Podnoszą Costa Concordię: "Wszystko idzie zgodnie z planem, ale dłużej niż myśleliśmy"

U wybrzeży wyspy Giglio trwa akcja podnoszenia statku Costa Concordia. Jak relacjonuje wysłannik TVN24 Maciej Sokołowski, wszystko idzie zgodnie z planem, ale dłużej niż planowano. Wrak zostanie podniesiony najwcześniej we wtorek rano. Sokołowski w Giglio rozmawiał m.in. z obserwującymi akcję ekologami. Ich zdaniem, teraz jest najniebezpieczniejszy moment całego przedsięwzięcia. Operacja wydobycia wycieczkowca rozpoczęła się w poniedziałek po godzinie 8. rano, po niemal dwóch latach od katastrofy.

Obama: Zrobimy, co w naszej mocy, by winni ponieśli odpowiedzialność

- Zrobimy, co w naszej mocy, aby to dochodzenie zostało właściwie przeprowadzone i aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności - zapowiedział na konferencji prasowej Barack Obama, odnosząc się do strzelaniny w Waszyngtonie. Prezydent USA podziękował wojskowym i cywilom za udział w akcji oraz złożył kondolencje rodzinom poszkodowanych.

Po raporcie inspektorów Paryż nie ma wątpliwości: gazował Asad

Raport inspektorów ONZ nie pozostawia wątpliwości, że za atak chemiczny 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku odpowiedzialny jest rząd Baszara el-Asada - uważa szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Jednocześnie Francuz wyraził przekonanie, że ws. Syrii możliwe jest porozumienie z Rosją.

Recydywista zatrzymany na polskiej granicy. Prokuratura chce ekstradycji

Zatrzymany na granicy przez polsko-niemieckie służby mężczyzna, podejrzany o zabójstwo terapeutki w Szwajcarii, został przesłuchany w prokuraturze w Szczecinie. Polscy śledczy we wtorek będą wnioskować o tymczasowy areszt dla mężczyzny i wdrażać procedury związane z jego ekstradycją do Szwajcarii. Tamtejsza prokuratura będzie prowadziła postępowanie ws. zabójstwa.

Moskwa chciałaby zmusić opozycję do rozmów z Asadem

Syryjska opozycja konsekwentnie odmawia udziału w rozmowach dyplomatycznych z reżimem Baszara el-Asada. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow sugeruje, że przeciwników prezydenta należałoby " może zmusić" do rozmów.

"Najtrudniejszy będzie moment osadzania na podwodnej konstrukcji"

- Dziesiątki tysięcy ton stali i ogromna trudność, bo wszystko dzieje się na wodzie - tak o operacji podnoszenia wraku Costa Concordii mówił w rozmowie z TVN24 Zbigniew Andruszkiewicz, członek zarządu Stoczni Remontowej w Gdańsku. Zdaniem eksperta "pewność, że cała operacja się powiedzie wynosi 70 - 80 proc". Z kolei kpt. Janusz Markiewicz z Urzędu Morskiego w Szczecinie podkreśla fakt, że historyczna operacja jest niezwykle ważna jako lekcja na przyszłość.

Papież: dobry katolik miesza się do polityki

- Dobry katolik miesza się do polityki, służy ideami i pomysłami - powiedział papież Franciszek na porannej mszy w poniedziałek w watykańskim Domu świętej Marty. W kazaniu potępił zwyczaj ciągłego krytykowania rządzących w telewizji i w prasie.

"Die Welt": Wałęsa był inwigilowany przez Stasi

Wschodnioniemiecka służba bezpieczeństwa Stasi od lutego 1980 r. inwigilowała przyszłego przewodniczącego "Solidarności" Lecha Wałęsę, oplatając go siecią agentów - wynika z artykułu Filipa Gańczaka, zamieszczonego w poniedziałek przez niemiecki "Die Welt".

Rasistowski skandal na wyborach Miss USA. "Ona nie jest Amerykanką"

Nową Miss USA została Nina Davuluri - Amerykanka hinduskiego pochodzenia. Ledwie jednak włożono jej koronę na głowę, za Oceanem wybuchł skandal na tle rasowym. Internauci rzucili się na zwyciężczynię, twierdząc, że nie jest ona Amerykanką i że wybrano ją tylko ze względu na polityczną poprawność, a nie urodę.

"Syberyjski Mowgli" zna angielski, jego rodzice to artyści. "Jestem szczęśliwy w dziczy"

Na Syberii odnaleziono młodego mężczyznę, od 16 lat mieszkającego w ziemiance w lesie. Dwudziestolatek przebywał w swoim schronieniu całkowicie sam. Media przezwały go "Tarzanem" i "syberyjskim Mowglim". Jak jednak pisze "Siberian Times", chłopak jest synem artystów, którzy odrzucili życie w społeczeństwie i choć nie chodził do szkoły, zna m.in. angielski.

Pożar na rosyjskim okręcie atomowym

Na atomowym okręcie podwodnym Tomsk, stojącym w stoczni niedaleko Władywostoku, wybuchł pożar - poinformowały rosyjskie agencje prasowe. Według oficerów floty wojennej, nie ma zagrożenia radioaktywnym skażeniem.

Strefa Kaesong ponownie otwarta

Południowokoreańscy pracownicy strefy Kaesong wrócili w poniedziałek do pracy w kompleksie, po pięciu miesiącach przerwy. Strefa, będąca symbolem współpracy pomiędzy Północą i Południem, pozostawała zamknięta z powodu napięć na Półwyspie Koreańskim.

Spowiedź dziennikarki molestowanej seksualnie. "Kiedy ustanie cisza, która zniszczyła tyle rodzin?"

Skazanie na karę śmierci sprawców brutalnego gwałtu i zabójstwa 23-latki po raz kolejny wywołało w Indiach pełną emocji debatę na temat bezpieczeństwa kobiet w tym kraju. Korespondentka BBC podkreśla jednak, że podczas gdy studentka została zaatakowana przez nieznajomych, 90 proc. ofiar przemocy seksualnej zna jej sprawców. Tematem tabu wciąż pozostaje fakt, że często są to członkowie rodzin ofiar. Aby złamać zmowę milczenia, dziennikarka zdecydowała się opowiedzieć własną poruszającą historię.

Uciekli z Syrii, chcą żyć normalnie. "Nie mamy nic, a za wszystko trzeba płacić"

Oficjalnie jest ich 750 tysięcy, nieoficjalnie grubo ponad milion. Nie mają za co żyć, dorośli nie mają pracy, dzieci nie mogą chodzić do szkół. Coraz więcej uciekinierów z Syrii koczuje w przejściowych obozach w Libanie. W prowizorycznych warunkach, utrzymują się dzięki pomocy organizacji międzynarodowych i wolontariuszy - także z Polski.