Pierwszy europejski kontyngent żołnierzy już w Mali


Do stolicy Mali, Bamako, przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy. Będą oni szkolić armię malijską, w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa po zakończeniu operacji wojskowych przeciw zbrojnym grupom islamskim na północy kraju.

- Przybyliśmy, żeby pomóc malijskiej armii utrzymać terytorium całego kraju oraz, by Mali miało dobrą armię, zdolną do działania - powiedział francuski pułkownik Bruno Heluin, który dowodzi pierwszym kontyngentem. Pierwsi europejscy wojskowi przybyli do Bamako w tym samym dniu, kiedy malijscy żołnierze zaatakowali obóz sił wojskowych, zbliżonych do byłego prezydenta Amadou Toure. Atak ten ilustruje podziały w malijskim wojsku, osłabionym przez grupy islamskie i tuareskich rebeliantów w 2012 roku. Prawdopodobnie jego przyczyną była odmowa opuszczenia obozu w Bamako przez jednostki "czerwonych beretów" zbliżone do obalonego w ubiegłym roku prezydenta; odmawiają one wcielenia do sił walczących z islamistami na północy.

Europejscy "prekursorzy misji"

- Europejscy żołnierze są prekursorami misji, która będzie szkolić i doskonalić strukturę dowodzenia armii - oświadczył pierwszy unijny doradca polityczny w Mali Bertrand Soret, dodając, że w kontyngencie są żołnierze hiszpańscy, brytyjscy, rumuńscy, szwedzcy, fińscy i francuscy. Poinformował, że ich zadaniem jest "przygotowanie bazy na przyjęcie 500 szkoleniowców z Unii Europejskiej".

Zadaniem unijnej misji szkoleniowej w Mali (EUTM) jest "szkolenie i doradzanie siłom zbrojnym (...), aby pomóc w przywróceniu im ich potencjału wojskowego i umożliwić im prowadzenie działań bojowych, zmierzających do przywrócenia integralności terytorialnej kraju".

Malijska armia "źle opłacana i słabo wyposażona"

Jak mówił niedawno francuski generał Francois Lecointre, który stoi na czele misji, w rzeczywistości istnieje "potrzeba odtworzenia malijskiej armii, która jest w złym stanie". - Żołnierze są źle wyszkoleni, źle opłacani i słabo wyposażeni. Brakuje zwłaszcza broni i sprzętu transportowego - ocenił. Wysłanie do Mali misji szkoleniowej, uzgodnionej w grudniu przez kraje unijne, przyspieszono w następstwie francuskiej interwencji wojskowej 11 stycznia. Szkolenie pierwszego batalionu malijskiego powinno zacząć się w końcu marca lub na początku kwietnia. Misja EUTM w Mali ma mandat na 15 miesięcy z możliwością przedłużenia. Udział w misji zapowiedziało 16 krajów UE oraz Norwegia.

Autor: dp//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: