Kościół deklaruje pomoc w kryzysie

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zwierzchnik duchowy prawosławnych na świecie, Bartłomiej I wezwał Kościół w Grecji do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego. Grecki kościół, cieszący się przywilejami podatkowymi i postrzegany jako bardzo zamożny, nie sprecyzował jednak jak ma wyglądać jego pomoc.

"Takiego pomnika JPII na świecie jeszcze nie miał"

Półtora roku minęło od powstania pomysłu do jego realizacji - za tydzień w Moskwie zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II. Trwają gorączkowe, ostatnie prace, ale już teraz wszyscy ci, którzy monument widzieli zgodnie twierdzą, że "takiego pomnika Jan Paweł II na świecie jeszcze nie miał".

Krwawa łaźnia w Kairze. Atak na chrześcijan

Co najmniej dwadzieścia cztery osoby zginęły w niedzielę w Kairze w zamieszkach, które wybuchły podczas demonstracji egipskich Koptów, protestujących przeciwko niedawnemu atakowi na jeden z kościołów.

Przemytnicy zaatakowali celników pszczołami

Grupa tureckich przemytników w walce z pogranicznikami skorzystała z broni biologicznej. Chcąc powstrzymać funkcjonariuszy przed przeszukaniem ich ciężarówki, wypuścili z uli, między którymi były ukryte papierosy, wielki rój pszczół.

Japoński myśliwiec zgubił w locie bak i rakietę

200 najnowocześniejszych japońskich myśliwców F-15J dostało zakaz lotów. To środek bezpieczeństwa po tym, jak jeden z nich podczas lotu szkoleniowego zgubił duży podwieszany zbiornik na paliwo i rakietę. Części maszyny na szczęście nie wyrządziły nikomu krzywdy.

Powstańcy zdobywają ostatenie bastiony Kaddafiego

Siły tymczasowego rządu libijskiego zajęły w niedzielę główny szpital w Syrcie - rodzinnym mieście Muammara Kaddafiego nad Morzem Śródziemnym i jednym z ostatnich ognisk oporu stawianego przez jego zwolenników. W drugim takim ośrodku - Bani Walid - rebelianci przejęli kontrolę nad lotniskiem.

Najlepsza uczelnia świata jest w Kalifornii

Harvard po raz pierwszy stracił pozycję lidera w publikowanym od 8 lat rankingu najlepszych światowych uczelni wyższych magazynu "Times Higher Education". Nowym liderem jest California Institute of Technology, który uzyskał najwyższą notę - 94,8 punktów. Uczelnia wygrała, bo ma najlepszą naukową reputację ze wszystkich.

200 zamachowców samobójców na Wyspach

Co najmniej 200 potencjalnych zamachowców samobójców zamieszkuje Wyspy Brytyjskie i planuje ataki na terenie Zjednoczonego Królestwa i innych państw - donosi w niedzielę dziennik "Daily Telegraph".

Izrael potępia "akty wandalizmu"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecydowanie potępił w niedzielę akty podpalenia synagogi oraz zbezczeszczenia cmentarzy - muzułmańskiego i chrześcijańskiego, do których doszło w Jaffie.

Głosują na wojnie

Od samego rana w polskich wyborach parlamentarnych głosują też żołnierze i cywilni pracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie. W sumie do ich dyspozycji oddano 9 obwodowych komisji wyborczych: dwie w Kabulu i po jednej w bazach Bagram, Ghazni, Warrior, Ariana, Vulcan, Sharana i Giro.

Kiedy można zabić Amerykanina? Tajny dokument władz USA

Tajny, prawie 50-stronicowy dokument stworzony przez biuro analiz prawnych Departamentu Sprawiedliwości USA otworzył drogę do zabicia przez armię USA Amerykańskiego obywatela, Anwara al-Awlakiego - donosi dziennik "New York Times".

Dwa dni w pyle, potem deszcz

Zdjęcie trwającej dwa dni burzy piaskowej zostało zrobione przez satelitę NASA Terra. Zjawisko pogodowe o dużym natężeniu miało zasięg kilkuset kilometrów i przeszło nad Afganistanem.

Wybierają przeciwnika Sarkozy'ego

Swoje wybory w niedzielę mają też Francuzi - ale tylko ci o lewicowych poglądach. Dziś odbędą się tam prawybory kandydata francuskiej Partii Socjalistycznej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Spośród sześciu kandydatów największe szanse na nominację ma Francois Hollande.

Banki zepchną szczyt UE na drugi plan?

Popołudniu kanclerz Niemiec Angela Merkel spotyka się z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym. Oficjalnie rozmowy mają dotyczyć przygotowań do szczytu UE - 17 października i szczytu strefy euro - 18 października w Brukseli, jednak na pierwszy plan prawdopodobnie wysuną się zagrożone kryzysem banki.

Kryzys. Żyją w lesie

Amerykański sen skończył się dla nich koszmarem. Przyszedł kryzys, stracili pracę, domy i musieli uciekać. W amerykańskich lasach powstają całe miasta bezdomnych. Niektórzy latami żyją w szałasach i prowizorycznych domach, pomiędzy drzewami budują wspólne łazienki i pralnie. Jedno z takich miasteczek założył przed pięcioma laty pastor Steve Brigham.

Afera w brytyjskim rządzie

Skandal w rządzie Davida Camerona. Według brytyjskich mediów minister obrony Liam Fox mógł dopuścić do tajemnic resortu swojego drużbę i byłego współlokatora Adama Werritty'ego, choć ten oficjalnie nie miał nic wspólnego z urzędem. Premier Cameron pod presją mediów zażądał natychmiastowego dochodzenia i wyjaśnienia sprawy.

