Geithner: UE nie zażegnała kryzysu

Minister finansów USA Timothy Geithner powiedział, że UE nie zażegnała kryzysu finansowego, który wpływa na spowolnienie gospodarki USA. Określił również impas legislacyjny dotyczący ulg podatkowych jako szkodliwy dla gospodarki amerykańskiej.

USA ostrzegają Iran: Udaremnimy próbę zakłócenia żeglugi

Stany Zjednoczone będą uważać Iran za bezpośrednio odpowiedzialny za jakiekolwiek próby zakłócenia żeglugi w bogatym w ropę regionie Zatoki Perskiej i są w stanie udaremnić każdą taką próbę - oświadczył minister obrony USA Leon Panetta.

Zatonęła łódź. Na pokładzie co najmniej 250 osób

Wyłowiono zwłoki 12 osób, które zginęły w katastrofie promu płynącego z Dar es Salaam do Zanzibaru u wschodnich wybrzeży Afryki - podały władze Tanzanii. Jak dotąd uratowano 10 osób. Prom z ponad 280 ludźmi na pokładzie wywrócił się do góry dnem.

Wikileaks zbankrutuje? "Zostało tylko 100 tys. euro"

Demaskatorskiemu portalowi internetowemu Wikileaks zaczyna brakować pieniędzy. Na bieżące wydatki na kontach pozostało już tylko 100 tys. euro, które - jeżeli nie napłyną nowe fundusze - zostaną wydane w ciągu kilku miesięcy - poinformował portal.

224 euro to za mało. W Niemczech azylanci dostaną więcej

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że wypłacane przez państwo świadczenia socjalne dla azylantów w wysokości 224 euro miesięcznie nie wystarczają na zapewnienie im minimum godnej egzystencji i nakazał ich natychmiastowe podwyższenie do 336 euro.

Zginął minister obrony, nie żyje też szwagier Asada. Zaatakował ochroniarz

W głównej siedzibie syryjskich służb bezpieczeństwa doszło do samobójczego zamachu - podała państwowa telewizja. W eksplozji zginął syryjski minister obrony, a wielu oficjeli zostało rannych. Zginął też szwagier dyktatora Baszara el-Asada, a poważnie ranny został szef MSZ. Jak twierdzi agencja Reutera rany został też szef wywiadu.

"Rumunia zawiodła nasze zaufanie"

Komisja Europejska przyjęła krytyczny raport o stanie wymiaru sprawiedliwości i przestrzeganiu zasad państwa prawa w Rumunii. Szef KE Jose Barroso zapowiedział dalsze kontrole i publikację nowego raportu do końca roku.

Bomba zniszczyła ciężarówki NATO

Ładunek wybuchowy podłożony przez talibów zniszczył w północnym Afganistanie 22 natowskie ciężarówki transportujące zapasy dla sił Sojuszu - poinformowała policja i sami talibowie. Wybuch nastąpił na parkingu w mieście Ajbak w prowincji Samangan.

Komisja Europejska chce wyjaśnień ws. "taśm PSL"

Komisja Europejska zamierza skontaktować się z polskimi władzami, by wyjaśnić doniesienia prasowe ws. domniemanych nieprawidłowości w odpowiadającej za płatności rolne Agencji Rynku Rolnego. Taką informację przekazał Roger Waite, rzecznik komisarza ds. rolnictwa.

"Francuski łącznik" uwolniony. Poleciał pomagać chińskiej policji

Zatrzymany w Kambodży francuski architekt Patrick Devillers został uwolniony. Mężczyzna jest podejrzewany o współpracę z jednym z największych aferzystów Chin, a do niedawna jednym z najpotężniejszych członków Komunistycznej Partii Chin, Bo Xiliaiem. Francuz miał dobrowolnie polecieć do Pekinu, aby współpracować przy śledztwie.

Radioaktywny uran w rzece koło polskiej granicy

Władze graniczącego z Polską niemieckiego powiatu Uckermerk ogłosiły skażenie radioaktywne wody w miejscowości Schonfeld - donosi "Głos Szczeciński". Miasto leży 15 km od polskiego Gryfina. Niemcy nie wiedzą, skąd uran w takich ilościach znalazł się w wodzie.

