Niemcy nie chcą Bułgarii i Rumunii w Schengen

Berlin jest przekonany, że funduje Bułgarom i Rumunom "darmowe" świadczenia socjalnewikipedia.org (CC BY-SA) | Thomas Wolf

Szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich zapowiedział sprzeciw swego kraju wobec przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Berlin chce też zaostrzyć sankcje dla osób wyłudzających świadczenia socjalne.

- Nie ma mowy nawet o częściowym zniesieniu kontroli, nawet w przypadku podróży lotniczych czy morskich - powiedział Friedrich w wywiadzie dla najnowszego wydania niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", który ukazał się w niedzielę.

Najbliższe posiedzenie Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych ma odbyć się w Brukseli 7 i 8 marca.

Bułgaria i Rumunia muszą zwalczać korupcję

Zdaniem niemieckiego ministra, unijne raporty kontrolne wskazują na "postęp, który jednak nie jest wystarczający". - Bułgaria i Rumunia muszą w bardziej zdecydowany sposób zwalczać korupcję - powiedział polityk bawarskiej CSU. Jak mówił, obywatele Niemiec tylko wtedy zaakceptują decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen, gdy spełnione zostaną podstawowe warunki.

Szef resortu spraw wewnętrznych wskazał na problem niekontrolowanego napływu w ostatnim czasie obywateli Bułgarii i Rumunii do Niemiec. Prawo do swobodnego przemieszczania oznacza, że każdy, kto pracuje lub studiuje, może przebywać w każdym z krajów UE. - Trzeba jednak skutecznie powstrzymać tych, którzy chcą tylko wyłudzić świadczenia socjalne i nadużywają prawa do swobodnego przemieszczania się - podkreślił Friedrich.

Świadczenia socjalne

Niemiecki minister spraw wewnętrznych wezwał Komisję Europejską do dopilnowania, by władze w Sofii i Bukareszcie przeznaczały przekazywane im środki finansowe na pomoc dla obywateli swoich krajów. Zapowiedział zaostrzenie sankcji dla osób próbujących wyłudzić świadczenia socjalne. - Nie może być tak, że ludzie z całej Europy przyjeżdżają do Niemiec, bo tutaj są najwyższe świadczenia socjalne - podkreślił. Dodał, że Berlin nie będzie dłużej tolerował stanowiska: - Przymykamy oko (na nieprawidłowości), najważniejsze, żeby UE się powiększała.

Władze samorządowe niemieckich miast ostrzegają przed groźbą konfliktów społecznych, mogących powstać w wyniku masowego napływu imigrantów z Bułgarii i Rumunii, w tym wielu Romów. W 2012 roku przyjechało z tych dwóch krajów ponad 180 tys. osób - trzykrotnie więcej niż w roku 2007.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (CC BY-SA) | Thomas Wolf