Zabierają broń, spór o ropę zostaje

Południe i północ Sudanu uzgodniły, że wycofają swoje siły ze spornego, bogatego w ropę granicznego regionu Abyei - poinformowała ONZ. Ma to zapobiec dalszym walkom, w których zginęło dotychczas ponad 100 osób.

Amerykanie przesłuchają żony Osamy

Pakistan umożliwi Amerykanom przesłuchanie żon byłego szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena - podała stacja telewizyjna ABC. Trzy zatrzymane po rajdzie na Abbotabad kobiety znajdują się w Pakistanie.

Kim prosił o broń, ale  wrócił w "złym nastroju"

Kim Dzong Il próbował wyprosić w Pekinie dostawę myśliwców uzbrojonych w rakiety przeciwokrętowe. Władze Chin odmówił jednak swojemu formalnemu sojusznikowi. - Kim Dzong Il wrócił do kraju w złym nastroju - pisze południowokoreańska gazeta "Jonngang Daily".

Rebelia w bastionie Kaddafiego?

Na przedmieściach libijskiej stolicy Trypolisu trwa rewolta przeciw Muammarowi Kaddafiemu - podała rebeliancka gazeta "Brnieq". Informacji rebeliantów nie można zweryfikować.

Właściciel Fukushimy wyciąga rękę po pomoc

Japoński koncern TEPCO, właściciel uszkodzonej elektrowni Fukushima I, poprosi oficjalnie władze o pomoc w wypłacie odszkodowań. Ma do tego dojść na spotkaniu prezesa firmy z premierem Japonii.

Naukowo dowiedzione: Sposobu na kaca nie ma

Renomowani brytyjscy naukowcy ogłaszają oficjalnie: cudownych sposobów na kaca nie ma. Wyniki badań opublikowanych w British Medical Journal nie pozostawiają nadziei, trzeba swoje przecierpieć. Co na to Polacy?

Libijska TV: Okręty NATO ostrzelały Misratę

Okręty wojenne NATO ostrzelały w poniedziałek "cele wojskowe i cywilne" w opanowanym przez rebeliantów nadmorskim mieście Misrata w zachodniej Libii oraz w sąsiednim mieście Zlitan - poinformowała państwowa telewizja libijska, powołując się na wojskowego rzecznika.

UE: Nie będzie broni dla Syrii

Unia Europejska wprowadziła w poniedziałek embargo na dostawy broni do Syrii, której władze tłumią antyrządowe protesty, zabijając demonstrantów.

Wnuki Osamy uczyły się w domu

Około 16 dzieci, które mieszkały w kryjówce Osamy bin Ladena nie chodziło do szkoły i uczyło się w domu - podało anonimowe źródło w pakistańskich służbach bezpieczeństwa.

Próbował wyjść z samolotu w powietrzu

Zaostrzone środki bezpieczeństwa w USA po zabiciu Osamy bin Ladena przez amerykańskich komandosów zaowocowały serią podniebnych incydentów - donoszą amerykańskie media. Tylko w niedzielę trzy samoloty zawrócono z trasy, wskutek podejrzanych zachowań ich pasażerów.

Czesi muszą żyć bez totolotka

Czeskie ministerstwo finansów w poniedziałek odebrało na miesiąc totalizatorowi sportowemu Sazka licencję na prowadzenie zakładów liczbowych.

Silnik na powierzchni. Pokazali szczątki Airbusa

Francuskie Biuro Dochodzeń i Analiz, wyjaśniające okoliczności katastrofy Airbusa Air France, który rozbił się 1 czerwca 2009 roku, opublikowało właśnie nowe zdjęcia szczątków maszyny. Wydobyto je w ostatnich dniach z Atlantyku. Wcześniej w tym miesiącu znaleziono obie czarne skrzynki samolotu.

Niewierny mąż, katolik powalczy z Obamą

Legenda republikanów w amerykańskim Kongresie - Newt Gingrich - ogłosi w środę na Facebooku i Twitterze, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2012 r. - poinformował jego rzecznik Rick Tyler.

Pakistański wywiad. Sojusznik USA czy islamistów?

6 maja do Waszyngtonu udał się z wizytą jeden z najpotężniejszych ludzi w Pakistanie, gen. Shuja Pasha, szef potężnej służby bezpieczeństwa ISI. Trudno o lepszy dowód nerwowości w Islamabadzie po zabiciu bin Ladena. Nie mniej niż o przyszłości Al-Kaidy, mówi się w ostatnich dniach o dwuznacznej roli Pakistanu w poszukiwaniach i, ostatecznie, likwidacji Osamy. Pytanie zaś o postawę Islamabadu jest faktycznie pytaniem o postawę ISI.

Bez pensji, bo Izrael zakręcił kurek

Po zawieszeniu w ubiegłym tygodniu przekazywania funduszy władzom palestyńskim przez Izrael, Autonomia Palestyńska nie będzie w stanie po raz pierwszy od roku 2007 wypłacić w maju pensji swoim pracownikom.

