Miedwiediew grozi siłami jądrowymi na granicach

Prezydent Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że jeśli w ciągu 8-10 lat nie będzie porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie, to Rosja ulokuje ofensywne siły jądrowe na swoich rubieżach, w tym w obwodzie kaliningradzkim.

Uderzają nowymi sankcjami w syryjski reżim Asada

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej nałożyli nowe sankcje na przedstawicieli Syrii i firmy z tego kraju. Nowymi sankcjami w reżim Baszara el-Asada uderzyły także Stany Zjednoczone. Według ogłoszonych w czwartek ocen ONZ, reżim ma na swoim sumieniu już ponad 4 tys. ofiar śmiertelnych.

Polska chce pokojowego Nobla dla Bialackiego

Polska poprze Alesia Bialackiego, białoruskiego opozycjonistę, skazanego niedawno przez sąd w Mińsku na kolonię karną, jako kandydata do przyszłorocznej pokojowej Nagrody Nobla - informuje PAP powołując się na źródła dyplomatyczne w Polsce i Szwecji. Bialacki został skazany m.in. dzięki temu, że Polska, w ramach mechanizmu pomocy prawnej, przekazała białoruskim służbom dane o jego kontach bankowych.

Kwaśniewski, Zalewski i Sikorski lobbują za Ukrainą

Pięciu polskich polityków znalazło się na opublikowanej w czwartek liście TOP 10 lobbystów Ukrainy na świecie. W towarzystwie boksera Witalija Kliczki i byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko znaleźli się między innymi: prezydent Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i eurodeputowany Paweł Zalewski. Listę sporządził kijowski Instytut Polityki Światowej na podstawie opinii 50 ekspertów ukraińskich i zagranicznych.

Iran planuje atak na obiekty wojskowe USA?

Niemiecka Prokuratura Federalna poinformowała o prowadzeniu śledztwa w związku z podejrzeniem, że Iran - gdyby został zaatakowany przez USA - chce atakować amerykańskie obiekty wojskowe w Niemczech.

Watykan o AIDS: Walczmy z uprzedzeniami

Według Watykanu obchodzony w czwartek Światowy Dzień Walki z AIDS powinien być nową okazją do "krzewienia powszechnego dostępu do terapii, przeciwdziałania zakażeniom między matką a dzieckiem i edukacji".

Alkomaty we wszystkich barach. Obowiązkowo

W czwartek weszły we Francji w życie nowe przepisy. Zobowiązują one wszystkich właścicieli nocnych barów i dyskotek do posiadania alkomatów. Według zapowiedzi francuskich władz, wiosną obowiązek posiadania podobnych urządzeń w samochodach ma objąć wszystkich kierowców.

Polska dostała antynagrodę. Żąda przeprosin

Polska prezydencja zaprzeczyła w czwartek, jakoby przyznała patronat Europejskim Dniom Węgla w PE, które współorganizował polski europoseł. Za ten patronat antynagrodę "Skamielina Dnia" przyznały Polsce w środę w Durbanie organizacje pozarządowe.

Adwokat Bialackiego odwołał się od wyroku

Adwokat białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, skazanego na 4,5 roku kolonii karnej, odwołał się od tego wyroku - poinformował w czwartek jego współpracownik z Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Walancin Stefanowicz.

Kto pisał przemówienie szefa MSZ? Brytyjski ślad

Radosław Sikorski twierdzi, że przedstawiona przez niego w Berlinie wizja Europy jest jego autorskim pomysłem. Ale czy to oznacza, że szef MSZ sam pisał wystąpienie? W opisie dokumentu z angielską wersją przemówienia zamieszczonym na stronach MSZ pojawia się nazwisko Charlesa Crawforda jako autora dokumentu. Pytany przez nas o to, były ambasador W. Brytanii w Polsce przyznaje tylko, że konsultował treść przemówienia, ale autorem jest Sikorski. To samo twierdzi MSZ.

Pierwszy strajk przy nowym rządzie

Greckie szkoły są w czwartek zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony z powodu strajku generalnego - pierwszego od utworzenia w ubiegłym miesiącu rządu jedności narodowej w Grecji.

Polskie szkoły na Litwie. "Bardzo niski poziom"

Poziom nauczania w szkołach polskich na Litwie jest 3-4-krotnie niższy w porównaniu ze średnią krajową - informuje litewski portal Delfi.lt, przytaczając wyniki egzaminów maturalnych z niektórych przedmiotów. Według Polaków jest to świadoma manipulacja.

Hiszpania: Zwłoki dwóch Polaków. Ofiary czadu?

W środę wieczorem w miasteczku Alcarras w Katalonii znaleziono ciała dwóch Polaków - 25- i 40-latka - donosi hiszpański dziennik "El Pais". Według władz, ciała nie nosiły śladów przemocy i najbardziej prawdopodobną hipotezą jest to, że mężczyźni zatruli się tlenkiem węgla z uszkodzonego pieca grzewczego.

Na te słowa czeka cała Europa. Sarkozy znajdzie "złoty środek"?

To będzie jedno z najważniejszych przemówień Nicolasa Sarkozy'ego podczas jego prezydentury. Z jednej strony kryzys w eurostrefie, z drugiej kwietniowe wybory prezydenckie. Do tego oskarżenia, że Paryż ustępuje Niemcom ws. sposobów walki z kryzysem i zmian w UE. Francuski przywódca stoi przed trudnym zadaniem. Podczas dzisiejszego przemówienia w Tulonie powinien udzielić odpowiedzi, jak sobie chce z nim radzić.

Chcesz zostać szpiegiem? Złam kod

Nowe czasy, nowe wyzwania, nowe sposoby rekrutowania agentów. Centrala Łączności Rządowej (GCHQ), będąca agencją brytyjskiego wywiadu, uruchomiła internetową grę, służącą do rekrutowania nowych pracowników - donosi brytyjska prasa.

