Związkowiec zginął w starciu z pracodawcami

Protesty na ulicach Buenos Aires po śmierci młodego działacza lewicowej Partii Pracy. Argentyńczyk Mariano Ferreira został zastrzelony dwa dni temu w czasie starć związkowców linii kolejowych z pracodawcami. Policja nie ustaliła, kto zabił Ferreirę.

"Piękna Julka" zdefraudowała miliardy?

Rząd byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zdefraudował 53 mld hrywien (ok. 4,7 mld euro) - poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef Urzędu Kontrolno-Rewizyjnego Petro Andrejew, przedstawiając wyniki audytu przeprowadzonego przez ten departament. Jak wynika z kontroli, duża część zdefraudowanej sumy pochodziła z państwowego budżetu i została wykorzystana na sfinansowanie kampanii prezydenckiej Tymoszenko.

Mordercza biegunka - 54 ofiary

Wybuch epidemii biegunki w rolniczej części Haiti - zmarły już 54 osoby. Setki są zarażone. Ludzie próbują dostać się do szpitala St. Nicholas. Szukają opieki.

Spędził noc z talibami

Przez siedem miesięcy brytyjski dziennikarz telewizji Sky News przekonywał afgańskich talibów, żeby pozwolili mu towarzyszyć im w bojowych akcjach. W końcu udało mu się - do oddziału rebeliantów przyłączyli się on sam, operator i tłumacz. Nagrany materiał budzi jednak wiele kontrowersji. Bo czy filmując, jak talibowie zastawiają pułapki, nie współdziałał z nimi?

Berlin wesprze Partnerstwo Wschodnie

Wspólnym celem Niemiec i Polski jest rozwój partnerstwa z sąsiadami na wschód od Unii Europejskiej - powiedział w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle podczas wystąpienia w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej.

Wyrzucony za uwagę o muzułmanach

Komentator amerykańskiego radia publicznego NPR Juan Williams został wyrzucony z pracy po wypowiedzi na temat muzułmanów. Zdaniem jednych to źle pojmowana poprawność polityczna. Zdaniem drugich - słuszne posunięcie.

"Stop pogardzie!", "Sarko, Fillon, społeczni wandale"

We Francji nie słabną protesty przeciwko reformie emerytalnej. W Lyonie ponownie doszło w czwartek do starć z policją, a policja użyła gazu łzawiącego. W Paryżu na ulice wyszły tysiące ludzi. Jednocześnie główne związki zawodowe zapowiedziały na 28 października i 6 listopada kolejne wielki strajki.

Londyn i Warszawa jednym głosem o NATO

Polska i Wielka Brytania mówią jednym językiem o tym, jaka ma być rola NATO w przyszłości, lecz różnią się w podejściu do wspólnej europejskiej polityki obronności i bezpieczeństwa - oznajmił w Londynie minister obrony RP Bogdan Klich.

Iran omija sankcje zakładając banki?

Iran stara się ominąć wymierzone w irański sektor finansowy sankcje ekonomiczne poprzez potajemne zakładanie banków za granicą, w innych krajach muzułmańskich - informuje "Washington Post".

Gazety muszą ujawnić właścicieli

Bułgarskie media drukowane mają ujawnić swoich rzeczywistych właścicieli - zobowiązał gazety tamtejszy parlament przyjmując specjalną ustawę. Kwestia własności wielu bułgarskich gazet jest niejasna.

Pilot królowej dostał dożywocie

Na dożywocie, bez możliwości ułaskawienia przed upływem 25 lat, skazał kanadyjski sąd pilota wojskowego pułkownika Russella Williamsa. Sędziowie uznali go winnego zamordowania dwóch kobiet i napaści seksualnych.

Rosja przegrała z gejami w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ukarał Rosję za zakaz parad homoseksualistów w Moskwie. Rosyjscy geje okrzyknęli to historycznym zwycięstwem.

OBWE ws. polskich nazwisk na Litwie

Litwa samodzielnie powinna rozstrzygnąć kwestię pisowni polskich nazwisk - powiedział w czwartek wysoki komisarz OBWE ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek w wywiadzie dla agencji BNS. - Uważam, że państwo samodzielnie powinno zadecydować, jak rozstrzygnąć problemy związane z używaniem języka mniejszości narodowych - oświadczył.

Przekupią talibów mieszkaniami?

Afgańska Wysoka Rada Pokoju oświadczyła, że jest gotowa poczynić ustępstwa na rzecz talibów i innych rebeliantów, żeby nakłonić ich do podjęcia negocjacji pokojowych. Jest jeden podstawowy warunek - zaprzestanie przemocy. A co w zamian? Wśród bodźców mających zachęcić rebeliantów do współpracy z rządem są: miejsca pracy, mieszkania, pieniądze.

Bitwa o śmieci w świetle płomieni

Na ulicach Neapolu piętrzą się góry niewywiezionych śmieci. Nie ma gdzie ich składować, ponieważ mieszkańcy okolicznych miejscowości gwałtownie protestują przeciwko nowym wysypiskom. Koło miasteczka Terzigno w nocy doszło do gwałtownych starć policji z lokalną ludnością blokującą przejazd śmieciarek.