"Oburzeni" rozbili się w Brukseli

Pierwsi członkowie ruchu "oburzonych" opanowują stolicę Belgii. W sobotę wieczorem blisko 150 młodych ludzi rozbiło obóz w jednym z parków Brukseli. Władze nie godzą się na nielegalne obozowisko i proponują demonstrantom pusty budynek uniwersytecki.

Na Syberii wybierają od północy

O północy posłów i senatorów zaczęli wybierać Polacy mieszkający i przebywający na Syberii. To z powodu 7-godzinnej różnicy czasu pomiędzy Irkuckiem a Polską. W Rosji głosować można jeszcze w Moskwie, Petersburgu i Kaliningradzie.

W USA już zagłosowali

Polacy w Stanach Zjednoczonych skończyli już głosowanie. To właśnie tam leży jeden z największych zagranicznych okręgów wyborczych - w Chicago zarejestrowało się prawie 12 800 osób. Lokale zamknięto o godz. 6 rano czasu polskiego.

Jak Kaddafi dawał pracę i autografy Polakom

"To była gładko działająca władza autorytarna". Dla Polaków pracujących w kraju Muammara Kaddafiego, życie wśród Libijczyków nie było uciążliwe, musieli jednak znosić kontrolę państwa. Rozmówcy tvn24.pl zapamiętali swój wyjazd do Libii na "saksy" pozytywnie. Podkreślają tolerancję Libijczyków. Niektórym zdarzały się też wyjątkowe przygody, jak choćby zdobycie plakatu z podpisem samego "wodza rewolucji".

Przecieki, pozwy i fałszywki. Czyje głowy polecą w FSB?

Zmiana prezydenta w Rosji oznacza masowe zmiany na wszystkich kierowniczych stanowiskach. Także, a może przede wszystkim, w służbach specjalnych - filarze obecnej władzy. Utrata stanowiska to utrata konkretnych wpływów i dochodów. Nikt nie wie tego lepiej niż oficerowie najpotężniejszej służby - FSB. Walką o jak najlepszą pozycję w nowym rozdaniu tłumaczyć można ostatnie skandale wstrząsające Łubianką. Celem stały się trzy kluczowe zarządy tej instytucji.

Assange i Chomsky na manifie w Londynie

Mimo mroźnej pogody ponad tysiąc ludzi zebrało się w sobotę w południe na antywojennej demonstracji na londyńskim Trafalgar Square, by zaprotestować przeciwko wojnie w Afganistanie w związku z 10. rocznicą jej rozpoczęcia. W wiecu zorganizowanym przez antywojenne ugrupowanie SWC (Stop the War Coalition) wzięli udział m. in. założyciel Wikileaks Julian Assange, muzyk Brian Eno i amerykański weteran ruchu pokojowego Noam Chomsky.

Trojka w Atenach pod ochroną. Krytykuje Greków

Przedstawiciele tzw. trojki (Komisja Europejska, MFW i Europejski Bank Centralny) krytycznie oceniają reformatorskie działania greckich władz. Bez pozytywnej opinii z ich strony Ateny nie otrzymają kolejnej transzy (8 miliardów euro) międzynarodowego pakietu ratunkowego, a to może oznaczać bankructwo kraju.

Gruzja stanęła na drodze Rosji do WTO

Rozmowy przedstawicieli władz Gruzji i Rosji w sprawie rosyjskiego członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) zakończyły się niepowodzeniem - powiedział Reutersowi szef gruzińskiej delegacji na te prowadzone w Szwajcarii negocjacje.

Armia bezsilna. Kolejne ofiary wojny narkokarteli

Meksykańska armia nie radzi sobie z narkotykową wojną pomiędzy czterema kartelami o kontrolę nad wschodnim Meksykiem. W Veracruz znaleziono zwłoki 10 nowych ofiar walk. Niektóre miały ślady okrutnych tortur, inne były poćwiartowane.

"Zawrót głowy od sukcesów". Miedwiediew sięga do Stalina

Uważany za zwolennika reform i stopniowej demokratyzacji Rosji prezydent Dmitrij Miedwiediew zaskoczył swoich zwolenników. Sięgnął do leksykonu Józefa Stalina, mówiąc działaczom rządzącej partii Jedna Rosja, że nie powinna z góry zakładać, iż zwycięży w grudniowych wyborach do Dumy. Czy takie połączenie najgorszych tradycji sowieckich i "liberalnego" wizerunku przywódcy Rosji wstrząśnie "partią władzy" i pomoże jej poprawić notowania?

Skończyło się paliwo, wodował na oceanie

Amerykańska Straż Przybrzeżna uratowała pilota samolotu, który spadł do oceanu u wybrzeży Hawajów po tym, jak w maszynie skończyło się paliwo. Moment wypadku i akcję ratunkową udało się sfilmować.

Czyszczą Rzym z miłości

Władze Rzymu wypowiedziały wojnę nowej tradycji przyczepiania przez zakochanych - jako symbolu miłości - kłódek do mostów, zabytków i w historycznych miejscach. W sobotę rozpoczęto usuwanie tysięcy kłódek. Pozostaną tylko na moście Milvio nad Tybrem.

Krwawy pogrzeb. Bezpieka zabiła żałobników

Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły w sobotę co najmniej dwóch uczestników pogrzebu szefa kurdyjskiej opozycji w Syrii, Meszala Tamo, zastrzelonego w piątek w Al-Kamiszli - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.