Jelcynowska smuta, putinowska restauracja. Rosja kontratakuje

Najpierw była smuta, potem przyszedł silny car. I zmienił kraj, przez niemal dekadę rozkradany przez oligarchów i lekceważony za granicą. Dziś Rosja to pewne siebie, czasem wręcz agresywne w świecie państwo. Demokratyczne w formie, autorytarne w treści. Ostatnie 20 lat dzieli się niemal dokładnie na pół: na Rosję jelcynowską i Rosję putinowską. Co je łączy? Dążenie do restauracji imperium, które rezultaty zaczęło jednak przynosić dopiero po 2000 r. - dzięki rzece petrodolarów, gazowej dyplomacji, bezwzględności byłych kagiebistów oraz ustępliwej polityce Zachodu.

20 przypadków raka u kobiet z implantami z PIP

20 przypadków zachorowań na raka stwierdzono u kobiet mających silikonowe implanty piersi firmy PIP - podały w piątek francuskie władze sanitarne. Wcześniej media podawały, że do zachorowania na raka doszło tylko u ośmiu kobiet.

Rosja dała atomowy okręt podwodny w leasing

Z niemal dwuletnim opóźnieniem Rosja wydzierżawiła Indiom na 10 lat atomowy okręt podwodny Nerpa. O podpisaniu oficjalnego aktu przekazania okrętu poinformował w piątek sztab generalny rosyjskiej marynarki wojennej.

"Bliźniak" Nord Stream ruszy już w 2012 r.

Już w przyszłym roku Rosja podejmie budowę gazociągu South Stream po dnie Morza Czarnego, stanowiącego konkurencję dla popieranego przez Unię Europejską projektu gazociągu Nabucco przez terytorium Turcji - podała w piątek rosyjska agencja Interfax.

Iran straszy rakietami. Mocny akcent na koniec manewrów

Podczas wielkich manewrów irańskiej marynarki wojennej na wodach cieśniny Ormuz i Zatoki Perskiej Teheran przetestuje w sobotę kilka rodzajów rakiet, w tym rakiety dalekiego zasięgu - podała półoficjalna irańska agencja Fars. W ostatni weekend irańska marynarka wojenna rozpoczęła 10-dniowe manewry o nazwie Velayat 90. Dziś testowano m.in. desant na plażę i umiejętności komandosów.

Polski dyplomata odwołany z Mińska

Polski dyplomata występujący w kompromitującym filmiku krążącym w internecie został odwołany z placówki w Mińsku i składa wyjaśnienia w Warszawie - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Na nagraniu widać zataczającego się pracownika wydziału politycznego ambasady RP w Mińsku Witolda Misiaka, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo placówki. On sam tłumaczy, że podczas kolacji dosypano mu czegoś do drinka.

Feralny sąd. Awantura za awanturą

W miasteczku Velletri pod Rzymem kilka tygodni po gwałtownej bójce w sądzie i zdemolowaniu jego gmachu doszło dziś do następnej awantury, wywołanej przez uczestników procesu. 10 osób aresztowano.

Rakiety za milion dolarów spadły z ciężarówki

Izraelska armia straciła 20 bardzo cennych rakiet systemu Iron Dome. Pociski spadły podczas transportu z ciężarówki i uległy uszkodzeniu. Winni mają być żołnierze, którzy źle zabezpieczyli rakiety. Wypadek zbiegł się z wynikami badań członków izraelskich sił zbrojnych, które wykazały, że szerzy się wśród nich pijaństwo i narkomania. Nie wiadomo, czy wypadek miał coś wspólnego z używkami.

Kurdowie wzywają do masowego buntu

Kurdyjscy separatyści wezwali wszystkich swoich rodaków mieszkających w Turcji do masowego buntu przeciw władzy. To reakcja na śmierć 35 przemytników wziętych omyłkowo za rebeliantów, których karawana została zbombardowana przez tureckie samoloty przy granicy z Irakiem.

Zmarł jeden z ostatnich puczystów

Wasilij Starodubcew, jeden z uczestników puczu Janajewa z sierpnia 1991 roku przeciwko prezydentowi Związku Radzieckiego Michaiłowi Gorbaczowowi, zmarł w wieku 80 lat - poinformował gubernator obwodu tulskiego Władimir Gruzdiew na Twitterze.

Ugasili Jekaterynburg. Badają promieniowanie

- Udało się ugasić pożar na atomowym okręcie podwodnym Jekaterynburg - oznajmił Siergiej Szojgu, rosyjski minister ds. nadzwyczajnych. Okręt typu Delta IV stoi w doku. Pożar wybuchł najprawdopodobniej na drewnianym rusztowaniu otaczającym jednostkę. Wojsko poinformowało, że we wnętrzu jednostki byli i są marynarze, którzy badają poziom promieniowania oraz temperaturę.

Wycieczka po tajnym zakładzie rakietowym

Rosyjska blogerka wraz z grupą znajomych weszła na teren najważniejszego rosyjskiego zakładu badania i produkcji silników rakiet. Przez nikogo nieniepokojeni cywile przez kilka nocy spokojnie zwiedzali fabrykę o "strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa" i robili zdjęcia. Wicepremier Dmitrij Rogozin oświadczył, że "śpiący" ludzie odpowiadający za bezpieczeństwo zakładu zostaną ukarani.

Times Square szykuje się na wielki bal

Nawet milion osób może w tym roku powitać Nowy Rok na nowojorskim Times Square. Magia tego miejsca przyciąga nie tylko nowojorczyków ale i turystów z najdalszych zakątków świata. Przygotowania do imprezy na Manhattanie ruszyły pełną parą już w czwartek wieczorem. Obserwuje je Reporter 24 Piotr_Sobilo, który w serwisie Kontaktu 24 zamieścił zdjęcia Times Square na kilkadziesiąt godzin przed noworoczną imprezą.

Czy USA wywołują raka? Chavez "głośno myśli"

Czy Amerykanie mogą wywoływać raka u nieprzychylnych im przywódców? Takie pytanie postawił prezydent Wenezueli Hugo Chavez, zastrzegając, że tylko "myśli głośno i nie chce czynić nierozsądnych zarzutów". - Jednak liczne przypadki raka u przywódców Ameryki Południowej trudno wytłumaczyć rachunkiem prawdopodobieństwa - stwierdził prezydent.

Włoski sylwester pod znakiem zakazów

Włosi mają zrezygnować z fajerwerków na sylwestra - tego chce kilkaset miast i gmin. Władze wydały stosowne zakazy, starając się walczyć z licznymi ofiarami, hałasem i smogiem, wywołanym przez huczne obchodzenie Nowego Roku. Lista miast i gmin decydujących się na podobne rozwiązanie wydłuża się z każdym dniem.

Ostatnie słowa przed śmiercią. "Jestem Ben. Mam wadę serca"

"Wierzycie w anioły i Boga?" - zapytał w swoim ostatnim filmie, znalezionym już po jego śmierci. Całe swoje życie walczył z chorobą serca, ale nie zamknął się w czterech ścianach, wręcz przeciwnie. Benjamin Breedlove, nastolatek ze Stanów Zjednoczonych nagrywał się i wrzucał swoje filmy do internetu. Tak powstała Breedlove TV - jedna z najpopularniejszych rozrywek wśród amerykańskich nastolatków. Breedlove radził, podpowiadał, dzielił się swoimi spostrzeżeniami. Teraz odszedł, ale filmy po nim pozostały.

Policyjny nalot na organizacje pozarządowe

Egipska policja przeprowadziła w czwartek niespodziewane rewizje w siedzibach czterech organizacji pozarządowych działających w obronie praw człowieka, poszukując dokumentów, które potwierdzałyby, że są one finansowane z zagranicy - podała agencja Reuters.

"Niemądrzy politycy nie powinni oczekiwać zmian"

Korea Północna przestrzegła Koreę Południową i "innych niemądrych polityków na całym świecie", by nie spodziewali się zmiany polityki kraju po śmierci Kim Dzong Ila. To pierwszy oficjalny komunikat przesłany do świata po śmierci przywódcy i przejęciu władzy przez jego syna Kim Dzong Una.

"Wolność dla Udalcowa"

Kilkaset osób, mimo braku zezwolenia na zgromadzenie, zebrało się w czwartek w centrum Moskwy, by domagać się uwolnienia z aresztu opozycjonisty Siergieja Udalcowa. Aby obejść zakaz zgromadzeń bez zgody władz, mityng nazwano spotkaniem z deputowanym Dumy.

Chrześcijanie w Nigerii będą się bronić

Po krwawych atakach islamskich radykałów w dniu Bożego Narodzenia nigeryjscy chrześcijanie zapowiedzieli, że sami będą się bronić, skoro nie mogą liczyć na skuteczną ochronę ze strony rządu - napisał lokalny dziennik "Punch". - Nie pozostało nam nic innego, niż udzielić właściwej odprawy wrogowi, jeśli dojdzie do nowych ataków na chrześcijan, ich kościoły, ich własność - oświadczył z kolei Ayo Oritsejafor ze Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii (CAN).

Pomylili przemytników z rebeliantami. "Zbrodnia"

W trakcie przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek tureckiego ataku lotniczego w północnym Iraku zabito co najmniej 35 przemytników papierosów - oświadczył rzecznik tureckiej partii rządzącej. Omyłkowo tureckie lotnictwo wzięło ich bowiem za rebeliantów z Kurdystanu. - To zbrodnia przeciwko ludzkości - krzyczeli ludzie żyjący na co dzień w granicznym regionie dotkniętym tą tragedią i przez kilka godzin protestowali.

Podtopili płonący okręt atomowy, żeby go ratować

Ratownicy podtopili płonący w Roslakowie niedaleko Murmańska okręt podwodny Jekaterynburg, żeby go ratować. Ze wstępnych informacji wynika, że nikt nie zginął. Nie ma też zagrożenia radiologicznego. Reaktor na okręcie został wyłączony.

Panda zjadła antylopę

Jak widać, nie je tylko bambusów. W prowincji Syczuan po raz pierwszy w historii udało się sfilmować pandę zjadającą martwą antylopę gnu. Naukowcy tłumaczą, że to przypadek atawizmu, bo przodkowie tych niedźwiedzi jedli mięso miliony lat temu.

Generałów i admirałów będzie mniej

Rząd USA redukuje liczbę etatów generalskich i admiralskich w swych siłach zbrojnych, aby zmniejszyć ją do poziomu sprzed ataków terrorystycznych z 2001 roku - informuje "The Washington Post".