Ostatni zbrodniarz jeszcze na wolności


Haski trybunał został ustanowiony w 1993 roku dla osądzenia oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Do tej pory przedstawił zarzuty 161 osobom, wydał 64 wyroki skazujące i 13 uniewinniających. Na wolności pozostaje ostatni oskarżony: Goran Hadżić, były przywódca Serbów chorwackich.

Trybunał w Hadze został ustanowiony w 1993 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ dla osądzenia osób oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych w czasie konfliktów zbrojnych na obszarze byłej Jugosławii, w tym o pogwałcenie konwencji genewskich z 1949 roku oraz o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Zarzuty przedstawiono do tej pory 161 osobom: Serbom, Chorwatom, a także Muzułmanom. Większość oskarżonych to Serbowie.

Praca pełną parą

Trybunał wydał 64 wyroki skazujące i 13 uniewinniających. Obecnie toczy się 14 procesów, a w 16 sprawach rozpatrywana jest apelacja. Procesy 13 osób przeniesiono do krajów bałkańskich, a wobec 36 wycofano akty oskarżenia. Czterech oskarżonych oczekuje na proces, a jeden pozostaje na wolności i jest poszukiwany.

Ostatnim aresztowanym jest Ratko Mladić, którego w czwartek - po blisko 16 latach - serbskie władze zatrzymały we wsi Lazarevo w północnej Serbii. Mladić oskarżony jest o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), m.in. masakrę ok. 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

Ostatni zbrodniarz na wolności

Obecnie w więzieniu przebywa 36 aresztantów, w tym Radovan Karadżić, były przywódca Serbów bośniackich, ujęty w 2008 roku. Oprócz niego wśród osadzonych są: gen Stanislav Galić, skazany na dożywocie za dowodzenie siłami Serbów bośniackich i oblężenie Sarajewa; gen. Radislav Krstić, odsiadujący 35-letni wyrok za dowodzenie korpusem Drina, uczestniczącym w masakrze w Srebrenicy; Goran Jelisić, były strażnik obozu Luka koło miasta Brczko w północnej Bośni i Hercegowinie, zwany "serbskim Adolfem Bośni", skazany na 40 lat więzienia; prezydent Serbów bośniackich Biljana Plavszić skazana na 11 lat więzienia w lutym 2003 roku (zwolniona przed czasem pod koniec października 2009 r.).

Na wolności pozostaje tylko jeden z oskarżonych: Goran Hadżić, były przywódca Serbów chorwackich.

W latach 2010-2011 trybunał dysponuje budżetem prawie 302 mln dolarów, czyli mniejszym niż w latach 2008-2009, kiedy to budżet wyniósł ponad 342 mln dolarów.

Źródło: PAP, lex.pl