"Czerwone plamy i oparzenia" u demonstrantów. Krążą pogłoski, że zatrzymani "znikają"

Zaostrza się konflikt na tureckich ulicach. Gubernator Stambułu zapowiedział, że osoby starające się wejść na plac Taksim będą traktowane jak terroryści. Policja znów użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, usuwając z placu demonstrantów. Służby medyczne mówią o dziwnych plamach i oparzeniach u demonstrantów oblewanych z armatek wodnych. W internecie krążą pogłoski o znikających zatrzymanych demonstrantach.

Atak maczetą w meczecie. Czterech rannych

32-letni mężczyzna ranił w sobotę w meczecie w Birmingham maczetą cztery osoby, w tym policjanta. Przywódcy muzułmańscy w Wielkiej Brytanii obawiają się, że incydent wykorzystają ekstremiści.

Rosja gratuluje Rowhaniemu. Izrael: Dalej będziemy naciskać

- Wspólnota międzynarodowa nie może poluzować presji na Iran, żeby wstrzymał swój program nuklearny - ogłosił premier Izraela Benjamin Netanjahu, po wyborze nowego prezydenta Iranu, postrzeganego jako polityka o poglądach umiarkowanych. Z kolei Rosja pogratulowała Hasanowi Rowhaniemu zwycięstwa. - Jesteśmy przyjacielem Iranu - oświadczył prezydent Władimir Putin.

Wojna na konsole nowej generacji. Nie chodzi o gry, ale filozofię rynku

W świecie rozrywki elektronicznej trwa zacięta wojna marketingowa twórców nowych konsol do gier. Microsoft prezentując swojego Xbox One pozornie nieustannie "strzela sobie w stopę", deklarując, że bez dostępu do sieci granie będzie niemożliwe, a gier nie można swobodnie odsprzedawać i się nimi wymieniać. Czy oznacza to, że Sony z Playstation 4 już może święcić zwycięstwo? Niekoniecznie, bo w "szaleństwie" Microsoftu ma być metoda.

Penetracja internetu po niemiecku. Wywiad idzie w ślady NSA

Władze Niemiec zareagowały ze spokojem na doniesienia o penetracji internetu przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) w USA, ponieważ same korzystają z informacji od amerykańskich służb. Rozbudowują też swój własny system szpiegowski. Za 100 milionów euro - donosi "Der Spiegel".

Adele nie będzie Damą, ale order dostanie

Królowa brytyjska z okazji swoich urodzin sypnęła orderami dla wybitnych rodaków - jeden spośród blisko 2 tysięcy dała Adele. Gwiazda nie będzie mogła jednak używać tytułu "Dame". Bo Elżbieta II przyznała jej najniższy stopień Orderu Imperium Brytyjskiego - MBE, podobnie jak innej piosenkarce, PJ Harvey. Za to wyżej oceniła Rowana Atkinsona - znanego jako Jaś Fasola - który dostał CBE, czyli tytuł Komandora orderu.

Kim schodzi na ścieżkę pokoju? Chce rozmawiać z USA

Władze Korei Północnej wystąpiły z propozycją przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z USA na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej - poinformowała północnokoreańska agencja informacyjna. Waszyngton, zgodnie z oficjalnym komunikatem, może wybrać datę i miejsce spotkanie.

Wyrzuceni - wracają jak bumerang. Turcy wokół Taksim wznoszą barykady

Z parasoli przeciwsłonecznych, krzeseł i stołów z ulicznych ogródków tureccy demonstranci wznieśli barykady. W nocy zapełniła się nimi główna aleja prowadząca do placu Taksim w Stambule. To odpowiedź przeciwników Erdogana na nocną akcję policji, która oczyściła plac Taksim i przylegający do niego park Gezi.

Rowhani: Uznać prawa Iranu ws. programu nuklearnego

Irański prezydent elekt Hasan Rowhani powitał z zadowoleniem "zwycięstwo umiarkowania nad ekstremizmem", a jednocześnie zażądał od społeczności międzynarodowej "uznania praw" Iranu w kwestii programu nuklearnego.

Wygrana Rowhaniego "nie zmienia niczego w polityce Teheranu"

Zwycięstwo duchownego i polityka o umiarkowanych poglądach Hasana Rowhaniego w wyborach prezydenckich nie oznacza zmian w polityce zagranicznej Iranu. Decyduje o niej najwyższy ajatollah Ali Chamenei - przypomniały w sobotę irańska agencja ISNA oraz Izrael.

Zachód gotów do współpracy z nowym prezydentem Iranu

Państwa Zachodu zapowiedziały gotowość do współpracy z nowym prezydentem Iranu, szyickim duchownym Hasanem Rowhanim. Wiążą z nim nadzieję na rozwiązanie kontrowersji wokół irańskiego programu atomowego i konfliktu w Syrii.

Krwawy bunt przeciw komunistom. 60. rocznica powstania w NRD 

60 lat temu, w połowie czerwca 1953 r. w Niemczech Wschodnich rozpoczął się pierwszy, wielki, ogólnonarodowy zryw przeciwko rządom komunistycznym i dominacji Związku Radzieckiego. Protest objął w dawnym NRD około 700 dużych miast ze stolicą Berlinem Wschodnim na czele.

"G8 tworzy gang". Demonstrowali niezadowolenie wobec cięć

Co najmniej półtora tysiąca osób wzięło udział w marszu protestacyjnym w Belfaście w przededniu szczytu G8. Demonstranci domagali się m.in. zaprzestania drastycznego programu cięć i oszczędności w państwach eurostrefy. Szczyt G8 zaplanowano na 17 i 18 czerwca.

Nawalny chce rządzić Moskwą

Lider antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny złożył w Moskiewskiej Miejskiej Komisji Wyborczej wniosek o zarejestrowanie go jako kandydata na mera Moskwy. Wybory włodarza stolicy Rosji odbędą się 8 września.

Ratował Żydów, został błogosławionym Kościoła

W mieście Carpi w regionie Emilia-Romania we Włoszech odbyła się beatyfikacja katolickiego dziennikarza i działacza społecznego Odoarda Focheriniego, który w czasie drugiej wojny światowej uratował około stu Żydów. Zginął w obozie koncentracyjnym.

"Szpiedzy, którzy oszukali świat". Jak doszło do wojny przeciw Irakowi?

Głośny film dokumentalny BBC "Szpiedzy, którzy oszukali świat" będzie można zobaczyć już w niedzielę w TVN24 w cyklu "Ewa Ewart Poleca". Film opowiada o kulisach powstania raportów wywiadowczych, stanowiących w latach 2002/2003 dla Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii podstawę do rozpoczęcia wojny przeciwko Irakowi. Początek emisji o 12.20.

Pięcioro ludzi Neczasa w areszcie. W tym szefowa jego gabinetu

Szefowa gabinetu czeskiego premiera, Jana Nagyova, została tymczasowo aresztowana - poinformował jej adwokat. Ma to związek z aferą korupcyjną w rządzie. Zdaniem prezydenta Milosza Zemana, zarzuty dla współpracowników Petra Neczasa są oparte "na poważnych dowodach". - To wymijająca, ale bardzo jasna odpowiedź na pytanie, czy gabinet upadnie - stwierdził.