Świat

Książę George ochrzczony, Harry i Pippa czytali Ewangelię. Potem herbatka u rodziców

Świat

Aktualizacja:

Książę George, trzeci w linii następca brytyjskiego tronu, już ochrzczony. Prywatna uroczystość w kaplicy królewskiej pałacu św. Jakuba w Londynie była szczególna, bowiem ostatni raz podobna miała miejsce 25 lat temu. Wiadomo, że mały książę ma siedmioro rodziców chrzestnych.

W 45-minutowej uroczystości oprócz rodziców księcia George'a uczestniczyła jego prababka Elżbieta II wraz z księciem Edynburga Filipem, następca tronu książę Walii Karol z małżonką księżną Kornwalii Camillą, najbliższa rodzina królewska z księciem Harrym, rodzice i siostra księżnej Kate oraz wąskie grono przyjaciół. Oficjalnej listy gości nie ogłoszono.

Ograniczona pojemność królewskiej pałacu św. Jakuba w Londynie wymusiła skrócenie listy gości do 22 osób. Rodzice dziecka przywitali najważniejszego z gości przed drzwiami, trzymając na rękach bohatera dnia, małego księcia.

Skromna uroczystość

George Alexander Louis skończył we wtorek trzy miesiące. Chrzest odbył się zgodnie z tradycją dzień później.

Rodzice George'a imiona siódemki rodziców chrzestnych zdradzili zaledwie kilka godzin wcześniej. Rodzicami chrzestnymi zostali: Oliver Baker, Emilia Jardine-Paterson, Gerald Grosvenor, Jamie Lowther-Pinkerton, Julia Samuel, William van Cutsem i Zara Tindall. Ta ostatnia, żona byłego zawodnika rugby Mike'a Tindalla, jest kuzynką księcia Williama, podczas gdy wszyscy pozostali są przyjaciółmi pary.

Księcia ochrzcił arcybiskup Canterbury Justin Welby. Zgodnie ze zwyczajem główkę dziecka polano umiarkowanie ciepłą wodą z rzeki Jordan.

Przedstawiciele dworu królewskiego ujawnili, że podczas uroczystości siostra księżnej Kate - Pippa Middleton odczytała fragment ewangelii wg św. Łukasza, a książę Harry - fragment ewangelii wg św. Jana. Oprawę muzyczną zapewnił chór złożony z sześciu dorosłych i 10 chłopięcych głosów. Na organach grał Huw Williams – w przeszłości główny organista w londyńskiej katedrze św. Pawła.

Potem księżna Kate wyniosła synka z kaplicy i wszyscy goście udali się do siedziby rodziców, zaproszeni na popołudniową herbatkę przez księcia Williama. Do Pałacu Kensington zaproszono też osoby, których nie było w kaplicy, m. in. personel kliniki położniczej St Mary’s, gdzie George urodził się 22 lipca i kolegów księcia Williama z RAF-u.

- W przeszłości to były duże, publiczne ceremonie z ważnymi osobistościami w roli rodziców chrzestnych - wyjaśniła Penny Junior, zajmująca się biografią księcia Williama. Badaczka twierdzi, że teraz będzie inaczej, bo to nie pierwszy raz, kiedy William i Kate łamią utarte reguły.

Królewska suknia, woda święcona i historyczne zdjęcie

Kiedy w 1982 roku chrzczony był książę William, ubrano go w tradycyjną, satynową szatkę z koronką, wykonaną dla najstarszej córki królowej Wiktorii. Delikatny strój nie jest już używany, ale mały George do chrztu podany został w ręcznie wykonanej kopii historycznej szaty. Strój niemowlęcia niezmienny jest od 1841 roku. Sam akt chrztu dokonany został nad chrzcielnicą wykonaną dla pierwszego dziecka królowej Wiktorii, a na główkę chłopca polała się woda z rzeki Jordan.

Po mszy wykonane zostało historyczne zdjęcie, przedstawiające królową Elżbietę II z trzema przyszłymi następcami tronu - jej synem Karolem, wnukiem Williamem i wnuczkiem Georgem. Po raz ostatni podobną fotografię wykonano w 1894 roku w czasie chrztu króla Edwarda VIII. Zdjęcie, które przejdzie do historii, wykona Jason Bell, fotograf-portrecista, który pracował m.in. dla "Vogue'a" czy "Vanity Fair". - Jego palce i nogi będą skrzyżowane na szczęście, by na zdjęciu nie powstał żaden odblask - wyjaśnił Arthur Edwards, królewski fotograf.

Pierwszy chrzest od 25 lat

Jego Królewska Wysokość Książę George Alexander Louis Cambridge, trzeci z kolei po dziadku Karolu i ojcu Williamie pretendent do tronu królewskiego, będzie ochrzczony przez arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego.

- To pozwala nam patrzeć w przyszłość, ale też pozwala na lepsze zrozumienie całej naszej historii. Mamy świadomość, jakim darem jest dla nas to nowe życie - powiedział arcybiskup.

Co ciekawe, chrzest księcia George'a był pierwszym królewskim chrztem od 1988 roku.

Brytyjski monarcha jest jednocześnie głową anglikańskiego Kościoła. - Symbolika tego wydarzenia jest taka, że mówimy tu o pokazaniu łączności rodziny królewskiej z Kościołem - wyjaśnił Janusz Sibora, ekspert protokołu dyplomatycznego.

Jan Wojciech Piekarski był gościem programu "Wstajesz i wiesz"
Jan Wojciech Piekarski był gościem programu "Wstajesz i wiesz"tvn24

Autor: pk,mk/jk,gak / Źródło: PAP, bbc.co.uk, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości