Wojsko chce, by w czasie przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej odbyły się polsko-amerykańskie ćwiczenia w zwalczaniu broni biologicznej i chemicznej. "Przy okazji" Amerykanie mają też pomóc w zabezpieczeniu Euro 2012.
W ubiegłym tygodniu w Polsce przebywało 50 żołnierzy z Gwardii Narodowej z amerykańskiego stanu Illinois. Wraz z polskimi specjalistami wojskowymi i cywilnymi brali udział w zorganizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ćwiczeniach "Epifaktor 2011". W scenariuszu przewidziano zwalczanie zagrożeń spowodowanych przez broń biologiczną i chemiczną. Wówczas też gwardziści zadeklarowali pomoc polskim żołnierzom w zabezpieczaniu Euro 2012 r. Szczegółów wówczas nie podano.
We wtorek szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Mieczysław Cieniuch poinformował, że amerykańskie siły i środki mogłyby być w Polsce w trakcie Euro w gotowości do użycia. Powodem ich obecności w naszym kraju miałyby być wspólne ćwiczenia. - Siły i środki mogłyby być w tym czasie na terenie Polski w gotowości do użycia, jeżeli taka potrzeba by zaistniała - powiedział Cieniuch. Dodaje też, że: - Chodzi o to, żeby tak skonfigurować terminy ćwiczeń, aby akurat pokryły się z okresem Euro.
Ćwiczenia w trakcie Euro
Cieniuch zastrzegł, że "to nie jest tak, że potrzebujemy" pomocy USA podczas Euro. Dodał jednak że od wielu lat Polska współpracuje z Amerykanami, m.in. w zwalczaniu skażeń. - Przy okazji tej współpracy będzie można wykorzystać siły i środki amerykańskie, które do tej współpracy są dedykowane, do zabezpieczenia Euro 2012 - powiedział szef Sztabu Generalnego.
We wtorek Cieniuch uczestniczył w Warszawie w obchodach święta wojsk chemicznych. Jak podkreślał armia dużo robi, by zmodernizować środki ochrony osobistej przed skażeniami. Wojsko stawia też na odzież ochronną oraz środki rozpoznawania skażeń: laboratoria i pojazdy z wyposażeniem do automatycznego wykrywania niebezpieczeństw.
W trakcie wtorkowych uroczystości ordery, odznaczenia i wyróżnienia odebrało kilkudziesięciu zasłużonych żołnierzy wojsk chemicznych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn 24