70. rocznica UPA. Masowe mordy i walka z Armią Czerwoną

70 lat temu powstała Ukraińska Powstańcza Armia, zbrojna formacja stworzona przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B, frakcję banderowską). Za początek jej działalności przyjęto 14 października 1942 roku, kiedy to powstał pierwszy oddział podporządkowany OUN-B.

Zaatakował szablą gości w kawiarni

Uzbrojony w szablę mężczyzna zaatakował gości w kawiarni w belgijskim mieście Spa, raniąc wielu z nich - poinformowała w sobotę belgijska agencja Belga, powołując się na prokuraturę w Verviers.

Hiszpanie "nie są winni". Nie chcą płacić

Kilkanaście tysięcy Hiszpanów przemaszerowało w sobotę madryckim bulwarem Castellana, protestując przeciwko polityce oszczędnościowej rządu. Demonstranci nieśli plakaty z napisem "Nie jesteśmy winni, nie będziemy płacić".

"UE nie jest gotowa na powiększenie"

Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert (CDU) uważa, że Unia Europejska nie może na razie przyjmować nowych państw członkowskich, ponieważ obecni członkowie wciąż mają wiele do zrobienia w zakresie konsolidacji.

Al-Kaida wzywa do świętej wojny

Lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri wezwał muzułmanów na świecie do świętej wojny przeciwko Stanom Zjednoczonym i Izraelowi w związku z antyislamskim filmem "Niewinność muzułmanów", który według jego krytyków obraża proroka Mahometa.

Turcja ostrzega przed "drugą Srebrenicą" i grozi odwetem

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zganił Radę Bezpieczeństwa ONZ za bierność wobec Syrii, twierdząc, że to gremium powtarza błędy, które doprowadziły do masakry w Srebrenicy w lipcu 1995 roku. Z kolei minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu zapowiedział, że Turcja bez wahania podejmie działania zbrojne, jeśli granica syryjsko-turecka zostanie ponownie naruszona.

Coraz więcej podsłuchów w Bułgarii

O 30 proc. wzrosła liczba podsłuchów w Bułgarii w 2011 r. w porównaniu z 2010 r. - głosi raport parlamentarnej komisji ds. kontroli nad tzw. specjalnymi środkami wywiadowczymi. Najwięcej wniosków o podsłuchy złożyło MSW - wyjaśnia w sobotę dziennik "Sega".

Mussolini na ścianie szkoły. We Włoszech dyskusja

Włosi debatują nad odsłonięciem portretu faszystowskiego przywódcy Benito Mussoliniego w szkole średniej w mieście Ascoli Piceno w regionie Marche. Kontrowersje wywołała też propozycja nazwania imieniem Duce lotniska w jego stronach w Emilii-Romanii.

Dwa samobójcze zamachy. Celem służby specjalne i starszyzna

Czterech agentów afgańskich służb specjalnych, jeden żołnierz i jeden cywilny pracownik sił koalicyjnych w Afganistanie zginęło w zamachu samobójczym w prowincji Kandahar na południu kraju - podały władze lokalne. Do ataku przyznali się talibowie. Z kolei w północno-zachodnim Pakistanie w wybuchu samochodu-pułapki zginęło co najmniej 15 osób. 30 zostało rannych.

11 zostało, czterech uciekło. Kubańscy piłkarze w Kanadzie

Tylko 11 piłkarzy miał do swojej dyspozycji selekcjoner reprezentacji Kuby Alexander Gonzalez podczas meczu eliminacji MŚ w Brazylii z Kanadą. Na mecz do Toronto wyjechało co prawda 15 zawodników, ale czterech uciekło tuż po wyjściu z samolotu. Opuszczeni przez nich koledzy przegrali 0:3. Uciekinierzy do ojczyzny nie wracają.

