Tajne rozmowy talibów z Zachodem "ukryto" w Oslo

Szef dyplomacji Norwegii Espen Barth Eide oświadczył we wtorek, że jego kraj odegrał kluczową rolę w procesie, którego rezultatem jest otwarcie przez afgańskich talibów biura w stolicy Kataru, Dausze. Już w czwartek mają się tam odbyć rozmowy z przedstawicielami USA.

Obama w Berlinie. Pierwszy raz jako prezydent USA

Barack Obama przybył we wtorek do Berlina po raz pierwszy jako prezydent USA. Jego Air Force One wylądował wieczorem na lotnisku Tegel w stolicy Niemiec. Punktem kulminacyjnym jednodniowej wizyty Obamy będzie przemówienie w środę pod Bramą Brandenburską.

Snowden zadał Ameryce "poważne i nieodwracalne straty"

Ujawnienie programu PRISM przez Edwarda Snowdena spowodowało "poważne i nieodwracalne straty" dla USA. Jak przekonywali szef wywiadu elektronicznego USA generał Keith Alexander wraz z wiceszefem FBI Seanem Joyce'm, tajne metody monitorowania sieci zapobiegły dziesiątkom zamachów.

Szczyt G8: rosyjskie weto, syryjskie fiasko

Przywódcy państw podczas szczytu G8 nie zdołali uzgodnić wyrazistego oświadczenia w sprawie Syrii. Nie pozwolił na to między innymi opór Rosji. W zamian wezwano zarówno władze jak i opozycję do "zniszczenia obecnych w Syrii elementów Al-Kaidy", oraz zadeklarowano konieczność jak najszybszego przeprowadzenia rozmów pokojowych w Genewie.

Cztery tysiące ewakuowanych. Aliancka bomba w Duesseldorfie

W jednej z dzielnic Duesseldorfu znaleziono ważącą pół tony aliancką bombę lotniczą. Na czas rozbrajania zakopanego płytko pod ziemią niewybuchu przeprowadzono ewakuację okolicznych domów. Dotyczy ona cztery tysiące osób. Dalsze kilkanaście tysięcy nie może opuszczać domu.

Obama w Berlinie, czyli szlakiem Kennedy'ego

"Ich bin ein Berliner!" – "Jestem Berlińczykiem!" – krzyknął to tłumu mieszkańców Berlina Zachodniego w czerwcu 1963 r. prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy. Berlińczycy byli wniebowzięci. Przywódca wolnego świata właśnie zadeklarował, że Ameryka będzie bronić, jeśli zajdzie potrzeba, niezależności i wolności tej dziwnej zachodniej enklawy w bloku radzieckim – nazywanej "Wyspą na Morzu Czerwonym". Swoją wizytę w Berlinie rozpoczyna Barack Obama. Czy będzie równie przełomowa - analizuje dziennikarz TVN24 Jacek Stawiski.

Likwidował ZSRR. Dostaje 37 centów emerytury

Emerytura byłego przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu) niepodległej Białorusi Stanisława Szuszkiewicza wynosi 3200 rubli białoruskich, czyli równowartość 37 centów - informuje niezależna gazeta białoruska "Narodnaja Wola".

Cud narodzin cudem gospodarczym? Handlowcy zacierają ręce

Narodziny prawnuka lub prawnuczki Elżbiety II przyniosą brytyjskiej gospodarce zastrzyk sięgający prawie ćwierć miliarda funtów. Przemysł pamiątkarski pracuje pełną parą, zarzucając rynek akcesoriami związanymi z przyjściem na świat królewskiego potomka.

Nowy symbol tureckich demonstrantów. Milczący protest na Taksim

Kilkanaście dni temu media obiegły zdjęcia kobiety w czerwonej sukience, zasłaniającej się przed atakiem ze strony policji w Stambule. Teraz demonstranci mają nowy symbol - to mężczyzna, który przez kilka godzin w milczeniu stał na placu Taksim. W jego ślady poszły już setki osób.

Publiczna telewizja wznowi emisję? Samaras składa propozycję

Rada Stanu, sąd administracyjny najwyższej instancji w Grecji, w poniedziałek wieczorem anulował tymczasowo decyzję rządu o zamknięciu publicznego radia i telewizji ERT. Sąd nakazał ponowne ich otwarcie aż do powołania nowego, publicznego emitenta. Wcześniej z propozycją chwilowego wznowienia emisji zwrócił się do koalicjantów premier Grecji Antonis Samaras.

Obama: Iran idzie w nowym kierunku. Jesteśmy gotowi do rozmów

Wybór umiarkowanego polityka Hasana Rowhaniego na prezydenta Iranu jest oznaką, że Irańczycy chcą podążać w innym kierunku, lecz nie wiadomo, czy doprowadzi to do przełomu ws. ambicji nuklearnych Teheranu - ocenił prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla telewizji PBS.

Śmierć Dziekańskiego: pierwszy z policjantów zobaczył nagranie

Pierwszy z policjantów związanych ze śmiercią polskiego emigranta Roberta Dziekańskiego został skonfrontowany w poniedziałek w sądzie w Vancouver z nagraniem, które dokumentuje prawdziwy przebieg wydarzeń - podały kanadyjskie media. Dziekański zmarł w 2007 roku w wyniku ataku serca po użyciu przez funkcjonariuszy paralizatorów.

Wpadka podczas szczytu G8. Premiera Włoch pomylono z jego stryjem

Wydawany w Irlandii Płn. dziennik "Belfast Telegraph" przy okazji szczytu G8 zamiast zdjęcia premiera Włoch Enrico Letty zamieścił fotografię jego stryja Gianniego Letty, który przez lata był znacznie bardziej znanym politykiem za rządów Silvio Berlusconiego.

Turcja: władze gotowe do użycia wojska

Turcja wrze. W Ankarze po raz kolejny tłumy wyszły na ulice wykrzykując antyrządowe hasła i odpalając race. Przy próbie rozproszenia tłumu doszło do przepychanek. Policja zatrzymała kilkanaście osób. Władze ostrzegają, że do rozpędzania zamieszek użyją wojska.

Potężne ulewy w Meksyku. 40 tys. osób poszkodowanych

Co najmniej 40 tysięcy osób zostało poszkodowanych wskutek ulewnych deszczy, które nawiedziły miasto Piedras Negras w stanie Coahuila na północny Meksyku - poinformowały tamtejsze władze. Jeden mężczyzna nie żyje.

Obama i Putin bez porozumienia ws. Syrii. USA zaoferują 300 mln dolarów pomocy

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, nie zgodzili się w poniedziałek na szczycie G8 w Irlandii Północnej co do tego, w jaki sposób zakończyć trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii. Jak poinformował Biały Dom, Obama zaoferuje na kryzys syryjski pomoc humanitarną w wysokości ponad 300 mln USD, z czego prawie połowa zostanie przekazana samej Syrii, a reszta sąsiednim krajom zmagającym się z napływem uchodźców.

"Forteca" Lough Erne. Przywódcy świata pod okiem snajperów

W zamienionym w fortecę Lough Erne w Irlandii Płn. rozpoczął się w poniedziałek po południu szczyt najbardziej wpływowych państw - G8. Przy tej okazji ogłoszono, że pierwszy etap negocjacji ws. umowy o wolnym handlu między UE a USA rozpocznie się w lipcu.