"To nie jest protest, tylko sygnał pod adresem Chin"

- Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo było podyktowane uniwersalnymi prawami człowieka, a nie próbą narzucenia "zachodnich" wartości Chinom - podkreślił przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland. W piątek w Oslo odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody. Liu Xiaobo nie odbierze jej osobiście, ponieważ odbywa karę więzienia za działalność wywrotową. Na sali zostanie pozostawione dla niego symboliczne puste krzesło.

Google żegna Lecha zdjęciem Jarosława

"Pożegnaliśmy starych przyjaciół" - pod takim hasłem Google zamieścił filmik podsumowujący osoby, które zmarły w 2010 roku. Znalazł się wśród Lech Kaczyński... ale ze zdjęciem brata - donosi Reporter 24.

Po stronie szwedzkiego rządu będzie Amazon i Facebook?

Hakerzy zaatakowali stronę internetową szwedzkiego rządu. Wcześniej ofiarą hakerów padły też strony internetowe szwedzkiej prokuratury i kancelarii prawniczej reprezentującej kobiety, które oskarżają założyciela Wikileaks Juliana Assange'a o przestępstwa seksualne. Hakerzy zapowiadają już kolejne cyber-ataki - na serwis Amazon i portal społecznościowy Facebook.

Myszy z dwóch ojców, bez matki

Po raz pierwszy na świecie urodziły się myszki, których materiał genetyczny pochodzi wyłącznie od dwóch ojców. To osiągnięcie w przyszłości może pomóc ratować zagrożone gatunki i rozwinąć metody rozmnażania ludzi - informuje pismo "Biology of Reproduction".

"Prawdziwa miłość" ministra to nie polityka, a własny wizerunek

Westerwelle będzie przyjacielem, ale nie zawaha się nas skrytykować, gdy tylko istotne niemieckie interesy będą zagrożone - czytamy w depeszy nadanej we wrześniu z ambasady USA w Berlinie. Portal Wikileaks ujawnia, jaki obraz Guido Westerwelle rysowali amerykańscy dyplomaci przed mianowaniem go na ministra spraw zagranicznych Niemiec. W depeszy nie brak też nawiązań do życia prywatnego wicekanclerza.

"Chiński Nobel" przyznany po raz pierwszy

Chiny wręczyły "pokojową nagrodę Konfucjusza". To odpowiedź Pekinu na przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo. Pierwszym laureatem nagrody Konfucjusza został były wiceprezydent Tajwanu Lien Chan, który jednak nie pojawił się na ceremonii. Wartość nagrody to 15 tys. dolarów.

Morrison pośmiertnie uniewinniony?

Nieżyjący od 39 lat Jim Morrison może liczyć na oddalenie zarzutów postawionych mu ponad 40 lat temu. Propozycja ta wyszła od samego gubernatora Florydy.

Rosja oskarża Gruzję o prowokacyjny ton

Gruzja prowokuje Moskwę poprzez wysuwanie zarzutów o szpiegostwo i wiązanie serii eksplozji z rosyjskim wojskowym - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Kilka dni temu w Gruzji aresztowano sześć osób podejrzewanych o odpowiedzialność za wybuchy m.in. w pobliżu amerykańskiej ambasady.

Oburzona Rosja żąda wyjaśnień od NATO

Moskwa oczekuje od NATO wyjaśnień w sprawie ujawnionego przez portal internetowy Wikileaks planu obrony Litwy, Łotwy i Estonii przed Rosją - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Z kolei przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin powiedział, że "zachodni dyplomaci, którzy uzgodnili i przyjęli taki plan powinni się wstydzić".

"Turcja i Polska mogą być tygrysami"

Turcja i Polska mogą być tygrysami globalnej gospodarki - przekonywał Donald Tusk podczas swojej wizyty w Turcji. Premier wziął udział w turecko-polskim Forum Biznesu w Stambule.

Wypowiedzieli wojnę "zdrajcom Wikileaks"

Możliwe, że w odwecie za blokady nałożone na Wikileaks przeprowadzonych zostanie więcej cyber-ataków - zapowiedział jeden z przedstawicieli grupy hakerów odpowiedzialnej za operację "Payback". W akcji zablokowana została m.in. witryna Mastercard, Visy, strona szwedzkiej prokuratury i szwajcarskiej grupy PostFinance, która zamroziła konto bankowe założyciela Wikileaks Juliana Assange'a.

Miliarderzy oddają swoje pieniądze

Twórca Facebooka i 16 innych miliarderów dołączyło do kampanii The Giving Pledge, w ramach której bogacze decydują się przekazać część swoich majątków na rzecz potrzebujących.

Pekin: Nobel nie dla "kryminalisty"

Nie powiodą się jakiekolwiek próby nacisku na władze w Pekinie w sprawie więzionego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo - zapowiedziało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Według Chin, "przytłaczająca większość ludzi na świecie" sprzeciwia się przyznaniu nagrody dysydentowi.