Austriacy mówią "tak" ekstradycji premiera

Austria będzie mogła wydać Chorwacji byłego szefa chorwackiego rządu, Ivo Sanadera - orzekł sąd w Salzburgu. Podejrzewany o korupcję Sanader natychmiast odwołał się od tego orzeczenia. Pozostaje jednak w areszcie ekstradycyjnym.

Krytykuje, ale "rozmawiać musi"

Pomimo podpisanego przez Fatah Mahmuda Abbasa paktu o pojednaniu z radykalnym Hamasem, prezydent Autonomii Palestyńskiej nadal pozostaje partnerem w bliskowschodnim procesie pokojowym - oznajmił prezydent Izraela Szimon Peres.

Gwiazda turbofolku uniknęła mrocznej celi

Serbski Sąd Najwyższy zatwierdził ugodę z najpopularniejszą bałkańską piosenkarką Svetlaną "Cecą" Rażnatović, dzięki czemu gwiazda turbofolku zostanie ukarana rokiem aresztu domowego, a nie wieloletnim więzienia. Zapłaci też 1,5 mln euro grzywny.

Sędziowie to "rak demokracji"

Premier Włoch Silvio Berlusconi nazwał rodzimych sędziów "rakiem demokracji". Słowa szefa rządu padły w dniu, kiedy szedł na kolejną rozprawę w związku z wytoczonym mu (jednym z czterech) procesów.

Najbiedniejsi radzą nad swym losem

Ostrzeżeniami przed groźbą rosnących cen żywności i ropy na świecie rozpoczęła się w Stambule pięciodniowa konferencja ONZ, której celem jest wypracowanie planu pomocowego dla najbiedniejszych krajów na świecie na kolejne 10 lat.

Jeszcze nie służy w USA,</BR>dostanie go też Izrael

Izrael dostanie od USA swoje pierwsze myśliwce F-35 dopiero w 2018 roku. To ponad rok później, niż pierwotnie przewidywano - donosi izraelski dziennik "Haarec". Myśliwiec piątej generacji nie wszedł jeszcze do służby w USA i znajduje się dopiero w fazie testów.

Łukaszence kojarzy się z wojną

Dzisiejsze wydarzenia w polityce światowej wywołują skojarzenia z okresem II wojny światowej, a przeciwko Białorusi trwa wojna informacyjna i polityczna - to opinia prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki wygłoszona podczas obchodów Dnia Zwycięstwa.

Niemcy się liczą. Pierwszy raz od zjednoczenia

W Niemczech rozpoczął się pierwszy od zjednoczenia kraju w 1990 roku spis powszechny, któremu towarzyszą nieliczne protesty przeciwników gromadzenia danych osobowych. Władze zapewniają, że dane wykorzystane będą tylko do celów statystycznych.

Dowódcy NATO ćwiczyli w Warszawie

Najwyżsi rangą wojskowi dowódcy NATO i szefowie sztabów generalnych państw członkowskich spotkali się w poniedziałek w Warszawie na ćwiczeniu dowódczo-sztabowym "Allied Reach 2011". Jak powiedział szef MON, dla polityków to okazja, by zasięgnąć opinii wojskowych.

Nacjonalista postrzelony. Zamieszki podczas parady

Jedna osoba została postrzelona podczas obchodów Dnia Zwycięstwa we Lwowie na zachodniej Ukrainie. Doszło tam także do niewielkich starć między nacjonalistami a zwolennikami sił prorosyjskich.

Krytykował rząd. Zabronili mu wyjazdu

Władze chińskie zabroniły pisarzowi i krytykowi rządu, Liao Yiwu, wyjazdu na festiwal literacki do Australii i ostrzegły go, by nie publikował za granicą żadnego ze swych "kontrowersyjnych" dzieł - poinformowali organizatorzy festiwalu.

Kolejna elektrownia atomowa kończy pracę

To była propozycja nie do odrzucenia. Operator elektrowni atomowej Hamaoka w środkowej części Japonii zgodził się na prośbę rządu, by zamknąć siłownię, dopóki nie zostaną w niej zbudowane dodatkowe systemy bezpieczeństwa.

Co robili Pakistańczycy podczas ataku na Osamę?

Operacja, podczas której amerykańscy komandosi zabili bin Ladena od przeszło tygodnia rozbierana jest na czynniki pierwsze. Właściwie codziennie pojawiają się nowe szczegóły nt. działań Amerykanów. Ale co robili w tym czasie ich pakistańscy sojusznicy? To przecież na ich terenie doszło do akcji. Do lokalnych źródeł policyjnych i wojskowych dotarli dziennikarze Radia Mashaal.

Zgaduj - zgadula, kto szefem CIA?

Pakistańskie media zdekonspirowały szefa placówki CIA w Islamabadzie - po raz drugi w ciągu pół roku. Choć - jak twierdzi agencja Associated Press - tym razem podano niewłaściwe nazwisko.