Beduini wypuścili pastora i jego towarzyszkę

Dwoje amerykańskich turystów porwanych w piątek na Półwyspie Synaj przez Beduinów zostało zwolnionych - podała państwowa telewizja egipska. Egipskie władze skorzystały z pomocy lokalnych przywódców plemiennych, aby wynegocjować zwolnienie pastora i towarzyszącej mu kobiety.

US Navy ostrzelała małą łódź. Jedna osoba zginęła

Załoga amerykańskiego okrętu USNS Rappahannock otworzyła ogień do małej łodzi motorowej, która zbytnio zbliżyła się do Amerykanów. Jedna osoba nie żyje, a kilka zostało rannych. Nie wiadomo, do jakiego państwa należała łódź ostrzelana na wodach Zatoki Perskiej.

Ambitny cel Ukrainy: "Wojsko takie jak w Europie"

Ukraina zreformuje swoje siły zbrojne, tak aby były bardziej "nowoczesne" i "podobne do europejskich" - stwierdził zastępca szefa sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy, wiceadmirał Ihor Kabanenko. To bardzo ambitne zadanie, bowiem z powodu braku funduszy ukraińskie wojsko jest w głębokiej zapaści.

Wojska pancerne na ulicach. Ostre starcia w Damaszku

Po raz pierwszy na ulice syryjskiej stolicy wyprowadzono wojska pancerne. W kilku punktach Damaszku od kilkudziesięciu godzin trwają zacięte walki z rebelianckimi oddziałami. W tym samym czasie reżim Baszara Asada otrzymał kolejny cios z wewnątrz. Według niepotwierdzonych doniesień kilku najważniejszych generałów uciekło do Turcji, a jeden zginął w zamachu.

"Sensacja w świecie opery barokowej". Nieznane arie Vivaldiego

Pierwsza wersja opery "Orlando Furioso" została odkryta 270 lat po śmierci Antonio Vivaldiego. W 1714 r. opera ta była przebojem w Wenecji, później została zapomniana. Eksperci nazywają odkrycie "sensacją w świecie opery barokowej" - pisze "Guardian".

Rosjanie testują nowy lotniskowiec, ale nie swój

Najnowocześniejszy lotniskowiec powstały w rosyjskiej stoczni po upadku ZSRR jest już niemal gotowy. Niestety dla Rosjan nie jest to ich okręt, ale jednostka zamówiona przez Indie. INS Vikramaditya po niemal dekadzie przebudowy z radzieckiego okrętu, wyszła na drugie próby morskie.

Syria i Maroko walczą na ambasadorów. Cios za cios

Maroko nakazało syryjskiemu ambasadorowi opuszczenie kraju. Władze w Rabacie oświadczyły, że czynią tak, aby zasygnalizować, że "sytuacja w Syrii musi ulec zmianie". Kilka godzin później Damaszek w ramach retorsji nakazał opuszczenie Syrii przez ambasadora Maroka. Podobny proces miał miejsce względem reżimu Muammara Kaddafiego, kiedy szereg państw wydalił libijskich ambasadórów.

"Chcemy usunąć Janukowycza". Opozycja idzie do sądu

Ukraińska opozycja jest zdeterminowana przeprowadzić impeachment Wiktora Janukowycza - oświadczył jeden z liderów antyprezydenckiego obozu, Arsenij Jaceniuk. Prezydent Ukrainy od dawna jest krytykowany za nękanie politycznych przeciwników, ale główny powód kampanii "Ukraina bez Janukowycza" to uchwalenie niedawno nowej ustawy językowej.

Małżonka Asada robi ekskluzywne zakupy w Londynie

W Syrii trwa wojna domowa i każdego dnia giną dziesiątki ludzi, tymczasem małżonka syryjskiego prezydenta Asma el-Asad wydaje fortunę na zakupy w Londynie - wynika z maili opublikowanych przez WikiLeaks.

Bialacki dostanie nagrodę Sacharowa?

Przebywający w białoruskim więzieniu opozycjonista Aleś Bialacki został zaproponowany przez europosła Jacka Saryusza-Wolskiego (PO) do otrzymania nagrody Sacharowa. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i organizacjom zasłużonym dla obrony praw człowieka i wolności.

Rosja: Nie przekonamy Asada do oddania władzy

"Nierealistyczne" są oczekiwania, iż Rosja przekona prezydenta Syrii Baszara el-Asada do odejścia, ponieważ popiera go wielu Syryjczyków - oświadczył w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Także dziś syryjskie siły rządowe wznowiły bombardowanie dzielnicy Tadamon w Damaszku.

"Oddajcie nam Fukushimę"

Aż 170 tys. ludzi zebrało się w poniedziałek w tokijskim parku Yoyogi, żeby zażądać położenia kresu energetyce jądrowej w Japonii. Liczba uczestników demonstracji przekroczyła oczekiwania organizatorów, którzy spodziewali się co najwyżej 100 tys. ludzi.

Asad może mieć najwięcej broni chemicznej na świecie. Trzy czarne scenariusze

Gdy syryjska wojna domowa przybiera na sile, w USA, Europie i na Bliskim Wschodzie rosną obawy, że reżim w Damaszku może zechcieć skorzystać ze swego potężnego arsenału broni chemicznej - pisze w poniedziałek dziennik "Financial Times". A jest się czego obawiać, bo zdaniem ekspertów Syria może mieć największy na świecie arsenał tego typu broni.

Krwawa niedziela w Damaszku. Ponad 100 zabitych

105 osób zginęło w wyniku gwałtownych starć pomiędzy rebeliantami i siłami reżimu, do których doszło w niedzielę w Damaszku - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Kim pozbył się dowódcy armii. "Z powodu choroby”

Jeden z najpotężniejszych ludzi w Korei Północnej, dowódca armii wicemarszałek Ri Jong Ho stracił posadę. Oficjalnie – jak podała rządowa agencja prasowa Korei Północnej KCNA - "został odwołany z funkcji z powodu choroby”.

Czerwony Krzyż: Konflikt w Syrii to wojna domowa

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża uznał trwający od 16 miesięcy krwawy konflikt w Syrii za wojnę domową i podkreślił, że oznacza to, iż od tej pory do całego kraju ma zastosowanie międzynarodowe prawo humanitarne.

Merkel trzeci raz chce zostać panią kanclerz

- Ta praca sprawia mi przyjemność - powiedziała szefowa niemieckiego rządu w wywiadzie dla tamtejszej telewizji publicznej ZDF. Tym samym Angela Merkel potwierdziła, że zamierza w przyszłym roku ubiegać się po raz trzeci o stanowisko kanclerza Niemiec.

Nikt ich nie zestrzelił, sami wbili się w wodę?

- Na wydobytych z dna części wraku myśliwca RF-4 Phantom, nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych i ognia - podało tureckie wojsko. W tej sytuacji Ankara przestała posługiwać sie zwrotem "zestrzelonego przez Syrię". Obecnie spekuluje się, że piloci popełnili błąd i sami zderzyli się z wodą.