypowiedź Eriki Steinbach Claudia Roth z partii Zielonych. Lewica apeluje do chadeków o wykluczenie przewodniczącej niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) z partii. "Polska mobilizowała się do wojny już w marcu 1939 roku" - miała powiedzieć Steinbach.

Wybuch o sile 40 kg trotylu. Liczba ofiar rośnie

15 osób nie żyje, ponad 100 jest rannych, a liczba ofiar stale rośnie - to wynik czwartkowego zamachu we Władykaukazie, stolicy Osetii Północnej. - Celem tego aktu terroru jest skłócenie narodów Federacji Rosyjskiej - oznajmił premier Władimir Putin.

Palenie Koranu "to rekrutacyjna bonanza dla Al-Kaidy"

To rekrutacyjna bonanza dla Al-Kaidy - tymi słowami prezydent Barack Obama skomentował planowane przez pastora z Florydy spalenie egzemplarzy Koranu w rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Amerykański przywódca zdecydowanie potępił takie działanie, dodając, że mogłoby ono doprowadzić do eskalacji przemocy w Afganistanie i Pakistanie.

Polscy dilerzy kokainy wpadli na Ukrainie

Ukraińska milicja zatrzymała dwóch Polaków, podejrzanych o zamiar zorganizowania kanału przerzutowego kokainy, która miała trafiać z Polski na Ukrainę. Mężczyźni wpadli, kiedy próbowali sprzedać pół kilograma narkotyków podstawionemu milicjantowi.

Śledczy: Policyjne kule mogły trafić zakładników

Filipińscy śledczy po raz pierwszy przyznali, że kule wystrzelone przez policjantów, w czasie akcji odbijania zakładników porwanego autobusu, mogły dosięgnąć niektórych pasażerów. Pod koniec sierpnia niemal cały świat miał okazję oglądać nieudaną akcję filipińskich funkcjonariuszy.

Wstrzymanie meczetu "na rękę radykałom"

Budowa meczetu w Strefie Zero - miejscu ataków z 11 września 2001 roku cały czas wzbudza w Stanach Zjednoczonych spore emocje. Głos w sprawie zabrał wpływowy nowojorski imam Feisal Abdul Rauf. Ostrzegł on, że wstrzymanie budowy meczetu będzie tylko na rękę islamskim radykałom.

To nowy ambasador Polski w Rosji?

Wojciech Zajączkowski, obecnie kierujący polską placówką w Bukareszcie ma zostać nowym polskim ambasadorem w Rosji - twierdzi PAP, powołując się na źródła w moskiewskiej ambasadzie Polski. Zajączkowski ma zastąpić na stanowisku Jerzego Bahra, którego kadencja upływa w tym roku.

200 pilotów z fałszywym doświadczeniem

Blisko 200 chińskich pilotów fałszowało swoje doświadczenie lotnicze – wynika z ustaleń władz lotniczych w Chinach. Informacje te pojawiły się niedługo po jednej z największych katastrof lotniczych do jakiej doszło w Chinach w ostatnich latach.

"Tajemnicą wolności jest odwaga"

Bomba na głowie zamiast turbanu - karykatury Mahometa autorstwa Kurta Westergaarda wzbudziły kilka lat temu sporo kontrowersji. Teraz artysta został odznaczony przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Ceremonia odbyła się w środę w Poczdamie, na konferencji poświęconej wolności mediów w Europie.

Wylecieli z policji za pobicie

Dwóch chilijskich policjantów zostało zwolnionych z pracy, po tym jak kamera zarejestrowała ich brutalne zachowanie w stosunku do młodego mężczyzny podczas piłkarskich zamieszek.

Mułła ogłasza zwycięstwo talibów w Afganistanie

Talibowie wygrywają w Afganistanie - ogłosił ich przywódca Mułła Mohammad Omar w posłaniu do Afgańczyków, wystosowanym na koniec Ramadanu. Zaapelował do Amerykanów, by nie marnowali życia żołnierzy i miliardów dolarów z podatków.

Polscy agenci przypilnują historyka

David Irving - historyk przez brytyjski sąd uznany za negacjonistę, antysemitę i rasistę - przyjeżdża do Polski. Podczas wizyty planuje odwiedzić obóz koncentracyjny w Treblince, teren warszawskiego getta i muzeum na Pawiaku. Jaki jest prawdziwy cel wizyty historyka-prowokatora? Nie wiadomo, lecz polska dyplomacja zapowiada, że służby specjalne nie będą spuszczały go z oka.

