Janukowycz pozwany, 500 tys. podpisów. Będzie impeachment?

Ukraińska Zjednoczona Opozycja, idąca na jesienne wybory parlamentarne pod szyldem partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) Julii Tymoszenko, złożyła w czwartek pozew przeciwko prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi, co ma doprowadzić do impeachmentu szefa państwa.

Nauka po estońsku. W podstawówce uczą się programować

Nie przypadkiem od lat mówi się o tym maleńkim kraju E-stonia. W wybranych szkołach ruszyły próby z nowym programem nauczania, który kładzie nacisk na informatykę. Nie chodzi jednak o zaawansowane funkcje pakietu Office, ale naukę programowania.

Trzech zabitych Palestyńczyków. Terroryści czy cywile?

W izraelskim ataku na północy Strefy Gazy zginęło w czwartek trzech Palestyńczyków, którzy podkładali materiały wybuchowe wzdłuż granicy z Izraelem - podało wojsko izraelskie. Przedstawiciel palestyńskich władz twierdzi, że śmierć ponieśli cywile.

"To sukces niepełnosprawnych". Polska ratyfikowała konwencję

- To sukces osób niepełnosprawnych, które potrafiły się zorganizować i budować zrozumienie, akceptację i wrażliwość w wielu polskich środowiskach - ocenił prezydent Bronisław Komorowski ratyfikując konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Dokument jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa tych osób.

Dlaczego maszt "Rzeszowiaka" się złamał?

Członkowie załogi jachtu "Rzeszowiak", który przewrócił się na Morzu Norweskim, są w mieście Torshavn na Wyspach Owczych. Podczas rejsu zginął sternik statku, uderzony przez złamany maszt. Kapitan jachtu, Jan Malczewski przedstawił szczegóły tragicznej żeglugi. Wypadek komentował też w TVN24 żeglarz Krzysztof Baranowski.

Tajny dokument CIA o broni masowego rażenia, której nie było

CIA ujawniła tajny dokument, w którym ze szczegółami opisano lata prób wyśledzenia domniemanej irackiej broni masowego rażenia. Wywiad przyznaje, że popełniono masę błędów i źle oceniano sytuację. Niezależnie od tego, wyniki prac wywiadu posłużyły do uzasadnienia inwazji na Irak w 2003 roku.

Rosja: Atak na Iran katastrofą o wymiarze globalnym

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł Izrael i inne kraje przed zaatakowaniem Iranu z powodu jego programu atomowego. Według niego miałoby to katastrofalne skutki nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale także dla innych regionów.

Chiński minister podziękował za lot. Grubymi kopertami dla załogi

Chiński minister obrony swoją wdzięcznością w postaci dwóch grubych kopert wprowadził w poważne zakłopotanie dwóch indyjskich pilotów. Załoga samolotu wojskowego wiozącego generała Liang Guanglie ku swemu zaskoczeniu odkryła w środku nie upominki, ale pliki pieniędzy.

Putin stał się "żurawiem alfa" i ruszył w przestworza

Władimir Putin pokazał swojemu narodowi kolejne oblicze. Tym razem wyczulone na los żurawi. Prezydent młodym ptakom wychowanym w niewoli wskazywał drogę latając na motolotni. Rosyjskie media już są pełne docinków i dowcipów o "żurawiu alfa" Putinie.

40 lat temu zmieniło się oblicze igrzysk

Mija 40 lat od ataku terrorystycznego na wioskę olimpijską w Monachium. Zamachowcy wzięli zakładników, a po nieudanej interwencji niemieckich służb doszło do masakry. Reporter programu "Polska i Świat" rozmawiał z polskimi uczestnikami tamtych igrzysk, by usłyszeć jak zapamiętali tragedię.

Zaskoczenia nie ma. Obama oficjalnym kandydatem

Barack Obama został oficjalnie nominowany na kandydata Partii Demokratycznej w nadchodzących wyborach prezydenckich. W drugim dniu konwencji demokratów w Charlotte gwoździem programu był Bill Clinton oraz szereg "zwykłych Amerykanów", którzy koncentrowali się na atakowaniu Mitta Romneya.

"Bóg" wrócił do demokratów

W drugim dniu swej konwencji przedwyborczej w Charlotte w Karolinie Północnej demokraci wycofali się z części kontrowersyjnych zmian wprowadzonych poprzedniego dnia do platformy programowej stronnictwa. Przywrócili w niej m.in. słowo "Bóg".

Najlepiej internet działa w Szwecji

Szwecja jest krajem, gdzie internet funkcjonuje najlepiej - wynika z badania zrealizowanego przez World Wide Web Foundation (WWWF), jedną z organizacji tworzących standardy internetowe. Wyniki badania, w którym porównano dane z 61 krajów WWWF ogłosiła w środę.

Przyboczny Kaddafiego w libijskim areszcie

Mauretania wydała Libii byłego szefa wywiadu Muammara Kaddafiego - Abdullaha al-Senussiego. Libijskie władze oznajmiły, że były współpracownik dyktatora jest już w areszcie.

Niebiosa przeciw Obamie, nie przemówi na stadionie

Barack Obama nie przemówi do tłumów zebranych na wielkim stadionie futbolowym. Przeszkodziła mu w tym zła prognoza pogody. Działacze partii demokratycznej zgromadzeni na przedwyborczej konwencji w Charlotte będą musieli słuchać prezydenta w hali widowiskowej.

Prześwietlają Gazprom. Rosyjski gigant zapewnia, że przestrzega prawa

Utrzymywanie się wysokich cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, także w Polsce, pomimo kryzysu i ich spadku w Europie Zachodniej jest jedną z przyczyn wszczęcia postępowania antymonopolowego wobec Gazpromu - przyznała w środę Unia Europejska. Rosyjski koncern w oświadczeniu zapewnił, że przestrzega prawa.

Niemiecka kolej przegrała z orzesznicą

Niemiecka kolej słynie z solidności, ale w tym wypadku nawet ona nie dała rady. W rejonie miasta Ulm w Badenii-Wirtembergii ruch pociągów sparaliżowała orzesznica. Mały gryzoń wspiął się na słup trakcji i wywołał potężne zwarcie.