Kto osądzi Ratko Mladicia?


Ratko Mladić po przybyciu do Hagi ma zostać "niezwłocznie przesłuchany". Przygotowanie do procesu trwa jednak miesiącami, a samo postępowanie - nawet kilka lat. Sądzić Mladicia będą trzej sędziowie Trybunału Karnego: Holender, Niemiec i obywatel RPA.

Mladić we wtorek został wydany przez władze serbskie Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze. Samolot z byłym generałem wylądował na holenderskim lotnisku Schiphol około 19.40.

Po przybyciu do centrum zatrzymań Mladić będzie poinformowany o swych prawach i będzie mógł zażądać widzenia z adwokatem. Zostanie on doprowadzony do sądu na rozprawę wstępną, gdzie ma złożyć oświadczenie, czy przyznaje się do winy.

Oni osądzą zbrodniarza

Procedury trybunału przewidują, że oskarżony "pojawia się bez zwłoki" przed sędziami na wstępne przesłuchanie. Termin, w którym ma do tego dojść, nie jest określony. Radovan Karadżić, przekazany 30 lipca 2008 roku do Hagi, został doprowadzony przed sędziów następnego dnia po przylocie do Holandii.

Na proces Mladicia wyznaczono trzech sędziów trybunału. Są to: 63-letni Holender Alphons Orie, w trybunale od 2001 roku, 63-letni Niemiec Christoph Fluegge, w trybunale od 2008 roku, 66-letni Bakone Moloto z RPA, w trybunale od 2005 roku.

Gdy się przyzna, proces się nie odbędzie

Podczas wstępnego przesłuchania Mladić może oznajmić, że jest niewinny, bądź winny ciążących na nim oskarżeń: ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. Jeśli jednak zechce, deklarację w sprawie winy może złożyć po upływie 30 dni. Jeśli przyzna się do winy we wszystkich punktach oskarżenia, proces nie odbędzie się i trybunał ogłosi wyrok.

Faza przygotowania procesu potrwa całe miesiące, nawet i rok. Proces Radovana Karadżicia, oskarżonego o te same zbrodnie co Mladić, rozpoczął się w październiku 2009 roku, czyli 15 miesięcy po jego aresztowaniu. W tym czasie obrona zapozna się z dowodami zebranymi przez prokuraturę.

Wspólny proces z Karadziciem?

Ewentualne połączenie procesu Mladicia z trwającym już ponad półtora roku procesem Karadżicia według biura prokuratora, nie jest wykluczone, choć obciążeni tymi samymi zarzutami Mladić i Karadżić pełnili podczas wojny różne role.

Mladiciowi grozi kara dożywotniego więzienia. Wcześniej taki wymiar kary otrzymali czterej oskarżeni o zbrodnie wojenne w Bośni i Hercegowinie: Milomir Stakić, Milan Lukić, Ljubisza Beara i Vujadin Popović. Trzech z nich odwołało się od wyroku i trwają obecnie ich procesy apelacyjne.

Źródło: PAP, lex.pl