Młodzi czescy komuniści kwestionują Katyń

Komunistyczny Związek Młodzieży kwestionuje ludobójstwo i zbrodnię komunizmu przeciwko ludzkości - takie zawiadomienie złożył w prokuraturze czeski senator Jirzi Oberfalzer wraz z szefem policji i dyrektorem Instytutu Informacyjnego. Młodzi komuniści negują na swojej stronie internetowej odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską.

"Wymarzone" urodziny 700 m pod ziemią

Nie takich urodzin się spodziewał, ale 52-letni Juan Illanes - dosłownie i w przenośni - nie miał wyjścia. Jest on pierwszym z grupy 33 górników uwięzionych 700 metrów pod ziemią w chilijskiej kopalni, który w tych ekstremalnych świętował swoje urodziny.

Obama: chcę, ale opozycja mi przeszkadza

- Większość Republikanów w Kongresie mówi "nie" prawie każdej inicjatywie, którą zaproponowałem - mówił w swoim środowym przemówieniu Barack Obama. Prezydent USA powtórzył w Ohio większość przedstawionych w poniedziałek propozycji reform gospodarczych.

CIA ws. tortur w Polsce: Nie omawiamy tego publicznie

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wymijająco komentuje doniesienia o torturowaniu na terenie Polski więźniów podejrzanych o terroryzm. - Agencja nie omawia publicznie, gdzie mogły się znajdować lub nie znajdować pomieszczenia stanowiące część byłego programu aresztowań - napisał rzecznik CIA George Little w specjalnym oświadczeniu.

Chcą śledztwa ws. tortur CIA

Human Rights Watch chce, żeby polski rząd wszczął śledztwo w sprawie torturowania podejrzanego o terroryzm więźnia w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Zaapelował o to szef waszyngtońskiego oddziału Human Rights Watch Tom Malinowski.

Mołdawia: Komuniści triumfują

Mołdawia już trzeci raz w ciągu półtora roku będzie wybierać parlament. Nowe wybory odbędą się 21 listopada. Termin ogłoszono po fiasku niedzielnego referendum w sprawie sposobu wyboru prezydenta.

Legendarny samochód Bonda do kupienia

Fanów Jamesa Bonda, którzy nie mogą narzekać na puste kieszenie, czeka prawdziwa gratka. Już wkrótce do kupienia będzie legendarny samochód agenta 007 - Aston Martin DB5, który w przyszłym miesiącu zostanie wystawiony na aukcji.

Pakistan oskarża o zamachy na Times Square

Pakistan zamierza oskarżyć o terroryzm trzech mężczyzn podejrzewanych o powiązania z Faisalem Shahzadem, który 1 maja próbował przeprowadzić zamach terrorystyczny na Times Square w Nowym Jorku. Informacje przekazała pakistańska policja.

Muzułmanin gargulcem francuskiej katedry

Jak Francja długa i szeroka, katedry ozdobione są rzeźbami gargulców. Tym razem jednak gargulec katedry w Lyonie otrzymał rysy arabskiego murarza Ahmeda, który zajmuje się restauracją kościoła. Gargulcowi towarzyszy napis "Bóg jest wielki" po francusku i arabsku. Statua ma symbolizować zgodę pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami.

"Chciałam żyć, chciałam wiele w życiu zrobić"

- Zdałam sobie sprawę, że jeśli dłużej tam będę, jeśli jeszcze dłużej będę w tej ciemności, wtedy po prostu umrę. A ja chciałam żyć. Chciałam wiele w życiu zrobić - mówi Natascha Kampusch w wywiadzie udzielonym niemieckiej telewizji ARD. Więziona przez 8 lat przez psychopatę dziewczyna wydała właśnie swoją autobiografię.

Ojciec brytyjskiego premiera zmarł na zawał

Brytyjski premier David Cameron nieoczekiwanie odwiedził Francję. Niestety, powód był bardzo smutny - jego ojciec przeszedł zawał serca podczas pobytu na francuskiej riwierze i zmarł w szpitalu w Tulonie.