Iran ma swoją elektrownię. ZEA zaczyna budować swoją

Wydano ostateczne pozwolenie na budowę pierwszej elektrowni atomowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pierwszy reaktor ma zacząć pracę w 2017 roku. ZEA są drugim państwem regionu, po Iranie, który dąży do pozyskania energii z atomu.

Jugendamt przegrał. Dzieci zostają w Polsce

Dwaj chłopcy, których wydania do Niemiec domaga się hanowerski Urząd ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt), pozostaną w Polsce - zdecydował w środę sąd rodzinny w Bytomiu, odrzucając wniosek niemieckiej instytucji.

"New York Times" chwali Poznań

"New York Times" opublikował tekst dotyczący Poznania. Opisuje on stolicę Wielkopolski jako przykład sukcesu Polski. - By zrozumieć, jak Polsce udało się prześcignąć równych sobie i stać się promykiem nadziei w pogrążonej w kryzysie Europie, należy przeanalizować sukces Poznania - pisze w środowym wydaniu "New York Times".

Lotniskowiec wyruszy na Bliski Wschód w trybie nadzwyczajnym

Pentagon podjął decyzję o nadzwyczajnym przyśpieszeniu wysłania na Bliski Wschód lotniskowca USS John C. Stennis. Na dodatek okręt ma spędzić tam dwa razy więcej czasu niż zwykle. Wojsko zapewnia, że nie jest to bezpośrednio związane z napiętymi relacjami pomiędzy USA a Iranem.

Postrzelił 17 osób w barze

W nocy z poniedziałku na wtorek 44-letni mężczyzna ostrzelał bar w mieście Tuscaloosa w stanie Alabama, raniąc 17 osób. Wśród rannych są studenci z pobliskiego kampusu uniwersytetu stanowego w Alabamie. Mężczyzna oddał się w ręce policji.

Sycylia tonie. Brakuje 5 miliardów euro w kasie

Premier Włoch Mario Monti postawił ultimatum gubernatorowi Sycylii Raffaele Lombardo domagając się potwierdzenia, że, tak jak obiecywał, poda się do dymisji. Wyspa znalazła się na skraju bankructwa. W regionalnej kasie brakuje 5 miliardów euro.

"Dr Zagłada" wieszczy katastrofę w 2013

Amerykański ekonomista Nouriel Roubini, który przewidział krach finansowy z 2008 roku, dzięki czemu otrzymał przydomek "Doktor Zagłada", podtrzymał swoją pesymistyczną wizję przyszłości. Jego zdaniem w 2013 roku świat czeka "prawdziwa burza", gorsza od tej z 2008 roku.

Dynastia trwa. Kim Dzong Un został marszałkiem i poskromił wojsko

Po kilku dniach zamieszania na szczycie sił zbrojnych Korei Północnej, wyłonił się nowy układ. Przywódca kraju, Kim Dzong Un, objął tytuł marszałka i tym samym sfinalizował przejęcie pełnej kontroli nad państwem. Kolejna "sukcesja" władzy w rodzie Kimów najwyraźniej zakończyła się sukcesem.

Skauci nie chcą u siebie homoseksualistów

Amerykańscy skauci (Boy Scouts of America) ogłosili, że nadal nie będą przyjmować w swoje szeregi gejów. Twierdzą, że taka polityka chroni prawa rodzin, wolących zajmować się problematyką seksualności w warunkach prywatnych.

Nie nałożą sankcji na Syrię?

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ ma odbyć się głosowanie nad kolejnym projektem rezolucji nakładającej sankcje na syryjski reżim. Zostanie on jednak zapewne odrzucony przez Rosję i Chiny.

Wyspa Ikaria chce się przyłączyć do Austrii

Mieszkańcy idyllicznej greckiej wyspy Ikaria na Morzu Egejskim mają już dość kryzysu i chcieliby oderwać się od Grecji i przyłączyć do Austrii - poinformował austriacki "Der Standard".