Niemiecka prasa: "Tusk złamał obietnicę"

Premier Donald Tusk zapowiedział w Polsce rewolucję w polityce prorodzinnej i tym samym złamał daną kiedyś obietnicę, że nie zaproponuje Polakom żadnych rewolucji - pisze w sobotę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" o exspose Tuska.

Ostatnia podróż wahadłowca. Ulicami Los Angeles

Amerykański wahadłowiec Endeavour rozpoczął swą ostatnią podróż. Jest przewożony ulicami Los Angeles, na specjalnej platformie, do podmiejskiego Centrum Nauki, gdzie przejdzie na zasłużoną "emeryturę".

Indianie znów w orlich piórach

Amerykański rząd zamierza zezwolić Indianom na posiadanie orlich piór, choć - w świetle prawa federalnego - to przestępstwo. Orzeł dla plemion indiańskich jest ptakiem kultowym, a jego pióra i inne części są elementami sakralnymi ich tradycji religijnych i kulturowych.

Biznes w służbie wywiadu. Rosja Putina korzysta z eurokryzysu

Korzystając z kryzysu w eurolandzie, Rosja dąży do zwiększenia swych wpływów w UE i w krajach z nią sąsiadujących. Jednak osiągane sukcesy są na razie skromne, a największą siłą Rosji pozostaje obstrukcja - uważa James Sherr z brytyjskiego ośrodka badawczego Chatham House.

Clinton popiera Arabską Wiosnę, choć "brak pełnego obrazu"

- Przemoc i ekstremizm, jakie ujawniły się po rewolucyjnych zmianach Arabskiej Wiosny, nie powinny zniechęcać USA do wspierania młodych demokracji w regionie, co będzie sprzyjać długoterminowemu bezpieczeństwu - oświadczyła w piątek sekretarz stanu Hillary Clinton.

Syn obalonego prezydenta aresztowany w Londynie

Maksim Bakijew, syn obalonego ponad dwa lata temu przez społeczną rewoltę prezydenta Kirgistanu, został w piątek aresztowany w Londynie na żądanie Kirgistanu i USA, które ścigają go za "ciężkie przestępstwa" - poinformowały władze kirgiskie i brytyjska policja.

Strzał w stronę biura wyborczego Obamy

Incydent w Denver w stanie Kolorado. Do biura wyborczego prezydenta Baracka Obamy oddano strzał, ale żadna ze znajdujących się wewnątrz osób nie odniosła obrażeń - poinformowała policja.

Rosyjski samolot rozbił się na Ukrainie

Samolot amfibia Be-12 należący do rosyjskiej marynarki wojennej rozbił się w piątek na Ukrainie - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. W katastrofie zginęło trzech członków załogi samolotu, a jeden odniósł obrażenia.

Clinton gratuluje Unii Nobla. Nagroda "dzięki wytężonej pracy"

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton pogratulowała w piątek Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej - "zjednoczonej i zapewniającej pokój". - UE otrzymała nagrodę dzięki wytężonej pracy i oddaniu przywódców oraz obywateli całej Europy - podkreśliła.

Ławrow: na pokładzie samolotu do Damaszku nie było broni

Na pokładzie syryjskiego samolotu, który w środę został zmuszony przez Turcję do lądowania w Ankarze, nie było broni - oświadczył w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, maszyna transportowała "legalny ładunek" w postaci sprzętu do instalacji radarów

Polacy chcą rządzić w Belgii. Jest ok. 20 kandydatów

W kampanii przed niedzielnymi wyborami gminnymi w Belgii po raz pierwszy aktywni są Polacy. Kandyduje w nich ok. 20 przedstawicieli Polonii. - Będą mieli szanse zadbać o interesy Polaków - mówi szef wydziału konsularnego w Brukseli Piotr Wojtczak.

NATO gratuluje Gruzinom. "To historyczna chwila"

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen pogratulował zarówno prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu, jak i szefowi zwycięskiej koalicji Bidzinie Iwaniszwilemu, a także całemu narodowi Gruzji przeprowadzenia wolnych wyborów.