Zamach w Burgas zemstą za śmierć irańskich naukowców?

Za wysadzenie autobusu nie odpowiada 33-letni obywatel Szwecji Mehdi Ghezali – dementuje doniesienia mediów bułgarskie MSW. Tymczasem "New York Times" sugeruje, że atak mógł być odwetem za śmierć irańskich naukowców zajmujących się programem nuklearnym.

Żołnierze-geje pójdą na paradę równości w mundurach

Pentagon zdecydował się na historyczny gest w kierunku homoseksualnych żołnierzy. Po raz pierwszy wydano zgodę na udział w paradzie równości w mundurach. Rzecznik Pentagonu zastrzegł jednak, że zezwolenie ma póki co charakter jednorazowy i odnosi się jedynie do zbliżającego się wydarzenia w San Diego.

Janukowycz knebluje prasę? Dziennikarze protestują

Stu dziennikarzy zebrało się w Kijowie, aby zaprotestować przeciwko podejmowanym przez rząd - ich zdaniem - próbom wywierania nacisku na niezależne media przed zbliżającymi się na Ukrainie wyborami parlamentarnymi.

Cios w globalny spam, zlikwidowali Gruma

Wielki botnet Grum, odpowiedzialny w ocenie ekspertów za rozsyłanie 18 procent globalnego spamu, został zlikwidowany - poinformowała firma FireEye, która zajmuje się bezpieczeństwem w internecie.

Premier jednak nie jest plagiatorem? Co komisja to zdanie

Premier Rumunii Victor Ponta, oskarżony o popełnienie plagiatu w swym doktoracie, został oczyszczony z zarzutów przez komisję powołaną przez ministra edukacji. Według wyznaczonych specjalistów, praca naukowa obecnego szefa rządu "spełniała wymogi akademickie". Innego zdania była poprzednia komisja i czasopismo "Nature".

Miasto na wodzie

Największy na świecie lotniskowiec, który pływa po Morzu Śródziemnym. Powiedzieć, że wszystko tam działa jak w zegarku, to mało. Precyzja w działaniu i szczegółowy podział zadań to tam zasada numer jeden. Na lotniskowcu pracuje blisko 5 tysięcy osób. Pracuje i żyje, bo amerykański Eisenhower jest jak pływające miasteczko. Choć nie ma na świecie drugiego takiego, którego dzienny budżet wynosi milion dolarów dziennie.

Hiszpanie mocno zaciskają pasa

Hiszpański parlament uchwalił w czwartek najsurowszy plan oszczędnościowy. Zakłada zaoszczędzenie 65 mld euro w ciągu dwóch lat i pozwoli na obniżenie deficytu finansów do 2,8 proc. PKB, czego od Hiszpanii wymaga Unia Europejska.

Dożywocie za tłumienie Arabskiej Wiosny

Były autokratyczny prezydent Tunezji Zin el-Abidin Ben Ali został skazany zaocznie przez trybunał wojskowy na karę dożywotniego więzienia za zabicie 43 demonstrantów i spowodowanie obrażeń u 97 innych podczas rewolty przeciw jego rządom.

Włosi chcą zabrać Asadowi order

Ponad 50 włoskich senatorów reprezentujących wszystkie partie polityczne zaapelowało do premiera Mario Montiego ws. najwyższego włoskiego odznaczenia nadanego prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. Włoskie władze uhoronowały w ten sposób syryjskiego przywódcę w 2010 roku.

Wielka Brytania jako "większa Szwajcaria"? Cameron ostrzega

Wielka Brytania w przypadku wyjścia z Unii Europejskiej znalazłaby się w sytuacji "większej Szwajcarii" - ostrzegł premier David Cameron, obiecując jednocześnie obronę kraju przed ubocznymi skutkami reformy eurostrefy i nowe relacje z Brukselą.

"Asad uciekł z Damaszku". W stolicy walki z rebelią

Prezydent Syrii Baszar el-Asad przebywa w swojej posiadłości w nadmorskiej miejscowości Latakia i szykuje się do rewanżu za zabicie swoich trzech najlepszych oficerów - poinformowała opozycja i jeden z zachodnich dyplomatów.

Zamach na muftiego Tatarstanu. Jego zastępca nie żyje

Mufti Tatarstanu 63-letni Iłdus Fajzow został w czwartek ranny, gdy wybuchł jego samochód - poinformowała republikańska policja. Tego samego dnia nieznany sprawca postrzelił zastępcę Fajzowa, który zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran.

Krwawa środa w Syrii. Ponad 200 zabitych

Ponad 200 osób, w większości cywilów, zginęło w środę w walkach w Syrii, w tym 38 w Damaszku, który od pięciu dni jest areną wyjątkowo silnych starć pomiędzy armią a rebeliantami - podała w czwartek syryjska organizacja pozarządowa.

"Zamach nie utrudnił powrotu, ale byliśmy zestresowani"

Polscy turyści, którzy mieli w środę wieczorem wylecieć z Burgas do Wrocławia, z powodu ewakuacji bułgarskiego lotniska po zamachu terrorystycznym, musieli skorzystać z portu lotniczego w oddalonej o ponad 100 km Warnie. Mimo utrudnień, chwalą sposób, w jaki ich przetransportowano.

Pierwszy wywiad Zimmermana. Przeprasza rodziców 17-latka

George Zimmerman, oskarżony o zabójstwo nieuzbrojonego czarnoskórego 17-latka, powiedział w swoim pierwszym telewizyjnym wywiadzie, że nie gonił Trayvona Martina i nie wiedział przed zdarzeniem o kontrowersyjnym prawie "Stand your Ground" (ang. Nie ustępuj) zezwalającym na użycie broni palnej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

"Bułgaria nie jest przygotowana na takie ataki"

- Bułgaria nie jest specjalnie przygotowana na ataki terrorystyczne, jej służby nie mają doświadczenia w takich zamachach - ocenia Krzysztof Liedel, ekspert BBN. Według niego mogła być to przyczyna, dla której wybrano ten kraj jako miejsce ataku na izraelskich turystów. - Nie zapominajmy, że to "Mekka turystyczna" na obywateli Izraela - powiedział.

Polskie MSZ potępia zamach w Bułgarii

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło środowy zamach w Bułgarii. Złożyło też wyrazy głębokiego współczucia rannym i rodzinom ofiar, władzom Bułgarii i Izraela oraz wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku zamachu.