Chce zamknąć ambasadę, której nie ma od 31 lat

W walce wśród republikanów o nominację w wyborach prezydenckich wpadek i skandali co niemiara. Mająca do niedawna czyste konto Michelle Bachmann w środę poślizgnęła się na politycznym mydle... to znaczy na nieistniejącej ambasadzie.

Uderzenie Izraela na Iran "obecnie" wykluczone

Izraelski minister obrony Ehud Barak wykluczył "obecnie" - jak podkreślił w czwartek w publicznym radiu - atak na irańskie instalacje nuklearne. Dodał jednak, że irański program atomowy jest nie do przyjęcia. Zasugerował, że gdyby doszło jednak w przyszłości do uderzenia, byłaby ta precyzyjna operacja z niewielką liczbą ofiar.

Zjadł kurczaka w samolocie i umarł. Linie pozwane

73-letni Othon Cortes w maju tego roku zjadł posiłek na pokładzie samolotu American Airlines i wkrótce potem zmarł. Zdaniem jego żony i córki, które właśnie pozwały przewoźnika, kurczak, którego spożył mężczyzna, był skażony. Teraz kobiety domagają się od AA ponad miliona dolarów odszkodowania.

Windy i szyny. Wielki tunel narkotykowy pod granicą

Amerykańskie i meksykańskie władze odkryły pod granicą 550-metrowy podziemny tunel używany przez handlarzy narkotyków. Skonfiskowano w sumie aż 32 tony marihuany o łącznej wartości 53 milionów dolarów. To drugie tego typu odkrycie w ciągu miesiąca.

Niemiecki wywiad zniszczył akta byłych członków SS i Gestapo

Historycy badający powiązania pracowników niemieckiego wywiadu z III Rzeszą dokonali szokującego odkrycia - donosi "Der Spiegel". Okazuje się, że w 2007 roku BND zniszczyło akta osobowe swoich pracowników, którzy w przeszłości służyli w SS i Gestapo. Chodzić może o teczki większości byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy, którzy kiedykolwiek byli zatrudnieni w wywiadzie RFN.

Niemcy chcą się opiekować Brytyjczykami w Iranie

Po zamknięciu ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie, Niemcy są gotowe reprezentować brytyjskie interesy w Iranie. Poinformował o tym w środę wieczorem w Brukseli szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Rodak donosi na papieża: jeździł bez pasów

Benedykt XVI z rozbawieniem przyjął wiadomość o tym, że pewien obywatel Niemiec zadenuncjował go za to, iż podczas wizyty w swej ojczyźnie we wrześniu nie używał pasów bezpieczeństwa w papamobile - poinformował rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Korupcja w królewskiej rodzinie?

W Hiszpanii trwa śledztwo antykorupcyjne przeciw zięciowi króla Juana Carlosa. Inaki Urdangarin, mąż młodszej córki króla, Cristiny, jest oskarżony o oszustwa i defraudację pieniędzy publicznych w latach 2004-2006, gdy prowadził organizację pozarządową.

5 tys. km tuneli, a w nich ogromny arsenał jądrowy

Chiny mogą mieć znacznie więcej broni atomowej niż sądzą eksperci ds. kontroli zbrojeń - to konkluzja badań nad podziemnymi tunelami w tym kraju, prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Georgetown pod kierunkiem byłego pracownika Pentagonu Philipa Karbera.

Świecące Koloseum przeciwko karze śmierci

"Nie ma sprawiedliwości bez życia", "Nie - dla kary śmierci" - takie hasła pojawiły się w środę wieczorem na Koloseum, podświetlonym z okazji 10. światowej edycji kampanii przeciwko karze śmierci. Jest to inicjatywa rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego.

1,5 roku po wyborach uzgodnili rząd

- Dokładnie 535 dni po wyborach parlamentarnych w Belgii socjaliści, chrześcijańscy demokraci i liberałowie porozumieli się w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformowała w środę późnym wieczorem agencja Belga. Nowym premierem będzie socjalista, 60-letni Elio di Rupo. Jest on pierwszym od 1974 roku politykiem z francuskojęzycznego południa Belgii, który stanie na czele rządu tego kraju.

Szwedzkie myśliwce zawojowały alpejskie niebo

Najnowszy szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen trafi na alpejskie niebo. Szwajcaria zdecydowała się kupić od Szwedów 22 maszyny za 3,3 miliarda dolarów. Myśliwiec Saaba wygrał z francuskim Rafalem i europejskim Eurofighterem. Kiedyś w Polsce szwedzka maszyna przegrała z F-16.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu bije rekord

X-37B, utrzymywany w tajemnicy mały prom kosmiczny amerykańskiego wojska, właśnie bije rekord długości pozostawania na orbicie. Dziewięć miesięcy temu wystartował z Cape Canaveral i pomimo upływania założonej długości misji, Pentagon nie ma zamiaru sprowadzać go na ziemię.

Ważą się losy Tymoszenko. Rusza proces apelacyjny

W Kijowie rusza proces, który rozstrzygnie o losie Julii Tymoszenko. Wyrok w tej sprawie zaważy także prawdopodobnie na tym, jak będą wyglądać relację UE i Ukrainy. Sąd będzie rozpatrywał apelację wniesioną przez byłą premier w sprawie wyroku z października, którym została skazana na siedem lat więzienia.

Tych ryb nie jedz na obiad

Łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy, to gatunki ryb zagrożone wyginięciem. Dlatego trafiły na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" międzynarodowej organizacji ekologicznej World Wide Fund for Nature (WWF). Przewodnik zaprezentowano w środę w jednej z restauracji w Sztokholmie.