Talibowie: Będzie nowy dżihad

Śmierć lidera Al-Kaidy będzie "nowym bodźcem dla obecnego dżihadu przeciwko najeźdźcom" - zapowiedzieli w przesłanym mailem do mediów oświadczeniu afgańscy talibowie.

Białoruscy śledczy nie chcą wypuścić Polaka

Korespondent "Gazety Wyborczej" i działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut, któremu postawiono zarzuty o znieważenie Alaksandra Łukaszenki, pozostanie w areszcie. Białoruski śledczy odmówił mu zmiany środka zapobiegawczego, mimo że około 40 osób gotowych było za niego poręczyć.

14 dziennikarzy pobitych przez policję

14 dziennikarzy pracujących dla zagranicznych mediów zostało pobitych przez policję i tajniaków. Zdarzenie miało miejsce podczas relacjonowania czwartkowych i piątkowych wydarzeń w Tunisie - poinformował w komunikacie Krajowy Związek Dziennikarzy Tunezji.

Klęska liberałów z Wysp

Brytyjscy Liberalni Demokraci Nicka Clegga, koalicyjnego partnera konserwatystów, ponieśli duże straty w wyborach lokalnych w Anglii i Szkocji - wynika z niepełnych rezultatów głosowania. O spektakularnym sukcesie mówią za to szkoccy nacjonaliści. Brytyjczycy zdecydowanie odrzucili też w czwartkowym referendum zmiany ordynacji wyborczej w ogólnokrajowych wyborach do Izby Gmin. To również porażka liberałów, których pomysłem było referendum.

Republikanie: Obama mówi, ale nie robi

Republikańscy pretendenci do nominacji prezydenckiej w przyszłorocznych wyborach w USA podczas pierwszej debaty pogratulowali prezydentowi Barackowi Obamie zabicia Osamy bin Ladena. Ale poza tym ostro krytykowali jego politykę zagraniczną i obronną. Sondaże wskazują jednak, że gdyby wybory odbyły się dziś, wszyscy przegraliby zdecydowanie z Obamą.

Merkel pozwana za słowa o Osamie

Hamburski sędzia złożył doniesienie do prokuratury przeciwko kanclerz Angeli Merkel, zarzucając jej, że w komentarzu po śmierci Osamy bin Ladena wyraziła publicznie aprobatę czynu karalnego - podał dziennik "Hamburger Abendblatt". Chodzi o o poniedziałkową wypowiedź Merkel, która skomentowała informację o śmierci przywódcy Al-Kaidy słowami: - Cieszę się, że udało się zabić Osamę bin Ladena.

Unijne sankcje na reżim. Ale nie prezydenta

27 państw UE porozumiało się w sprawie nałożenia sankcji na 14 członków reżimu syryjskiego w związku z krwawymi represjami wobec uczestników demonstracji w tym kraju. Sankcje nie obejmują prezydenta Baszara el-Asada - podały źródła dyplomatyczne. W grupie osób objętych sankcjami nie ma również ministra obrony Syrii Alego Habiba.

Przerwano start. Awaria polskiego samolotu

Z 3,5-godzinnym opóźnieniem wyleciał w piątek z Odessy na Ukrainie samolot rejsowy PLL LOT do Warszawy. W momencie, kiedy maszyna zaczynała już startować, piloci wykryli usterkę.

Czołgi na ulicach. Strzelają do tłumów

W protestach w Syrii przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada zginęło dziś co najmniej 21 osób. Demonstracje, które trwają od siedmiu tygodni, odbyły się w wielu miastach kraju, w tym w Damaszku i jego okolicach. W Hims, na zachodzie kraju, trzecim co do wielkości mieście Syrii, siły bezpieczeństwa zabiły 15 demonstrantów, a w Hamie - sześciu. W centrum Hims stoją czołgi armii syryjskiej.

Biały Dom ujawnia film z dnia zabicia bin Ladena

Biały Dom na oficjalnej stronie internetowej ujawnił film z niedzieli, z dnia w którym prezydent USA poinformował, że Osama bin Laden został zabity przez amerykańskie siły specjalne. Widać na nim m. in. jak Barack Obama gratuluje sekretarz stanu Hillary Clinton i Leonowi Panetcie, szefowi CIA wykonania "dobrej roboty".

Żona Osamy mieszkała w kryjówce 6 lat

- Jedna z trzech żon Osamy bin Ladena powiedziała pakistańskim śledczym, że mieszkała w jego kryjówce w Abbottabadzie przez sześć lat - oznajmił przedstawiciel pakistańskiego wywiadu, zastrzegając sobie anonimowość. Nie ustalono jeszcze, czy również bin Laden przebywał tam od 2006 roku.

Szef francuskiego wywiadu: Jesteśmy celem nr 2 Al-Kaidy

Szef francuskiego wywiadu, Bernard Squarcini, powiedział dziennikowi "Le Monde", że po śmierci Osamy bin Ladena Francja jest drugim w kolejności, po USA, celem możliwych ataków terrorystów z Al-Kaidy. Kierujący francuską Centralną Agencją Wywiadu Wewnętrznego (DCRI) Squarcini podkreślił, że jego kraj, podobnie jak Stany Zjednoczone, od wielu miesięcy pozostaje na celowniku islamskich terrorystów.

Rabin winny obmacywania żołnierki

Ortodoksyjny rabin Gavriel B. został uznany przez amerykański sąd za winnego molestowania kobiety - oficera armii izraelskiej. Incydent miał miejsce podczas lotu z Tel Awiwu do Nowego Jorku. Rabinowi grozi do sześciu miesięcy więzienia.