Odcięła spadochron rywalce. Skazana na 30 lat

Zabiła z zazdrości rywalkę przecinając jej linki spadochronu przed skokiem z wysokości 4 km. Teraz poniosła surową karę. Belgijski sąd skazał 26-letnią Els Clottemans na 30 lat więzienia.

Bomba w autobusie. 10 osób nie żyje

Bomba ukryta w autobusie zabiła na filipińskiej wyspie Mindanao 10 osób, a 9 osób zostało rannych - poinformowały miejscowe władze. W autobusie w chwili eksplozji znajdowało się ponad 50 pasażerów.

Uratowany górnik: byłem pewien, że umrę

- Byłem pewien, że umrę. Chciałem tylko, żeby to się stało podczas snu - wspomina uratowany po 69 dniach spędzonych pod ziemią chilijski górnik Victor Segovia. Niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" zdradził, że jest gotów opublikować pamiętnik, który prowadził pod ziemią, ale nie jest pewien, czy wszystko ma ujrzeć światło dzienne.

244 tys. zastrzeżeń do Google

Prawie ćwierć miliona Niiemców nie zgodziło się, by ich domy pokazane zostały w ramach aplikacji "Street View" - poinformował internetowy gigant Google. Jednak media zauważają - w kontekście wcześniejszych kontrowersji - że to "tylko", a nie "aż" 244 tys. zastrzeżeń.

Szpital sparaliżowany wirusem... komputerowym

Szpital w holenderskim Hoorn został w środę całkowicie sparaliżowany przez komputerowy wirus. Wszystkie operacje zaplanowane na ten dzień musiały być przełożone - donosi portal heise.de.

"To nagroda dla całego narodu kubańskiego"

Kubańczyk Guillermo Farinas został laureatem nagrody im. Andrieja Sachorowa za dokonania w kwestiach obrony praw człowieka oraz wolności słowa. Wyróżnienie corocznie przyznaje Parlament Europejski. - To nie jest nagroda dla Guillermo Farinasa, lecz dla całego narodu kubańskiego - komentował dysydent.

Moskwa ma nowego cara

Duma Miejska w Moskwie zatwierdziła na stanowisku mera stolicy nominowanego przez prezydenta Rosji Siergieja Sobianina. Za kandydaturą bliskiego współpracownika premiera Władimira Putina opowiedziało się 32 z 35 deputowanych Dumy. - Moskwa może rozwijać się bardziej dynamicznie i z większą korzyścią dla jej mieszkańców - mówił sam Sobianin.

20-letnia studentka vs. kartele narkotykowe

Szefem policji w meksykańskim mieście Praxedis G. Guerrero została 20-letnia studentka kryminalistyki. Nominacja zaskakująca, zwłaszcza w tym akurat mieście. Ten rejon Meksyku jest sceną zaciętych i brutalnych walk karteli narkotykowych o kontrolę nad szlakami przemytniczymi do USA. Ale według burmistrza miasta, kobieta była najlepszym kandydatem na to stanowisko.

"Spirala nienawiści kręci się od 2005 r."

- Jarosław Kaczyński sam przyczynił się do powrotu w polskiej polityce zaciętej konfrontacji, na którą teraz się uskarża - pisze niemiecki dziennik "Berliner Zeitung" komentując wtorkowe zabójstwo w biurze PiS w Łodzi. Gazeta "Die Tageszeitung" twierdzi natomiast, że spiralę nienawiści w polskiej polityce zapoczątkowało dojście PiS do władzy w 2005 roku.

Korowód strajków i zamieszek we Francji

Trwa walka o francuską reformę systemu emerytalnego. Związkowcy zablokowali nad ranem wszystkie drogi prowadzące do lotniska Marseill-Provence, wywołując wielkie korki. Dzień wcześniej wieczorem w Lyonie i na przedmieściach Paryża doszło do starć policji z młodzieżowymi grupami, blokującymi szkoły w proteście przeciwko planom rządu.

Samolot wbił się w górę

Pięć osób zginęło, gdy mały samolot uderzył w strome górskie zbocze. Do wypadku doszło niedaleko miasta Medellin w Kolumbii. Cessna 206 uderzyła w górę krótko po starcie z lotniska.

Przez dwa dni spalą 134 tony marihuany

134 tony marihuany pójdą z dymem w Meksyku. Cały proces będzie trwać dwa dni, ponieważ policja nie jest w stanie spalić takiej ilości narkotyku za jednym razem. Palona marihuana pochodzi z największego w historii kraju ładunku narkotyku przechwyconego przez służby bezpieczeństwa.

"Razem pokonamy wspólnych wrogów"

- Razem pokonamy wspólnych wrogów - zapewnił prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad swojego wenezuelskiego "brata" Hugo Chaveza. Gość z Ameryki Południowej potępił natomiast "groźby militarne" pod adresem Iranu i zapewnił o swoim wsparciu dla rewolucji islamskiej.

Groził South Parkowi, posiedzi nawet 20 lat

Amerykański muzułmanin przyznał się przed sądem do grożenia śmiercią twórcom serialu komediowego "South Park". Chciał powstrzymać emisję odcinka, w którym pojawia się Mahomet ubrany w strój misia. Teraz grozi mu co najmniej 20 lat więzienia.