Piękna burza na Słońcu

Pogoda bywa kapryśna nie tylko na naszej planecie. Wystrzelony przez NASA na początku lutego satelita naukowy zaobserwował zjawisko burzy słonecznej.

Wielkie fale uszkodziły statek wycieczkowy

Zderzenie z wielkimi falami spowodowało uszkodzenie jednego z silników wycieczkowego statku Clelia II. Na pokładzie znajdowało się ponad 160 osób. Nikt nie odniósł większych obrażeń.

"Atmosfera była super. W samolocie opowiem"

To było spotkanie, które niezwykle ucieszyło prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nie dość, że rozmowa z Barackiem Obamą trwała pięćdziesiąt minut dłużej niż planowano, to jeszcze jej atmosfera była niezwykle przyjazna. - Naprawdę było super - zapewniał Komorowski. Dziś drugi dzień jego wizyty w Stanach Zjednoczonych - w planach m.in. śniadanie z prof. Zbigniewem Brzezińskim i spotkanie z wybitną polską chirurg plastyczną Marią Siemionow.

Deszcz zamknął Kanał Panamski

Dwie osoby zginęły, 1,5 tys. osób zostało ewakuowanych i po raz pierwszy od 21 lat zamknięto Kanał Panamski. Wszystko przez potężną powódź, do jakiej doszło w regionie.

USA o Chinach: agresywny konkurent bez skrupułów

Chiny w Afryce to "bardzo agresywny i szkodliwy konkurent gospodarczy bez skrupułów" - takiego określenia użył jeden z amerykańskich polityków w stosunku do Pekinu. Wszystko znalazło się w depeszach opublikowanych przez portal Wikileaks.

Atak rekina "jak z horroru"

Panika na egipskiej plaży w Sharm El Sheikh. Rekiny w ostatnich dniach okaleczyły tam trzy osoby, a 70-letnią Niemkę zmasakrowały i zabiły. Po trzech dniach zamknięcia plaże jednak znowu są otwarte, ale pływać nie wolno, a do wody wpuszczani są tylko nurkowie i... amerykańscy naukowcy, którzy przybyli na pomoc egipskim władzom. Mają ustalić, co spowodowało nagłe ataki rekinów na turystów.

Chciał wysadzić wojskową bazę

W stanie Maryland aresztowano spiskowca, który chciał wysadzić ośrodek rekrutacyjny sił zbrojnych USA. Do zatrzymania doszło dzięki prowokacji policyjnej

Samozwańczy prezydent jednak przegrał wybory

- To Alassane Ouattara, a nie samozwańczy zwycięzca Laurent Gbagbo, wygrał wybory prezydenckie - ogłosił przedstawiciel ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej Choi Young-jin. Choć Rada Bezpieczeństwa ONZ zagroziła sankcjami, Gbagbo nie chce ustąpić.

Wikileaks powie prawdę o Guantanamo?

Następny wielki przeciek Wikileaks może dotyczyć raportów na temat więźniów przetrzymywanych przez USA w bazie Guantanamo na Kubie - donosi Reuters. Zdaniem informatora agencji Julian Assange "ma osobiste akta każdego więźnia w Guantanamo".

"Shell ma swoich ludzi we wszystkich ministerstwach"

Paliwowy gigant Royal Dutch Shell ma swoje źródła informacji we wszystkich istotnych dla firmy ministerstwach Nigerii - to najnowsze rewelacje wynikające z ujawnianych przez Wikileaks depesz dyplomatycznych USA. Całą sprawę opisuje brytyjski "Guardian".

Były wiceprezydent USA oskarżony o korupcję

Były wiceprezydent USA Dick Cheney oskarżony o korupcję. Nigeryjska agencja antykorupcyjna (Economic and Financial Crimes Commission - EFCC) oskarżyła go o przestępstwa popełnione, gdy był on dyrektorem generalnym giganta energetycznego, Halliburton.

Amerykanie chcą przylecieć do Polski w 2013 r.

Władze amerykańskie zaproponowały Polsce, by na naszym terytorium od połowy 2013 roku stacjonowało 16 myśliwców F-16 i 4 samoloty transportowe Herkules - oznajmił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Roman Kuźniar.

Prywatny statek kosmiczny na orbicie

Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny, a następnie sprowadziła go na ziemię. Kapsuła Dragon najpierw dwukrotnie okrążyła ziemię, po czym osiadła w środę wieczorem na Oceanie Spokojnym.

"Mieć gwarancje, że nasz dom, nasze kobiety są bezpieczne"

Bronisław Komorowski podczas spotkania z Barackiem Obama duży nacisk położył na kwestię bezpieczeństwa Polski w kontekście naszego zaangażowania w misję stabilizacyjną w Afganistanie. Kwestia ta była dla niego na tyle ważna, że znany z zamiłowania do myśliwstwa prezydent postanowił zilustrować ją myśliwską metaforą: - Jeśli mamy razem iść na dalekie polowanie, to najpierw musimy mieć gwarancję, że nasz dom, nasze kobiety, nasze dzieci są bezpieczne. Wtedy się lepiej poluje - perswadował polski prezydent.