Japonia zamyka kolejną elektrownię atomową

Premier Japonii Naoto Kan nakazał w piątek zamknięcia elektrowni atomowej Hamaoka, leżącej na wschodnim wybrzeżu kraju. Decyzję podjęto w związku z dużym ryzykiem wystąpienia w pobliżu siłowni potężnych wstrząsów sejsmicznych. Operator elektrowni, firma Chubu Electric Power, oświadczyła, że wstrzyma na około dwa lub trzy lata pracę wszystkich reaktorów w tej siłowni, znajdującej się u wschodnich wybrzeży Japonii.

Osama zabity, a drony atakują dalej

Osama bin Laden nie żyje, ale wojna z terroryzmem trwa. Amerykańskie bezzałogowe samoloty dokonały ataków w Pakistanie i Jemenie. Łącznie miało zginąć 19 domniemanych bojowników islamskich i członków Al-Kaidy.

Gdyby nie błąd MI-6, nie doszłoby do zamachu?

Brytyjczycy podsumowują wyniki dochodzenia ws. okoliczności zamachów terrorystycznych w Londynie 7 lipca 2005, w których zginęły 52 osoby. Już wcześniej okazało się, że doszło do zaniedbań, zarówno jeśli chodzi o zabezpieczenie antyterrorystyczne, jak i podczas samej akcji ratunkowej po wybuchu bomb. Jednak prowadząca dochodzenie sędzia koroner Heather Hallett oświadczyła dziś, że w trakcie dochodzenia nie znalazła dowodów na poparcie tych twierdzeń.

Dookoła Księżyca i z powrotem za 150 mln dol.

Na rynku pojawiła się nowa propozycja dla turystów żądnych wrażeń nie z tej Ziemi. Amerykańska firma Space Adventures oferuje lot dookoła Księżyca na pokładzie specjalnie zmodyfikowanego rosyjskiego statku Sojuz. Cena biletu na kosmiczną podróż nie jest mała i wynosi 150 milionów dolarów. Pierwszy chętny już się podobno znalazł.

Rodzina Osamy. Modelka, deweloper i dziecko terrorysta

Przyjaźń z saudyjskimi monarchami dała im wielką fortunę. W pogoni za pieniędzmi wielu z nich związało się z Zachodem. Dekada życia z piętnem krewnych najgroźniejszego terrorysty świata nie zaszkodziła biznesowym interesom jednej z najbogatszych rodzin Bliskiego Wschodu. Nie wszyscy z kilkuset bliższych i dalszych krewnych Osamy będą go opłakiwali. Wielu z nich już 10 lat temu ogłosiło publicznie, że zhańbił nazwisko bin Laden.

Paryż wyrzuca dyplomatów Kaddafiego

Francja uznała 14 Libijczyków za osoby niepożądane, dając im od 24 do 48 godzin na opuszczenie kraju - poinformowało francuskie MSZ. Jako powód podano ich niezmienną lojalność wobec reżimu Muammara Kaddafiego.

"Nie znaliśmy kryjówki bin Ladena"

Premier Pakistanu Yousaf Raza Gilani zapewnił w wywiadzie dla piątkowego wydania francuskiego dziennika "Le Figaro", że podległe mu służby specjalne nie wiedziały, iż szef Al-Kaidy Osama bin Laden ukrywał się na terytorium Pakistanu.

"Kontrolowana katastrofa" na podwórzu domu bin Ladena

Przez chwilę wydawało się, że akcja zabicia Osamy bin Ladena może skończyć się fiaskiem. Jeden z dwóch zmodyfikowanych śmigłowców Blackhawk miał, według Pentagonu, stracić siłę nośną. Jednak, jak podaje CBS, sytuację uratowała szybka reakcja pilota, który w sposób kontrolowany rozbił helikopter na podwórzu rezydencji terrorysty.

Dożywocie za zabójstwo adwokata i dziennikarki

Moskiewski Sąd Miejski skazał na dożywocie Nikitę Tichonowa, uznanego przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa w styczniu 2009 roku w Moskwie adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej. Wspólniczce Tichonowa Jewgienii Chasis sąd wymierzył karę 18 lat pozbawienia wolności. To niemal dokładnie tyle, co żądało oskarżenie.

Co trzeci Afrykanin należy do klasy średniej

Rekordowa liczba mieszkańców Afryki ma własne domy, samochody, telefony komórkowe, korzysta z internetu i zapewnia swoim dzieciom dobrą edukację. Takie wnioski z badania przedstawił Afrykański Bank Rozwoju (ABR). - Te wyniki powinny być podstawą do zastanowienia nad wizją tego kontynentu jako biednego i pogrążonego w głodzie oraz beznadziei - mówi Mthuli Ncube, główny ekonomista ABR.

"Zawahiri pokłócił się z bin Ladenem już 6 lat temu"

Drogi Osamy bin Ladena i jego zastępcy Ajmana al-Zawahiriego rozeszły się 6 lat temu - mówi wysoki oficer pakistańskiego wywiadu, cytowany przez "Wall Street Journal". Według Pakistańczyków, Osama został "zmarginalizowany" przez Egipcjanina, a jego wpływy w Al-Kaidzie od lat się zmniejszały, bo terrorysta zaczął mieć kłopoty ze zdobywaniem funduszy na działania siatki.